M.L. Purity - εντυπώσεις νέων κατόχων...

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Άλλοι δεν έχουν πάρει τα ηχεία;
Ας γράψουν τις εντυπώσεις τους, το πως τα έστησαν στο χώρο τους, με τι μηχανήματα τα ακούν κλπ.
Εγώ ο καψερός θα τα παραλάβω την 2-3η βδομάδα του Απρίλη. Μέχρι τότε θα τρώω τα νύχια μου.!.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: M.L. Purity - εντυπώσεις νέων κατόχων...

Ξέρει κανεις αν υπάρχουν πουθενά στημένα για να τα ακούσουμε?
 

Μηνύματα
3.263
Reaction score
8
παντως εχουν στενο sweet spot, για το οποιο και ειχα ρωτησει ειδικα τον κ.Τσαντουλη στο ριβιου του.
το ιδανικο σημειο ειναι για εναν (1) ακροατη. λιγο δεξια λιγο αριστερα (ενα κεφαλι) η ορχηστρα μικραινει και ο τραγουδιστης μετακινητε αρκετα.
συνεχιζω να κανω δοκιμες στο στησιμο, ισως ειναι και θεμα στησιματος.

ερωτηση σε κατοχους...
ποση συγκλιση εχετε στα δικα σας? το ιδανικο κατα το προσπεκτους (και στην πραξη αποτι ειδα) ειναι το ενατριτο του πανελ να κοιταζει τον κεντρικο ακροατη. ενας φακος που φωτιζει το ηχειο βοηθαει σε αυτη την ρυθμιση. εσεις ποσο συγκλιση εχεται?
Νικος
Έκανα τη σύγκλιση με το μάτι και μετά τη τεχνική της m.l με το φακό και ήμουν περίπου εντάξει.
Σίγουρα με τη σύγκλιση αυτή τα αποτελέσματα είναι σαφώς καλύτερα.
Θέλω να πω εδώ, ότι το manual είναι κατατοπιστικότατο και ακριβέστατο σε ότι έχει να κάνει με τη τοποθέτηση και θέση ακρόασης.

1)Μεταξύ τους απόσταση 2,80 μ. με σύγκλιση και κάθομαι στα 3,5 μ. περίπου.(πολυθρόνα-τραπεζάκι, για "σοβαρές" ακροάσεις:144:)

2)2,80 μ. με ελαφρά σύγκλιση και κάθομαι στα 5 μ. ("οικογενειακή" ακρόαση)

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το οριζόντιο sweet post, εκεί που υπάρχει σημαντική διαφορά είναι στο ύψος.
Δηλαδή στο 1 μ. περίπου ύψος ακούω καλά, αν όμως σηκωθώ όρθιος, εκεί φυσικά ακούω πολύ τα ψηλά του.

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη να γυρίσω τη βάση και να δώσω κλίση του πάνελ προς τα πάνω.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Έκανα τη σύγκλιση με το μάτι και μετά τη τεχνική της m.l με το φακό και ήμουν περίπου εντάξει.
Σίγουρα με τη σύγκλιση αυτή τα αποτελέσματα είναι σαφώς καλύτερα.
Θέλω να πω εδώ, ότι το manual είναι κατατοπιστικότατο και ακριβέστατο σε ότι έχει να κάνει με τη τοποθέτηση και θέση ακρόασης.

1)Μεταξύ τους απόσταση 2,80 μ. με σύγκλιση και κάθομαι στα 3,5 μ. περίπου.(πολυθρόνα-τραπεζάκι, για "σοβαρές" ακροάσεις:144:)

2)2,80 μ. με ελαφρά σύγκλιση και κάθομαι στα 5 μ. ("οικογενειακή" ακρόαση)

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το οριζόντιο sweet post, εκεί που υπάρχει σημαντική διαφορά είναι στο ύψος.
Δηλαδή στο 1 μ. περίπου ύψος ακούω καλά, αν όμως σηκωθώ όρθιος, εκεί φυσικά ακούω πολύ τα ψηλά του.

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη να γυρίσω τη βάση και να δώσω κλίση του πάνελ προς τα πάνω.
Που ειναι οι φωτογραφιες που μας υποσχεθηκες?:144:
 



Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ο σκύλος τι μάρκα είναι? Με τράμπα τον πήρες, καινούριο ή δεύτερο χέρι? :137:

Όμορφος χώρος, μπράβο!

...
 

Μηνύματα
3.263
Reaction score
8
Αυτός είναι ο Νώντας και είναι στην εκπαίδευση για φύλακας στα purity:116:
 

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Καλορίζικα και καλές ακροάσεις!
Πρόλαβες, τα έστρωσες σε ικανοποιητικό βαθμό ή ακόμη χρειάζονται αρκετές ώρες ακρόασης για να "έρθουν";
Σε mid και low πώς ανταποκρίνονται στο χώρο σου;
Από δυναμικά;
(Περιμένω να έρθουν τα δικά μου λίαν συντόμως και να ποστάρω σιγά-σιγά και τις δικές μου εκτιμήσεις).
 

Μηνύματα
3.263
Reaction score
8
Νομίζω ότι χρειάζονται κι άλλο στρώσιμο αν και έχουν παίξει γύρω στις 80 ώρες αλλά διαφορές υπάρχουν μέρα με τη μέρα.
Δε τα έχω τσιτώσει ακόμη, σχεδόν καθόλου, αλλά με το λίγο που τα ανέβασα ο ήχος καλύτερος, καθαρός με απαλά μεσαία και λεπτομέρειες στα υψηλά σε ορχηστρικά έργα.
Το σίγουρο είναι πως παίζουν δυνατά στο χώρο μου, 30 τμ. και ανυπομονώ να τ'ακούσω λίγο στη "τσίτα".
Τώρα στα μπάσα, τα πράγματα μπορούν να γίνουν καλύτερα με πιο σωστή τοποθέτηση μάλλον, αφού είναι σε γωνία και σχετικά κοντά στους τοίχους.
Με το διακόπτη στο -3db,όχι ότι μπουμάρουν,αλλά σίγουρα θέλουν και άλλο αέρα.
Δε ξέρω αν σε βοήθησα papkost, με τις ελάχιστες γνώσεις που έχω, όπως και να'χει πάντως, καλώς να τα δεχθείς!!!!!!
 


Μηνύματα
96
Reaction score
0
Τελικα μηπως αυτο το Power Buy ηταν λιγο ψευτικο; Βλεπω οτι διαφορα καταστηματα εχουν ακομη την ιδια τιμη διαθεσης των Purity. Μηπως οι ημερομηνιες που μας ελεγαν δεν ηταν τοσο δεσμευτικες και καποιοι τρεξαμε να παρουμε χωρις να ακουσουμε; Αν ισχυει αυτο, καποιοι ισως εκμεταλευτηκαν καταστασεις.

Οσον αφορα τα ηχεια παντως, δεν μετανιωνω, σαν αγορα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με την αποδοση τους. Θα επανελθω μελλοντικα για ηχητικες εντυπωσεις.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
0
Εδώ και περίπου 25 μέρες εξαντλήθηκαν και τα 2 τελευταία ζευγάρια του powerbuy.Το ένα από εμένα :116: το οποίο ήταν χρωστούμενο από την ML στην Ηχοέκφραση και το περιμένω από Αμερική αμέσως μετά το Πάσχα. Οι τιμές που πιθανώς βλέπεις στο skroutz π.χ για την ηχοέκφραση, απλά (κακώς) έχουν ξεμείνει. Τα δέσμευσα πριν τα ακούσω ωστόσο ένα μέλος του avclub με εξυπηρέτησε για να πάρω μία ιδέα και πιστεύω θα είμαι πλήρως ευχαριστημένος και στον χώρο μου. Γενικά δεν πιστεύω ότι είναι τόσο εκμετάλλευση διότι εγώ πχ κέρδισα 700 ευρώ που δεν θα τα είχα μέσα σε λίγους μόνο μήνες...Η τιμή καταλόγου θα είναι όπως μου είπαν γύρω στα 3300-3500 ενώ σε κάποια μαγαζιά θα ξεπερνάει τα 3750! Τα μαγαζιά αυτά που λες έχουν διαθέσιμα κομμάτια σε αυτήν την τιμή?
 

Μηνύματα
3.263
Reaction score
8
Τελικα μηπως αυτο το Power Buy ηταν λιγο ψευτικο; Βλεπω οτι διαφορα καταστηματα εχουν ακομη την ιδια τιμη διαθεσης των Purity. Μηπως οι ημερομηνιες που μας ελεγαν δεν ηταν τοσο δεσμευτικες και καποιοι τρεξαμε να παρουμε χωρις να ακουσουμε; Αν ισχυει αυτο, καποιοι ισως εκμεταλευτηκαν καταστασεις.

Αν ισχύει τι ? Δε νομίζω να σε πίεσε κάποιος ν' αγοράσεις.


Οσον αφορα τα ηχεια παντως, δεν μετανιωνω, σαν αγορα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με την αποδοση τους. Θα επανελθω μελλοντικα για ηχητικες εντυπωσεις.
Μια χαρά όλα λοιπόν, να τα χαίρεσαι!!!!:126:
 


Μηνύματα
96
Reaction score
0
Γενικα λιγο καχυποπτος ή υποψψιασμενος ο καθενας πρεπει να ειναι. Το τονιζω οτι δεν μετανιωνω για την αγορα. Κατα καιρους ειχα ακουσει ηχεια της Martin Logan και ηξερα τι να περιμενω, μου αρεσε ο ηχος των ηχειων της. Δεν ανησυχουσα για το πως θα παιξουν. Απλα μου κανει εντυπωση οτι καποια καταστηματα και στις ιστοσελιδες τους και στις διαφημισεις στα περιοδικα δεινουν ακομη την τιμη του power buy. Αν δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα, οταν τους παιρνει τηλεφωνο πελατης τι λενε;
 

Μηνύματα
176
Reaction score
84
Logan 003.jpg

Λιγο καθυστερημενα τα αναφαιρω αλλα το ηχειο ειναι πραγματικα υπεροχο....
 



Μηνύματα
176
Reaction score
84
Οχι, ειναι ενα απλο ασπρο μαρμαρο,το εβαλα προσωρινα επειδη το ειχα, μεχρι να παω να παρω μαρμαρογρανιτες
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top