Luxman L550AX (2*20W) + ATC SCM40v2

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Παντως αυτο το λεγομενο στρωσιμο μηπως εχει καποια βαση; Τα δικα μου τα hypex καπως αλλαξαν μετα τις πρωτες ωρες. Σαν να ακουγονται πιο ανετα ας το πω ετσι.....
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Παντως αυτο το λεγομενο στρωσιμο μηπως εχει καποια βαση; Τα δικα μου τα hypex καπως αλλαξαν μετα τις πρωτες ωρες. Σαν να ακουγονται πιο ανετα ας το πω ετσι.....
Το στρώσιμο φυσικά και υπάρχει σε όλα...
Αλλά σίγουρα υπάρχει και το στρώσιμο του αυτιού..
 


Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Ακριβώς,διότι στην πλειοψηφία των ολοκληρωμένων ενισχυτών που διατίθενται σε προσιτές και όχι μόνο τιμές,η προενισχυτική έξοδος γραμμής δεν είναι στάδιο αξιώσεων,αλλά αποτελεί κυρίως ένα πρόσθετο στοιχείο ευελιξίας για λόγους marketing.
Διατίθενται κυρίως για την σύνδεση subwoofer όταν ο ενισχυτής δεν έχει sub out.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.687
Εν συντομία, για να δουλέψεις σωστά έναν τελικό ενισχυτή, πρέπει να έχεις ένα σοβαρό προενισχυτή, με ικανά στάδια για πλήρη οδήγηση του τελικού.

Ομοίως και στο ηχείο, δηλαδή, για να δουλέψεις σωστά ένα ηχείο, πρέπει να έχεις ένα σοβαρό ενισχυτή, με ικανά στάδια για πλήρη οδήγηση του ηχείου.

Ομοίως στο φόνο στειτζ και την κεφαλή.

Αυτά αποτελούν τις βασικές αρχές οδήγησης.

Τα βασικά που φωνάζουμε τόσα χρόνια, τζάμπα κι άδικα βεβαίως βεβαίως :p:p:p

Όπως καταλαβαίνεις, τον Μπελκάντο και κάνα ενκορ, προς το παρόν δε μπορείς να τα οδηγήσεις σωστά, είναι "δυσκολάκια". Αντίθετα, το Κράουν είναι εύκολο. Εξ'ου και η προτροπή. ;)
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
o crown xls 1502 έχει και ρύθμιση ευαισθησίας εισόδου, οπότε παίζει και με κάτω από 1 volt.
Αλλά μη σας γελάει αυτό.
Πρόκειται για έναν τελικό που "ξεγυμνώνει" τα πάντα, προσωπικά και με φίλους έχουμε δοκιμάσει περίπου 10 διαφορετικούς προενισχυτές με διαφορετικά κάθε φορά αποτελέσματα.
Προσωπική μου προτίμηση είναι το ταίριασμα με τον παλιό Αλέξανδρο των αδερφών τσακιρίδη (απο τις rca εξόδους του προ βέβαια).
Το σύνολο αυτό σαν τιμή παίζει πολύ...γεμάτα, όμορφα, μουσικά, να ακούς μουσικές με τις ώρες, δε θέλω να πω σε τι τιμή θα έπρεπε να είναι ένας ολοκληρωμένος ενισχυτής που να παίζει έτσι...
Πολύ ενδιαφέρον θα είχε το ταίριασμα του νέου Αλέξανδρου των τσακιριδαίων με κανα 2 crown και ένα ηχείο που να βρωμάει χαϊεντίλα!
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Crown = Bon Studio και δεν το γουστάρω καθόλου αυτό το μαγαζί.

ΤΕΛΟΣ!

Φιλούνια σε όλους!
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Crown = Bon Studio και δεν το γουστάρω καθόλου αυτό το μαγαζί.

ΤΕΛΟΣ!

Φιλούνια σε όλους!
Αν έχεις θέμα με τον αντιπρόσωπο αγόρασε από κάποιο ευρωπαϊκό κατάστημα. Το internet είναι φίλος σου ;).
 



Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Ενταξει ρε παιδια.Τι πιεση ειναι αυτη? Ας ψαξει να βρει τον δευτερο καλυτερο ενισχυτη.Τοσο πολυ θα απεχει πια απ τον crown?
 


Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
o crown xls 1502 έχει και ρύθμιση ευαισθησίας εισόδου, οπότε παίζει και με κάτω από 1 volt.
Αλλά μη σας γελάει αυτό.
Πρόκειται για έναν τελικό που "ξεγυμνώνει" τα πάντα, προσωπικά και με φίλους έχουμε δοκιμάσει περίπου 10 διαφορετικούς προενισχυτές με διαφορετικά κάθε φορά αποτελέσματα.
Προσωπική μου προτίμηση είναι το ταίριασμα με τον παλιό Αλέξανδρο των αδερφών τσακιρίδη (απο τις rca εξόδους του προ βέβαια).
Το σύνολο αυτό σαν τιμή παίζει πολύ...γεμάτα, όμορφα, μουσικά, να ακούς μουσικές με τις ώρες, δε θέλω να πω σε τι τιμή θα έπρεπε να είναι ένας ολοκληρωμένος ενισχυτής που να παίζει έτσι...
Πολύ ενδιαφέρον θα είχε το ταίριασμα του νέου Αλέξανδρου των τσακιριδαίων με κανα 2 crown και ένα ηχείο που να βρωμάει χαϊεντίλα!
Θα ηθελα πολυ να τον δοκιμαζα αυτον τον crown με τον Mtz opa624 του Τζωρτζακη που χω για προενυσχητη...
Εχω διαβασει πολλα για δαυτον, και ειμαι περιεργος αν οντως "παιζει" μουσικη η ειναι μονο για κλαπατσιμπανα... γιατι οτι ακουσα απο classD (και μιλαω για σχεδον ολα τα diy Πλακετακια απο ebay , αλλα και για εναν inuke1000), σε αμεση συγκριση με τον καλοφτιαγμενο lm3886 μου, απλα δεν μου αρεσε, κυριως στις μεσουψηλες.. και δεν μιλαω για χαιεντιες , να ψειριζουμε την μαιμου κτλ, μιλαω για αμεσα αντιληπτες διαφορες... κατα 90% ακουω σε πολυ χαμηλη ενταση, βραδακυ κτλ...ηχεια τα mtz basicbass ii Και συντομα τα Basicbass θα γινουν Nimiel ii οποτε θα χρειαστουν (οχι οτι τωρα δεν χρειαζονται που και που) τα παραπανω watt...
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Ενταξει ρε παιδια.Τι πιεση ειναι αυτη? Ας ψαξει να βρει τον δευτερο καλυτερο ενισχυτη.Τοσο πολυ θα απεχει πια απ τον crown?
Ποίος αισθάνθηκε πίεση???

ααααα, δε θέλω να πιέζεστε, χόμπι κάνουμε!

Σχετικά με τον δεύτερο καλύτερο μετά τον κράουν είναι κάτι που προσωπικά δεν το έχω ψάξει, προφανώς και θα υπάρχουν αρκετοί με ίδιες ηχητικές επιδόσεις ή και καλύτεροι σε αυτό το επίπεδο τιμών.
Εγώ τον διάλεξα στην τύχη γιατί δεν είχα τελικό και έπρεπε να πάρω κάτι για να...παίζει.
Παρόλο που ήταν παροδικό το σχέδιο απόκτησης τελικά...έμεινε στο σύστημα (και 2-3 φίλοι που τον κουβάλησα σπίτια τους τον αγόρασαν και αυτοί...είναι αλαφρύς και κουβαλιέται εύκολα ο άτιμας)
Άλλο ένα plus που έχει το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι το ότι έχει RCA και ο ανεμιστήρας του (όταν δουλεύει) δεν ακούγεται ντιπ.

Όπως είπα και εις το παρελθόν, οι κραουν-τάηπ ενισχυτές με πολλά βάτια μπορεί να ακουστούν από χάλια (σε μικρό χώρο με ηχείο "εύκολο" στην οδήγηση) μέχρι....εξαιρετικά με απόλυτα κριτήρια όταν έχουμε μεγάλους χώρους, τεράστια και δύσκολα ηχεία και έχουμε επιλέξει ενισχυτή κλάσης Α των 30 βατίων ανα πλευρά.

Οι νέοι δε ξέρουν, η πρώτη μου επαφή με τα επαγγελματικά ήταν με κάτι μπέριγκερ EP1500 που μου τα φέρανε για να παίξω τα μάγκνεπαν 1.6 μου.
Έπαιζα με έναν καταπληκτικό κατά τα άλλα coda model 11 με 100 βάτια/8 και 200 στα 4, αλλά τα μάγκις εκτίμησαν κατευθείαν την άχαρη γρεζάτη βρωμερή αφθονία των 250 βατίων ανα κανάλι (αν ενθυμούμαι ορθώς).

Κυριακή κάναμε αυτή την ακρόαση, δευτέρα στις 10 το πρωϊ τα είχα στα χέρια μου σε κόστος που περίπου τόσα είχα δώσει τότε για καλώδια...ηχείων.

ΜΟΥΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
 


Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Όπως είπα και εις το παρελθόν, οι κραουν-τάηπ ενισχυτές με πολλά βάτια μπορεί να ακουστούν από χάλια (σε μικρό χώρο με ηχείο "εύκολο" στην οδήγηση) μέχρι....
Να τα μας... αυτα ειναι που φοβαμαι.... 12τμ ειναι ο χωρος μου...
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.933
Ενταξει ρε παιδια.Τι πιεση ειναι αυτη? Ας ψαξει να βρει τον δευτερο καλυτερο ενισχυτη.Τοσο πολυ θα απεχει πια απ τον crown?
Φανταζομαι οτι καταλαβαινεις οτι δεν εννοουσα εσενα.
Προφανώς αναφέρεστε σε εμένα, κανείς άλλος δεν είχε σχολιάσει μεχρι εκείνη τη στιγμή το θέμα.

Να διευκρινήσω λοιπόν πως εγω δεν προτείνω crown.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.446
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top