Marantz SR7010 - SR7011


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Στο laptop windows 10 να φανταστώ, έχεις μήπως ενεργοποιήσει hdr? Στο πίνακα της nvidia βλέπεις 2 οθόνες? Τι ανάλυση έχεις?
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
Στο laptop windows 10 να φανταστώ, έχεις μήπως ενεργοποιήσει hdr? Στο πίνακα της nvidia βλέπεις 2 οθόνες? Τι ανάλυση έχεις?
μας άφησε ο @bonepeeler2 πρέπει να τους έβαλαν στο κελί για ύπνο :p :lol:
 

Μηνύματα
1.233
Reaction score
2.047
Μπαααα.
Το βρήκα. Τελικά συνδέθηκε στο aux2.
Για να καταφέρω να στείλω εικόνα μπήκα στο control panel της nvidia και έσβησα από εκεί την οθόνη του laptop ώστε να την αναγκάσω να στείλει την εικόνα μέσω hdmi.
Για λίγο έμεινα χωρίς εικόνα και μετά είχα κανονικά και στην τηλεόραση και στο laptop.
Έκανα και τις πρώτες μου μετρήσεις
Για τα δύο μπροστινά αρχικά με 90deg.
Τώρα έμεινα με τις απορίες για το τι είναι κάποια μεγάλα σκαμπανεβάσματα.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
Μπαααα.
Το βρήκα. Τελικά συνδέθηκε στο aux2.
Για να καταφέρω να στείλω εικόνα μπήκα στο control panel της nvidia και έσβησα από εκεί την οθόνη του laptop ώστε να την αναγκάσω να στείλει την εικόνα μέσω hdmi.
Για λίγο έμεινα χωρίς εικόνα και μετά είχα κανονικά και στην τηλεόραση και στο laptop.
Έκανα και τις πρώτες μου μετρήσεις
Για τα δύο μπροστινά αρχικά με 90deg.
Τώρα έμεινα με τις απορίες για το τι είναι κάποια μεγάλα σκαμπανεβάσματα.
το είδες και συ...
προβλήματα με το hdmi δεν πουλάνε ούτε 1 σελίδα γέμισε καλά καλά....
ανέβασε στο άλλο νήμα μετρήσεις να δεις τι έχει να γίνει..... :biggrin:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Σήμερα πέτυχα κάτι αξιόλογο στον ήχο του pc μου σε συνδυασμό φυσικά με τον marantz.

Το htpc (μάλλον το pc) μου χρησιμοποιείται κατά 99% μην πω 100% αποκλειστικά για ακρόαση μουσικής ή αρχείων youtube κλπ. Για τα υπόλοιπα υψηλής ανάλυσης αρχεία, έχω το oppo & το Dune που είναι κορυφαία σε σύγκριση με το pc.

Ο λόγος φυσικά που βρίσκεται όλη μου η μουσική βιβλιοθήκη στο pc είναι αυτονόητος! Ευκολία χειρισμού, πολλές εφαρμογές, διαχείριση κλπ. Όμως υπάρχει ένα πρόβλημα. Αυτό της hdmi και αναγκαστικά της συμμετοχής στα ηλεκτρονικά του pc. Ο μόνος τρόπος αποφυγής αυτού του φαινομένου είναι μέσω usb σύνδεσης και άρα με την βοήθεια εξωτερικού dac!.
Έχω λοιπόν ενα παροπλισμένο dacmagic και είπα να το δοκιμάσω. Η σύνδεση είναι: Usb από το pc στο dac και από εκεί αναλογικά στον Marantz! Kai.......... κρύσταλλο πλέον το ηχητικό αποτέλεσμα! Δοκιμάστε και θα με θυμηθείτε!

Σκέπτομαι τώρα για την αγορά ενός ποιοτικού dac!
Δεν δοκίμασα βέβαια την ψηφιακή έξοδο του dacmagic διότι έχω πράγματι ενθουσιασθεί με την αναλογική!
 
Last edited:


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Δοκιμάστε να δείτε την ψηφιακή έξοδο του Dacmagιc επάνω στον Marantz για να δείτε τι σας αρέσει περισσότερο να ακούτε
 


Μηνύματα
449
Reaction score
379
Κύριοι, καλή σας ημέρα!
Μια ερώτηση σχετικά με τον 7011.
Για να πάρω ένα DAC το οποίο θα είναι καλύτερο από αυτό που έχει ενσωματωμένο ο 7011, σε ποια κατηγορία τιμής πρέπει να κινηθώ? Για να υπάρχει διαφορά ακουστή στα αυτιά.
Ή και συγκεκριμένες προτάσεις DAC δεκτές.
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Κύριοι, καλή σας ημέρα!
Μια ερώτηση σχετικά με τον 7011.
Για να πάρω ένα DAC το οποίο θα είναι καλύτερο από αυτό που έχει ενσωματωμένο ο 7011, σε ποια κατηγορία τιμής πρέπει να κινηθώ? Για να υπάρχει διαφορά ακουστή στα αυτιά.
Ή και συγκεκριμένες προτάσεις DAC δεκτές.
Καλησπέρα,
Αν δε κάνω λάθος το 7011 φοράει την AK4458VN άρα για να ακούσεις λίγο καλύτερο ήχο θα πρέπει το dac που θα πάρεις να έχει καλύτερο τσιπάκι από αυτό.
Τώρα συγκριτικά με άλλα τσιπάκια π.χ. Burr-brown η ESS Sabre 32 θα πρέπει η να τα ακούσεις η να δεις τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά πιο είναι καλύτερο, και οι τιμές φυσικά είναι πιο τσιμπημένες.
Πάντως από cd player, και AV που έχω δοκιμάσει προς το παρόν μου αρέσει και έχω με το ESS SABRE 32
Εσύ αποφασίζεις αν θέλεις να διαθέσεις λεφτά και πόσα ?
Φιλικά.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Καλησπέρα,
Αν δε κάνω λάθος το 7011 φοράει την AK4458VN άρα για να ακούσεις λίγο καλύτερο ήχο θα πρέπει το dac που θα πάρεις να έχει καλύτερο τσιπάκι από αυτό.
Τώρα συγκριτικά με άλλα τσιπάκια π.χ. Burr-brown η ESS Sabre 32 θα πρέπει η να τα ακούσεις η να δεις τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά πιο είναι καλύτερο, και οι τιμές φυσικά είναι πιο τσιμπημένες.
Πάντως από cd player, και AV που έχω δοκιμάσει προς το παρόν μου αρέσει και έχω με το ESS SABRE 32
Εσύ αποφασίζεις αν θέλεις να διαθέσεις λεφτά και πόσα ?
Φιλικά.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Κοίτα, αν πρέπει να ξεπεράσω τα 300-400 ευρώ δε το συζητάω καν.
Η σύνδεση άλλωστε θα είναι ανάμεσα σε bdplayer που εκτελεί και χρέη cdPlayer με coaxial. Εκεί έλεγα αν αξίζει να συνδεθεί ένα dac ή να συνεχίσει να εκτελεί αυτό το χρέος ο 7011.
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Κοίτα, αν πρέπει να ξεπεράσω τα 300-400 ευρώ δε το συζητάω καν.
Η σύνδεση άλλωστε θα είναι ανάμεσα σε bdplayer που εκτελεί και χρέη cdPlayer με coaxial. Εκεί έλεγα αν αξίζει να συνδεθεί ένα dac ή να συνεχίσει να εκτελεί αυτό το χρέος ο 7011.
Από τη στιγμή που τα έχεις συνδέσει όπως είπες ο 7011 λειτουργεί ως dac και αν είσαι ευχαριστημένος μη κάνεις τίποτα.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!
Στον 7011 έστω ότι συνδέουμε έναν τελικό δικάναλο ή τρικάναλο.
Υπάρχει κάποια ρύθμιση η οποία βγάζει εκτός τα τελικά στάδια του AV στα συγκεκριμένα κανάλια, το κάνει αυτόματα ή δε τα βγάζει εκτός ποτέ και απλά συνεχίσουν να λειτουργούν χωρίς να δίνουν την ισχύ κάπου;
Με λίγα λόγια ξεκουράζεται πραγματικά ο AV και συγχρόνως παίζει πιο άνετα τα υπόλοιπα κανάλια ή δε συμβαίνει καν αυτό;
Προσπάθησα να βρω την απάντηση στο manual και στο διαδίκτυο, αλλά δεν.
Σας ευχαριστώ πολύ
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Φυσικά και δεν χρησιμοποιείται ισχύς για κανάλια τα οποία συνδέονται σε τελικό και έφόσον δεν συνδέονται εκεί πλέον τα καλώδια ηχείων, αφού αυτά αναγκαστικά θα πάνε στον τελικό, δεν χρειάζεται και καμία επι πλέον ρύθμιση.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Φυσικά και δεν χρησιμοποιείται ισχύς για κανάλια τα οποία συνδέονται σε τελικό και έφόσον δεν συνδέονται εκεί πλέον τα καλώδια ηχείων, αφού αυτά αναγκαστικά θα πάνε στον τελικό, δεν χρειάζεται και καμία επι πλέον ρύθμιση.
Χωρίς καμία πρόθεση αμφιβολίας για τις γνώσεις σου στο θέμα, και καθαρά λόγω ελλειπείς γνώσης δικής μου,
Αυτό πώς συμβαίνει στον AV?
Αναγνωρίζει αυτόματα τη σύνδεση τελικού στην pre out, τη μη σύνδεση ηχείου στη μπόρνα, ή και τα δύο παραπάνω;
Δηλαδή αν συνδέσω ΚΑΙ τελικό ΚΑΙ ηχεία στις ίδιες εξόδους δε θα παίξουν ταυτόχρονα και τα δύο;;;;
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Χωρίς καμία πρόθεση αμφιβολίας για τις γνώσεις σου στο θέμα, και καθαρά λόγω ελλειπείς γνώσης δικής μου,
Αυτό πώς συμβαίνει στον AV?
Αναγνωρίζει αυτόματα τη σύνδεση τελικού στην pre out, τη μη σύνδεση ηχείου στη μπόρνα, ή και τα δύο παραπάνω;
Δηλαδή αν συνδέσω ΚΑΙ τελικό ΚΑΙ ηχεία στις ίδιες εξόδους δε θα παίξουν ταυτόχρονα και τα δύο;;;;
Δεν εννοουσε αυτο.
Φυσικά και δεν χρησιμοποιείται ισχύς για κανάλια τα οποία συνδέονται σε τελικό και έφόσον δεν συνδέονται εκεί πλέον τα καλώδια ηχείων, αφού αυτά αναγκαστικά θα πάνε στον τελικό, δεν χρειάζεται και καμία επι πλέον ρύθμιση.
Ο ενισχυτης απο τη στιγμη που δεν θα τροφοδοτει ηχεια, δεν θα καταναλωνει ενεργεια για παροχη ισχυος. Ομως αν συνδεσεις τελικο με ηχεια συνδεμενα επανω του και ταυτοχρονα χρησημοποιησεις και τις εξοδους του ενισχυτη σε αλλο ζευγος ηχειων, θα παιξουν ταυτοχρονα και τα δυο.
Με δυο λογια δεν απομονωνωνται οι εξοδοι, απλα οταν δεν χρησημοποιουνται τρωνε μονο οσο ρευμα χρειαζεται για να ειναι "standby".
Αυτο επειδη εχει επιδραση στην εξοδο των προενισχυτικων σταδιων, σε καποιους ενισχυτες υπαρχει η δυνατοτητα απομονωσης των εσωτερικων ενισχυτων προς οφελος των εξοδων προενισχυσης αλλα νομιζω οτι οι Marantz αυτης της γενιας δεν κανουν κατι τετοιο.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.562
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top