Marantz sr6013 καίει!! Hot hot hot!

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Οι γρίλιες εξαερισμού απαγωγής είναι πάντα επάνω.
Στο πλάι ή απο κάτω είναι οι γρίλιες εισαγωγής ψυχρού αέρα.
Οπως και να έχει , δεν βοηθάει η απόσταση πάνω από τον ενισχυτή διότι , αυτός λειτουργεί ήδη από μόνος του πολύ θερμός. Ο μόνος τρόπος είναι ενεργή πολυενίσχυση ανακύκλωση αέρα.
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Μετά από μία ώρα ακριβώς ιντερνετικό ραδιόφωνο με κουμπωμένα τα B&W LM1 και με την ένταση στο -20 η θερμοκρασία μετρήθηκε στους 34,2 βαθμούς Κελσίου. Φωτό του ενισχυτή στο έπιπλο: το -30 επειδή δεν είναι σημερινή φωτό.

IMG_20191224_201112.jpg
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Βάλε ενα ραφάκι με ράγες να τον τραβάς λίγο έξω!

Μη νομίζεις οτι θα πάθει τίποτα πάντως.

Τον 7400 οταν τον χαμήλωνα κανανε μεσα τα μέταλλα γκλιν γκλον !!!!!

Αργότερα τον χάρισα σε φίλο που έχει καει στα πάρτυ και παίζει ακόμα!!!!!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Καλησπέρα παιδιά έχω τον ενισχυτή του τίτλου με 5.1 (b&w 600 series).
Τον έχω αναγκαστικά σε ράφι (δεν υπάρχει άλλη επιλογή) όπου από πάνω του έχει σίγουρα 15 εκατοστά να αναπνέει και γύρω γύρω 10-15 cm.

Όταν λειτουργεί ακόμα και με πολύ χαμηλές εντάσεις αν ακουμπήσω το χέρι από πάνω ζεματάει ο άτιμος.
Και ζεστενει το ταβάνι του επίπλου τόσο πολύ που αν και χοντρό μασίφ ξύλο ζεστεναται από πάνω.
Πλησιάζω δηλαδή το σημείο του ενισχυτή και ειναι Ι λες και πλησιάζω καλοριφέρ που λειτουργεί χαλαρά.

Δεν μου έχει κλείσει από overheat.

Αλλά κ απτην άλλη θέλω να τον έχω και δροσερό κ όχι έτσι.
σε τι ενταση παιζεις max ?
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Εμένα στη δοκιμή που έκανα σήμερα, η μέγιστη θερμοκρασία ήταν 40,3, μετά ενεργοποίησα το eco και έπεσε σε 15 λεπτά στους 37, με το eco μήπως ενεργοποιεί τ ανεμιστηράκια;
 


Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
-5

Αλλα και σε χαμηλές εντάσεις πάλι σχεδόν το ίδιο ζεσταίνετε
Πολύ δυνατά γι αυτά τα ηχεία μ αυτόν τον ενισχυτή και χωρίς τελικό, σε τι mode; Εννοώ, direct χωρίς υπογούφερ, πολυκάναλο, δικάναλο με υπογούφερ;
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Αν βάλω το eco αμέσως δροσίζεται και πέφτει τρομερά η θερμοκρασία.
Η Μαραντζ πάντως λέει αυτο

Screenshot_20200603_135213_com.android.chrome.jpg
 


Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Πολύ δυνατά γι αυτά τα ηχεία μ αυτόν τον ενισχυτή και χωρίς τελικό, σε τι mode; Εννοώ, direct χωρίς υπογούφερ, πολυκάναλο, δικάναλο με υπογούφερ;
5.1 με sub.
Σκεφτόμουν κ για τελικο για τα LCR αλλά δε ξέρω πιο κ δε θέλω να δώσω κ τρέλα λεφτά. Και επίσης δε θέλω καπιο που απλά έχει δύναμη αλλά χαμηλότερη ποιότητα ήχου από αυτό που έχω τωρα
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
5.1 με sub.
Σκεφτόμουν κ για τελικο για τα LCR αλλά δε ξέρω πιο κ δε θέλω να δώσω κ τρέλα λεφτά. Και επίσης δε θέλω καπιο που απλά έχει δύναμη αλλά χαμηλότερη ποιότητα ήχου από αυτό που έχω τωρα
Τελικός και να χαλάσει τον ήχο πολύ δύσκολο, απεναντίας θα οδηγήσει πολύ καλύτερα τα ηχεία σου κι αυτό είναι ακουστό κυρίως όταν ανεβάζεις τόσο ψηλά τις εντάσεις. Κοίτα σε αγγελίες, υπάρχουν πεντακάναλοι ή τρικάναλοι σε καλές τιμές ανά καιρούς.
 



Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Προς το παρόν προσωπική μου άποψη να αφήσεις το eco στο οn κυρίως αν έχεις σκοπό να σηκώνεις τόσο ψηλά εντάσεις και μέσα στο κατακαλόκαιρο. Ο ενισχυτής για τα συγκεκριμένα ηχεία πέφτει λίγος, πόσο μάλλον για πέντε ηχεία, αλήθεια τα περιφερειακά ποια είναι;
 


Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Καλά μη νομίζετε σε τέτοια ένταση θα ακούσω αν δω νωρίς ταινία βραδάκι δηλαδή 2 φορές τη βδομάδα Μαξ.

Πάντως από τις θερμοκρασίες που λέτε εδώ και που διαβάζω, οι 37 που μέτρησα δεν ει αι κάνα τρελό νούμερο. Το πρόβλημα μου είναι απλώς ότι αυτή η ζέστη εγκλωβιζεται μέσα.
Αποφάσισα να πάρω αυτό το διπλό ανενιστηρακι ac infinity αλλά δε βρίσκω πουθενά από που να το πάρω. Ένα λινκ που βάλατε από Amazon. De γράφει ότι δε στέλνει ελλαδα
Έχω διαβάσει ανάμεικτα reviewσ και γισ τους crown xls κάποιοι λένε ότι ναι μεν δίνουν φουλ δύναμη αλλά όχι τόσο ωραία ποιότητα ήχου... Δε ξέρω..
Σίγουρα δε μπορώ Να δώσω πάνω από 300. Αν πάρω καινούργιο μπορώ να γλυτώσω το φπα. Αλλιώς μεταχειρισμένο.

Αν υπάρχουν σχετικές προτάσεις τις ακούω. Με ενδιαφέρει για τα 3 LCR.
 

Μηνύματα
600
Reaction score
880
Δεν ζεσταίνονται οι σύγχρονοι AV από τα τελικά στάδια τους αλλά από τις κάρτες επεξεργασίας των audio και video σημάτων.
Στους Marantz ή καλύτερη επιλογή είναι αυτό που προτείνει η ίδια η εταιρεία eco on ή auto
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Δεν ζεσταίνονται οι σύγχρονοι AV από τα τελικά στάδια τους αλλά από τις κάρτες επεξεργασίας των audio και video σημάτων.
Στους Marantz ή καλύτερη επιλογή είναι αυτό που προτείνει η ίδια η εταιρεία eco on ή auto
Οταν είχα τον Yamaha με τα 603 b&w επάνω, άνετα έβραζες αβγό, όταν πήρα τελικό ξέχασα τι σημαίνει ζέστη, πως γίνεται να μην ζεσταίνεται απ τα τελικά στάδια;
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Εντσξει εγώ όπως και να χει θα φροντίσω είτε να το νβαλω δίπλα που έχει μεγάλο άνοιγμα μπροστά (απλά πρέπει να κάνω τρύπα μεγάλη για τα καλώδια) να αεριζεται καλύτερα είτε αν τον αφήσω εκεί θα βάλω διπλό ανενιστηρακι στη πλάτη να βγαίνει ο ζεστός αέρας μην εγκλωβιζεται αρκεί να βρω κάπου να αγοράσω αυτό το ρημάδι tης ac infinity
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Εντσξει εγώ όπως και να χει θα φροντίσω είτε να το νβαλω δίπλα που έχει μεγάλο άνοιγμα μπροστά (απλά πρέπει να κάνω τρύπα μεγάλη για τα καλώδια) να αεριζεται καλύτερα είτε αν τον αφήσω εκεί θα βάλω διπλό ανενιστηρακι στη πλάτη να βγαίνει ο ζεστός αέρας μην εγκλωβιζεται αρκεί να βρω κάπου να αγοράσω αυτό το ρημάδι tης ac infinity
Εγώ παλιά με τον Yamaha και τις πρίζες που είχε πίσω του είχα κάνει πατέντα με απλά ανεμιστηράκια των 5 ευρώ, ένα μπροστά να φέρνει κι ένα πίσω για απαγωγή, έκανα πολύ καλή δουλιά μέχρι που πήρα τον 5κάναλο κι ηρέμησα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.031
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top