Magnepan 7 vs harbeth


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.321
Κάπως θα γίνεται στη μέτρικ αλλά πως θα στείλεις το μονοφωνικό σήμα στα γούφερς των adam που είναι black box;
Όλη η επεξεργασία των καναλιών γίνεται σε επίπεδο μέτρικ.
Το κάθε ηχείο θα παίρνει μια μονοκάναλη έξοδο AES EBU.
Προφανώς γίνεται μίξη του καναλιού μπάσου με το κάθε κροσαρισμένο κανάλι ήχου (υψιπερατό) πριν την έξοδο του κάθε καναλιού από την μέτρικ για καθένα ηχείο ξεχωριστά.
Δηλαδή, κάθε ηχειακι θα παίρνει ένα κανάλι ήχου, το οποιο θα είναι μίξη του μονοφωνικού καναλιού μπάσου (έως τα ~70χερτζ), του .1 καναλιού (έως 120 κύκλους) και του καναλιού ήχου (από 70 και πάνω).
Αυτό σημαίνει ότι και σε δικάναλο πρόγραμμα, θα δουλεύουν όλα τα γούφερ στο δωμάτιο..
Εύκολα στο φτιάχνω αυτό το σενάριο στη μέτρικ, λαουνσπίκερ μάνατζμεντ στα σένια του.
Δύσκολο μόνο το να αγοράσω 7 ή 9 Άνταμ, με 3 χήνες έκαστο, μιλάμε για 21 με 30.000 εβραιόπουλα..
(Αν ήταν εύκολα τα λεφτά, θα είχε γίνει ήδη...)
Με τόσα μεγάφωνα και τόσα ενισχυτικά από πίσω τους σε ένα δωμάτιο, είναι βέβαιο ότι θα δοκιμαστεί σκληρά η δομική αντοχή του δωματίου...

Πιο εύκολο μου φαίνεται να ετοιχίσεις καμιά δεκαριά γουφερς διάσπαρτα στο δωμάτιο.
Αυτό είναι το ... επόμενο βήμα. ;)
Εμένα μου φαίνεται πιο εύκολο εντελώς συγκεκριμένα ο εντοιχισμός σε κάθε εμπρός γωνία ενός λαιν αρρεϊ με καμιά 10-αριά 10-ιντσα σε κλειστής καμπίνας κούτα, με στόχο την απόκριση σε υπόηχους με σούπερ καρδιοειδή λοβό..
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.404
Δες το * που έγραψα. :p
Εκεί προσανατολίζομαι, σε μια "τρελή" ιδέα να μην υπάρχει σαμπ.
Ακόμα και για τα οροφής παίζει να τα πάρω ίδια, και να βάλω και τα δικά τους γούφερ να βαράνε μαζί με όλα τα υπόλοιπα.
Εκτιμώ ότι το κρουστικό κύμα όλων μαζί θα είναι ανέτως εκκωφαντικό στη θέση ακρόασης στο βαθύ μπάσο (να ματώνεις χαλαρά), με κέρδος άνω των 15 ντεσιμπέλ από καθένα ηχείο ξεχωριστά και με πρόσθετο όφελος την ανεξαρτητοποίηση από τη συμπεριφορά του χώρου λόγω πολλαπλών πηγών.8-)
Μέτρικ. Όλα γίνονται. :D
Don't like
Προτιμώ multiple subs

Ακόμα και αν έπαιρνες Adam 5αρια, πάλι προτιμώ multiple subs.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.321
Δεν υπάρχει θέμα "προτίμησης", υπάρχει μόνον θέμα χώρου.
Οδήγησης από τη μία, και συμπεριφοράς από την άλλη.
Αν ο χώρος οδηγείται επαρκώς από 1 μεγάφωνο (το σύνηθες σε συστήματα Χ.1), τότε είσαι οκ από θέμα οδήγησης, παραμένει το θέμα συμπεριφοράς του χώρου.
Όσο πιο χαμηλά πας σε συχνότητες, τόσο πιο δύσκολα ελέγχεται η συμπεριφορά του χώρου, ιδίως με 1 πηγή.
Εκεί μπαίνουν οι σκέψεις για αρέι, για καρδιοειδές, για πολλά σημεία εκπομπής, κλπ, διότι διάχυση ή απορρόφηση στους 20 κύκλους, άσε, δε παλεύεται..
Αν ο χώρος δεν οδηγείται επαρκώς, φυσικά χρειάζεται κι άλλα μεγάφωνα.
Κάθε ξεχωριστό μεγάφωνο, θα έχει τα προβλήματά του στο "δέσιμο" με τα υπόλοιπα, στον επόμενο "δρόμο". Τα γνωστά.
Είναι σύνθετο το θέμα, αλλά απλό στη βάση του.
Εν ολίγοις, μια μέτρηση στάθμης με τόνους σε χαμηλές συχνότητες έως υπόηχους, δείχνει οριστικά την επάρκεια ή όχι της οδήγησης. Το γουότερφολ κι οι χρόνοι αντήχησης, τη συμπεριφορά.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.404
Δεν υπάρχει θέμα "προτίμησης", υπάρχει μόνον θέμα χώρου.
Οδήγησης από τη μία, και συμπεριφοράς από την άλλη.
Αν ο χώρος οδηγείται επαρκώς από 1 μεγάφωνο (το σύνηθες σε συστήματα Χ.1), τότε είσαι οκ από θέμα οδήγησης, παραμένει το θέμα συμπεριφοράς του χώρου.
Όσο πιο χαμηλά πας σε συχνότητες, τόσο πιο δύσκολα ελέγχεται η συμπεριφορά του χώρου, ιδίως με 1 πηγή.
Εκεί μπαίνουν οι σκέψεις για αρέι, για καρδιοειδές, για πολλά σημεία εκπομπής, κλπ, διότι διάχυση ή απορρόφηση στους 20 κύκλους, άσε, δε παλεύεται..
Αν ο χώρος δεν οδηγείται επαρκώς, φυσικά χρειάζεται κι άλλα μεγάφωνα.
Κάθε ξεχωριστό μεγάφωνο, θα έχει τα προβλήματά του στο "δέσιμο" με τα υπόλοιπα, στον επόμενο "δρόμο". Τα γνωστά.
Είναι σύνθετο το θέμα, αλλά απλό στη βάση του.
Και μετά θα πάρεις multiple subs όπως όλοι
:D
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.404
Όπως ποιός; Εσύ; :p
Με τα ενεργά σου;:lolsign:

Βρε άντε μη σε πιάσω...:lol::lol:

Εγώ σήμερα-αύριο θα εχω δύο :party:. Ενα μπρος, ένα πίσω

Και τα ενεργά είναι δικό σου πρόβλημα, όχι δικό μου. Εγώ ήμουν πάντα bi-

:lolsign:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Αυτό με το ένα sub εμπρός το άλλο πίσω εμένα δε μου έχει κάτσει καλά στο αυτί (αντίθετα κάθεται πολύ καλά στις μετρήσεις). Κάτι θα κάνω λάθος.

Αυτό με το sub array στις γωνίες πολύ μου άρεσε. Είναι από τα projects που είναι ωραία να τα σκέφτεσαι στο γραφείο ή στη σιέστα αλλά δύσκολο να τα ξεκινήσεις...ούφ, κουράστηκα ήδη.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.404
Αυτό με το ένα sub εμπρός το άλλο πίσω εμένα δε μου έχει κάτσει καλά στο αυτί (αντίθετα κάθεται πολύ καλά στις μετρήσεις). Κάτι θα κάνω λάθος.
Δυο subs, ένα μπρος, ενα πίσω, στη μέση του δωματίου:

In Harman we Trust
https://www.harman.com/sites/default/files/multsubs_0.pdf
Screen Shot 2018-04-17 at 14.19.18.png
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.321
Αυτό με το sub array στις γωνίες πολύ μου άρεσε. Είναι από τα projects που είναι ωραία να τα σκέφτεσαι στο γραφείο ή στη σιέστα αλλά δύσκολο να τα ξεκινήσεις...ούφ, κουράστηκα ήδη.
Κι όμως, δεν είναι δα τίποτα το τρομερό.
Καμπίνα εύκολα φτιάχνεται με χοντρή μοριοσανίδα θαλάσσης (3cm καλά είναι), γούφερ υπάρχουν άφθονα και οικονομικά, όπως κι οδήγηση, το στήνεις στη γωνία και το χτίζεις σε ένα απόγευμα, το πατικώνεις από πίσω με βαριά μόνωση κι από μπροστά ρίχνεις ένα ύφασμα στο χρώμα του τοίχου. Άντε γειά.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Όπως ποιός; Εσύ; :p
Με τα ενεργά σου;:lolsign:

Βρε άντε μη σε πιάσω...:lol::lol:
Γιατί βρε..δεν έχει ενεργά στο σπίτι του ο ντιμιφουτης;
Παπί τουαλέτας, αγοράζει μόνο με ενεργό χλώριο και στον απορροφητηρα του βάζει μόνο φίλτρα ενεργού άνθρακα!
Αμ πώς;:p
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Τα πάνελ είναι γεμάτα μειονεκτήματα. Αρχικά έχουν χαμηλό συντελεστή απόδοσης και απαιτούν πολλά βατ, ενώ είναι και περίεργα φορτία. Επίσης είναι πολύ κατευθυντικά δηλαδή εδώ ακούς, παρά δίπλα δεν ακούς. Φυσικά είναι απαιτητικά ως προς την τοποθέτησή τους γιατί είναι δίπολα και ο πίσω τοίχος παίζει μουσική. Γενικώς είναι γεμάτα προβλήματα με πιο σημαντικό από όλα το μπάσο τους. Για να κατέβει χαμηλά το ηχείο πρέπει να είναι μεγάλο, δηλαδή η επιφάνεια της μεμβράνης να είναι όσο μεγαλύτερη γίνεται. Επίσης καλό είναι η μεμβράνη να είναι push pull δηλαδή όπως τα 20άρια με μαγνήτες και στις δύο πλευρές της μεμβράνης. Το βασικό προτέρημα της κατασκευής είναι ότι το μπάσο (και όχι μόνο) μεμβράνης είναι γρήγορο. Πιο γρήγορο δεν γίνεται. Κι αυτό γιατί η μεμβράνη φορτίζει τον αέρα προσδίδοντας ταχύτητα και όχι πίεση όπως ένα γούφερ (γι αυτό και αν βάλεις ένα πάνελ στην γωνία δεν θα πάρεις κανένα κέρδος). Το κακό είναι ότι το μπάσο από την ανωτέρω λειτουργία δεν αρκεί ή μάλλον αρκεί, αλλά μόνο για αναπαραγωγή συγκεκριμένου τύπου μπάσου, αυτού που ταιριάζει στην αρχή λειτουργίας που είναι η μη πίεση του αέρα. Για παράδειγμα κιθάρες, βιολοντσέλο ή πιάνο ακούς καταπληκτικά. Τύμπανα όμως ή μεγάλα πνευστά έχεις θέμα. Δεν μπορείς να τα βγάλεις με πάνελ και όποιος έχει ισχυριστεί το αντίθετο ας πάει να αλλάξει καλώδια. Για να ολοκληρωθεί το έγκλημα χρειάζεσαι μια ηχητική πηγή που θα φορτίσει τον χώρο επαρκώς προσδίδοντας την απαραίτητη πίεση. Συνεπώς προκειμένου να πάρεις ολοκληρωμένη αίσθηση του μπάσου, η χρήση πάνελ προϋποθέτει και χρήση sub στο 100% των περιπτώσεων (βέβαια όλα τα ηχεία θέλουν ένα sub αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα). Αν θέλεις να αποφύγεις όλην αυτή τη μαλακία των πάνελ που θα σου πάρει περίπου 25 χρόνια για να τα στήσεις σωστά, πας παίρνεις κάτι άλλο. Όμως θα χάσεις αλλού και δεν σου λέω που για να μην πάρεις κι εσύ κι έχουμε όλοι ίδια. :D
Εγραψες σε ενα ποστ το καλυτερο ρηβιου που εχει γραφτει για τα μαγκνεπαν εβερ. Αμα ξερεις τι σου γινεται...
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:rolleyes: και αντε να βρεις τον καταλληλο τυπο σαμπ να ταιριαξεις με τα πανελ, μαλλον οχι ''κουτι''...
[DOUBLEPOST=1523974153][/DOUBLEPOST]
Αυτό με το ένα sub εμπρός το άλλο πίσω εμένα δε μου έχει κάτσει καλά στο αυτί (αντίθετα κάθεται πολύ καλά στις μετρήσεις). Κάτι θα κάνω λάθος.

Αυτό με το sub array στις γωνίες πολύ μου άρεσε. Είναι από τα projects που είναι ωραία να τα σκέφτεσαι στο γραφείο ή στη σιέστα αλλά δύσκολο να τα ξεκινήσεις...ούφ, κουράστηκα ήδη.
για πες τι δε σου εκατσε? ηταν στις ιδιες εντασεις? γιατι μου φαινεται οτι θα ηθελα 2-1 (σαμπ,.. τεμαχια)αναλογια μπροστα με πισω? δεν μπορω να το τεκμηριωσω, ετσι ...:)
 

Μηνύματα
307
Reaction score
409
Για την πρόοδο του επονομαζόμενου high end στην πάροδο των ετών μια μικρή αναδρομή στο youtube σε ενισχυτές 65 ετών και στα ηχεία του 1973 (45 ετών) της ιδιοφυϊας που άκουγε στο όνομα Jon Dahlquist καθότι κάπου πήρε το μάτι μου να πωλούνται. Δεν είναι και τόσο άσχημα… ακουστικά εννοώ… Μη νομίζουμε δηλαδή ότι τότε οι ανθρώποι δεν άκουγαν… Γιατί όπως πάμε…

 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.944
Reaction score
20.445
:rolleyes: και αντε να βρεις τον καταλληλο τυπο σαμπ να ταιριαξεις με τα πανελ, μαλλον οχι ''κουτι''...
Πάντως, την τελευταία φορά που ακροάστηκα τα Magnepan του @Gebreselassie μια χαρά είχαν ταιριάξει με 2 Presonus τα οποία - ο αθεόφοβος - τα είχε τοποθετήσει πίσω από τα Magnepan - στην κυριολεξία τα είχε εξαφανίσει από το οπτικό πεδίο του ακροατή! Δεν σχολιάζω καν το πώς παίζανε...:gamer:

Είμαι σίγουρος ότι την Πρωτοχρονιά, ο Άγιος Presonus θα του φέρει αλλά δύο ίδια subwoofers, έτσι για να έχουν ταίρι τα πρώτα δύο και να μην αισθάνονται μοναξιά...:dance2:
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
To μεγαλο πλεονεκτημα δεν ειναι η ταχυτητα ,αλλα οτι ειναι ενας δρομος και ας λετε οτι θετε :p η μαλλον συνδιαστικα με την ταχυτητα :Dγιατι....
..το σημειο κρος ειναι που τα πηδαει ολα ως αντιμετρο στην κατασκευαστικη ανεπαρκεια των μεγαφωνων να αποδωσουν λογω μαζας ολο το φασμα οποτε η μεταβαση ειναι αναγκαια για την γραμμικη λειτουργεια τους πλυν ομως αυτη η μεταβαση γινεται σε πολυ ευαισθητη ακουστικα περιοχη, αλλα και ως ωφελιμη των περισσοτερων οργανων την μεσαια -->υψηλη....
οταν απο τα π.χ. 7γρ πηδας στα 0.3γρ. μαζας ,αρα και διαφορετικες ταχυτητες και η νοτα+αρμονικη της περνα και τα δυο μεγαφωνα τι γινεται?:fuckyou:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Εμένα μου φαίνεται πιο εύκολο εντελώς συγκεκριμένα ο εντοιχισμός σε κάθε εμπρός γωνία ενός λαιν αρρεϊ με καμιά 10-αριά 10-ιντσα σε κλειστής καμπίνας κούτα, με στόχο την απόκριση σε υπόηχους με σούπερ καρδιοειδή λοβό..
...και με αυτή τη διάταξη έχεις αντιμετωπίσει πλήρως τα 2 (πλάτος και ύψος) από τα 3 αξονικά modes του δωματίου. Μένει μόνο το 3ο (μήκος). Και τα μπάσο έρχεται όμορφα και ωραία, σαν κύμα που λέει και η Neumann, από μπροστά, όχι από πίσω...(μπλιαχ....).

EDIT: Για την πλήρη εξουδετέρωση του 2ου mode (πλάτος), πρέπει τα γούφερς να κατανεμηθούν και στο πλάτος του εμπρός τοίχου. Πιο δύσκολο, αλλά γίνεται. Κάπου είχα ανεβάσει μία φωτό...
 
Last edited:

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
To μεγαλο πλεονεκτημα δεν ειναι η ταχυτητα ,αλλα οτι ειναι ενας δρομος
Τα μάγκια δεν είναι ένας δρόμος είναι δύο ή τρεις αναλόγως το μοντέλο.
Αν θες ένα δρόμο πας σε κάποιο μεγάλο (και παλιό) ηλεκτροστατικό γιατί full range ηλεκτροστατικό πλέον δεν νομίζω ότι παράγεται. Είχα κάποτε τα full range ηλεκτροστατικά Audiostatics, κορυφαίος ήχος άκρως ερωτεύσιμος (με τα ίδια θέματα στα χαμηλά) αλλά σε μεγάλο χώρο δεν επαρκούν οι εντάσεις. Το κρος πάντως είναι θέμα που λύνεται, άλλα θέματα δεν λύνονται.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.321
...και με αυτή τη διάταξη έχεις αντιμετωπίσει πλήρως τα 2 (πλάτος και ύψος) από τα 3 αξονικά modes του δωματίου. Μένει μόνο το 3ο (μήκος). Και τα μπάσο έρχεται όμορφα και ωραία, σαν κύμα που λέει και η Neumann, από μπροστά, όχι από πίσω...(μπλιαχ....).
Ένα ποστ, πολλές γνώσεις μαζεμένες. ;)

Έτσι ακριβώς είναι.8-)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.486
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top