Max SPL ηχείων.

Μηνύματα
17
Reaction score
5
Αφού έχει τα Dali θα έχεις και ενισχυτή. Αν πας για ενεργά, πρέπει να φύγει και ο ενισχυτής. Και αν πάς προς τα εκεί, δες κατ' ευθείαν για ένα μηχάνημα που νά είναι και streamer και dac και προενισχυτής και ενισχυτής ακουστικών.

Ποιον ενισχυτή έχεις τώρα;
Έχω ένα compact σύστημα της Technics και θέλω να το αλλάξω.
 


Μηνύματα
17
Reaction score
5
Σόρρυ , αλλά δεν έχω καταλάβει.
Τα Dali υπάρχουν ήδη ή σκοπεύεις να τα αγοράσεις;
Δεν τα έχω, σκόπευμα να τα αγοράσω και ρώταγα με τι ενισχυτή να τα συνδέσω γιατί αυτή την στιγμή έχω έναν compact της Technics και θέλω να τον αλλάξω.
 


TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.068
Ωραία. Τώρα που ξεκαθαρίσαμε ότι τα στήνεις όλα από την αρχή, ας μας πεις ακριβώς τι θέλεις να κάνεις.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δεν τα έχω, σκόπευμα να τα αγοράσω και ρώταγα με τι ενισχυτή να τα συνδέσω γιατί αυτή την στιγμή έχω έναν compact της Technics και θέλω να τον αλλάξω.
Αφού δεν υπάρχουν , άστα. Δεν κάνουν ούτε για τον χώρο , ούτε για τις μουσικές σου. Δεν κάνουν γενικά εδώ που τα λέμε.
Οπότε το μπάτζετ ποιο είναι τελικά; Στα 600-700 που είχες γράψει , υπολογιζες και ενισχυτή και ηχεία;
Οι 5,5 ίντσες ειναι παράνομες.
Μόνο για ακουστικά κάνουν.
Ακουστικά για σένα που είσαι κεφαλας...!
Εμείς έχουμε μικρό , κομψό κεφάλι!
 

Μηνύματα
17
Reaction score
5
Ωραία. Τώρα που ξεκαθαρίσαμε ότι τα στήνεις όλα από την αρχή, ας μας πεις ακριβώς τι θέλεις να κάνεις.

Αφού δεν υπάρχουν , άστα. Δεν κάνουν ούτε για τον χώρο , ούτε για τις μουσικές σου. Δεν κάνουν γενικά εδώ που τα λέμε.
Οπότε το μπάτζετ ποιο είναι τελικά; Στα 600-700 που είχες γράψει , υπολογιζες και ενισχυτή και ηχεία;

Ακουστικά για σένα που είσαι κεφαλας...!
Εμείς έχουμε μικρό , κομψό κεφάλι!

Τα 600 - 700 είναι για ενισχυτή και ηχεία και αργότερα σε 4-5 μήνες θα κοιτάξω και για κάποιο subwoofer.
 

TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.068
Οπότε τα Kali IN8 τα ξεχνάμε, πρέπει να μείνεις στα φθηνότερα LP8 για να είσαι μέσα στον προϋπολογισμό.
Το sub της Kali είναι το WS-12 και έχει έτοιμες ρυθμίσεις για όλα τα ηχεία της και σε καλύπτει σε κάθε περίπτωση. Απλά είναι ογκώδες. Αν θέλεις να κατεβάσεις κι άλλο το κοστολόγιο της αρχής και θα βάλεις σίγουρα το sub, μπορείς να μείνεις και στο LP6, με μικρό περιορισμό της έντασης. Το έχω κι εγώ χωρίς σαμπ και πάλι είναι αρκετά δυνατό για να ενοχλείς τον διπλανό στην πολυκατοικία. Σε όλα αυτά, με τα έτοιμα τζαμπεράκια από πίσω τα ρυθμίζεις πανεύκολα για το αν είναι κοντά ή μακρυά από τον τοίχο, κλπ. Τα αγόρασα από εδώ:

Για να δουλέψουν όλα αυτά τα ενεργά θέλουν έναν "κέντρο ελέγχου" όπου θα συνδεθούν όλες οι πηγές, θα ρυθμίζεις την ένταση, και με δυο καλώδια XLR θα δίνει σήμα στα ηχεία. Προενισχυτής ουσιαστικά, αλλά το τι θα έχει επάνω είναι το ζητούμενο. Τι πηγές έχεις για να συνδέσεις; Θα ακούς από streamer (spotify, tidal, κλπ); Έχεις CD; Βινύλια; Θα συνδεθεί και με την τηλεόραση να ακούς ταινίες σωστά; Οι συνδυασμοί είναι πολλοί και τα μηχανάκια έχουν διαφορές ανάλογα με το που στοχεύουν. Πχ, αν δεν έχεις ανάγκη από αναλογικές εισόδους, το κόστος θα είναι αρκετά μικρότερο. Είναι πιθανό όμως το "κέντρο ελέγχου" να είναι τελικά το πιο ακριβό κομμάτι του συστήματος.

Εγώ ας πούμε παίζω τα Kali από ένα DAC με τηλεχειριζόμενες XLR εξόδους στο οποίο έχει συνδεθεί ένα παλιό DVD με ομοαξονική είσοδο, η TV με οπτική και ο υπολογιστής με USB. Έχω και τον δέκτη bluetooth της Kali, αλλά τελικά έχει μείνει αχρησιμοποίητος στο ράφι.

Και κάτι σημαντικό. Όλα αυτά τα συζητάμε για να φτιάξεις μια σωστή θέση ακρόασης. Αν είναι να βάλεις τα ηχεία στις γωνίες ή στο δάπεδο, και να κόβεις βόλτες στον χώρο, ας το καλύτερα.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
ρε σεις τα έχει πει όλα το παλικάρι,
θα ακούει ΚΑΙ από βινύλιο.
άρα θέλει ενεργά ΚΑΙ προενισχυτή με είσοδο φωνογραφικής κεφαλής.
(λογικά θέλει και ηχειό δάνειο)
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Οπότε τα Kali IN8 τα ξεχνάμε, πρέπει να μείνεις στα φθηνότερα LP8 για να είσαι μέσα στον προϋπολογισμό.
Το sub της Kali είναι το WS-12 και έχει έτοιμες ρυθμίσεις για όλα τα ηχεία της και σε καλύπτει σε κάθε περίπτωση. Απλά είναι ογκώδες. Αν θέλεις να κατεβάσεις κι άλλο το κοστολόγιο της αρχής και θα βάλεις σίγουρα το sub, μπορείς να μείνεις και στο LP6, με μικρό περιορισμό της έντασης. Το έχω κι εγώ χωρίς σαμπ και πάλι είναι αρκετά δυνατό για να ενοχλείς τον διπλανό στην πολυκατοικία. Σε όλα αυτά, με τα έτοιμα τζαμπεράκια από πίσω τα ρυθμίζεις πανεύκολα για το αν είναι κοντά ή μακρυά από τον τοίχο, κλπ. Τα αγόρασα από εδώ:

Για να δουλέψουν όλα αυτά τα ενεργά θέλουν έναν "κέντρο ελέγχου" όπου θα συνδεθούν όλες οι πηγές, θα ρυθμίζεις την ένταση, και με δυο καλώδια XLR θα δίνει σήμα στα ηχεία. Προενισχυτής ουσιαστικά, αλλά το τι θα έχει επάνω είναι το ζητούμενο. Τι πηγές έχεις για να συνδέσεις; Θα ακούς από streamer (spotify, tidal, κλπ); Έχεις CD; Βινύλια; Θα συνδεθεί και με την τηλεόραση να ακούς ταινίες σωστά; Οι συνδυασμοί είναι πολλοί και τα μηχανάκια έχουν διαφορές ανάλογα με το που στοχεύουν. Πχ, αν δεν έχεις ανάγκη από αναλογικές εισόδους, το κόστος θα είναι αρκετά μικρότερο. Είναι πιθανό όμως το "κέντρο ελέγχου" να είναι τελικά το πιο ακριβό κομμάτι του συστήματος.

Εγώ ας πούμε παίζω τα Kali από ένα DAC με τηλεχειριζόμενες XLR εξόδους στο οποίο έχει συνδεθεί ένα παλιό DVD με ομοαξονική είσοδο, η TV με οπτική και ο υπολογιστής με USB. Έχω και τον δέκτη bluetooth της Kali, αλλά τελικά έχει μείνει αχρησιμοποίητος στο ράφι.

Και κάτι σημαντικό. Όλα αυτά τα συζητάμε για να φτιάξεις μια σωστή θέση ακρόασης. Αν είναι να βάλεις τα ηχεία στις γωνίες ή στο δάπεδο, και να κόβεις βόλτες στον χώρο, ας το καλύτερα.
Γιατί πρέπει να κάθεται καρφωμένος στην θέση ακρόασης ακούνητος και με παγωμένη έκφραση για να ακούει μουσική?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Οπότε τα Kali IN8 τα ξεχνάμε, πρέπει να μείνεις στα φθηνότερα LP8 για να είσαι μέσα στον προϋπολογισμό.
Το sub της Kali είναι το WS-12 και έχει έτοιμες ρυθμίσεις για όλα τα ηχεία της και σε καλύπτει σε κάθε περίπτωση. Απλά είναι ογκώδες. Αν θέλεις να κατεβάσεις κι άλλο το κοστολόγιο της αρχής και θα βάλεις σίγουρα το sub, μπορείς να μείνεις και στο LP6, με μικρό περιορισμό της έντασης. Το έχω κι εγώ χωρίς σαμπ και πάλι είναι αρκετά δυνατό για να ενοχλείς τον διπλανό στην πολυκατοικία. Σε όλα αυτά, με τα έτοιμα τζαμπεράκια από πίσω τα ρυθμίζεις πανεύκολα για το αν είναι κοντά ή μακρυά από τον τοίχο, κλπ. Τα αγόρασα από εδώ:

Για να δουλέψουν όλα αυτά τα ενεργά θέλουν έναν "κέντρο ελέγχου" όπου θα συνδεθούν όλες οι πηγές, θα ρυθμίζεις την ένταση, και με δυο καλώδια XLR θα δίνει σήμα στα ηχεία. Προενισχυτής ουσιαστικά, αλλά το τι θα έχει επάνω είναι το ζητούμενο. Τι πηγές έχεις για να συνδέσεις; Θα ακούς από streamer (spotify, tidal, κλπ); Έχεις CD; Βινύλια; Θα συνδεθεί και με την τηλεόραση να ακούς ταινίες σωστά; Οι συνδυασμοί είναι πολλοί και τα μηχανάκια έχουν διαφορές ανάλογα με το που στοχεύουν. Πχ, αν δεν έχεις ανάγκη από αναλογικές εισόδους, το κόστος θα είναι αρκετά μικρότερο. Είναι πιθανό όμως το "κέντρο ελέγχου" να είναι τελικά το πιο ακριβό κομμάτι του συστήματος.

Εγώ ας πούμε παίζω τα Kali από ένα DAC με τηλεχειριζόμενες XLR εξόδους στο οποίο έχει συνδεθεί ένα παλιό DVD με ομοαξονική είσοδο, η TV με οπτική και ο υπολογιστής με USB. Έχω και τον δέκτη bluetooth της Kali, αλλά τελικά έχει μείνει αχρησιμοποίητος στο ράφι.

Και κάτι σημαντικό. Όλα αυτά τα συζητάμε για να φτιάξεις μια σωστή θέση ακρόασης. Αν είναι να βάλεις τα ηχεία στις γωνίες ή στο δάπεδο, και να κόβεις βόλτες στον χώρο, ας το καλύτερα.
ε ας περιμένει κάνα μήνα ακόμα να συμπληρώσει άλλα 100 κάτι ευρώ και ας τα πάρει....μαζί με κάνα απλό phono stage
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
@GM2022 μπορείς σε παρακαλώ να ανεβάσεις φωτό του χώρου? θέση ακρόασης...θέση ηχείων κλπ
 

TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.068
Το πικάπ θα είναι από το ολοκληρωμένο Technics; Μήπως ανεβάζουμε τον πήχη του τελικού σταδίου πολύ ψηλότερα από την πηγή; Όποτε βάζεις μαζί "πικάπ" και "ενεργά" το κόστος ανεβαίνει. Οι ενισχυτές που προτάθηκαν νωρίτερα κοστίζουν φθηνότερα από τους αντίστοιχους προενισχυτές...
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Ο προϋπολογισμός είναι περιορισμένος άρα πρέπει να πέσει και ο πήχυς των προσδοκιών.

Ενισχυτής Yamaha A-S301 και ηχεία δαπέδου Magnat Monitor Supreme 802, 340+300=640E
 

TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.068
Γιατί πρέπει να κάθεται καρφωμένος στην θέση ακρόασης ακούνητος και με παγωμένη έκφραση για να ακούει μουσική?
Δηλαδή εδώ θα γράφουμε για απόκριση εντός κι εκτός άξονα και δεν θα φροντίσουμε να υπάρχει ο άξονας;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Όσο πιο λίγα τα λεφτά, τόσο πιο επιτακτική η ανάγκη για ενεργά.

Ενεργά παίρνουμε άμα δε θέλουμε να πετάμε λεφτά στα στέρεα και να βλέπουμε καλογυαλισμένα ντουλάπια και μουρατους ενισχυτές και βοες καβλώδια με βύσματα ροδιου από τη χαϊενδομπανανία...
 



Μηνύματα
17
Reaction score
5
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Τελικά με λίγο ζόρι μπορώ να διαθέσω 1000 ευρώ. Αυτό είναι το ταβάνι. Η πηγή μου θα είναι κυρίως το πικαπ. Δεν θα κρατήσω το compact το Techincs, θα το δώσω στους γονείς μου και όπως είπα νωρίτερα, μετά από 4 - 5 μήνες που θα έχω μαζέψει πάλι λεφτά, θα πάω και για αγορά subwoofer. Αυτά είναι τα δεδομένα ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Ωραία, φτιάξτου εσύ λοιπόν μια λύση με ενεργά. Κάτω από 700Ε. Να παίρνει σήμα και από πικαπ
Μη με μπλέκετε με πικάπ γιατί θα αρχίσω τις ανάποδες.

Η υπομονή έχει και τα όριά της.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top