Magnepan και επιδιορθώσεις προβλημάτων

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.275
Reaction score
1.356
Απειρο respect, (ειδικα σε ψηφιακες πηγες, ενισχυτες, και γενικα οτι εχει να κανει με ντιντζιταλ, μαγκνεπαν, και υλικα) Κωστα!!!!

Αυτο που σκεφτομαι ομως ειναι, πως δεν εχεις κανει ακομα, "παραγωγη" απο το μηδεν ενος καινουργιου και οχι απλα βελτιωμενου, μαγνεπαν.

Ο αυστραλος το εκανε για τα Apogee, εσυ πως ακομα?
Να υποθεσω οτι δεν εχεις βρει πηγη ακομα για το καπτον ή το καθαρο ριμπον?
Γιατι δεν μενει και τιποτα αλλο, εκτος του ξυλου?


Εδω για πες τε μου, η μεβρανη χαμηλων των apogee, ειναι καπτον με ταινιες ριμπον σε οριζοντια κατευθυνση, ή οπως του 3,6?
Και κατι αλλο, τα Ribbon των Wisdom, ξερεις αν ειναι τα B&G, ή ποια ειναι ακριβως?
 

Μάκης Ευμορφόπουλος

Αντιπρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
452
Reaction score
219
θα θελα να ευχαριστήσω τον Νικο Τσαρουχα γαι την υπομονή του στο πρόβλημα που είχα και τονΣτεριο τον Κακαλιο για την κόλα που μου έδωσε.τα ηχεία έγιναν καινούργια.
 

Μηνύματα
798
Reaction score
172
Τα εύσημά μου στον Κώστα.
Αν και το θρέντ ήταν ποταμός το διάβασα όλο και δηλώνω πλήρως ικανοποιημένος (και ας γκρίνιαζα τις προάλλες...)

Επίσης επειδή δεν έχω φυσικά την εμπειρία του Κώστα στις πόρτες, θα μέινω μόνο στα κιλοβατικά.
Τα θέλουν οι παλιόπορτες...

Να ενημερώσω πως σε λίγες μέρες κυκλοφορεί ο νέος μπέρρυ.
Ο ΕP-4000.
Δεν υπάρχει ακόμα επίσημη ενημέρωση από την εταιρία, ούτε στο σάιτ της, αλλά τον είδα σε αγγλικό σάιτ (ως coming soon) στα 390 ευρά.
Πιθανολογώ πως μάλλον είναι ψηφιακός.
Έχει τιμή γέφυρας στα 4Ω, 4ΚW RMS...
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.068
Μόλις το διάβασα δυσκολεύτηκα να το πιστέψω. Λέω "Δεν μπορεί κάποιο τυπογραφικό λάθος θα έγινε"

Αλλά να και το λίνκ
http://www.dv247.com/invt/61712/

Θα έχει καλή ποιότητα ήχου όμως;

Χιλιακάτι ευρώ ανά κανάλι;; ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ!!
 

GF

Μηνύματα
941
Reaction score
27
Να ενημερώσω πως σε λίγες μέρες κυκλοφορεί ο νέος μπέρρυ.
Ο ΕP-4000.
Δεν υπάρχει ακόμα επίσημη ενημέρωση από την εταιρία, ούτε στο σάιτ της, αλλά τον είδα σε αγγλικό σάιτ (ως coming soon) στα 390 ευρά.
Πιθανολογώ πως μάλλον είναι ψηφιακός.
Έχει τιμή γέφυρας στα 4Ω, 4ΚW RMS...
Μπα, μαλλον αναλογικος ειναι, στα χναρια του 2500.
 

Μηνύματα
798
Reaction score
172
Πάντως GF κυριολεκτικά μου φρέναρε την αγορά ενός Yamaha σχεδόν ανάλογης ισχύος, για τα μπάσσα μου.
Kαι λέω να περιμένω να δω τι στο καλό στο χωρά εκεί μέσα... για τέτοια ισχύ.
Γι' αυτό και υπέθεσα πως είναι ψηφιακός (και λόγω απαιτήσεων των επαγγελματιών για χαμηλό βάρος)
Βέβαια και ο Yamaha είναι αναλογικός αλλά με διακοπτικό τροφοδοτικό, οπότε μπορεί να πάιζει και εδώ κάτι τέτοιο.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
μαλλον ειναι αναλογικος με κανονικο τροφοδοτικο και μεταβλητα rail.

κατι σαν τον sunfire.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Απάντηση: Magnepan και επιδιορθώσεις προβλημάτων

Up!!!
Απο τη μια αισθανομαι τυχερος που ειμαι μελος αυτης της κοινοτητας διοτι με ενα τηλ. λιγο ψαξιμο και το αποτελεσμα γνωση και εμπειριες σερβιρισμενη σε βαθυ πιατο και απο την αλλη ατυχος διοτι λογω καθυστερημενης εγγραφης στο φορουμ αυτα και αλλα δεν τα εζησα-διαβασα σε real time.
Ετεροχρονισμενα συγχαρητηρια στον πρωταγωνιστη και τους <<κομπαρσους>> αυτου του thread.
Ταυτοχρονα μου δημιουργηθηκε η απορια(λαμβανοντας και την χρονικη περιοδο που γραφτηκε,προ κρισης) για τον μικρο αριθμο μελων που ελαβαν μερος τη στιγμη που στις μερες μας το πιο ασημαντο <<μεσημεριαναδικο>> thread γραφει για πλακα 500 plus posts...
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλημέρα σε όλους.
Έχω το γνωστό πρόβλημα με τα ξεκολλημένα σύρματα σε magnepan mg12. Έχουν ξεκολλήσει πάνω κάτω σε απόσταση 15 εκ. περίπου. Το ένα τρίζει στη μέση σε συχνότητες 110 ΗΖ και κάτω (Υπάρχει και εκεί μικρό ξεκόλλημα). Το ηχείο το έχω ανοίξει και υπάρχουν και φώτο. Έψαξα για τις κόλλες τις 3Μ και μιλώντας μαζί τους μου είπαν οτι δεν τις φέρνουν στην Ελλάδα. Στην σελίδα του Peter Gunn είδα ότι χρησιμοποίησε DAP Weldwood contact cement. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει ή να αναλάβει την επισκευή τους. Για οποιαδήποτε πρόσθετη πληροφορία εκτός από το forum μπορείτε να μου στείλετε mail στο [email protected].

Φιλικά
Νίκος
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.335
Αν θες μιλα με την αντιπροσωπεια, μπορει να σου προμηθευσει τις μαμα κολες, δηλαδη αυτη την πρασινη αηδια.
Αλλιως ψωνιζεις απ'εξω.
Αν θες αλλος να στα κανει, ή στην αντιπροσωπεια ή στον κωστα κωνσταντινου.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Κώστα ευχαριστώ για την απάντηση
Έχω μιλήσει με την αντιπροσωπία και θα τους τα πάω μετά τις γιορτές.
Καλές γιορτές σε όλους.
 

salysf

Μπασοπέδιο
Μηνύματα
84
Reaction score
60
που μπορει να βρει κανεις αυτη την κολλα ; η αντιπροσωπεια δεν την δινει ουτε καποιο μαγαζι επισκευης ηχειων...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.606
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top