Marantz AV receivers


Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
μα ηχεια βασης θελει το πολυκαναλο σε ολες του τις μορφες...!!
...τωρα το πηρες χαμπαρι !!! :D

μην γραφω τα ιδια...!!!!
Γράφεις η δεν γράφεις εγώ δαπέδου έχω μπροστά
Κ αν είχα πολλά λεφτά , δαπέδου θα έβαζα και πίσω ...
μάλλον θα υπάρχουν πολλοί βλάκες σαν κ μένα γιατί όλα τα σύστηματα αναφοράς δαπέδου έχουν ... :D:D:D
 





Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Είχε ανεβάσει φωτο ο αγαπητός ΚΕΦΑΛΑΣ
Με ανάποδα 805 ψηλά και δαπέδου κάτω
Τουλάχιστον έτσι θυμάμαι ...
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
https://www.psneurope.com/studio/galaxy-studios-futureproofs-with-film-and-auro-3d
[DOUBLEPOST=1515961554][/DOUBLEPOST]
Είχε ανεβάσει φωτο ο αγαπητός ΚΕΦΑΛΑΣ
Με ανάποδα 805 ψηλά και δαπέδου κάτω
Τουλάχιστον έτσι θυμάμαι ...
αυτο που ειχα ανεβασει βρε κανει κιαλλα πραματα ....απλα σαν ιδεα τοχα βαλει για τα υψους..:roflmao:



 
Last edited:



Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Post 129
Εσυ δεν το είχες βάλει ; Έτσι δεν είναι ;
Όσο για το ταβάνι ποτε δεν ξέρεις ...
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
https://hometheaterreview.com/marantz-sr6012-92-channel-av-receiver-reviewed/

Conclusion
The above list reflects the objective comparisons, price-wise, that come to my mind. Subjectively, though, I'd put the Marantz SR6012 receiver in a performance class with the likes of Anthem's third-generation receiver lineup. Maybe somewhere between the $2,499 MRX 720 and the $3,499 MRX 1120, or at least close enough to that imaginary target that the comparison isn't ridiculous.

And that's really due in large part to the new Audyssey MultEQ Editor app, which allows you to make the sort of tweaks to Audyssey that were formerly only available to professionals. The ability to set a maximum filter frequency is--as much as I hate this phrase--a game-changer, since it allows you to use room correction to fix low-frequency problems without changing the overall timbre of your speaker system.

Of course, the best room correction system in the world wouldn't be able to make up for bad processing, preamplification, and amplification, so it's a major plus that the Marantz really shines in all three departments. I've absolutely fallen in love with its performance with movies; my feelings toward its two-channel music performance would be more aptly described as lust.
 


Μηνύματα
68
Reaction score
168
Να ρωτήσω. Έχω έναν Marantz 1605 που γράφει Power Output (8 ohm, 20 Hz - 20 kHz, 0.08% 2ch Drive) 50 W

Τι σημαίνει αυτό; Θέλω να πάρω κάποια ηχεία που λένε Nominal Impedance 8 ohms, Power Handling (RMS) 100 W
και Recommended Amplifier Requirements 30 — 100 W

Θα κάνει;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Να ρωτήσω. Έχω έναν Marantz 1605 που γράφει Power Output (8 ohm, 20 Hz - 20 kHz, 0.08% 2ch Drive) 50 W

Τι σημαίνει αυτό; Θέλω να πάρω κάποια ηχεία που λένε Nominal Impedance 8 ohms, Power Handling (RMS) 100 W
και Recommended Amplifier Requirements 30 — 100 W

Θα κάνει;
Οριακά
[DOUBLEPOST=1518635685][/DOUBLEPOST]
Οριακά και μέχρι μεσαία ένταση θα κάνει.
Χαχα μαζί γράψαμε :roflmao:
 

Μηνύματα
68
Reaction score
168
Μήπως να κοιτάξω κάτι άλλο. Πχ στα 6Ω που πάει μέχρι 70W

Τι προβλήματα θα μπορώ να έχω με τα ηχεία στα 8Ω; Μιας και είμαι σε πολυκατοικία δεν μπορώ το δουλεύω σε υψηλές εντάσεις έτσι και αλλιώς.

Απλά να αναφέρω γενικά ότι είμαι ανάμεσα στα Monitor Audio Bronze ή Monitor Audio MR2

Τα πρώτα έχουν τα εξής χαρακτηριστικά:
Μπροστά: 8Ω - 100W
Πίσω:6Ω - 70W
Κεντρικό:8Ω - 120W

Τα MR2
Μπροστά:6Ω - 100W
Πίσω:6Ω - 70W
Κεντρικό: 4-8 Ω - 75W
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Είναι και άλλα χαρακτηριστικά που πρέπει να λάβεις υπόψιν σου, οπως η ευαισθησία, αλλα και πιο “περιπλοκα” όπως τις μεταβολές της impedance και phase με τις μεταβολές της Frequency

Αυτα δείχνουν κατα ποσο ενα ηχείο ειναι εύκολο να οδηγηθεί, και αυτό σε ενδιαφέρει πολύ γιατι ο ενισχυτής σου δεν ειναι ισχυρός.
 

Μηνύματα
68
Reaction score
168
πρώτα απ όλα να ρωτήσω αν γράφω σε λάθος θέμα πείτε μου να ανοίξω άλλο, γιατί έχω το Marantz NR1506.

Κάνω κάποιες δοκιμές από εχθές μου πήρα τα ηχεία μου. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι πχ στο ραδιόφωνο ακούω στο 30 (κλίμακα 0-98) αρκετά καλά και όταν βάζω το Playstation να δω ταινία για να φτάσω στο ίδιο επίπεδο ήχου θα πρέπει να το ανεβάσω στο 50.

Έχω κάνει κάποια λάθος ρύθμιση;
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top