Luxman L550AX (2*20W) + ATC SCM40v2

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Εσυ νομιζεις οτι επειδη στο δικο σου επαγγελμα ειναι υποχρεωση σου να λες στον πελατη-ασθενη, το σωστο και απο αυτο κρινεται το αν εισαι επιτυχημενος, το ιδιο ισχυει και στις πωλησεις.
Ε, δεν ειναι το ιδιο. Ο συγκεκριμενος, θα εχει κανει καλα τη δουλεια του αν ο φιλος αγορασει τελικα τον Luxman.
Τοσο απλα!
Ή και οτιδηποτε αλλο απο το δικο του καταστημα.
Και δεν ειναι ουτε κατ´ ελαχιστον επιληψιμο αυτο.
Να συμφωνήσω, αρκεί να καταλάβει και ο τελευταίος εδώ μέσα πως ο πωλητής με τον οποίο κανει περισπούδαστες συζητήσεις για ματσαρίσματα και χροιές, έχει μοναδικό σκοπό την πώληση (και την μελλοντική αφαίμαξη) και όχι την σωστή καθοδήγηση.

Φυσικά και δεν βάζω όλους τους καταστηματάρχες στο ίδιο καλάθι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
get a life? Νομίζω έτσι
Γιού γκέτ ε λάιφ.
Μη γράφεις.
Κάνεις ακριβώς αυτό που δήθεν κατακρίνεις.
Μήπως σε λένε ρίζο;:p

Εμείς γουστάρουμε χαβαλέ ιντερνετικού καφενέ.:D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ο ένας γεμισε το πρωι του Σαββάτου του με περιττό κουβάλημα και πειραματισμό, οι λοιποί γέμισαν το πρωινό τους με το να επαναλαμβάνονται με περιττά πλέον σχόλια, συγκρίσεις και φανταστικεσ διαφωνίες. Πως το λένε αυτό το ρητό....get a life? Νομίζω έτσι.
Χαβαλέ το λένε και αποκλείονται όσοι δεν παρεμβαίνουν με χιουμοριστικά - σαρκαστικά ή επιμορφωτικά σχόλια επί του αντικειμένου.
Get a...mind επομένως.:)
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Δημητρη, ο πωλητής του έδωσε ενα μηχάνημα πολλών χιλιάδων ευρώ στο σπίτι του για ακρόαση. Αξιέπαινο είναι.
Ας ακούσει και ας αποφασίσει.

Πάντως κι εμένα ο συνδυασμός μου φαίνεται οξυμωρος.

Απλα να αναφέρω οτι τις προαλλες στον Ορφέα δοκίμαζαν κατι κτηνη acapella με "εισαγωγικά" της burmeister. Σε rock ηχογραφήσεις ηταν εμπειρία ζωής το άκουσμα. Ακόμα και σε μεγάλες εντάσεις. Αλλα σε ορχηστρικά ηταν εμφανής η ελλειψη οδήγησης. Ουτε χροιές, ουτε διαχωρισμός, ενα soft ανευρο τουρλουμπουκι. Αν κατάλαβα καλά θα τα κατεβάσουν στην έκθεση αλλα με μεγαλυτερα ενισχυτικά. Μάλλον μονομπλοκ.
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
5FDD140B-3528-4C3A-9ADF-5A3B42B4C309.jpeg


Έτοιμος ο μπάρμπας!

Δείτε το ποτενσιόμετρο, είναι στο παρά τέταρτο και ακούγεται πολύ δυνατά για μένα.
Δηλαδή, άμα κάθεται κάποιος δίπλα σου, πρέπει να του φωνάζεις ή να του μιλάς στο αυτί.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Ο ένας γεμισε το πρωι του Σαββάτου του με περιττό κουβάλημα και πειραματισμό, οι λοιποί γέμισαν το πρωινό τους με το να επαναλαμβάνονται με περιττά πλέον σχόλια, συγκρίσεις και φανταστικεσ διαφωνίες. Πως το λένε αυτό το ρητό....get a life? Νομίζω έτσι.
Εμενα παλι μου φτιαχνει μια σκηνη, που καθονται μερικοι σε ενα καφενειο και συζητανε περι ανεμων και υδατων και ξαφνικα, ενας που δεν μιλουσε μεχρι εκεινη τη στιγμη, αμολαει μια βροντερη κλανια.
 


Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Να συμφωνήσω, αρκεί να καταλάβει και ο τελευταίος εδώ μέσα πως ο πωλητής με τον οποίο κανει περισπούδαστες συζητήσεις για ματσαρίσματα και χροιές, έχει μοναδικό σκοπό την πώληση (και την μελλοντική αφαίμαξη) και όχι την σωστή καθοδήγηση.

Φυσικά και δεν βάζω όλους τους καταστηματάρχες στο ίδιο καλάθι.
Ρε σεις, ο πωλητής μου είπε: πάρε να ακούσεις και τον belcanto, πάρε και τον luxman τον class A, πάρε και έναν luxman class AB, και αποφάσισε μόνος σου.

Και αυτό κάνω τώρα!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
View attachment 94412

Έτοιμος ο μπάρμπας!

Δείτε το ποτενσιόμετρο, είναι στο παρά τέταρτο και ακούγεται πολύ δυνατά για μένα.
Δηλαδή, άμα κάθεται κάποιος δίπλα σου, πρέπει να του φωνάζεις ή να του μιλάς στο αυτί.
Η ΝΑ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ ΣΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ...o_O
Ρε σεις, ο πωλητής μου είπε: πάρε να ακούσεις και τον belcanto, πάρε και τον luxman τον class A, πάρε και έναν luxman class AB, και αποφάσισε μόνος σου.

Και αυτό κάνω τώρα!
ΤΟ ΒΛΕΠΩ...ΟΛΟΜΟΝΑΧΟΣ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ...;)
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Ρε σεις, ο πωλητής μου είπε: πάρε να ακούσεις και τον belcanto, πάρε και τον luxman τον class A, πάρε και έναν luxman class AB, και αποφάσισε μόνος σου.
Σου εξήγησε σαφώς τα περαιτέρω, ή σε άφησε να κάνεις του κεφαλιού σου;
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Αυτο, που επηρεαζει τους παντες, τοσο πολυ ψυχολογικα, η θεση του ποτενσιομετρου σε σχεση με το ποσο δυνατα ακουν, ποτε μου δεν μπορεσα να το καταλαβω.:idk:
 
Last edited:

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Αυτο, που επηρεζει τους παντες, τοσο πολυ ψυχολογικα, η θεση του ποτενσιομετρου σε σχεση με το ποσο δυνατα ακουν, ποτε μου δεν μπορεσα να το καταλαβω.:idk:
Κατέβασα το “Decibel X” για IOS, και στα δυόμισι μέτρα που κάθομαι, λέει 83-85 db, που ειναι πολύ δυνατά για μένα και ποτενσιόμετρο ειναι στο παρα τέταρτο.

Πως αλλιώς να το πω?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...πολύ δυνατά για μένα και ποτενσιόμετρο ειναι στο παρα τέταρτο.

Πως αλλιώς να το πω?
Αυτο, που επηρεζει τους παντες, τοσο πολυ ψυχολογικα, η θεση του ποτενσιομετρου σε σχεση με το ποσο δυνατα ακουν, ποτε μου δεν μπορεσα να το καταλαβω.:idk:
Κάτι τέτοιο μπορεί κάλλιστα να σημαίνει είτε ότι μεσολαβεί υψηλό κέρδος μεταξύ προενισχυτικού και τελικού σταδίου, είτε ότι δεν έχει προοδευτικές διαβαθμίσεις η κλιμάκωση του εξασθενητή.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Κατέβασα το “Decibel X” για IOS, και στα δυόμισι μέτρα που κάθομαι, λέει 83-85 db, που ειναι πολύ δυνατά για μένα και ποτενσιόμετρο ειναι στο παρα τέταρτο.

Πως αλλιώς να το πω?
Δεν αμφιβαλω οτι ακους δυνατα, για σενα.
Αλλα φανταζομαι οτι συμπεραινεις οτι αν βαλεις το ποτενσιομετρο στο και τεταρτο, θα ακους ασυμπιεστα στα 3x85=255db?
Αρα, λες, εχει φοβερη οδηγηση ο ενισχυτης.
Μαλλον δεν παει ετσι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
ακούγεται πολύ δυνατά για μένα.
Δηλαδή, άμα κάθεται κάποιος δίπλα σου, πρέπει να του φωνάζεις ή να του μιλάς στο αυτί.
Το "σωστά" δυνατά, είναι αυτό που δε χρειάζεται να φωνάζεις στο διπλανό σου για να σε ακούσει.

Το "λάθος" δυνατά, είναι αυτό ακριβώς που περιγράφεις.

Το πρώτο, έχει πολύ υψηλές στιγμιαίες στάθμες, και χαμηλές μέσες στάθμες. Δηλαδή, πολύ ευρύτερο δυναμικό εύρος. Τυπικό χαρακτηριστικό παράδειγμα, να τερματίζουν τα γούφερ σε αντιληπτά χαμηλές στάθμες.

Το δεύτερο, έχει περιορισμένες στιγμιαίες στάθμες, αλλά πολύ υψηλές μέσες στάθμες, χαμηλό δυναμικό εύρος. Τυπικό χαρακτηριστικό παράδειγμα το Σόνι σου, που άμα το βάλεις τέρμα, κανείς δε το αντέχει.

Μύθος, καταρρίφθηκε. Μυθ μπάστερ Μάστερ χίαρ, δι φάκιν ίαρ! :p
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Φιλε μαρμπα οπως καταλαβαινεις το μαρτυριο σου θα συνεχιστει μεχρι να τους πεις οτι δεν παιζει καλα.
Ε πες τους το και αν σου αρεσει εσενα κρατα τον.
 


Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Εδω ο αλλος εντοπισε μεσα απ το φορουμ και τις αιτίες των ακουστικων σου εντυπωσεων...;)
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top