Marantz - Denon 13.1 - AV8805, AVC-X8500H

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
ΝΑΙ καλά , με τον ρυθμό που βγα/ινουν τα νέα formats ούτε τριετία δεν θα βγάλει.
Ο μόνος που έβγαλε ήταν ο μοναδικός DENON AVP A1HDA .
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
I have spent a lot of time with Dirac Live recently, either with my reference Arcam AVR850 or the AVR390 that I was reviewing. As a result, I found the Audyssey MultEQ XT32 room correction on the Marantz AV8805 to be rather outdated in comparison. The option of a setup app does provide more opportunities to customise the performance, but then this is compared to the user interface, frequency and impulse responses, and target graphs of Dirac. Audyssey can do a reasonable job of integrating the sub and correcting the more egregious room errors, but overall it simply isn't in the same class as Dirac.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αν ο χωρος δεν ειναι περιποιημενος εστω λιγο για να μπορει να γινει μια λογικη ισοσταθμιση και το dirac δεν θα κανει παστες.....ταχεις ζησει κιολας γιατρε...:)

καποιος ο οποιος εχει ασχοληθει με τον χωρο του...την τοποθετηση ηχειων, το audyssey ειναι αρκετο....αν θελει κατι σαν το headroom σε eq :D το πλερωνει και παιζει.;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Απλώς αντέγραψα τμήμα της παρουσίασης, δεν σχολίασα.
Πες τα στον κ.Τάδε που υπογράφει το ριβιού, όχι σε μένα
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
κανε μια αντιγραφη να του το στειλεις.:p:D

δεν διαφωνω .....
...αν ειχε ο marantz dirac live στα ιδια λ7 θα το προτιμουσα, ναχω να παιζω πιο πολυ ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
κανε μια αντιγραφη να του το στειλεις.:p:D

δεν διαφωνω .....
...αν ειχε ο marantz dirac live στα ιδια λ7 θα το προτιμουσα, ναχω να παιζω πιο πολυ ;)
Αν είχε ο Marantz Dirac Live θα τον ειχα πάρει χτες, ακόμα και στα 6000€ ;)
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
δεν γινεται να παρακαμφθει το οποιο Audyssey arc κτλ κ να ρυθμισει καποιος τον av του με dirac ?
το δικο του η καποιου καλιμπρατορα?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
δεν γινεται να παρακαμφθει το οποιο Audyssey arc κτλ κ να ρυθμισει καποιος τον av του με dirac ?
το δικο του η καποιου καλιμπρατορα?
Όχι χωρίς διπλές μετατροπές (analog to digital to analog)
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Αν είχε ο Marantz Dirac Live θα τον ειχα πάρει χτες, ακόμα και στα 6000€ ;)
εμενα μου φτανει το audyssey ....και εσενα, απλα τοχεις παρεξηγηση και δεν το εχεις ακουσει στον χωρο σου ;)

λεω τωρα εγω, μηπως να παρεις ενα δανεικο χτ32 να δοκιμασεις ;
..ετσι κιαλλιως στο παιχνιδι εισαι, με μεγαλη πιθανοτητα να γλυτωσεις λ7 ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
εμενα μου φτανει το audyssey ....και εσενα, απλα τοχεις παρεξηγηση και δεν το εχεις ακουσει στον χωρο σου ;)

λεω τωρα εγω, μηπως να παρεις ενα δανεικο χτ32 να δοκιμασεις ;
..ετσι κιαλλιως στο παιχνιδι εισαι, με μεγαλη πιθανοτητα να γλυτωσεις λ7 ;)
Πήρε μέλος με πρόσβαση και καλό χώρο, και έκλαψε. Τον έδωσε πίσω σε μερικές μέρες.
Δεν άκουσα, αλλά τον πιστεύω. Και βαριέμαι τις δοκιμές, βάλε βγάλε καλώδια, φτου ξανά μετρήσεις και ισοστάθμιση, ούτε με πέντε χιλιάρικα να μου δώσουν στο χέρι δεν το κάνω.

Όχι, δεν ψήνομαι, οσο καλό και αξιόπιστο μηχάνημα κι αν είναι ο 8805, θεωρώ το σύστημα ισοστάθμισης πρώτης προτεραιότητας για την τελική ποιότητα του ήχου. Δεν αναφέρομαι μόνο στο αν φτιάχνει όμορφη την καμπύλη, αλλά στο τίμημα που πληρώνεις σε ποιότητα για να το πετύχεις.
Και επειδή ο prepro είναι πλέον το κέντρο του συστήματος, θα πάω για κάτι καλύτερο, δεν θέλω να το μετανιώσω. Dirac και ξερό ψωμί, Nad, Emotiva, Arcam κτλ.

Εκτός αν γίνει καμιά έκπληξη, που δεν το βλέπω, αλλά συζητιέται τελευταία :whistling:.
Μπορεί να ζηλέψω, δεν ξέρω.
Θα αφήσω τους άλλους να πάρουν πρώτοι και βλέπουμε.
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
πολλους φιλους χωρις προσβαση εχουμε....:D

εγω παντως απο φιλο χωρις προσβαση και με εξαιρετικο χωρο, εμεινα μ@λ@κ@ς με 7.1 συστημα και χωρις να εχεις προσβαση στο audyssey ....οτι εφτιαξε μονο του, μονο σταθμες sub αλλαξε ..
...αυτος αν βαλει και καναλια υψους θαναι συστημα αναφορας 3D Immersive Sound

το ξαναλεω, παιζει ρολο ο χωρος και αν ξερει να πειραξει το audyssey που και αν χρειαζεται......;)
...εχουμε δει πολλα παρατραγουδα..;)
 
  • Like
Reactions: PMC








Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.296
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top