Marantz SR7010 - SR7011

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.922
Reaction score
7.992
Μιας και αναφέρουμε εδώ τα σχετικά περί ισοστάθμισης κλπ Marantz:

Όταν πριν αρκετό καιρό έκανα αυτόματη ισοστάθμιση, με ηχεία δηλαδή klipsch, σας είχα αναφέρει ότι ποτέ δεν μπόρεσα να μείνω στα ref, flat κλπ συστήματα audissey. Αμέσως μετά την μέτρηση, άφηνα ως είχαν οι λοιπές παράμετροι, (αποστάσεις, εντάσεις κλπ μόνο) και το audissey στο off.

Τώρα, με τα chario σαν κύρια ηχεία και σαράουντ τα dali, η παραμετροποίηση μόνο μικρές αποκλίσεις έχει από την ευθεία (εννοώ δηλαδή το διάγραμμα που έβλεπα και βλέπω, όταν κάνω copy στην εφαρμογή eq. ). Όμως φαίνεται και με το αυτί. Οι διαφορές στον ήχο με το audissey on ή off πλέον είναι ανεπαίσθητες! Είτε δηλαδή το έχω on είτε off το αποτέλεσμα δεν διαφέρει και πολύ. Απλώς τώρα πχ μπορώ να εκμεταλλευτώ και τις υπόλοιπες ευκολίες του audissey χωρίς αυτό να με ενοχλεί.
Που σημαίνει ότι audissey και klipsch δεν.... Χαλάει το ηχόχρωμα klipsch! Όλα αυτά φυσικά στον χώρο μου, και στα δικά μου τα αυτιά! ( και σε ακρόαση ακουστικής μουσικής, μουσικής lite, Jazz, old όχι εκρήξεις μπαμ μπουμ ή ηλεκτρονικής μουσικής κλπ).
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Χαλάει το ηχόχρωμα klipsch
Ιάκωβε δεν μπορείς να καταλήξεις κάπου..... είσαι μπερδεμένος τον τελευταίο καιρό. αν διαβάσεις το λεγόμενά σου θα το διαπιστώσεις και μόνο σου....
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.922
Reaction score
7.992
Ιάκωβε δεν μπορείς να καταλήξεις κάπου..... είσαι μπερδεμένος τον τελευταίο καιρό. αν διαβάσεις το λεγόμενά σου θα το διαπιστώσεις και μόνο σου....
Μάλλον έχετε δίκιο. Δεν γνωρίζω ακριβώς τι γίνεται. Την μια ημέρα είμαι ευτυχής την επομένη ακριβώς το αντίθετο. Περνώ ίσως κάποια κατάσταση. Αφού και στο σπίτι με έχουν πάρει είδηση. Όλο αλλάζεις, όλο σκαλίζεις, όλο ασχολείσαι με αυτό το παλιό σύστημα, αναφέρει η γυναίκα και η κόρη μου.
Δεν πρέπει λοιπόν να φέρω γνώμη για τπτ εδώ μέσα, διότι ίσως επιρεάζω και εσάς και δεν θα ήθελα....
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
2.029
Καλησπερα.
Προσπαθω να συνδεσω το laptop με τον 7011 αλλα ενω αναγνωριζεται απο τον υπολογιστη, δεν εχω ουτε εικονα,ουτε ηχο.
Βασικα να κανω μετρησεις με umik προσπαθω.
Η καρτα γραφικων που εχει το HDMI ειναι η GTX1080. Δεν ξερω αν εχει σημασια.
Αν το συνδεσω στην μπροστινη θυρα, δεν το βλεπει καθολου. Στο CD το αναγνωριζει αλλα δεν εχω ηχο. Σε game ή blu ray μου βγαζει οτι δεν εχει καθολου σημα και ουτε ο υπολογιστης το βλεπει. Τι κανω λαθος;
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Είχα παρόμοιο θέμα με τον 7012.
Από το μπροστινό hdmi δεν έβλεπε (ούτε και είδε ποτέ) το λαπτοπ. Ότι άλλη συσκευή σύνδεσα, μεταξύ των οποίων και άλλο λαπτοπ, τις είδε κανονικά.
Τελικά το σύνδεσα σε μια από τις πίσω hdmi και το είδε κανονικά. Και εγώ μετρήσεις ήθελα να κάνω.
Δες τις ρυθμίσεις ήχου της κάρτας. Δεξί κλικ στο εικονίδιο στη μπάρα και δες τις επιλογές.
 











Μηνύματα
1.217
Reaction score
2.029
Εκανα factory reset τον Marantz. Το Media Player συνδεθηκε κανονικα.
Ο υπολογιστης δε βλεπει δευτερη οθονη.
Ο ηχος φευγει απο το HDMI αλλα το βιντεο,οχι.
Κανω αλλη μια προσπαθεια με μια αλλη αλλαγη.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Εκανα factory reset τον Marantz. Το Media Player συνδεθηκε κανονικα.
Ο υπολογιστης δε βλεπει δευτερη οθονη.
Ο ηχος φευγει απο το HDMI αλλα το βιντεο,οχι.
Κανω αλλη μια προσπαθεια με μια αλλη αλλαγη.
το αν το pc δεν βλέπει 2η οθόνη...είναι θέμα ρύθμισης στο pc...όχι του marantz


δηλαδή ο ήχος ακούγεται στον ενισχυτή αλλά δεν έχεις εικόνα?

σε ποιο hdmi input του μαραντζ το έβαλες?
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.408
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top