Marantz AV receivers

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Ερώτηση:

Στα μηχανήματά σας έχετε ενεργο το dynamic eq ?

Αν ναι, σε ποια παράμετρο?

Επισης, αν κατά την αρχική εγκατάσταση, στην σχετική ερώτηση, απαντήσουμε No, μπορούμε κατόπιν να το ενεργοποιούμε, ή δεν είναι σωστό?
Το deq είναι καθαρά προτίμηση του καθενός.
Αν θες τα δυναμικά να τα έχεις και σε χαμηλά volume το βάζεις.
Αν ακούς από -20 και πάνω δεν το χρειάζεσαι.

Εν τέλει είναι προτίμηση του καθενός.
Ακούς και αποφασίζεις.
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ερώτηση γιατί δεν θυμάμαι
Οι μαραντζ μπορούν να βάλουν συγχρόνως 2 φίλτρα στην ίδια συχνότητα με το οντισι η όχι ?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Ερώτηση γιατί δεν θυμάμαι
Οι μαραντζ μπορούν να βάλουν συγχρόνως 2 φίλτρα στην ίδια συχνότητα με το οντισι η όχι ?
τι εννοείς ακριβώς?
δεν υπάρχουν φίλτρα όπως στον γιαμάχα
με το app απλά το συγυρίζεις (αν θέλεις) και αυτό (audyssey) εφαρμόζει αυτά που μπορεί-του επιτρέπει ο αλγόριθμος
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ερώτηση γιατί δεν θυμάμαι
Οι μαραντζ μπορούν να βάλουν συγχρόνως 2 φίλτρα στην ίδια συχνότητα με το οντισι η όχι ?
ναι, οσα θες.....και καφε κανει

τι εννοείς ακριβώς?
δεν υπάρχουν φίλτρα όπως στον γιαμάχα
με το app απλά το συγυρίζεις (αν θέλεις) και αυτό (audyssey) εφαρμόζει αυτά που μπορεί-του επιτρέπει ο αλγόριθμος
εχει φιλτρα ανα 1hz(για τους τρελους που θελουν απολυτες καμπυλες) και εφαρμοζει οτι θελεις, φτανει να εχεις μια νορμαλ καμπυλη πριν την ισοσταθμιση ......εχουμε δει να μπροσπαθουν να φτιαξουν 20db διαφορες :biggrin:
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
εχει φιλτρα ανα 1hz(για τους τρελους που θελουν απολυτες καμπυλες) και εφαρμοζει οτι θελεις, φτανει να εχεις μια νορμαλ καμπυλη πριν την ισοσταθμιση ......εχουμε δει να μπροσπαθουν να φτιαξουν 20db διαφορες :biggrin:
βρε ναι...απλά η έννοια του φίλτρου που υπάρχει στους γιαμάχα δεν υφίσταται στους μαρατζ-ντενον
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ειναι παλιας εποχης το eq yamaha.....
....ε τωρα εβαλαν auro....σιγα σιγα θα βαλουν και ισοσταθμιση :biggrin:
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
.εχουμε δει να μπροσπαθουν να φτιαξουν 20db διαφορες
Oι καμπυλες φτιαχνονται απο τις σωστες επιλογες θεσεων των σαμπς.
Εδω μπορει να διαχειριστει δυο θεσεις αυτοματα
.
Αυτες μπορει να μην ειναι ιδανικες ή να χρειαζεται και τριτο κοκ για ποιο ομαλη καμπυλη σε περισσοτερες θεσεις.(σιγα που θα καταλαβουν οι πλαινοι σας τη διαφορα ...λεμε τωρα :laugh: )
Εαν υπαρχει σοβαρο θεμα ουτε χειροκινητα μπορει να λυθει με δυο θεσεις.
Εαν θες να χρησιμοπιησεις δυο σαμπς με αναληψη διαφορετικης οκταβας μπορεις εαν εχουν ηδη ενσωματωμενα high/low cut .
Eαν θες και τριτο σαμπ μπορεις υπο συνθηκες εαν μια απο τις 3 θεσεις σου δωσει την ποιο ομαλη καμπυλη με μηδενικη αναγκη eq, πιθανον και χρονικη αλλιως διαχειριζεσαι την ευθυγραμμιση εαν εχει dsp με delay ή πολλα κλικ στη φαση... αυτα βεβαια θελουν εμπειρια μετρησεις κλπ. ολα αυτα χωρις mini dsp.


Εαν γραφεις πολλα στο τελος δε μενει τιποτε , θα εγραφα και αλλα ...οποτε μεινετε στα υπογραμμισμενα...
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
μεχρι 4 αν ασχοληθεις λιγο εισαι οκ.......
.....και ειναι παρα πολλα για χωρους κοινοχρηστους

με 2 ειναι οκ μετα ψαχνεσαι :biggrin:
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
τι εννοείς ακριβώς?
δεν υπάρχουν φίλτρα όπως στον γιαμάχα
με το app απλά το συγυρίζεις (αν θέλεις) και αυτό (audyssey) εφαρμόζει αυτά που μπορεί-του επιτρέπει ο αλγόριθμος
Στον γιαμαχα στο αυτόματο στην ίδια συχνότητα πολλές φόρες βάζει 2 φίλτρα στην ίδια συχνότητα
Έχω φύγει από μαραντζ 7011 εδώ και αιώνες
Δεν θυμάμαι εάν στην αυτόματη ισοστάθμιση μπαίνουν 2 φίλτρα συγχρόνως στο οντισι .
Απλή απορία ήταν
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Οι παλαιότεροι μαραντζ, από 7010 και κάτω έχουν τα βασικά του audissey , δηλαδή δεν υπάρχει δυνατότητα να διαχειριστούμε τις παραμέτρους από εφαρμογές adroid ή windows.
Ο 7009 μου δείχνει αρχαίος σε αυτό το θέμα. Έτσι διστάζω την ξανα προτιμήσω.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
[
Στον γιαμαχα στο αυτόματο στην ίδια συχνότητα πολλές φόρες βάζει 2 φίλτρα στην ίδια συχνότητα
Έχω φύγει από μαραντζ 7011 εδώ και αιώνες
Δεν θυμάμαι εάν στην αυτόματη ισοστάθμιση μπαίνουν 2 φίλτρα συγχρόνως στο οντισι .
Απλή απορία ήταν
σίγουρα εφαρμόζει παραπάνω από 1 φίλτρο γιατί χρησιμοποιεί FIR
από εκεί και μετά ο χρήστης για κάθε μεταβολή που προκαλεί χειροκίνητα στην default καμπύλη ισοστάθμισης
το audyssey ξανα υπολογίζει τις μεταβολές κ στο γύρω φάσμα συχνοτήτων εκτός της συγκεκριμένης που πειράζουμε και δημιουργεί νέα μέχρι ενός σημείου που κρίνει αυτό από τα δεδομένα που έχει λάβει από το μικρόφωνο για τον χώρο
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Πάντως για να είμαστε δίκαιοι, και τα προγράμματα των yamaha δεν μπορώ να καταλάβω που αποσκοπούν! Προσωπικά ποτέ δεν τα προτίμησα. Προσομοιώσεις χώρων κλπ!
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
παιδάκια να ηρεμήσουμε λίγο με τα προσωπικά μην κλειδώνουμε νήματα για παπαριτσες πλιζ
To logo αυτό λέω τι μου θυμίζει τι μου θυμίζει

ΣΥΡΜΑΤΑΚΙΑ ΣΥΓΚΟΛΛΗΣΗΣ ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ 100ΤΜΧ

Screenshot_20210818-165321_Samsung Internet.png
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
To logo αυτό λέω τι μου θυμίζει τι μου θυμίζει

ΣΥΡΜΑΤΑΚΙΑ ΣΥΓΚΟΛΛΗΣΗΣ ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ 100ΤΜΧ

View attachment 221209
ε βάλε κι ένα λινκ μη χρειαστεί κανείς!

 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263

Μηνύματα
266
Reaction score
66
Ερώτηση:

Στα μηχανήματά σας έχετε ενεργο το dynamic eq ?

Αν ναι, σε ποια παράμετρο?

Επισης, αν κατά την αρχική εγκατάσταση, στην σχετική ερώτηση, απαντήσουμε No, μπορούμε κατόπιν να το ενεργοποιούμε, ή δεν είναι σωστό?
Μπορείς να το ενεργοποιήσεις μετά δεν υπάρχει πρόβλημα.
Εγώ το έχω ενεργοποιήσει στα 0db. Marantz sr6013
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ακόμα ένα κομμένο κεφάλι.

Και δεν είναι το 75 SINAD, το οποίο σε 2 και κάτι volt -δηλαδή εκεί που οδηγούνται πλήρως πολλοί τελικοί- γίνεται αξιοπρεπές (89).
Είναι το σύνολο των μετρήσεων για κλάματα.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
αυτός τελικά δε θυμάται τι έχει μετρήσει και τι έχει δημοσιεύσει

InkedBest measuring AV Processor Tested_LI.jpg
Στιγμιότυπο οθόνης 2021-08-21 154206.jpg

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top