Marantz sr6013 καίει!! Hot hot hot!

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
κόψε από πάνω έως κάτω την πλάτη στα όρια του μαραντζ ώστε να μην φαίνεται κενό δεξιά-αριστερά του
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Αν φύγει το μέτωπο δεν χρειάζεσαι τίποτα.
Έτσι όπως είναι, και με τον ζεστό αέρα να πηγαίνει πάνω, εγκλωβίζεται και βράζει το μηχάνημα...

Με 120άρη noctua (και 2 θα λεγα) στην πλάτη κάνεις δουλειά...

Ή
AC Infinity MULTIFAN S3
Φαίνεται να στέλνει, όμορφα κι ωραία, ούτε πακ ούτε τιποτα, usb και τέλος.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Πίσω από την πλάτη του επίπλου βέβαια στα 3 εκατοστά έχει τοίχο. Οπότε μηπως και το να ανοίξω τη πλάτη πίσω είναι ανούσιο;
Μήπως τελικά το καλύτερο αισθητικά και αποτελεσματικά είναι να τον βάλω δεξιά στο ντουλάπι όπου είναι όλο ανοιχτό μπροστά και βάλω από πάνω ένα AC infinity να βγάζει τον αέρα από μπροστά;
 

Μηνύματα
204
Reaction score
461
Μια από τα ίδια έχω και εγώ. Δύο δάχτυλα αέρα πάνω από τα μηχανήματα. Άνοιξα με ποτηροτρυπανο δυο τρύπες και έβαλα δύο ανεμιστηρακακια silent για pc
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Η μόνη σου διέξοδος φίλε είναι τα πλάγια, όπου το περιθώριο είναι ψιλο-αρκετό. Θα δοκίμαζα να βάλω από έναν όρθιο ανεμιστήρα 12-14εκ αριστερά και δεξιά, τον αριστερό κοντά στο εμπρός μέρος του ενισχυτή και τον δεξιό κοντά στο πίσω (ή αντίστροφα προφανώς). Η κατάσταση σίγουρα θα βελτιωνόταν, τώρα κατά πόσο, μια δοκιμή θα δείξει. Επίσης αξίζει να ψάνεις να δεις πού βρίσκεται η κύρια πηγή θερμότητας εσωτερικά (δηλαδή τα τρανζίστορ ισχύος) και να εστιάσεις τη ροή εκεί.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Διάβασα και άλλη μια λύση.
Το αφήνω εκεί που ειναι τον ενισχυτή και βάζω στη τρύπα που έχει πίσω του για τα καλώδια ένα τέτοιο ανενιστηρακι
AC Infinity MULTIFAN S3
Το οποίο θα ρουφάει προς τα έξω τον ζεστό αέρα.

Ένας τύπος στα reviewσ eixe ίδια περίπτωση με μενα κ έκανε αυτό κ λέει έπεσε αισθητά η θερμοκρασία.
Τι λέτε;
Με λίγα λόγια είμαι ανάμεσα σε δύο λύσεις.

1) βάζω τον ενισχυτή στο ντουλάπι δεξιά που είναι ανοιχτό μπροστά και με πολύ κενό επάνω και του βάζω από πάνω ένα AC infinity που να βγάζει τον αέρα προς τα έξω.
2)τον αφήνω εκεί που ειναι και κάνω 2 τρύπες στη πλάτη του επίπλου και βάζω δύο ανενιστηρακια που να ροφανω τον ζεστό αέρα προς τα εξω

Ακούω γνωμες
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Αν φύγει το μέτωπο δεν χρειάζεσαι τίποτα.
Έτσι όπως είναι, και με τον ζεστό αέρα να πηγαίνει πάνω, εγκλωβίζεται και βράζει το μηχάνημα...

Με 120άρη noctua (και 2 θα λεγα) στην πλάτη κάνεις δουλειά...

Ή
AC Infinity MULTIFAN S3
Φαίνεται να στέλνει, όμορφα κι ωραία, ούτε πακ ούτε τιποτα, usb και τέλος.

;) :lolsign:
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
2)τον αφήνω εκεί που ειναι και κάνω 2 τρύπες στη πλάτη του επίπλου και βάζω δύο ανενιστηρακια που να ροφανω τον ζεστό αέρα προς τα εξω
Ο ενισχυτής δεν έχει καθόλου γρίλιες στην πλάτη, έτσι δεν είναι; Οπότε τι αέρα θα τραβήξουν τα ανεμιστηράκια; Σίγουρα καλύτερα θα είναι από τώρα που δεν υπάρχει καμία ροή, αλλά μην περιμένεις σημαντική βελτίωση.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
oxi an εκανα αυτο με τα ανεμιστηρακια στη πλατη του επιπλου θα τα εβαζα πιο ψηλα απτον ενισχυτη με το σκεπτικο οτι ο ζεστος αερας παει ψηλα,οποτε αντι να εγκλωβιζεται εκει πανω να τον βγαζω εξω .

μετα σκεφτομαι και κατι αλλο .
το ραφι στο οποιο ακουμπαει ο ενισχυτης, μπορει να βγει,ειναι συρταρωτο.
αν ακουμπουσα τον ενισχυτη πανω στο κεντρικο ηχειο ,που ειναι απο κατω του, χωρις να υπαρχει το ραφι,και εβαζα πανω απτον ενισχυτη ενα ΑC infinity πουτ να βγαζει τον αερα απο μπροστα θα ημουν κομπλε λογικα.

αλλιως και διπλα αν τον εβαζα στο ντουλαπακι που ειναι ανοικτο μπροστα χωρις τζαμι , θα ειχε και 40 ποντους απο πανω κενο ο σνισχυτης και ανοιχτο ολο μπροστα οποτε εκει ισως να μη χρειαζοταν τιποτα αλλο γιατι δε θα εγκλωβιζοταν η ζεστη.
μαλλον αυτο ειναι και πιο ωραιο αισθητικα και πολυ πιθανον να γλωτωσω και την αγοτα του AC infinity αλλα ακομα και να το χρειαστω θα μπορω ευκολα να το βΑΛΩ ΕΚΕΙ και να βγαζει τον αερα μπροστα που ειναι ανοιχτο.
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αυτό που χρειάζεσαι είναι να υπάρχει μια ΕΛΑΦΡΙΑ ροή αέρα μέσα στο χώρο που βρίσκεται ο ενισχυτής ώστε να μην παγιδεύεται η θερμοκρασία. Τονίζω το ελαφριά για να μην μαζεύει σκόνη.

Σίγουρα με μια μόνο πλευρά στο έπιπλο ανοιχτή δεν μπορείς να το πετύχεις αυτό.
οπότε 2 μεγάλες τρύπες στη πίσω πλευρά και όσο πιο ψηλά μπορείς και βάζεις 2 12αρια φανακια με λίγες στροφές να σπρώχνουν αέρα από μέσα πίσω. Με usb στην ίδια την θύρα του av. 15-20€ max
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Δοκίμασα να βαλω. Θερμόμετρο πάνω απτον ενισχυτή να δω τι θερμοκρασία έχει ο αέρας που βγάζει. Είναι 37 βαθμοί.το άφησα ένα 10λεπτο εκεί δε νομίζω να χρειαζόταν παραπάνω
 
Last edited:



n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Έχεις το κεντρικό σου ηχείο κάτω από τον ενισχυτή? Στο κάτω μέρος του επίπλου?

Ξαπλωμένος στο πάτωμα βλέπεις ταινίες?
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Εκεί που ξεκινάει το κεντρικό μου φτάνει και τελειώνει η οθόνη προβολής όταν κατεβαίνει από την οροφή.οπότε προφανώς πίσω απτην οθόνη δε γίνεται να βρίσκεται.
Και επίσης έχει κλίση το κεντρικό προς τα επάνω 35μοιρες και κοιτάει στο σημείο που κάθομαι.
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Μάνο απ ό,τι κατάλαβα γιατί κανείς δε ρώτησε, αν θυμάμαι καλά πρόσφατα που συζητήσαμε έχεις τα 684 σωστά; Συν το κεντρικό που πήρες από μένα συν τα περιφερειακά τα 686; Τελικός δεν παίζει σωστά; Εχεις λοιπόν πέντε ηχεία που θέλουν κανονικά πάνω από 150 watt το καθένα, πραγματικά όμως όχι από a/v, δηλαδή ενισχυτικό που να χει ικανή τροφοδοσία. Μ αυτά τα ηχεία κι έναν ενισχυτή ο οποίος σε δικάναλη αναπαραγωγή θα βγάλει 100watt κι αυτά όχι βαρβατίλα, (σε πολυκάναλη μη το σχολιάσουμε), έχοντας φύγει πλέον απ τον χειμώνα και μ ένα έπιπλο που δεν έχει επαρκή αερισμό, το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό να ανάβει το σασί από θερμοκρασία.

Πρέπει πάση θυσία ν ανοιχτεί η πίσω πλευρά να δημιουργείται τρόπον τινά ρεύμα αέρος, το μαραφέτι που λες ότι θες να πάρεις απ ό,τι κατάλαβα αν είμαι λάθος διόρθωσέ με θα χωράει ίσα ίσα άρα μόλλον περισσότερα προβλήματα θα δημιουργήσει, αυτό που πραγματικά χρειάζεσαι είναι ένας σοβαρός πολυκάναλος τελικός ενισχυτής να αποφορτιστεί ο Μάραντζ από τροφοδοσίες και να εκτελεί χρέη μόνο προενίσχυσης.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Και πάλι θα έχει θέματα θερμοκρασίας , οι μαραντζ φημίζονται γι αυτό.
Φίλος με τον 7013 , αν θυμάμαι καλά που τον δουλεύει αποκλειστικά σαν προ , και τον έχει ελεύθερο στον χώρο , μου έλεγε ότι βράζει. Οταν πήγα σπίτι του , και το είδα έπαθα. Ζεμάταγε κανονικά. Οταν λέω ζεμάταγε , το καπάκι , το επάνω με τις γρίλιες έπιανε 55-60 βαθμούς.
Ξαναλέω , το εν λόγω μηχάνημα δουλεύει αποκλειστικά σαν προ . Δεν έχει κανένα ηχείο συνδεδεμένο επάνω του.
Ο κώστας έχει άπειρους τελικούς. Ας πούμε περί τους 30 .
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Και πάλι θα έχει θέματα θερμοκρασίας , οι μαραντζ φημίζονται γι αυτό.
Φίλος με τον 7013 , αν θυμάμαι καλά που τον δουλεύει αποκλειστικά σαν προ , και τον έχει ελεύθερο στον χώρο , μου έλεγε ότι βράζει. Οταν πήγα σπίτι του , και το είδα έπαθα. Ζεμάταγε κανονικά. Οταν λέω ζεμάταγε , το καπάκι , το επάνω με τις γρίλιες έπιανε 55-60 βαθμούς.
Ξαναλέω , το εν λόγω μηχάνημα δουλεύει αποκλειστικά σαν προ . Δεν έχει κανένα ηχείο συνδεδεμένο επάνω του.
Ο κώστας έχει άπειρους τελικούς. Ας πούμε περί τους 30 .
Εγώ έχω τον 7013 και δεν το έχω παρατηρήσει τόσο έντονα αυτό το φαινόμενο, ελαφρώς πιο ζεστός απ τον Denon που είχα ναι, αλλά όχι αυτό που περιγράφετε κι έχω μόνο δύο ηχεία πάνω του τα atmos και το eco στο off.
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Αν δεν απατώμαι οι γρίλιες εξαερισμού είναι από πάνω. Οπότε η μόνη σωστή λύση είναι να αυξηθεί η απόσταση πάνω από τον ενισχυτή.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top