Loudspeaker Measurements by Amir (ΑSR)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.325
Μακράν καλύτερο στο συγκεκριμένο το Harbeth από το kali.
Είναι διαφορετική η εκτίμησή μου, αλλά δεν έχει σημασία.

Σημασία έχει να συγκρίνεις ένα ενεργό ηχείο στο κόστος του χαρμπεθ, συμπεριλαμβανομένου του ενισχυτή που θα πάρεις για το χαρμπεθ.

Εκεί να δεις το παρδαλό κατσίκι γέλιο που θα ρίχνει.
Μέχρι δακρύων.



Όταν το συγκεκριμένο χαρμπεθ έχει τα λεφτά που έχει (3.200 λέει το ζευγάρι, χωρίς να υπολογίζει κόστος ενισχυτών) και έχει αυτή την απόκριση, εγώ ήδη έχω κλείσει κάθε συζήτηση, δε χρειάζεται.
Τα Νιούμαν με ένα σαμπ ομόσταυλο, παραμένουν στα μισά λεφτά σκέτων των παθητικών χαρμπεθ, άνευ ενίσχυσης, και προφανώς δε τίθεται οποιοδήποτε θέμα σύγκρισης.

Μηδέν σύγκριση. Ούτε για πλάκα.
Ούτε για αστείο.
Με το καλημέρα.

Άντε γεια.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ντεν λέμε κάτι διαφορετικό. Συμφωνούμε στο ότι πληρώνεις παίρνεις. Και βέβαια αφήνουμε έξω τον παράγοντα <<χρόνος ζωής>> του προϊόντος.

Μιας και ανέφερες το συγκεκριμένο ηχείο δεν είδα αν αναφέρει τη θέση των ρυθμιστικών κατά τη μέτρηση.
Αν για παράδειγμα έθετε τις υψηλές στο -2 σαφώς θα έπαιρνε καλύτερο αποτέλεσμα.
Διαφωνούμε κάπως. Ναι μεν σε ποιότητα υλικών παίρνεις αυτό που πληρώνεις όμως σε ποιότητα ήχου παίρνεις πολύ περισσότερα από αυτά που θα σου δώσουν οι συσκευές της κατηγορίας.
Είναι διαφορετική η εκτίμησή μου, αλλά δεν έχει σημασία.

Σημασία έχει να συγκρίνεις ένα ενεργό ηχείο στο κόστος του χαρμπεθ, συμπεριλαμβανομένου του ενισχυτή που θα πάρεις για το χαρμπεθ.

Εκεί να δεις το παρδαλό κατσίκι γέλιο που θα ρίχνει.
Μέχρι δακρύων.
Ανεξαρτήτως τιμής πάντως το harbeth δεν μετρά τόσο άσχημα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.325
Ανεξαρτήτως τιμής πάντως το harbeth δεν μετρά τόσο άσχημα
Harbeth Monitor 30 Speaker Directivity Audio Measurements.png
Harbeth Monitor 30 Speaker BBC dip 3 kHz balloon plot Audio Measurements.png
Harbeth Monitor 30 Speaker CEA 234 Spinorama Dashboard Audio Measurements.png




Μα... κοίτα:

Harbeth Monitor 30 Speaker Sensitivity Audio Measurements.png


Μα...
Διαφωνώ ριζικά.

Ανεξαρτήτως τιμής, μέτρα άσχημα.

Κακό.
Κακό ηχείο.
Πιπέρι.

Απλώς έχει ένα πολύ πονηρό ταργκετ κερβ, και προφανώς "αρέσει".
Χέστηκα. Εγώ θέλω άλλο ταργκετ κερβ. Να ακούει αυτός έτσι, αφού αυτό του αρέσει. Ας κάνει και το cd-player να έχει τέτοια απόκριση. Γιουπι.
Ας κάνει Ντακ να παίζει έτσι.
Γελοιοτητες...
 
Last edited:


TGD

Μηνύματα
7.138
Reaction score
7.179
Και η κατιούσα φάση δεν είναι πολύ διαφορετική από τα παλαιότερα ενισχυτικά modules της B&O...
Τώρα που το βλέπω τι σημαίνει φάση -2ε5 μοίρες; Αυτό είναι σίγουρα λάθος!
 



dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Τελος παντων, ο αμιρ ειναι ακομη στο learning curve, σε οτι αφορα και τις μετρησεις και την ποιοτικη αξιολογηση τους. Π.χ. δε σχολιαζει θετικα το εξαιρετικο directivity και στον Χ και στον Υ του ls50. Που δεν φτιαχνει με κανενα dsp. Αντιθετα, γκρινιαζει που δεν εχει λεει μπασο. Προφανως, δεν ειναι ηχειο με ενσωματωμένο ταργκετ κερβ.
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Ρε φ@ύστη μου, το φέρατε απ´εδώ , το φέρατε απ´εκεί ...πάλι στα Harbeth καταλήξαμε..:biggrin:
Αυτός ο Αμίρ φταίει. Πως του ρθε να πάει να μετρήσει Harbeth;

Μήπως ήταν βαλτός απ τον Ear;

Γιατί όλο εκεί μαθαίνω ότι γυρνοβολάει τελευταία.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.214
Παλι στον Λακη καταληξαμε, που θιγεται μονο τον καιρο και οταν εχει Ηarbeth.

Τωρα τελευταια δηλαδη, στις τελευταιες μια -δυο αλλαγες, και πιθανον σε λιγο καιρο που θα ξανααλλαξει και θα τα ξαναπουλησει, ουτε γατα ουτε ζημια, ολα μια χαρα!

:roflmao:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.325
Η database του Αμίρ αυξάνεται με γεωμετρικούς ρυθμούς.

Από τις υπάρχουσες μετρήσεις, θεωρώ αποδεκτές μόνο αυτές του ρεβελ και του Νιούμαν.

Το JBL επίσης, ιδίως για τα λεφτά του, δείχνει τουλάχιστον αξιοπρεπές. Το φύσημα όμως, είναι στα πλαίσια της ευτελούς τιμής...

Τα υπόλοιπα όλα είναι άθλια.

Όσο για το κεφ, κατά τη γνώμη μου είναι ένα αδιάφορο ηχείο, και αδιάφορα ακούγεται και αδιάφορα μετράει.
Βεβαίως διαθέτει συγκεκριμένα πλεονεκτήματα εκ κατασκευής, τα οποία μπορεί να αποδειχθούν σωτήρια σε πολλές περιπτώσεις, οπότε ας κριθεί κατά περίπτωση.

Το ρεβελ δεν είναι καθόλου φτηνό. Όπως και το χαρμπεθ. Και τα δύο είναι παθητικά.
Ωστόσο, το ρεβελ μια χαρά θα το έπαιρνα για να στήσω σεταπ με αυτό, ενώ το χαρμπεθ μόνο για καυσόξυλα.

Ομοίως καυσόξυλα τα υπόλοιπα κουκουρούκου ηχεία.
Δε με νοιάζει η ουγια αν λέει χαρμπεθ ή Νιούμαν ή ρεβελ, ούτε τα λεφτά του δε με νοιάζουν. Αντικειμενικά μετρήσιμα πλεονεκτήματα θέλω να δω, αν δε δω, δεν. Πάρτε τα εσείς. Εγώ, δεν.
 
Last edited:

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Αυτό το Ls50 ρε παιδιά, πολλές φορές διάβασα να το εκθιάζουν, αλλά όποτε κάθησα να το ακούσω(2-3 φορές το πάλεψα) ακουγόταν χάλια.
Ακριβώς όπως οι μετρήσεις του.
Και πάντα απορούσα τι άκουγαν αυτοί που τους άρεσε;
Το καμμάτι του μπάσου ειδικά που θίγει και ο Αμιρ, κάνει μπαμ ότι είναι λείψω.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Η database του Αμίρ αυξάνεται με γεωμετρικούς ρυθμούς.

Από τις υπάρχουσες μετρήσεις, θεωρώ αποδεκτές μόνο αυτές του ρεβελ και του Νιούμαν.

Το JBL επίσης, για τα λεφτά του, δείχνει αξιοπρεπές.

Τα υπόλοιπα όλα είναι άθλια.

Όσο για το κεφ, κατά τη γνώμη μου είναι ένα αδιάφορο ηχείο, και αδιάφορα ακούγεται και αδιάφορα μετράει.
Βεβαίως διαθέτει συγκεκριμένα πλεονεκτήματα εκ κατασκευής, τα οποία μπορεί να αποδειχθούν σωτήρια σε πολλές περιπτώσεις, οπότε ας κριθεί κατά περίπτωση.

Το ρεβελ δεν είναι καθόλου φτηνό. Όπως και το χαρμπεθ. Και τα δύο είναι παθητικά.
Ωστόσο, το ρεβελ μια χαρά θα το έπαιρνα για να στήσω σεταπ με αυτό, ενώ το χαρμπεθ μόνο για καυσόξυλα.

Ομοίως καυσόξυλα τα υπόλοιπα κουκουρούκου ηχεία.
Δε με νοιάζει η ουγια αν λέει χαρμπεθ ή Νιούμαν ή ρεβελ, ούτε τα λεφτά του δε με νοιάζουν. Αντικειμενικά μετρήσιμα πλεονεκτήματα θέλω να δω, αν δε δω, δεν. Πάρτε τα εσείς. Εγώ, δεν.
E! καλά το ξέρουμε ότι εσύ πήρες. Και εγώ έχω πάρει. Ας τα πάρουν όσοι ψάχνονται. !
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.325
Αυτό το Ls50 ρε παιδιά, πολλές φορές διάβασα να το εκθιάζουν, αλλά όποτε κάθησα να το ακούσω(2-3 φορές το πάλεψα) ακουγόταν χάλια.
Ακριβώς όπως οι μετρήσεις του.
Και πάντα απορούσα τι άκουγαν αυτοί που τους άρεσε;
Το καμμάτι του μπάσου ειδικά που θίγει και Αμιρ, κάνει μπαμ ότι είναι λείψω.
Σωστά.
Ωστόσο, αν μπει σαμπ, παύει κει να υπάρχει πρόβλημα.
Αν δε μπει σαμπ, έχει πρόβλημα ο ιδιοκτήτης. Σοβαρό. Να πάει σε γιατρό. Φαλακρό.

Από κει και πέρα, αναλόγως χώρου, το κεφ μπορεί να παίξει καλύτερα από το οποιοδήποτε ρεβελ ή Νιούμαν. Είναι τα ειδικά χαρακτηριστικά που έχει. Ας αξιολογηθούν.


ΥΓ. Και γω τα άκουσα τα κεφ χωρίς να συνοδεύονται από τα σαμπ τους. Αλήθεια, απορώ γιατί τα βάλανε στη μπρίζα, γιατί τα είχανε κι έκαιγαν τζάμπα ρεύμα. Τζάμπα καίει η λάμπα. Μα χωρίς σαμπ; Που πας ρε καραμητρουλα; Φαλάκρας γιατρός σε είδε;
 
Last edited:

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Αυτό το Ls50 ρε παιδιά, πολλές φορές διάβασα να το εκθιάζουν, αλλά όποτε κάθησα να το ακούσω(2-3 φορές το πάλεψα) ακουγόταν χάλια.
Ακριβώς όπως οι μετρήσεις του.
Και πάντα απορούσα τι άκουγαν αυτοί που τους άρεσε;
Το καμμάτι του μπάσου ειδικά που θίγει και ο Αμιρ, κάνει μπαμ ότι είναι λείψω.
Λειψό ίσως.
Αλλιώς εσύ να λείψεις από πού? :roflmao:
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Λειψό ίσως.
Αλλιώς εσύ να λείψεις από πού? :roflmao:
Η αυτόματη διόρθωση του Mac τα κάνει αυτά.
ΥΓ. Και γω τα άκουσα τα κεφ χωρίς να συνοδεύονται από τα σαμπ τους. Αλήθεια, απορώ γιατί τα βάλανε στη μπρίζα, γιατί τα είχανε κι έκαιγαν τζάμπα ρεύμα. Τζάμπα καίει η λάμπα. Μα χωρίς σαμπ; Που πας ρε καραμητρουλα; Φαλάκρας γιατρός σε είδε;
Θεωρώ πως η Kef έπρεπε να τα είχε πλασάρει σετάκι με σαμπ. Να το έλεγε στο πελάτη οτι αυτό έτσι δουλεύει, αλλιώς πάρε άλλο ηχείο.

Στα θετικά τους βέβαια να πούμε ότι το ηχείο είναι εξαιρετικά διάφανο, ακόμα και στην παθητική του έκδοση.
 
Last edited:


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Αυτός ο Αμίρ φταίει. Πως του ρθε να πάει να μετρήσει Harbeth;

Μήπως ήταν βαλτός απ τον Ear;

Γιατί όλο εκεί μαθαίνω ότι γυρνοβολάει τελευταία.
στανταρακι το κανονισε ο ψηλος για να τσαντιστει ο κος Λακης
γιατρε φαρμακα πιεσης γραφεις??? βοηθησε μας :))))
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Η αυτόματη διόρθωση του Mac τα κάνει αυτά.

Θεωρώ πως η Kef έπρεπε να τα είχε πλασάρει σετάκι με σαμπ. Να το έλεγε στο πελάτη οτι αυτό έτσι δουλεύει, αλλιώς πάρε άλλο ηχείο.

Στα θετικά τους βέβαια να πούμε ότι το ηχείο είναι εξαιρετικά διάφανο, ακόμα και στην παθητική του έκδοση.
Εχει κανει κατι καλυτερο. Το εβγαλε ενεργο, ασυρματο με streamer και με χρον. ευθυγραμμισμενη εξοδο για σαμπ. Βασικα καλυτερο δε γινεται. Αντε να το εβγαζε και πολυκαναλο.

Και οι μετρησεις του ειναι καλυτερες απο οτι αλλο εχει η βάση του αμιρ, του στερεοφιλ και οποιουδήποτε. (Tα dsp ηχεια εξαιρουνται.) Οχι στο μπασο, οχι στα spl αλλα εκει που φαινεται ο μαστορας. Στη διασπορα, στο στεπ και στην καμπινα.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Παλι στον Λακη καταληξαμε, που θιγεται μονο τον καιρο και οταν QUOTE="Kotsidis John, post: 2530592, member: 13708"]
Παλι στον Λακη καταληξαμε, που θιγεται μονο τον καιρο και οταν εχει Ηarbeth.

Τωρα τελευταια δηλαδη, στις τελευταιες μια -δυο αλλαγες, και πιθανον σε λιγο καιρο που θα ξανααλλαξει και θα τα ξαναπουλησει, ουτε γατα ουτε ζημια, ολα μια χαρα!

:roflmao:
π
Γιαννάκη ....
Άστο ... Δεν... Δεν σου λέω!

Ενεργά ακόμη να παρεις; Άργησες...
στανταρακι το κανονισε ο ψηλος για να τσαντιστει ο κος Λακης
γιατρε φαρμακα πιεσης γραφεις??? βοηθησε μας :))))
Γιατί να τσατιστω, "σπρωχνω" κάνα Χαρμπεθ και με νοιαζει;

Ενεργά πηρες; ΌΧΙ ;;;; εμ τι κάνουμε τοτε:):):)
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.564
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top