Marantz AV receivers

Μηνύματα
68
Reaction score
168
Βασικά τι γίνεται. το πρόβλημα δεν ήταν ακριβώς λόγω έντασεις.. Τα πρόβλημα μου το έχω στις ταινίες που βλέπω απο DVD και Blu-Ray.

Βάζω Ραδιόφωνο όλα καλά, για ραδιόφωνο μου αρέσει ο ήχος.
Βάζω CD στο PS3 μουσικής. Τέλειος ήχος και δυνατός.
Βάζω Android Box τα ίδια. Τέλειος ήχος και δυνατός.

Όμως όταν βάζω DVD και Blu-Ray στο PS3, δεν μου αρέσει ο ήχος πολύ ούτε και η ένταση. Εκεί στο ψάξιμο είδα ότι μου αναγνωρίζει ότι είναι Stereo! Ενώ η ταινίες δεν είναι. Μου βγάζει τις επιλογές Stereo, Multi Ch Stereo,Multi Ch In και Virtual!! Γιατί γίνεται αυτό; Πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις.
 


Μηνύματα
68
Reaction score
168
ευχαριστώ! Αυτή ήταν η λύση!
Να κάνω κανα δύο ερωτήσεις σε θέματα που δεν βρήκα στο ίντερνετ.

- Ταινίες που βλέπω από media player μου αναγνωρίζει σαν Dolby Digital μόνο ότι είναι σε ac3. Ότι είναι σε dts ή σε aac τα αναγνωρίζει σαν stereo.

- Στα τραγούδια, ξέρω ότι το mp3 δεν παίζει surround. Όμως μπορεί ένα flac να είναι surround; Γιατί και καλά έχω αρχεία flac surround αλλά δεν ενεργοποιείται όταν παίζουν.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.211
Βρε σεις το γίνεται με τον 7012;
Για καποιο λογο κλεινει την εισοδο που εχω επιλεξει και μετα ξανα την ανοιγει. Τι μ@λακια εχω κανει;
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
πηρες το καινουργιο μοντελο γιαυτο :p:D:roflmao:

δεν ειναι τιποτα...βγαλτον απο την πριζα για 10 δευτερα και θαναι οκ για κανα μηνα :D
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.211
:lolsign:
[DOUBLEPOST=1519077416][/DOUBLEPOST]Βοηθάτε βρε, είναι η ώρα δύσκολη μετά τις σουπιές!
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
- Ταινίες που βλέπω από media player μου αναγνωρίζει σαν Dolby Digital μόνο ότι είναι σε ac3. Ότι είναι σε dts ή σε aac τα αναγνωρίζει σαν stereo.
Ποιό media player, με τι ρυθμίσεις;

Τι μ@λακια εχω κανει;
Marantzία. :p
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
και με VLC δοκίμασα και με PLEX. Αυτά βρίσκονται σε android Sony τηλεόραση.
Ααα, είναι πολύ πιθανό η έξοδος ή το media player της τηλεόρασης να έχει μόνο DD. Θα γράφει το manual.
 





Μηνύματα
68
Reaction score
168
Τελικά μετά από ψάξιμο βρήκα λύση στο πρόβλημα.

Κατάφερα να παίξω αρχεία με ήχο dts και aac μέσω Kodi. Και επίσης κατάφερα να βλέπω την βιβλιοθήκη που έχω στο Plex μέσω του πρόσθετου της Plex από το Kodi.

Διαβάζοντας βρήκα ότι είναι θέμα αδειών και της Plex και όχι κάτι άλλο! Στο Vlc δεν βρήκα την λύση αλλά δεν με απασχολεί ιδιαιτέρως.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.211
Ξέρουμε όλοι οτι οταν η ταινία είναι γραμμένη dts:x δεν σου δίνει επιλογή ο ενισχυτής για auro3d.
Σήμερα αφού τελείωσα με μια ταινία που ήταν dts hd ma 7.1 και έπαιζα με auro βάζω μετά ταινία που ήταν dts:x, πατώντας info να δω τι παίζει βλεπω είσοδο dts:x και έξοδο auro3d :o:geek:
Σαν να ειχε κολλήσει από το προηγούμενο.
Πατώντας να δω αν υπήρχε στις επιλογές των decoder το auro δεν το βρήκα παρά ειχε αυτές που δίνει για dts:x όπου και αναγκαστικά πήγα.
Προσπάθησα να το επαναλάβω το κόλλημα αλλά δεν τα κατάφερα.
Έχετε το στο νου σας.
 



Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
γιαυτο σου εβγαζε εξοδο auro

το dts-x εχει την λογικη auro γιαυτο και δεν σου δινει upmix ;)
[DOUBLEPOST=1519547110][/DOUBLEPOST]αν και εχει μεινει στα 11.1 καναλια το dts-x οσονουπο θα δουμε και τα υπολοιπα :D
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.326
Reaction score
93.916
Ξέρουμε όλοι οτι οταν η ταινία είναι γραμμένη dts:x δεν σου δίνει επιλογή ο ενισχυτής για auro3d.
Σήμερα αφού τελείωσα με μια ταινία που ήταν dts hd ma 7.1 και έπαιζα με auro βάζω μετά ταινία που ήταν dts:x, πατώντας info να δω τι παίζει βλεπω είσοδο dts:x και έξοδο auro3d :o:geek:
Σαν να ειχε κολλήσει από το προηγούμενο.
Δεν κάνουν τέτοια σφάλματα, όπως να πατάνε το info, αγάπη. :p

Αφήνουν την πρωτοβουλία στον ενισχυτή. Η D/M ξέρει. :D
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.424
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top