McIntosh 275 v ...σήμερα;

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Οι Leben ειναι πολυ φημισμενοι.
Πολύ καπνός και ψητό τίποτα
Οι λαμπάτες υλοποιήσεις είναι απλές,εύκολα επισκευάσιμες
Κάνετε λόγο για ορίτζιναλ λυχνίες McIntosh.
Λυχνίες που παραγγέλνει σε εργοστάσια με -αν θέλουμε το δεχόμαστε-προδιαγραφές που η εταιρία ορίζει βάζοντας το λογότυπο της.
Ένα απλό παράδειγμα.
Τακάκια για τη μοτοσυκλέτα μου brembo 40 ευρώ.Τακάκia ducati 75 ευρώ.Ανοίγεις τη συσκευασία και τι ανακαλύπτεις;Πόσο μεγάλο θύμα είσαι....είναι brembo
 
Last edited:

Μηνύματα
16
Reaction score
9
Ο Leben 600 εχει διπλασια τιμη (ειναι βεβαια ολοκληρωμενος)

PURETONE η αγορα του "ψηνεται"
 

Μηνύματα
125
Reaction score
377
Oι περισσοτεροι κατασκευαστες, αν οχι ολοι, βαζουν electro harmonix, jj και λοιπες τετοιες λυχνιες καινουργιας παραγωγης. Κοτσαρουν το λογοτυπο τους επανω και ετοιμες οι "εργοστασιακες" λυχνιες.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Oι περισσοτεροι κατασκευαστες, αν οχι ολοι, βαζουν electro harmonix, jj και λοιπες τετοιες λυχνιες καινουργιας παραγωγης. Κοτσαρουν το λογοτυπο τους επανω και ετοιμες οι "εργοστασιακες" λυχνιες.
Ας όψονται οι κιτρινιάρηδες
 



Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Δεν ...κοτσαρουν απλως τη φιρμα τους, μα επιλεγουν και ματσαρουν
και αυτό δικαιολογεί τις αστρονομικές τιμές;
Αλλο παραμύθι,λες και ανακάλυψαν την σελήνη,μπείτε διαδίκτυο να δείτε ότι πολλοί πουλάνε διαλεγμένες καλές ντομάτες
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Δεν ...κοτσαρουν απλως τη φιρμα τους, μα επιλεγουν και ματσαρουν
Αυτό δεν ισχύει, αλλά τέλος πάντων πάρτε τον. Αφού ήδη το έχετε αποφασίσει, τί να συζητάμε τώρα.
 

Μηνύματα
125
Reaction score
377
απο το 35.33' εξηγει πως τσεκαρουν και ματσαρουν τις λυχνιες στο εργοστασιο τους.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
απο το 35.33' εξηγει πως τσεκαρουν και ματσαρουν τις λυχνιες στο εργοστασιο τους...
...το οποίο ματσάρισμα, μετά από καμιά 100στή ώρες, μετά από κανα τρίμηνο, θα έχει πάει περίπατο και καθεμιά από τις λάμπες θα γερνά με διαφορετικό ρυθμό. Αυτό συμβαίνει και αυτό συνέβαινε πάντα.

Παιδιά, μην επιμένετε και μη ψάχνετε πλεονεκτήματα εκεί που δεν υπάρχουν. Ο υγιής και συναισθηματικά ασφαλής τρόπος αντιμετώπισης μιας τέτοιας αγοράς είναι με βάση το γούστο. Αυτό ήθελα, αυτό πήρα, γούστο μου και καπέλο μου, και ασχέτως πόσο καλό ή κακό είναι.

Διαφορετικά, αν βάλετε τον MC275 δίπλα σε έναν Plinius τάξης Α, ή ακόμα χειρότερα, δίπλα σε έναν στερεοφωνικό τελικό με Hypex nCore, θα πέσει γέλιο ή κλάμα, αναλόγως της περίπτωσης.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ο Leben 600 εχει διπλασια τιμη (ειναι βεβαια ολοκληρωμενος)

PURETONE η αγορα του "ψηνεται"
Αν με το καλο καταληξεις σ'αυτον, να θυμασαι τις 5881 (Ρωσικες) & ΚΤ66 (Shuguang)οπως και RCA 6CS7 (πολυ φθηνες).
και αυτό δικαιολογεί τις αστρονομικές τιμές;
Οχι, εκτος κι αν ο αγοραστης ζητησει απο τον κατασκευαστη αλλαγες σε σχεση με την κανονικη παραγωγη που για να τις κανει χρειαζεται αλλαγη στην ρουτινα κατασκευης τους.
Ελεγχο και ματσαρισμα εκει που πρεπει κανουν ολοι οι σοβαροι κατασκευαστες μηχανηματων που αγοραζουν λαμπες για τα μηχανηματα τους.
Οι κατασκευαστες λυχνιων ειναι μετρημενοι ισως και στα δακτυλα του ενος χεριου.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
...το οποίο ματσάρισμα, μετά από καμιά 100στή ώρες, μετά από κανα τρίμηνο, θα έχει πάει περίπατο και καθεμιά από τις λάμπες θα γερνά με διαφορετικό ρυθμό. Αυτό συμβαίνει και αυτό συνέβαινε πάντα.

Παιδιά, μην επιμένετε και μη ψάχνετε πλεονεκτήματα εκεί που δεν υπάρχουν. Ο υγιής και συναισθηματικά ασφαλής τρόπος αντιμετώπισης μιας τέτοιας αγοράς είναι με βάση το γούστο. Αυτό ήθελα, αυτό πήρα, γούστο μου και καπέλο μου, και ασχέτως πόσο καλό ή κακό είναι.

Διαφορετικά, αν βάλετε τον MC275 δίπλα σε έναν Plinius τάξης Α, ή ακόμα χειρότερα, δίπλα σε έναν στερεοφωνικό τελικό με Hypex nCore, θα πέσει γέλιο ή κλάμα, αναλόγως της περίπτωσης.
Πόσο διαφορετικά Κώστα? Ας πούμε ότι δουλεύουν με ίδιο bias, και θεωρητικά με ίδια τάση νήματος-οδήγησης, πόσο διαφορετικά θα γεράσουν?
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
...το οποίο ματσάρισμα, μετά από καμιά 100στή ώρες, μετά από κανα τρίμηνο, θα έχει πάει περίπατο και καθεμιά από τις λάμπες θα γερνά με διαφορετικό ρυθμό. Αυτό συμβαίνει και αυτό συνέβαινε πάντα.

Παιδιά, μην επιμένετε και μη ψάχνετε πλεονεκτήματα εκεί που δεν υπάρχουν. Ο υγιής και συναισθηματικά ασφαλής τρόπος αντιμετώπισης μιας τέτοιας αγοράς είναι με βάση το γούστο. Αυτό ήθελα, αυτό πήρα, γούστο μου και καπέλο μου, και ασχέτως πόσο καλό ή κακό είναι.

Διαφορετικά, αν βάλετε τον MC275 δίπλα σε έναν Plinius τάξης Α, ή ακόμα χειρότερα, δίπλα σε έναν στερεοφωνικό τελικό με Hypex nCore, θα πέσει γέλιο ή κλάμα, αναλόγως της περίπτωσης.
Τάξη Α!!!
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
.......... πόσο διαφορετικά θα γεράσουν?
Στις εξοδου πιθανον να συμβει αυτο αλλα οταν αγορασεις λαμπες ιδιας ημερομηνιας κατασκευης οι πιθανοτητες ειναι κατα πολυ μειωμενες.Και αυτο δεν ειναι δυσκολο ακομη και με nos λαμπες.
Στις δε προενισχυτριες ουτε κατα διανοια,εκτος κι αν εχουν εξ'αρχης προβλημα και φανει μετα απο καποιες ωρες χρησης.Πριν 9 χρονια αγορασα καποιες nos προενισχυτριες , 4 εκ των οποιων εν γνωσει μου μεταχειρισμενες με εξαιρετικα μικρες διαφορες μεταξυ τους και κατα 95% σαν καινουργιες. 9χρονια μετα, ακομη χρησιμοποιω τις μεταχειρισμενες και μετρανε 91% σαν καινουργιες και παραμενουν balanced within 5% μεταξυ τους.
Οι nos οταν μετρηθηκαν τοτε ηταν αψογες και οι 20 της ιδιας βδομαδας κατασκευης.
Μεταχειρισμενες επισης BRIMAR EL84 χρησιμοποιω για 6 χρονια τωρα και μετρανε κοντα στο 90% μιας καινουργιας.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Πόσο διαφορετικά Κώστα? Ας πούμε ότι δουλεύουν με ίδιο bias, και θεωρητικά με ίδια τάση νήματος-οδήγησης, πόσο διαφορετικά θα γεράσουν?
Γιαννη οσα χρονια ειχα τους λαμπατους μονομπλοκ (και ειχαν απο 6 λυχνιες ο καθενας) οι λυχνιες δεν χαλουσαν ταυτοχρονως ουτε με κοντινη χρονικη διαφορα η μια με την αλλη. Αυτο τι σημαινει?

Ομως υπαρχει μια ελξη προς τους ενισχυτες αυτους, οποτε καλο ειναι να βγαζουν το μερακι τους οι εραστες της συγκεκριμενης υλοποιησης. Και ο 275 με τοσα χρονια παρουσιας ειναι μια καλη λυση για τα ηχεια που ενδιαφερεται ο φιλος που ρωταει.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
......Διαφορετικά, αν βάλετε τον MC275 δίπλα σε έναν Plinius τάξης Α, ή ακόμα χειρότερα, δίπλα σε έναν στερεοφωνικό τελικό με Hypex nCore, θα πέσει γέλιο ή κλάμα, αναλόγως της περίπτωσης.
Για να το καταλαβει αυτο καποιος θα πρεπει να κανει το εξης πειραμα.
Εαν διαθετει ενα πολυ καλο λαμπατο ενισχυτη (οχι ολοκληρωμενο) κι εχει ταυτοχρονως εναν προενισχυτη καλο (επισης λαμπατο) να βαλει διπλα του, οχι τον ncore αλλα τον hupex που ειναι και κατωτερος. Κοστιζει πολυ λιγα χρηματα. Στην αρχη θα του φανει διαφορετικος ο ηχος, θα εχει καποιες αμφιβολιες. Μετα ομως θα βαλει τον λαμπατο προενισχυτη στον hypex. Εκει τελος, παει το διαφορετικο.
Εγω εκλαψα! Πιστευα οτι ειχα τους καλυτερους ενισχυτες. Η υπερηφανεια μου. Τους χρυσοπληρωσα και δυστυχως ενα κουτακι των 300 ευρω μου εκανα ολα τα ονειρα σμπαραλια.
 

Μηνύματα
4.847
Reaction score
25.677
Δεν ισχύει πάντα vastar ....ο φίλος μου hunter εδώ στο σάιντ είχε kora pro λαμπάτο και τελικό 1502 crown και το αποτέλεσμα ήταν μέτριο.Και ο τελικός έχει χαρακτήρα!
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Προτεινε ενα μηχανημα λαμπατο καλυτερο στην τιμη αυτη (2500€) μα και τρανζιστορ
Οι λαμπες δεν στοιχιζουν υπερβολικα, οχι οι εργοστασιακες βεβαια, για 3000 ωρες ητοι 900 μερες και ουσιαστκα ...5 χρονια. Ζωη σε λογου μας:)
Δεν χρειάζεται να προτείνω. Αν θες -και αν δεν έχεις ήδη αποφασίσει, οπότε η συζήτηση είναι απλά για επιβεβαίωση- θα βρεις!
 

Μηνύματα
348
Reaction score
685
Μια απο τις κυριες "δουλειές" του κατα τα άλλα εξαίρετου ncore που διαθέτω , είναι να ξεκουράζει τον λαμπάτο τελικό ειδικα το καλοκαίρι.... :biggrin:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top