Mαστορεματα το ΣΚ ....

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ωραία τα Skyline!

Αλλά δε τελείωσες, θέλουν λίγη δουλίτσα οι πλαϊνοί τοίχοι.

Τα κάδρα και οι φωτογραφίες, σκέτα, δεν κάνουν δουλειά, σκέψου το ενδεχόμενο να βάλεις πάνελ στους πλαϊνούς τοίχους καλυμμένα μπροστά με εκτυπωμένες τις φωτογραφίες που θες.

Επίσης, το ένα ηχείο έχει μπροστά του πόρτα, και το άλλο έχει ντουβαρι. Το ντουβαρι θέλει λίγο συμμάζεμα.

Το κάθετο δοκάρι από την πλευρά που κοιτάει προς τα ηχεία, θέλει απορρόφηση.
Ποιά είναι η "λογική¨ να είναι κοίλα και όχι κυρτά ; Συγκεντρώνει δηλαδή το χαμηλό απο την στενή διάσταση του πλάτους του δωματίου (λόγω επιλογής τυ στησίματος) και να τα κατεβάζει στο κέντρο ; Πάντως εάν ήταν οπίσθιος τοιχος στην θέση ακρόασης ... εκεί το θέλουμε (θα το θέλαμε) κυρτό.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Ωραία τα Skyline!

Αλλά δε τελείωσες, θέλουν λίγη δουλίτσα οι πλαϊνοί τοίχοι.

Τα κάδρα και οι φωτογραφίες, σκέτα, δεν κάνουν δουλειά, σκέψου το ενδεχόμενο να βάλεις πάνελ στους πλαϊνούς τοίχους καλυμμένα μπροστά με εκτυπωμένες τις φωτογραφίες που θες.

Επίσης, το ένα ηχείο έχει μπροστά του πόρτα, και το άλλο έχει ντουβαρι. Το ντουβαρι θέλει λίγο συμμάζεμα.

Το κάθετο δοκάρι από την πλευρά που κοιτάει προς τα ηχεία, θέλει απορρόφηση.
Δυστυχως ρε Κωτσο δεν ειναι ευκολο πλεον να αλλαξω κατι....ειναι χωρος καθιστικου και ηδη εχω κανει αρκετα στα ορια του επιτρεπτου με ενα ουσιαστικο αποτελεσμα στον ηχο με βαση τον χωρο μου!Ισως να κανω και κατι πισω με absorbers αλλα το καλο ειναι οτι σε μακρος ειναι 11 μετρα και απο εκει που καθομαι το πισω απο μενα ειναι 6 μετρα οποτε δεν εχω τοιχο κοντα μου και να εχω τις ανακλασεις ...παντως το τελικο αποτελεσμα μετα απο αυτες τις παρεμβασεις ειναι ακρως ισσοροπημενο ηχητικα.....τελος λεμεεεεεεεεεεεεεε
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
δεν ειναι ευκολο πλεον να αλλαξω κατι..
Δεν είναι εύκολο αυτό:


Να βάλεις κάνα πάνελ 10-ποντο πίσω από φωτογραφίες στους πλαϊνούς τοίχους, είναι απελπιστικά εύκολο.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Μήπως ταυτόχρονα άλλαξες και καλώδια ρεύματος στους τελικούς ενισχυτές, για αυτό;
Οχι Πετρε.....τα ακουμπιστηρια των καλωδιων του ρευματος αλλαξα...αυτα για το ανεβαζμενο noise floor που λενε και στο κσοτερικο....3 πηχες εσηκωθει το μπασο....τρελλη αναβαθμιση σου λεω...
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Οι ηχητικες παρεμβασεις ελαβαν τελος.....μπηκαν σε καποια τμηματα της οροφης τα Skyline της Vicoustic και η περιποιηση του χωρου θεωρω οτι ολοκληρωθηκε !
View attachment 322273

View attachment 322274

View attachment 322275
Ωραίος ρε Βλάσση!
Πολύ καλή δουλειά έκανες και ο χώρος είναι πανέμορφος και "γήινος".
Τίμια τα Vicoustic, και πολύ καλές και τιμιότατες οι Ελληνικής προέλευσης μπασοπαγίδες που χρησιμοποιείς της Alpha Acoustiki (είναι sub-brand το AcouSonics).

A job well done :)

Ας βάλω και εγω μια Vicousticη και... Acousonics φωτογραφία από ένα ongoing project σε πελάτη :D

IMG_20240122_225412.jpg
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Αυτά που δείχνουν τα βελάκια συνήθως τα βλέπω με τις γραμμές κάθετες.
Δεν παίζει ρόλο;

View attachment 322383
Το orientation του κάνει τόσο ελάχιστη διαφορά που είναι σε αρκετές περιπτώσεις ούτε καν μετρήσιμη.
Πολύ σημαντικότερος παράγοντας η ποσότητα των panel και δευτερευόντως η θέση.
Στις μετρήσεις και ακροάσεις δεν ξεχώριζες πως είναι τοποθετημένο, και ο ιδιοκτήτης προτιμούσε το οριζόντιο look οπότε...
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.234
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top