Magnepan 7 vs harbeth

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
hood23
έτσι για να τιμήσω την εταιρία αναφέρω πως υπάρχουν και μετ/να magnepan λίγο πιο πάνω από χιλιάρικο π.χ 1.6 ή,mg3 που 'μοσχοβολάν μουσική!'
Νομίζω πως δεν εχω δει magnepan ποτε σε αγγελία...
Τουλαχιστον εδω μεσα και προσφάτως

Επισης επειδη καταλαβαίνω γενικότερα το sub ΠΡΈΠΕΙ να προστεθεί στα mag απορω πως θα παιζαν με εναν καλο βεβαίως λαμπατο

Μαλλον δεν μπορούν να συνδιαστουν με λαμπα λογω sub
 
Last edited:

Μηνύματα
4.887
Reaction score
25.903
Τα δικά μου , από δω τ' αγόρασα σε αγγελία ,παλιά βέβαια.
Αν ο ολοκληρωμένος εν/της έχει sub out ή line out συνδέεται το υπογούφερ.Κακά τα ψέματα ωστόσο θέλουν βατ και ρεύματα τα magnepan για να πάρεις το 100% των ηχείων αυτών .
 

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Κακά τα ψέματα ωστόσο θέλουν βατ και ρεύματα τα magnepan για να πάρεις το 100% των ηχείων αυτών .
Την πολυ και καλη ισχυ κανεις δεν μισησε το αντιθετο ειναι προβλημα για τα περισσοτερα συστηματα.
Magnepan βλεπεις σε αγγελιες αραια και η αληθεια ειναι οτι δεν εχουν σχεση με οτιδηποτε ειναι εγκλωβισμενο σε κουτι. Προσφατα πηρε φιλος απο αγγελια εδω 3.5r και μετα απο διημερη ακροαση στο σπιτι του νομιζα οταν γυρισα σπιτι οτι τα δικα μου χαλασαν.........
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Δεν έχουν σχέση με εγκλωβισμενα στο κουτί τι σημαίνει?

Επισης διαβαζω οτι Αμερική ειναι αρκετα φθηνοτερα
Έχει φέρει κάνεις απο έξω να μας πει την εμπειρία του?
 

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Δεν έχουν σχέση με εγκλωβισμενα στο κουτί τι σημαίνει?

Επισης διαβαζω οτι Αμερική ειναι αρκετα φθηνοτερα
Έχει φέρει κάνεις απο έξω να μας πει την εμπειρία του?
Δεν εχουν σχεση με συμβατικα ηλεκτροδυναμικα ηχεια .
 


Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
παιδιά μιλάμε για 2 εντελώς διαφορετικά ηχεία, και τα δυο έχουν τις χάρες τους.
Τα magnepan θέλουν πιο πολλή δουλειά για να τα απολαύσεις όπως πρέπει.
 


Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
παντως και εγω τωρα που εφυγαν οι κορνες για maggies θα παω.Απο 1.7 και πανω.
Μαλιστα τωρα που βρισκεις και φτηνα watt...μια χαρα!!
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Τα πάνελ είναι γεμάτα μειονεκτήματα. Αρχικά έχουν χαμηλό συντελεστή απόδοσης και απαιτούν πολλά βατ, ενώ είναι και περίεργα φορτία. Επίσης είναι πολύ κατευθυντικά δηλαδή εδώ ακούς, παρά δίπλα δεν ακούς. Φυσικά είναι απαιτητικά ως προς την τοποθέτησή τους γιατί είναι δίπολα και ο πίσω τοίχος παίζει μουσική. Γενικώς είναι γεμάτα προβλήματα με πιο σημαντικό από όλα το μπάσο τους. Για να κατέβει χαμηλά το ηχείο πρέπει να είναι μεγάλο, δηλαδή η επιφάνεια της μεμβράνης να είναι όσο μεγαλύτερη γίνεται. Επίσης καλό είναι η μεμβράνη να είναι push pull δηλαδή όπως τα 20άρια με μαγνήτες και στις δύο πλευρές της μεμβράνης. Το βασικό προτέρημα της κατασκευής είναι ότι το μπάσο (και όχι μόνο) μεμβράνης είναι γρήγορο. Πιο γρήγορο δεν γίνεται. Κι αυτό γιατί η μεμβράνη φορτίζει τον αέρα προσδίδοντας ταχύτητα και όχι πίεση όπως ένα γούφερ (γι αυτό και αν βάλεις ένα πάνελ στην γωνία δεν θα πάρεις κανένα κέρδος). Το κακό είναι ότι το μπάσο από την ανωτέρω λειτουργία δεν αρκεί ή μάλλον αρκεί, αλλά μόνο για αναπαραγωγή συγκεκριμένου τύπου μπάσου, αυτού που ταιριάζει στην αρχή λειτουργίας που είναι η μη πίεση του αέρα. Για παράδειγμα κιθάρες, βιολοντσέλο ή πιάνο ακούς καταπληκτικά. Τύμπανα όμως ή μεγάλα πνευστά έχεις θέμα. Δεν μπορείς να τα βγάλεις με πάνελ και όποιος έχει ισχυριστεί το αντίθετο ας πάει να αλλάξει καλώδια. Για να ολοκληρωθεί το έγκλημα χρειάζεσαι μια ηχητική πηγή που θα φορτίσει τον χώρο επαρκώς προσδίδοντας την απαραίτητη πίεση. Συνεπώς προκειμένου να πάρεις ολοκληρωμένη αίσθηση του μπάσου, η χρήση πάνελ προϋποθέτει και χρήση sub στο 100% των περιπτώσεων (βέβαια όλα τα ηχεία θέλουν ένα sub αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα). Αν θέλεις να αποφύγεις όλην αυτή τη μαλακία των πάνελ που θα σου πάρει περίπου 25 χρόνια για να τα στήσεις σωστά, πας παίρνεις κάτι άλλο. Όμως θα χάσεις αλλού και δεν σου λέω που για να μην πάρεις κι εσύ κι έχουμε όλοι ίδια. :D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.487
Ωραία, τώρα που φτιαχτήκατε, όποιος θέλει ένα 3.6R πακέτο με σαμπ και ενισχυτικά ενκορ, δέχομαι προσφορές. ;)
Το σαμπ κράτα το, θα το χρειαστείς έτσι κι αλλιώς με τα adam
 


Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Εγω σαν ταπεινος ακροατης και ασχετουλης
Επιμενω να λεω πως εντυπωσιαστηκα απο τα 0.7 χωρίς sub και με εναν ενισχυτακο rega δυο χρονιες στην εκθεση

Φυσικά αλλο να ζεις μαζι τους
Κι εχω και δυνατη άκρη Αμερική γ@μωτο....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.575
Το σαμπ κράτα το, θα το χρειαστείς έτσι κι αλλιώς με τα adam
Με 7 τεμάχια Η3, δηλαδή με 14 γούφερ και 14 ενισχυτικες βαθμίδες των 500 βατ σε ένα δωμάτιο, σύνολο 7 κιλοβάτ μόνο για μπάσα, όλα είναι ...ρευστά. * :D

Άλλωστε, υπάρχει και το χρέπι του ζιζικου.8-)


* Επεξεργάζομαι στο μυαλό μου ένα κρος χαμηλών συχνοτήτων σε όλα τα κανάλια σε συχνότητα ~70 κύκλων, άθροισμα όλων σε ένα νέο κανάλι (μονοφωνικό), άθροισμα εκ νέου σε αυτό το κανάλι του .1 (σε σωστή στάθμη), και μοίρασμα εκ νέου αυτού του καναλιού μπάσου σε όλα τα ηχεία. Σατανικό.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.487
Με 7 τεμάχια Η3, δηλαδή με 14 γούφερ και 14 ενισχυτικες βαθμίδες των 500 βατ σε ένα δωμάτιο, σύνολο 7 κιλοβάτ μόνο για μπάσα, όλα είναι ...ρευστά.:D

Άλλωστε, υπάρχει και το χρέπι του ζιζικου.8-)
Ένα σαμπ δεν φτάνει ο,τι και να έχεις.
Το jbl μπροστά φάτσα, το χρέπι πίσω
 


Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Με 7 τεμάχια Η3, δηλαδή με 14 γούφερ και 14 ενισχυτικες βαθμίδες των 500 βατ σε ένα δωμάτιο, σύνολο 7 κιλοβάτ μόνο για μπάσα, όλα είναι ...ρευστά. * :D

Άλλωστε, υπάρχει και το χρέπι του ζιζικου.8-)


* Επεξεργάζομαι στο μυαλό μου ένα κρος χαμηλών συχνοτήτων σε όλα τα κανάλια σε συχνότητα ~70 κύκλων, άθροισμα όλων σε ένα νέο κανάλι (μονοφωνικό), άθροισμα εκ νέου σε αυτό το κανάλι του .1 (σε σωστή στάθμη), και μοίρασμα εκ νέου αυτού του καναλιού μπάσου σε όλα τα ηχεία. Σατανικό.
Ποσο καλύτερα αποτελέσματα ηχου υπολογίζεις να έχεις απο το υπάρχον σου μοντιφα-βελτιωμενο σύστημα?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.575
Ένα σαμπ δεν φτάνει ο,τι και να έχεις.
Το jbl μπροστά φάτσα, το χρέπι πίσω
Δες το * που έγραψα. :p
Εκεί προσανατολίζομαι, σε μια "τρελή" ιδέα να μην υπάρχει σαμπ.
Ακόμα και για τα οροφής παίζει να τα πάρω ίδια, και να βάλω και τα δικά τους γούφερ να βαράνε μαζί με όλα τα υπόλοιπα.
Εκτιμώ ότι το κρουστικό κύμα όλων μαζί θα είναι ανέτως εκκωφαντικό στη θέση ακρόασης στο βαθύ μπάσο (να ματώνεις χαλαρά), με κέρδος άνω των 15 ντεσιμπέλ από καθένα ηχείο ξεχωριστά και με πρόσθετο όφελος την ανεξαρτητοποίηση από τη συμπεριφορά του χώρου λόγω πολλαπλών πηγών.8-)
Μέτρικ. Όλα γίνονται. :D
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Με 7 τεμάχια Η3, δηλαδή με 14 γούφερ και 14 ενισχυτικες βαθμίδες των 500 βατ σε ένα δωμάτιο, σύνολο 7 κιλοβάτ μόνο για μπάσα, όλα είναι ...ρευστά. * :D

Άλλωστε, υπάρχει και το χρέπι του ζιζικου.8-)


* Επεξεργάζομαι στο μυαλό μου ένα κρος χαμηλών συχνοτήτων σε όλα τα κανάλια σε συχνότητα ~70 κύκλων, άθροισμα όλων σε ένα νέο κανάλι (μονοφωνικό), άθροισμα εκ νέου σε αυτό το κανάλι του .1 (σε σωστή στάθμη), και μοίρασμα εκ νέου αυτού του καναλιού μπάσου σε όλα τα ηχεία. Σατανικό.
Κάπως θα γίνεται στη μέτρικ αλλά πως θα στείλεις το μονοφωνικό σήμα στα γούφερς των adam που είναι black box; Πιο εύκολο μου φαίνεται να ετοιχίσεις καμιά δεκαριά γουφερς διάσπαρτα στο δωμάτιο.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.902
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top