M.L. Purity - εντυπώσεις νέων κατόχων...

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
γρανιτα με γευση μαρμαρο? μπλιαχ.....
με τις γρανιτες και τα σπαικσ δεν σου ανεβαινουν ψηλα αντωνη?
εγω που ακουω σχεδον ξαπλωτα θελω να τα χαμηλωσω....
Νικος
 

Μηνύματα
176
Reaction score
84
κοιτα τα εχω σε κατακορυφη θεση ουτος η αλλος οποτε ''κατεβαινει'' η εικονα αλλα για δυο ποντους τωρα που ειναι το μαρμαρο δεν εχει διαφορα ειδικα αφου κανουν και δουλεια τα ατιμα και ''καθαριζουν'' τον ηχο....
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
για δυο ποντους τωρα που ειναι το μαρμαρο δεν εχει διαφορα ειδικα αφου κανουν και δουλεια τα ατιμα και ''καθαριζουν'' τον ηχο....
το μαρμαρο ενοεις οτι καθαριζει η τα σπαικσ? τα σπαικσ και εγω τα εχω βαλει.
 

Μηνύματα
3.263
Reaction score
8
γρανιτα με γευση μαρμαρο? μπλιαχ.....
με τις γρανιτες και τα σπαικσ δεν σου ανεβαινουν ψηλα αντωνη?
εγω που ακουω σχεδον ξαπλωτα θελω να τα χαμηλωσω....
Νικος
Θα μπορούσες να σηκώσεις λίγο τα πίσω και ν΄αφήσεις τα μπροστινά ως έχουν.
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Θα μπορούσες να σηκώσεις λίγο τα πίσω και ν΄αφήσεις τα μπροστινά ως έχουν.
ναι αυτο θα κανω αλλα αφου βαλει η γυναικα μου τις κουρτινες και ξαναστησω τα ηχεια με τα νεα δεδομενα.... :141:
 

Μηνύματα
176
Reaction score
84
επισης θελει πολυ προσεκτικη ρυθμησης στις ακιδες γιατι αν δεν ειναι απολητα ευθηγραμμισμενα τα 2 purity μεταξυ τους θα υπαρχει διαφορα της ακουστικης εικονας.Και στον οριζοντιο αλλα και στον καθετο αξονα....
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Καλημερα

Μολις εχθες εγινα και εγω κατοχος σε ενα ζευγαρακι τετοια ηχεια , ηταν απο παλια το ονειρο μου οταν ειχα ακουσει αρκετα παλιοτερα καποια μακρυνα αδελφακια τους και ειχα παθει πλακα . Ακομα εντυπωσεις δεν μπορω να πω ξεκαθαρα μιας και ακομα ειναι αστρωτα και ακομα τα εχω και παιζουν με τον denon και οχι με τους δικους τους ενυσχιτες. Απο εκει και περα το ηχειο φενετε οτι μπορει να παιξει πολυ καλα . Για να πω ομως και τον προβληματισμο μου , σε σχεση με τα tannoy Dt10 που εχω δεν ξερω αν παιζουν καλυτερα , θα μου πειτε οτι ειναι αλλη η σχεση τιμης και αλλο ηχειο , δεν ξερω τι να πω και δεν ξερω αν και αυτη την στιγμη ακουω οπως πρεπει και δεν ειμαι λιγο προκατελειμενος . Αν καποιος για καποια τετοια συγκριση μπορει να μας διαφωτισει θα το ηθελα .

Ευχαριστω
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
καλως ηρθες στα πανελ. τα πιουριτυ θελουν στρωσιμο οποτε αστα να παιζουν. και συνδεδεμενα με τον denon με τους δικους τους ενισχυτες παιζουν αλλα εαν εχει preout βαλτα εκει. αστα να παιζουν να στρωσουν μεχρι να παρεις εναν προ η μια πηγη με volume control.
ολη η ιστορια με αυτα τα ηχεια ειναι η τοποθετηση. υπαρχουν τεραστιες διαφορες αναλογα με την θεση τους κυριως απο τον εμπρος τοιχο. εαν μπορεις να τα βαλεις γυρω στο 1.5 μετρο θα καταλαβεις τι ενοω. τη συγκλιση την ρυθμιζεις με το φακο οπως λεει το manual.
ως προς την συγκριση με τα τανοι δεν μπορω να σε διαφωτισω. μπορω να σου πω ομως πως εαν το στησεις σωστα και ακουσεις για καιρο, ολα τα αλλα θα σου φαινονται "κουτια"... ανεξαρτητου κατηγοριας τιμης. (αυτο δεν ειναι αναγκαστικα καλο...)
Νικος
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Ενοειται οτι θα τα αφησω να στρωσουν , και ενοειται οτι θα παιξουν απο τον denon με preout , απλα δεν εχω προλαβει να παρω καλωδια ακομα . Τωρα για προενυσχιτες ... δεν θα μπω στο τρυπακι γιατι δεν εχει τελειωμο το θεμα ... και ο denon μια χαρα κανει ρυθμιση στην εξοδο του , οποτε οτι παιξει . Απο εκει και περα το ps3 για player ειναι σχεδον οτι καλυτερο υπαρχει , για audio και video . Αυτα προς το παρων περιμενω να στρωσουν και τα ξαναλεμε .
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
βαλε μεταξυ του πι ες 3 και των τελικων σταδιων του πιουριτυ ενα φθηνο παθητικο προενισχυτακι, και θα ακουσεις μεγαλη διαφορα.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.962
Απάντηση: Re: M.L. Purity - εντυπώσεις νέων κατόχων...

Ενοειται οτι θα τα αφησω να στρωσουν , και ενοειται οτι θα παιξουν απο τον denon με preout , απλα δεν εχω προλαβει να παρω καλωδια ακομα . Τωρα για προενυσχιτες ... δεν θα μπω στο τρυπακι γιατι δεν εχει τελειωμο το θεμα ... και ο denon μια χαρα κανει ρυθμιση στην εξοδο του , οποτε οτι παιξει . Απο εκει και περα το ps3 για player ειναι σχεδον οτι καλυτερο υπαρχει , για audio και video . Αυτα προς το παρων περιμενω να στρωσουν και τα ξαναλεμε .
Λαθος μεγαλο, για audio το PS3 πολυ μετριο ειναι και φυσικα υποβαθμιζεις τα ηχεια σου. Απλα με ενα dac θα απογειωθει και δεν ειναι ακριβο. Για εικονα συμφωνω ειναι κορυφαιο.
Παντως καλοριζικα και καλοακουστα τα ηχεια. Ειναι οντως απο τις πολυ καλες επιλογες, και οπως γραψαν οι πρηγουμενοι αν προσεξεις καποιες λεπτομερειες θα εχεις τα καλυτερα αποτελεσματα.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Χμμμ μπενουμε σε αλλα κομματια που παντα δεν μου αρεσαν ... Δηλαδη να παρω ενα dac για να ακουω cd ... Σε αυτο που εχω καταληξει τοσα χρονια ειναι σε dvd-audio που πατανε τα παντα ... Οποτε γιατι να πεδευομαι με ολλα αυτα που στο κατω κατω θα μου δωσουν μια μικρη διαφορα .. Γιατι μετα παμε σε αλλα καλωδια σε τρελους ενυσχιτες , και εκει αρχιζει και χανετε η μπαλα ... Τελος παντων οντως τα υχειακια ειναι απο τις ποιο καλες επιλογες και ειδικα στις τιμες που τα βρισκεις αμα ψαξεις λιγο.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.962
Απάντηση: M.L. Purity - εντυπώσεις νέων κατόχων...

Το τι θα παρεις ειναι καθαρα προσωπικη σου αποφαση. Επετρεψε μας ομως να εχουμε κι εμεις αποψη που ενδεχομενως να μην σ αρεσει και ουτε εισαι υποχρεομενος να την ασπαστεις. Για τα καλωδια μπορει να παιζουν καποιον ρολο αλλα σε προχωρημενα συστηματα και οι διαφορες κατα κανονα που δινουν ειναι πολυ μικρες. Τωρα για ενισχυτη, αν εχεις ενα A/V σαφως δεν θα παιξει σαν εναν αντιστοιχης τιμης στερεοφωνικο ενισχυτη. Ενα ηχοσυστημα μπορεις να το χτισεις σιγα-σιγα. Δεν ειναι μονοδρομος να τα παρεις ολα μαζι τα μηχανηματα. Ουτε και ειναι απαραιτητο να σηκωσεις πολυ ψηλα τον πηχη.
Βεβαια εχει μεγαλη σημασια ποση προτεριοτητα δινεις στην μουσικη. Μπορει να σε αποσχολει κατα κυριο λογο ο κινηματογραφος και η μουσικη κατα ενα πολυ μικροτερο ποσοστο. Τοτε σαφως ολα οσα σε γραφω δεν εχουν πρακτικη αξια.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
gmavro μην μπερδευεσαι. τι ενοεις dvd-audio? εαν ενοεις 5.1 τοτε η μονη λυση ειναι ενας AVR. εαν ενοεις DVD-A το ps3 δεν το παιζει. τελος εαν θες απλη ακροαση σε καποια cd η ριπαρισμενα που εχεις, κανε αυτο που σου λεει ο ΘανασηςΚ. το ps3 εχει ενα καλωδιο στη συσκευασια που βγαζει στερεοφωνικο ηχο. συνεδεσε το σε ενα παθητικο προενισχυτη (ουσιαστικα σε ενα ποτενσιομετρο για volume control) και με ενα 100σταρικο θα εχεις πολυ καλο ηχητικα αποτελεσμα.
Νικος
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
gmavro μην μπερδευεσαι. τι ενοεις dvd-audio? εαν ενοεις 5.1 τοτε η μονη λυση ειναι ενας AVR. εαν ενοεις DVD-A το ps3 δεν το παιζει. τελος εαν θες απλη ακροαση σε καποια cd η ριπαρισμενα που εχεις, κανε αυτο που σου λεει ο ΘανασηςΚ. το ps3 εχει ενα καλωδιο στη συσκευασια που βγαζει στερεοφωνικο ηχο. συνεδεσε το σε ενα παθητικο προενισχυτη (ουσιαστικα σε ενα ποτενσιομετρο για volume control) και με ενα 100σταρικο θα εχεις πολυ καλο ηχητικα αποτελεσμα.
Νικος
Dvd A Πλεον απο το htpc και μεσο του avr ενυσχιτη μια χαρα παιζει ... Τωρα για προενισχυτες ... δεν θα ασχολιθω γιατι και οταν ειχα , υπηρχε χρονος για να ακουσεις ... Τωρα ολλα digital και βλεπουμε .
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
εαν σου αρεσει αυτο που ακους πασο. δεν χρειαζεται να πληρωνεις για αναβαθμισεις. στην κατηγορια home theater θα βρεις και αλλες συμβουλες για το συγκεκριμενο σεταπ.
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.811
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top