Mαστορεματα το ΣΚ ....

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
Χαιρετω πειραγμενοι και μη της παρεας του Avsite.......
Αφου περιμενα δυο βδομαδες να ερθει η παραγγελια μου απο Πορτογαλια εφτακεν επιτελους και τα μαστορεματα ξεκινησαν στο τσαρδι μου το ΣΚ.

Εδω μια φωτο του τοιχου που θα εβαζα τα absorbers....
VLA_7489.jpg


Ειχα παραγγειλει μια 8αδα Cinema Round Premium panels absorbers για να βαλλω στην οροφη μου ακριβως πανω απο το στερεο στο χωρο που ακουω μουσικουλα και βλεπω και καργα ταινιες μπλουρεγια και φυσικα αρκετα πολυκαναλα που εχω στη συλλογη μου!
VLA_7482.jpg




VLA_7487.jpg




Ηρθε μια κουτα με 8 panels και δυο συγκεκριμενες κολλες της εταιριας για να γινει η εγκατασταση τους !
Ομως παροτι τηρησα οτι εγραφαν μεσα στις οδηγιες τα πανελς παροτι ειναι αρκετα ελαφρια μετα την προσθηκη της συγκεκριμενης κολλας kai την παροδο 10 λεπτων με απλωμενη την κολλα δεν μπορουσαν να σταθουν γιατι η βαρυτητα εβαζε το χερακι της οποτε ειδκα στην αρχη επαιρνα τον λε πουλε που λενε και επεφταν οποτε μετα τα καθιερωμενα μπινελικοκαντηλα επρεπε να βρω τροπο να τα κραταω εως οτου καταφερω να τα κολλησω σταθερα!........

VLA_7491.jpg


Επιστρατευτηκαν κονταρια του μπογιατζη ,καρεκλες,βιβλια του γιοκα μου, σκαλα και χρονος ωστε να μπορεσω να τα κρατησω και να μεινουν κολλημενα.......και μιας και ειμαι και fun της Msi το κουτι της Tomahawk 570 με ξελασπωσε και το κολπο grosso επιτευχθηκε !

VLA_7492.jpg


Βεβαια επειδη δεν ειχα πολλα κονταρια για κοντρα τα πηγαινα δυο δυο μεχρι της 3.30 το πρωι γιατι επρεπε να μεινουν τουλαχιστον 1.30 ωρα σε σταθερη θεση για να κολλησουν και την αλλη μερα να βαλλω τα υπολλοιπα και να ολοκληρωθει το project που ειλικρινα το αποτελεσμα δικαιωνει απολυτα οσους φωναζουν για φροντιδα του χωρου με τα απαιτουμενα τετοια αξεσουαρ !
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
Μια πλαινη φωτο μετα το τελος της τοποθετησης των absorbers !


VLA_7500.jpg


Kai εδω επιτελους τελος...........παροτι δυστυχως δεν τα κολλησα σωστα τα δυο πρωτα γιατι το εφαγα το αρχικο μου παλτο με την κολλα το αποτελεσμα ειναι ομορφο οπτικα αλλα το κυριοτερο ειναι το αποτελεσμα παιδια......

VLA_7495.jpg


VLA_7496.jpg


Η πλακα ηταν οτι οταν χτυπαγα τα χερια μου ακριβως απο κατω καταλαβαινες εναν μικρο ας πουμε αντιλαλο ενω μετα την τοποθετηση τους ακουγες αμεσως την βελτιωση που προσφερουν στον χωρο και σαφως αυτο που καταλαβαινεις ειναι ενα ποιο αμεσο αποτελεσμα ηχητικα...μονο κουφαλογο αν εισαι δεν θα καταλαβαινες την διαφορα !

Το καλο ειναι οτι στις γωνιες εχω 1,20 υψος μπασοπαγιδες της Acousonics Bass Traps :: Acousonics Big Bass 120 οπου καποια στιγμη θα βαλλω απο πανω αλλο ενα ζευγαρια απο αυτες γιατι ετσι ειναι το σωστο στις γωνιες !

Στο πισω μερος απο το συστημα εχω παλι προιοντα της Vicoustic τα
Vicoustic Flexi Wood Ultra Lite Vicoustic Flexi Wood Ultra Lite | 6 τμχ. Locarno Cherry | Skroutz.gr

Diffuser οποτε τωρα λεω οτι κατι εχει γινει για την ακουστικη βελτιωση και φροντιδα του χωρου μου!
 
Last edited:

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
Τελικα ειναι καποιος φιλος που τα χρησιμοποιει τα συγκεκριμενα προιοντα....και φωτος θελομεν βεβαιως βεβαιως!!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.762
Η πλακα ηταν οτι οταν χτυπαγα τα χερια μου ακριβως απο κατω καταλαβαινες εναν μικρο ας πουμε αντιλαλο ενω μετα την τοποθετηση τους ακουγες αμεσως την βελτιωση που προσφερουν στον χωρο και σαφως αυτο που καταλαβαινεις ειναι ενα ποιο αμεσο αποτελεσμα ηχητικα...μονο κουφαλογο αν εισαι δεν θα καταλαβαινες την διαφορα !
Η πλάκα είναι ότι κάτι κουφάλογα αλλάζουν καβλώδια αντί να φτιάξουν πρώτα την ηχητική του χώρου τους.🤣😂😁


ΥΓ. Περιγράφεις φλατερ εκο. Εντάξει, καιρός ήταν να το φτιάξεις, και δεν είσαι ο μόνος, οι περισσότεροι με άδειο ταβάνι και τμήμα άδειου πατώματος έχουν σαφέστατο φλατερ Έκο στο χώρο τους, αλλά τα καβλώδια με τα μεταξένια πρίμα δε πτοούνται.🤣😂😁
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
Η πλάκα είναι ότι κάτι κουφάλογα αλλάζουν καβλώδια αντί να φτιάξουν πρώτα την ηχητική του χώρου τους.🤣😂😁
Τωρα που ειπες καβλωδια θελω και εγω να παρω ....θελω να παρω ζορικα χοντρα ,γυαλιστερα καλωδια ηχειωνε ρε φιλε......τι προτεινεις????






ΠΑΡΤΕ ΠΑΣΑΤΕΜΠΟ ,ΠΑΤΑΤΑΚΙΑ,ΦΥΣΤΙΚΙΑ,ΠΟΠ ΚΟΡΝ ..........ΞΕΚΙΝΑΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ :lol: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :dance2: :dance2: :dance2: :dance2: :dance2: :dance2: :dance2: :dance2: :dance2: :dance2: :fuckyou::fuckyou::fuckyou::fuckyou:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.762
Επίσης δε φτιάχνει με ματ μπογιά. 🤣😂😁

Ούτε με αποστάτες καβλωδίων, μη τυχόν και ακουμπήσει πάτωμα ο πλουμιστός αγωγός και πέσει κάτω η πχιότητα.🤣😂😁
 
Last edited:

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
Μπράβο ρε τρελό αγόρι.
Από δω τα αγόρασες ? Πόσο πήγε το μαλλί ,αν επιτρέπεται?
Τζωννε απο εδω τα πηρα ...απο τον Βαγγελη τον Λαμπρου...455 ευρα με τις κολλες ειχαν τα 8 τεμαχια 60χ60 διασταση ......περαν της χρησιμοτητας τους αυτο που εχω να πω ειναι οτι στον χωρο φαινονται υπεροχα και σαφως υπαρχουν σε διαφορα χρωματα που μπορουν να ταιριαξουν ιδανικα στο σπιτι του καθενος αναλογα με το πως ειναι .....γαμω τις ντιζαινιες ειναι σε λεω....
Επίσης δε φτιάχνει με ματ μπογιά. 🤣😂😁
Φωτιες αναβεις γεροντα........:dance2::dance2::dance2::dance2::laugh::laugh::laugh:
 

Μηνύματα
27.316
Reaction score
25.345
Ναι όντως φαίνονται εξαιρετικά , βλέπω υψηλό waf , και 8 τεμάχια είναι αρκετά , ακόμα και για τον δικό μου χώρο . Νομίζω δλδ.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
Μπράβο ρε τρελό αγόρι.
Από δω τα αγόρασες ? Πόσο πήγε το μαλλί ,αν επιτρέπεται?
Γιανναρε κοιτα τα ρημαδια τι στυλακι δινουν στο σπιτι και συγκεκριμενα στον χωρο ακροασης φιλε.......

fee2671e32e805540a2119b55cc1f341 (1).jpg



OIP.jpg


R (1).jpg


R (3).jpg
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.762
Παραπάνω θέλει Γιάννη, αλλά όσο μπορείς βάλε, από το ολότελα καλή κι η παναγιώταινα.

Ένας δικός μου εμπειρικός "κανόνας" είναι να καλυφθεί το 1/2 της επιφάνειας του ταβανιού, και το 1/3 της επιφάνειας κάθε τοίχου.

Με την ανωτέρω δοσολογία, η δουλειά έχει γίνει.
Το λες και συνταγή γιατρού.
 

Μηνύματα
27.316
Reaction score
25.345
Σκέφτομαι για ταβάνι αρχικά . Μάλλον θα χρειαστώ περισσότερα από 8 . Διάχυση κάνουν μόνο σωστά?
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
Πάρα πολύ ωραία , με φωνή Μπονάτσου. 😍
https://vicoustic.com/hifi-and-home-cinema/absorption δες εδω αναλογα που χρησιμοποιουν για absorbers...
Σκέφτομαι για ταβάνι αρχικά . Μάλλον θα χρειαστώ περισσότερα από 8 . Διάχυση κάνουν μόνο σωστά?
Ναι φιλε.....
Βεβαια αν μπορεις να ανεβεις πας σε αυτα ....

vicpattern-ultra-wavewood_variation-images_Natural Oak_m@VicPattern_Ultra_Wavewood_H3395.png

που τα προτεινουν ως absorbers και diffusers αλλα εδω θες παλι για 60χ60 γυρω στα 740 ευρω τα 8 τεμαχια!
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Τελικα ειναι καποιος φιλος που τα χρησιμοποιει τα συγκεκριμενα προιοντα....και φωτος θελομεν βεβαιως βεβαιως!!!!
Ναι, αμε! Πενηντα πεντε (55) κομματια εχω στο σαλονι, της αλλης εταιρειας, της Artnovion.
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
Παραπάνω θέλει Γιάννη, αλλά όσο μπορείς βάλε, από το ολότελα καλή κι η παναγιώταινα.

Ένας δικός μου εμπειρικός "κανόνας" είναι να καλυφθεί το 1/2 της επιφάνειας του ταβανιού, και το 1/3 της επιφάνειας κάθε τοίχου.

Με την ανωτέρω δοσολογία, η δουλειά έχει γίνει.
Το λες και συνταγή γιατρού.
Τα ιδια που λες Κωστη μου ειπαν και στην Vicoustic που μιλησα μαζι τους....μαλιστα αν θελεις τους στελνεις φωτος και τα τετραγωνικα που θελεις να καλυψεις και σου προτεινουν αυτοι αναλογα με το ποσο που θελεις να δωσεις και φυσικα τι πρεπει να βαλλεις ωστε να λειτουργησει σωστα το ολο project....
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.685
Μηνύματα
2.869.917
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top