Marantz sr6013 καίει!! Hot hot hot!

Μηνύματα
600
Reaction score
880
Οταν είχα τον Yamaha με τα 603 b&w επάνω, άνετα έβραζες αβγό, όταν πήρα τελικό ξέχασα τι σημαίνει ζέστη, πως γίνεται να μην ζεσταίνεται απ τα τελικά στάδια;
Αν οι Yamaha έχουν ακόμα αναλογικά στάδια εξόδου θα ζεσταίνονται ανάλογα με την χρήση.
 

gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
Δεν ζεσταίνονται οι σύγχρονοι AV από τα τελικά στάδια τους αλλά από τις κάρτες επεξεργασίας των audio και video σημάτων.
Αν οι Yamaha έχουν ακόμα αναλογικά στάδια εξόδου θα ζεσταίνονται ανάλογα με την χρήση.
Τελικά λοιπόν - κατά τη γνώμη σου πάντα - οι σύγχρονοι AV από τα στάδια εξόδου ζεσταίνονται ή από τις κάρτες επεξεργασίας;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Ερώτηση!
Έχετε προσέξει διαφορές στον ήχο, ανάμεσα σε eco mode, auto & off??
 


Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Παιδιά ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω διαφορά στο echo αν και δεν έχω κ τόσο καλό αυτί γενικά.
Αν όντως πάντως δεν ακούτε διαφορά βάζετε το auto ειναι τεράστια η διαφορά στη θερμοκρασία, σε μένα τουλάχιστον
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Γιαυτό και εγώ το αναφέρω. Πέφτει πολύ η θερμοκρασία!
 

gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
Παιδιά ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω διαφορά στο echo αν και δεν έχω κ τόσο καλό αυτί γενικά.
Αν όντως πάντως δεν ακούτε διαφορά βάζετε το auto ειναι τεράστια η διαφορά στη θερμοκρασία, σε μένα τουλάχιστον
Τότε φίλε το πρόβλημά σου έχει ήδη λυθεί, οπότε τι συζητάμε εδώ και 5 σελίδες, προτείνοντας ο καθένας την πατέντα του;
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Τότε φίλε το πρόβλημά σου έχει ήδη λυθεί, οπότε τι συζητάμε εδώ και 5 σελίδες, προτείνοντας ο καθένας την πατέντα του;
Δεν το έχω δοκιμάσει σε μεγάλες εντάσεις ακόμα να έχει πλήρη εικόνα πρώτον και δεύτερον όπως κ να έχει θα φτιάξω τον αερισμό στο έπιπλο όπως είπαμε. Για να το συζητάω τόσο πολύ προφανώς με Ενδιαφέρει κ εμένα κ όποιον άλλο έχει προβλήματα τέτοια κ κάνει ένα search αύριο μεθαύριο στο forum
Οσο κι αν προσπάθησα όχι.
Kωστα το έχεις δοκιμάσει και σε μεγάλες εντάσεις; μήπως εκεί έχει διαφορα
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Δεν το έχω δοκιμάσει σε μεγάλες εντάσεις ακόμα να έχει πλήρη εικόνα πρώτον και δεύτερον όπως κ να έχει θα φτιάξω τον αερισμό στο έπιπλο όπως είπαμε. Για να το συζητάω τόσο πολύ προφανώς με Ενδιαφέρει κ εμένα κ όποιον άλλο έχει προβλήματα τέτοια κ κάνει ένα search αύριο μεθαύριο στο forum

Kωστα το έχεις δοκιμάσει και σε μεγάλες εντάσεις; μήπως εκεί έχει διαφορα
Μάνο για να μαι ειλικρινής, εγώ όπως ξέρεις σχεδόν όλα τα ηχεία μου είναι σε τελικούς, τα μόνα που είναι κουμπωμένα στον Μάραντζ είναι τα atmos και δεν είμαι σίγουρος αν μόνο από αυτά μπορεί να βγει ασφαλές συμπέρασμα, επειδή κι εγώ είχα αυτή την απορία μία μέρα έκατσα και σε δυνατή ένταση (-10) έκανα απ την εφαρμογή του κινητού την εναλλαγή από on σε off και το αντίστροφο κι όσο κι αν προσπάθησα δεν εντόπισα διαφορά ούτε στην ένταση ούτε στην ποιότητα, τώρα δεν ξέρω πόσο ευαίσθητο είναι το αυτί μου κι αν είμαι ενδεικτικό δείγμα αλλά εγώ αυτό το συμπέρασμα έβγαλα.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Όταν είναι ενεργοποιημένο το eco mode κάνει καμία διαφορά ,όταν τον ενισχυτή τον χρησιμοποιείς μόνο για τα pre outs του;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.053
το echo mode πάντα περιορίζει τα τελικά στάδια όταν ο ενισχυτής δουλεύει σε reference στάθμες
εκεί γίνεται αντιληπτό...υπάρχουν και τεστ γι αυτό...αν γοογλάρετε

πάντα να τους σε auto όταν δίνετε γκάζι
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
το echo mode πάντα περιορίζει τα τελικά στάδια όταν ο ενισχυτής δουλεύει σε reference στάθμες
εκεί γίνεται αντιληπτό...υπάρχουν και τεστ γι αυτό...αν γοογλάρετε

πάντα να τους σε auto όταν δίνετε γκάζι
Οταν λέμε reference στάθμες εννοούμε μόνο το 0 ή και πιο πριν απ αυτό; Για παράδειγμα εγώ που το δοκίμασα στο -10 όντως δεν έκανε καμία διαφορά ή ήταν αμελητέα κι απλά όσο πλησιάζεις προς το μηδέν τότε αρχίζει και γίνεται αντιληπτό;
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
το echo mode πάντα περιορίζει τα τελικά στάδια όταν ο ενισχυτής δουλεύει σε reference στάθμες
εκεί γίνεται αντιληπτό...υπάρχουν και τεστ γι αυτό...αν γοογλάρετε

πάντα να τους σε auto όταν δίνετε γκάζι
Να τους βάζουμε σε auto όταν δίνουμε γκάζι; έτσι θανενεργοπειηται όμως όταν γκαζώνουμε έτσι δεν είναι;
Screenshot_20200603_135213_com.android.chrome.jpg


Αρα γιαυτό αναφέρεται η Μαραντζ ότι σε χαμηλές κ μέτριες εντάσεις δεν υπάρχει θέμα με τη ποιότητα του ήχου, σα να σου λέει ότι στις υψηλές αλλοιώνει λίγο τη ποιοτητα
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.053
Οταν λέμε reference στάθμες εννοούμε μόνο το 0 ή και πιο πριν απ αυτό; Για παράδειγμα εγώ που το δοκίμασα στο -10 όντως δεν έκανε καμία διαφορά ή ήταν αμελητέα κι απλά όσο πλησιάζεις προς το μηδέν τότε αρχίζει και γίνεται αντιληπτό;
ναι....
σχετικά είναι όλα
το πόσο νωρίς θα ακούσεις τους κόφτες εξαρτάται και από το πόσο ρεύμα που τραβάνε τα ηχεία σου,
το τι ανάγκες έχει το πρόγραμμα που ακούς...κλπ
προσωπικά δεν έχω κάτσει να ''παίξω'' ποτέ με αυτό από την στιγμή που έχει μετρηθεί ότι έτσι συμπεριφέρεται το eco mode....τόσο σε μαραντζ όσο και denon
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
ναι....
σχετικά είναι όλα
το πόσο νωρίς θα ακούσεις τους κόφτες εξαρτάται και από το πόσο ρεύμα που τραβάνε τα ηχεία σου,
το τι ανάγκες έχει το πρόγραμμα που ακούς...κλπ
προσωπικά δεν έχω κάτσει να ''παίξω'' ποτέ με αυτό από την στιγμή που έχει μετρηθεί ότι έτσι συμπεριφέρεται το eco mode....τόσο σε μαραντζ όσο και denon
Μα δε μίλησα για auto, είπα για on - off, στο on όπως και να χει ανεξαρτήτου εντάσεως, προγράμματος κ.λ.π. ενεργοποιείται αλλά εγώ διαφορά στον ήχο δεν άκουσα με τα b&w LM1.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Μα δε μίλησα για auto, είπα για on - off, στο on όπως και να χει ανεξαρτήτου εντάσεως, προγράμματος κ.λ.π. ενεργοποιείται αλλά εγώ διαφορά στον ήχο δεν άκουσα με τα b&w LM1.
Ε τι να τραβάνε τα lm1 ,ψιλοπράματα
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
παιδες......αν δεν υπηρχε διαφορα στην ποιοτητα ηχου δεν θα υπηρχε η επιλογη....ειναι απλο.
......αλλαζει ο τονος και τα δυναμικα....

αν χρησιμοποιειται πανω απο 1/3 της ισχυς του AV αρχιζει και αλλαζει η ποιοτητα ηχου...
.....off για οσους θελουν το καλυτερο αποτελεσμα που μπορει ο AV
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
παιδες......αν δεν υπηρχε διαφορα στην ποιοτητα ηχου δεν θα υπηρχε η επιλογη....ειναι απλο.
......αλλαζει ο τονος και τα δυναμικα....

αν χρησιμοποιειται πανω απο 1/3 της ισχυς του AV αρχιζει και αλλαζει η ποιοτητα ηχου...
Αρα αν τα δύο μικρά μου ηχεία δε φτάνουν να τραβήξουν πάνω απ το 1/3 της ισχύος ακόμα και σε μεγάλη ένταση τότε μάλλον δεν θα αλλάξει κάτι έτσι; Αυτό το 1/3 ανεξαρτήτως auto ή on;

Εγώ πάντα off το έχω απ τη μία γιατί από δύο μικρά ηχειάκια δε νομίζω ότι θα χαμπαριάσει ο Μάραντζ απ την άλλη την καλοκαιρινή περίοδο το σύστημα δεν το χρησιμοποιώ καθόλου για να ζεσταθεί.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top