Luxman L550AX (2*20W) + ATC SCM40v2

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Δυστυχως ομως το χαμηλο εξαφανιστηκε
Πως γίνεται εκεί που χρειάζονται τα πολλά βατ (γούφερ) να παίζει καλύτερα ο λιγότερο ισχυρός ενισχυτής είναι απορίας άξιον!
ειπα οτι εξαφανιστηκε το χαμηλο με τον crown
μου αρεσει εμενα
μαλλον ειχες συνηθισει σε υποελενχομενο μπασο (ουρες και τα λοιπα) και οταν σφιξανε τα πραματα με τον κραουν αυτο που ακουσες σου φανηκε καπως στεγνο ...
 

Μηνύματα
120
Reaction score
67
δεν νομιζω γιατι εδω και 2 χρονια εχω τα atc με τον copland csa 515 2x150w το μονο που μπορω να φανταστω ειναι ο χωρος καθως και η τοποθετηση των ηχειων που ομως δεν γινεται γινει και κατι διαφορετικο ως προς αυτο
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
δεν νομιζω γιατι εδω και 2 χρονια εχω τα atc με τον copland csa 515 2x150w το μονο που μπορω να φανταστω ειναι ο χωρος καθως και η τοποθετηση των ηχειων που ομως δεν γινεται γινει και κατι διαφορετικο ως προς αυτο
υβριδικος τελικος ; ειδα σε καποιες φωτο λαμπες μεσα ... τι ακριβως παιζει μ' αυτο το μηχανημα ;

για το χωρο και τη θεση των ηχειων που λες - βαλε φωτο και θα σου αλλαξουμε μεχρι και τα φωτα ... :D
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Αυτό με το "στρώσιμο" … τα αυτιά είναι που στρώνουν κι όχι τα μηχανήματα ;).
Εαν αναφερεσαι στο δικο μου σχολιο ...
να παραθεσω αυτο απο εναν σοβαρο κατασκευαστη
"... Seen under a microscope the surface of a typical copper strand is very rough..."
και επισης ανακαλωντας τιςς αναμνησεις μου απο την φυσικη του γυμνασιου να αναφερω αυτο που μας ελεγε ο φυσικος μας "ηλεκτρισμος ειναι η ροη ηλεκτρονιων" ... ε, οπως κινουνται αυτα "κουτουλανε" τις ανωμαλιες στην επιφανεια του αγωγου και τις "στρωνουν" ... εξ ου και "στρωσιμο" - τιποτα δεν ειναι τυχαιο φυσικα ...:D
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Φυσικά και δεν αναφέρομαι σε εσένα @oldy αλλά γενικά στο στρώσιμο (με μια μικρή εξαίρεση στην περίπτωση των ηχείων λόγω μηχανικών μερών). Δε διαφωνώ σε αυτό που έγραψες αλλά στο αν αυτό είναι αντιληπτό από το αισθητήριο κάποιου. Όταν όμως ακούς ένα μηχάνημα για τρεις, για τέσσερεις ή και για ν ώρες τότε το συνηθίζεις και "στρώνουν" τα αυτιά σου.


Τώρα όσον αφορά τον Luxman από εμένα παίρνει ένα (+) αφού έχει bass, tremble & balance. Κρίμα που δεν έχει κι ένα loudness ή αντίστοιχα φίλτρα, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί τα αφαίρεσαν από τους ενισχυτές.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Τπ μόνο στρώσιμο που μπορεί να υπάρξει σε ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα είναι η ταχύτητα φόρτισης εκφόρτισης των πυκνωτών.
Οταν λέμε στρώσει εννοούμε να λαμβάνει τις μέγιστες τιμές . Αυτό συμβαίνει μέσα στις πρώτες 50 ώρες το πολύ.
Τίποτα άλλο δεν στρώνει. Ούτε αντιστάσεις ούτε τρανζίστορς ούτε δίοδοι ούτε πηνία .
Κανά ic μπορεί να στρώσει αν το πλακώσουμε με την βαριοπούλα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Εαν αναφερεσαι στο δικο μου σχολιο ...
να παραθεσω αυτο απο εναν σοβαρο κατασκευαστη
"... Seen under a microscope the surface of a typical copper strand is very rough..."
και επισης ανακαλωντας τιςς αναμνησεις μου απο την φυσικη του γυμνασιου να αναφερω αυτο που μας ελεγε ο φυσικος μας "ηλεκτρισμος ειναι η ροη ηλεκτρονιων" ... ε, οπως κινουνται αυτα "κουτουλανε" τις ανωμαλιες στην επιφανεια του αγωγου και τις "στρωνουν" ... εξ ου και "στρωσιμο" - τιποτα δεν ειναι τυχαιο φυσικα ...:D
Τρίβεται στη γκλίτσα αυτός...:p
[DOUBLEPOST=1523785414][/DOUBLEPOST]
Τώρα όσον αφορά τον Luxman από εμένα παίρνει ένα (+) αφού έχει bass, tremble & balance. Κρίμα που δεν έχει κι ένα loudness ή αντίστοιχα φίλτρα, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί τα αφαίρεσαν από τους ενισχυτές.
Συμφωνώ 100%.
[DOUBLEPOST=1523785451][/DOUBLEPOST]
Αυτό με το "στρώσιμο" … τα αυτιά είναι που στρώνουν κι όχι τα μηχανήματα ;).
1000%. :drinks:
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Φυσικά και δεν αναφέρομαι σε εσένα @oldy αλλά γενικά στο στρώσιμο (με μια μικρή εξαίρεση στην περίπτωση των ηχείων λόγω μηχανικών μερών). Δε διαφωνώ σε αυτό που έγραψες αλλά στο αν αυτό είναι αντιληπτό από το αισθητήριο κάποιου. Όταν όμως ακούς ένα μηχάνημα για τρεις, για τέσσερεις ή και για ν ώρες τότε το συνηθίζεις και "στρώνουν" τα αυτιά σου.


Τώρα όσον αφορά τον Luxman από εμένα παίρνει ένα (+) αφού έχει bass, tremble & balance. Κρίμα που δεν έχει κι ένα loudness ή αντίστοιχα φίλτρα, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί τα αφαίρεσαν από τους ενισχυτές.
Συμφωνώ μεγάλη παπαριά που τά έκοψαν.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Φυσικα και προκειται για ενα σωρο μπουρδες
Πραγματι,οι ενισχυτες θελουν το στρωσιμο τος.Σκεφτητε μονο το μηκος των αγωγων καθε διαμετρου που ενυπαρχουν στο εσωτερικο τους,οι αγωγοι αυτοι,τα καλωδιακια,ενω με γυμνο ματι φαινονται λειοι στην πραγματικοτητα η επιφανεια τους ειναι σαν οργωμενο χωραφι,σε μικροσκοπικο επιπεδο βεβαια.Καθως διαρεονται απο ρευμα,το οποιο ως γνωστον κινειται στην επιφανεια ενος αγωγου,αυτο ομαλοποιει την επιφανεια αυτη.Αυτο συνοπτικα ειναι το στρωσιμο.Βεβαιως σε υψιτελεις συσκευες οπου χρησιμοποιουνται υψηλης ποιοτητος κραματα και τεχνικες κατασκευης των αγωγων η διαδικασια του στρωσιματος ειναι πιο συντομη.Απο την αλλη στα ψηφιακα χρεπια βαζουν καλωδια του συρμου,απο σιγουρη πηγη μαθαινω πως ειναι προιοντα ανακυκλωσης,τα οποια στρωνουν βασανιστικα αργα εαν στρωσουν και καθολου ... Εξου και η γνωστη ψηφιακιλα στο ακουσμα εξου και το περιφημο Γρεζι. Για το πως τωρα το καπνισμα η το ατμισμα επηρεαζουν τη διαδικασια δε γνωριζω.
Εαν αναφερεσαι στο δικο μου σχολιο ...
να παραθεσω αυτο απο εναν σοβαρο κατασκευαστη
"... Seen under a microscope the surface of a typical copper strand is very rough..."
και επισης ανακαλωντας τιςς αναμνησεις μου απο την φυσικη του γυμνασιου να αναφερω αυτο που μας ελεγε ο φυσικος μας "ηλεκτρισμος ειναι η ροη ηλεκτρονιων" ... ε, οπως κινουνται αυτα "κουτουλανε" τις ανωμαλιες στην επιφανεια του αγωγου και τις "στρωνουν" ... εξ ου και "στρωσιμο" - τιποτα δεν ειναι τυχαιο φυσικα ...
απλα η διαθεση μου σημερα ηταν τετοια ... μια ευκαιρια για να δουμε πως δημιουργουνται διαφοροι μυθοι στο audio ..."λεγε λεγε το κοπελι καν' τη κοπελια και θελει" λενε στο χωριο μου ... παιρνεις μια λογικοφανη μπαρουφα - ενα δυο λινκς απο 'δω κι απο 'κει (που αλλα θε' να πουν αλλα δεν εχει σημασια - τα στριμωχνεις στη λογικη σου) - μερικα λογικα βραχυκυκλωματα και βουαλα !
Τρίβεται στη γκλίτσα αυτός...
να υποστω το ραπισμα ! εγω εκανα πλακα, αλλα καποιες φορες απο αντιστοιχα σημεια εκκινησης -δια του ραπισματος- αναδυωνται εστω ψηγματα μιας αντικειμενικης θεωρησης των πραγματων ... οποτε εχω αρχισει να θεωρω τη γκλιτσα επιβεβλημενη ...
σορρυ για τη ταλαιπωρια :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Στο καπάκι τον αποσυνδέω και βαζω τον 851a και διαπίστωσα ότι ακούγεται πολύ καλύτερα από τον Luxman, το μπάσο υπάρχει, το φχαριστιέσαι, γεμίζει τον χώρο, είναι σφριγηλό και κοφτό, πιο καλή στερεοφωνική εικόνα, μεγαλύτερη καθαρότητα και μεγαλύτερο βάθος.
Προφανώς δεν είσαι εντελώς κουφός. :drinks:
Θα προσπαθήσω να φέρω σπίτι μου και έναν luxman 507ux class AB να τον ακούσω και αν δεν τα καταφέρω, δύο τινά υπάρχουν:

Αγορά του τελικού CA 851w μαζι με CA 851e pro (αν τον βρω πουθενά γιατι ειναι EOL) ή μαζί με Τσακιρίδη Αλέξανδρο Pro, ή...

Μένω ως έχω και όλα καλα.
Πέραν της πλάκας, γιατί δεν σκέφτεσαι καν τα 2 πιο σωστά σενάρια που υπάρχουν;

Με σειρά ορθότητας:

Α. Το απολύτως καλύτερο σενάριο, εφόσον δεν έχεις σοβαρά οικονομικά θέματα, είναι να δοκιμάσεις στο χώρο σου (αφού έτσι λειτουργείς) την ενεργή έκδοση του ηχείου σου. Και αν σου αρέσει πολύ περισσότερο, θα τα βρείτε με τον πωλητή.

Β. Έναν πολύ μεγάλης ισχύος κράουν βρε παιδί μου, να τα παίξει καθωσπρέπει... Να είναι τουλάχιστον 600 βατ στο κανάλι, κι άκου εσύ τα πρώτα 20, μη στεναχωριέσαι, άστα να κάθονται τα βατ, δε πειράζει, οκ? Γιατί δε κάνεις μια δοκιμή στο σπίτι σου με κάτι τέτοιο; Γιατί δε το σκέφτεσαι καν; Άσε τον Μπελκάντο, είναι άλλο φρούτο αφρός, ξέχνα τον. Κραουνάκη, του λαού, φτηνό, όχι ακριβό, δε χρειάζεται. Και κάνε τα ρέστα πακοτίνια.:p
[DOUBLEPOST=1523786741][/DOUBLEPOST]
εγω εκανα πλακα
Ήταν βέβαιο αφτό, μην απολογείσαι βρε για τα αυτονόητα! :drinks:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δηλαδή τώρα όσοι υποστηρίζουν ότι δεν έχει και μεγάλη σημασία το τι γράφει η πρόσοψη ή το πόσο χρεώνει ο κατασκευαστής, έχουν ή δεν έχουν δίκιο;
Καλός σχεδιασμός, καλά υλικά-τροφοδοσία και αρκετή ισχύς για δεδομένο χώρο/ηχεία είναι τα ζητούμενα!
Welcome to earth......
Πως γίνεται εκεί που χρειάζονται τα πολλά βατ (γούφερ) να παίζει καλύτερα ο λιγότερο ισχυρός ενισχυτής είναι απορίας άξιον!
Θεμελιώνεται απλώς ότι στα πλευρά της κεφαλής μας εδρεύουν δύο αθεόφοβοι...απατεώνες,οι οποίοι - ανάλογα με τα κέφια τα δικά τους και του καθοδηγητή στον εγκέφαλο - συνηθίζουν άλλα να μας δείχνουν τη μια και άλλα την άλλη.
Εξαρτώμαστε καλώς ή κακώς από εκείνους για να συμβιώνουμε και να απολαμβάνουμε τις πτυχές της υψηλής πιστότητας,αλλά δεν γίνεται να στηριχθούμε αποκλειστικά επάνω τους για την επιλογή των συσκευών που θα μας οδηγήσουν σε αυτήν.
Εαν αναφερεσαι στο δικο μου σχολιο ...
να παραθεσω αυτο απο εναν σοβαρο κατασκευαστη
"... Seen under a microscope the surface of a typical copper strand is very rough..."
και επισης ανακαλωντας τιςς αναμνησεις μου απο την φυσικη του γυμνασιου να αναφερω αυτο που μας ελεγε ο φυσικος μας "ηλεκτρισμος ειναι η ροη ηλεκτρονιων" ... ε, οπως κινουνται αυτα "κουτουλανε" τις ανωμαλιες στην επιφανεια του αγωγου και τις "στρωνουν" ... εξ ου και "στρωσιμο" - τιποτα δεν ειναι τυχαιο φυσικα ...:D
Και που να βλέπαμε τους οπαδούς των DAC κλιμακωτής αρχιτεκτονικής (R2R) να μας εξηγούν ότι τέτοιες συσκευές χρειάζονται 3-4 ημέρες τουλάχιστον για να σταθεροποιηθεί η λειτουργία των αντιστάσεων κάθε φορά που θα σβήνουν αυτές και θα αφήνονται να κρυώσουν...
Ας φανταστούμε από την άλλη πλευρά κατασκευαστές υπολογιστών ή τηλεοράσεων να μας λέγανε πως θα έστρωναν οι επιδόσεις της συσκευής μονάχα μετά από αρκετές ώρες έως μερικά εικοσιτετράωρα κάθε φορά που θα την ενεργοποιούσαμε...:roflmao:
 
Last edited:

Μηνύματα
399
Reaction score
362
Φυσικά και δεν αναφέρομαι σε εσένα @oldy αλλά γενικά στο στρώσιμο (με μια μικρή εξαίρεση στην περίπτωση των ηχείων λόγω μηχανικών μερών). Δε διαφωνώ σε αυτό που έγραψες αλλά στο αν αυτό είναι αντιληπτό από το αισθητήριο κάποιου. Όταν όμως ακούς ένα μηχάνημα για τρεις, για τέσσερεις ή και για ν ώρες τότε το συνηθίζεις και "στρώνουν" τα αυτιά σου.


Τώρα όσον αφορά τον Luxman από εμένα παίρνει ένα (+) αφού έχει bass, tremble & balance. Κρίμα που δεν έχει κι ένα loudness ή αντίστοιχα φίλτρα, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί τα αφαίρεσαν από τους ενισχυτές.
Και loudness έχει και φίλτρα.
 


A

AKARL

Guest
Ενισχυτής πουστρόνι ... το νούμερο δύο στο τοπ τεν της χαλιεντικής μυθολογίας, μετά τα "λίγα-αλλά-καλά-βατ".

Οπότε ο class A Luxman 550AX, επιστρέφεται από βδομάδα
gXEqBO4-300x131.png


Πριν κάνεις την οποιαδήποτε αγορά σου προτείνω ανεπιφύλακτα να ακούσεις στον χώρο σου και με το σύστημά σου μουσική με έντονα μεταβατικά και πολλά όργανα, π.χ. συμφωνικό έργο, Φλόυντ η Γουώτερς λάιβ, Μάσσιβ Αττάκ, Μόμπυ ή Σεν Ζερμέν κλπ. χρησιμοποιώντας έναν Κραουνάκη 2002 ή 2502 οδηγούμενο από έναν (τρανζιστοράτο) προενισχυτή που να δίνει μίνιμουμ 2Vrms έξοδο (με εξελάρ σύνδεση ακόμα καλύτερα) ώστε να αντιληφθείς τα όρια του ενισχυτή σου, τα όρια όλων των ενισχυτών που έχεις χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα αλλά και όλες τις δυνατότητες των ηχείων σου.

Αν θες κάτι καλύτερο από αυτό η πρόταση είναι η ενεργή εκδοχή των ηχείων σου όπως σου είπε ο ΕΑΡ.

upload_2018-4-15_13-45-28.jpeg


upload_2018-4-15_13-46-40.jpeg



upload_2018-4-15_13-47-34.jpeg
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
Α ολα κι ολα ... ο αθρωπας ηκαμε τη λογικη επιλογη - αμ' ακουει φρανγκζαπα τι τονε μελλουνε αυτονανε οι χροιες και οι μουσικοτητες ?
Αμα ξεκινησει ν' ακουει αμπα θ' αλλαξει κι αυτος - μεχρι ιντερκονεκτ μ' εβαλε η φριντα ν' αλλαξω ...
View attachment 94438 View attachment 94439
η διαφορα ειναι ενφανης νομιζω
:D
Διότι οι εγγραφές - παραγωγές του Φρανκυ είναι συνήθως άρτιες και απαιτητικες ως προς την αναπαραγωγή τους
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Τώρα όσον αφορά τον Luxman από εμένα παίρνει ένα (+) αφού έχει bass, tremble & balance. Κρίμα που δεν έχει κι ένα loudness ή αντίστοιχα φίλτρα, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί τα αφαίρεσαν από τους ενισχυτές.
Έχει και loudness ο luxman, απλά το πλήκτρο του είναι μόνο στο remote control.

Αλλά, ούτε αυτό έδινε το ωραίο και σφιχτό μπάσο που έδινε και δίνει ο 851a.
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Πριν κάνεις την οποιαδήποτε αγορά σου προτείνω ανεπιφύλακτα να ακούσεις στον χώρο σου και με το σύστημά σου μουσική με έντονα μεταβατικά και πολλά όργανα, π.χ. συμφωνικό έργο, Φλόυντ η Γουώτερς λάιβ, Μάσσιβ Αττάκ, Μόμπυ ή Σεν Ζερμέν κλπ. χρησιμοποιώντας έναν Κραουνάκη 2002 ή 2502 οδηγούμενο από έναν (τρανζιστοράτο) προενισχυτή που να δίνει μίνιμουμ 2Vrms έξοδο (με εξελάρ σύνδεση ακόμα καλύτερα) ώστε να αντιληφθείς τα όρια του ενισχυτή σου, τα όρια όλων των ενισχυτών που έχεις χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα αλλά και όλες τις δυνατότητες των ηχείων σου.
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ (μάλλον άσχετο με το θρεντ) που με τριβιλίζει σαν απορία; Οι ισορροπημένες είσοδοι ενός τελικού ενισχυτή είναι λιγότερο ευαίσθητες από τις μη ισορροπημένες; Εάν ας πούμε τροφοδοτήσουμε τον ίδιο τελικό από έναν προενισχυτή με 2 V στην είσοδο rca και τον ίδιο τελικό από τον ίδιο προενισχυτή με 4 V στην είσοδο balance θα έχουμε την ίδια στάθμη; Ή απλώς οι ισορροπημένες συνδέσεις βγάζουν περισσότερη ένταση;
 


Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Πριν κάνεις την οποιαδήποτε αγορά σου προτείνω ανεπιφύλακτα να ακούσεις στον χώρο σου και με το σύστημά σου μουσική με έντονα μεταβατικά και πολλά όργανα, π.χ. συμφωνικό έργο, Φλόυντ η Γουώτερς λάιβ, Μάσσιβ Αττάκ, Μόμπυ ή Σεν Ζερμέν κλπ. χρησιμοποιώντας έναν Κραουνάκη 2002 ή 2502 οδηγούμενο από έναν (τρανζιστοράτο) προενισχυτή που να δίνει μίνιμουμ 2Vrms έξοδο (με εξελάρ σύνδεση ακόμα καλύτερα) ώστε να αντιληφθείς τα όρια του ενισχυτή σου, τα όρια όλων των ενισχυτών που έχεις χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα αλλά και όλες τις δυνατότητες των ηχείων σου.

Αν θες κάτι καλύτερο από αυτό η πρόταση είναι η ενεργή εκδοχή των ηχείων σου όπως σου είπε ο ΕΑΡ.
Ευχαριστώ και εσένα και τον Κώστα ear.

1) Ο 851a που έχω, σαν προενισχυτής, πόση έξοδο έχει? Αλλά δεν έχει xlr έξοδο προενίσχυσης...

2) Για να τεστάρω πως ακούγεται το σύστημα μου, προτιμώ μουσικές που τις ακούω συχνά και γνωρίζω πως ακούγονται. Υπάρχουν και στο χώρο της Jazz, πολύ δύσκολα και πολύπλοκα κομμάτια και το μπάσο που βγάζει το κόντραμπασο, δεν το βγάζει τίποτα άλλο - εκτός απο το εκκλησιαστικό όργανο, πιθανόν.

3) Δεν υπάρχει περίπτωση να φέρει ο αντιπρόσωπος ενεργά SCM40A για να τα ακούσω, εδώ ζήτησα έναν τελικό P1 να τον δω πως ειναι (όχι να τον πάρω και σπίτι μου) και η απάντηση ήταν..... ας μη πω καλύτερα.

Αυτά τα μηχανάκια (όπως π.χ. και τα Accuphase), τα αγοράζεις «γουρούνι στο σακί».

:)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top