McIntosh 70η επέτειος

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.618


Η McIntosh ξεκίνησε ήδη την γιορτή για τα 70 χρόνια της με ένα επετειακό σύστημα περιορισμένης έκδοσης που περιλαμβάνει δύο νέα προϊόντα ήχου: τον λαμπάτο ενισχυτή MC2152 και τον επίσης λαμπάτο προενισχυτή C70.

Τα μοντέλα αυτά θα παραχθούν σε 70 τεμάχια τα έσοδα των οποίων, 1000 δολάρια ανά μοντέλο, θα δωριθούν στον παγκόσμιο ανθρωπιστικό οργανισμό Save the Children.



Ο MC2152 70th Anniversary είναι ένας στερεοφωνικός ενισχυτής 150 Watt ανά κανάλι που χρησιμοποιεί την κατοχυρωμένη με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας τεχνολογία Transformer Output Coupled Circuit της εταιρείας - την ίδια τεχνολογία που υπάρχει από ιδρύσεως της εταιρίας το 1949.




Ο προενισχυτής C70 διαθέτει μια λάμπα 12AT7 και πέντε 12AX7A που είναι ορατοί μέσα από ένα γυάλινο πλαίσιο. Όλες οι λειτουργίες ελέγχου γίνονται με κουμπιά και διακόπτες. Ο C70 διαθέτει επτά εισόδους γραμμής, αποτελούμενες από δύο ισορροπημένες, τρεις RCA και από μία για Moving Coil και Moving Magnet κεφαλές.


Στο μπροστινό πάνελ περιλαμβάνονται ρυθμιστικά μπάσων και πρίμων που μπορούν να ρυθμιστούν σε βήματα των 2dB μέσω περιστροφικών κουμπιών. Τα περιστροφικά κουμπιά χρησιμοποιούνται επίσης για να ρυθμίσουν την αντίσταση και την χωρητικότητα των εισόδων phono stage. Ακόμη έχουν υποδοχή ακουστικών ¼ " που τροφοδοτείται από τον ενισχυτή ακουστικών High Drive που διαθέτει την τεχνολογία HXD ( Headphone Crossfeed Director).


http://www.hxoseikona.gr/nea/6823-mcintosh-70.html







 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.618
Όντως ουαουυυυυ, πολυ Ομορφα. Αλλα 70th anniversary model χωρις κανα δυο vu meters γίνεται!!!
- έβαλαν ένα στο βιβλιαράκι . . . αλλά έχεις απόλυτο δίκιο , άσε που ο έχτρα φωτισμός στις προενισχύτριες λάμπες είναι άκυρος για το κύρος της εταιρείας
 

Μηνύματα
188
Reaction score
179
- έβαλαν ένα στο βιβλιαράκι . . . αλλά έχεις απόλυτο δίκιο , άσε που ο έχτρα φωτισμός στις προενισχύτριες λάμπες είναι άκυρος για το κύρος της εταιρείας
Συμφωνω απόλυτα, άσε που ειναι πράσινο αντί γι αυτο το γλυκό μπλε
 
Last edited:


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.408
Reaction score
74.715
Δεν νομίζω να είχαν ποτέ οι λαμπάτοι της McIntosh VU meters.

Αλλά είμαι και άσχετος απο λαμπάτους, αν και έχω πεταμένους σε μια ντουλάπα τση μάνας μ' 2 καμένους τελικούς McIntosh. :p Ελπίζω να μην τους πέταξε όπως τα Mark II μου. :D
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.618
. . . έχω πεταμένους σε μια ντουλάπα τση μάνας μ' 2 καμένους τελικούς McIntosh. :p Ελπίζω να μην τους πέταξε . . .
- λογικά όχι αφού φέρουν την σχετική ένδειξη στο πίσω πάνελ . . .

 


Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Δεν νομίζω να είχαν ποτέ οι λαμπάτοι της McIntosh VU meters.

Αλλά είμαι και άσχετος απο λαμπάτους, αν και έχω πεταμένους σε μια ντουλάπα τση μάνας μ' 2 καμένους τελικούς McIntosh. :p Ελπίζω να μην τους πέταξε όπως τα Mark II μου. :D
Η μανα σου McIntosh τελικούς?
+1000 :D
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.408
Reaction score
74.715
Δικοί μου είναι. Ήταν αρχικά του πατέρα μου, που μου πάσαρε (μεταξύ άλλων) ό,τι χαλούσε για τη συλλογή που πριν λίγα χρόνια χάρισα εδώ.

Η μάνα μου έχει φουλ Rotel σύστημα.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.399
Reaction score
125.574
δύο νέα προϊόντα ήχου ..που χρησιμοποιεί την κατοχυρωμένη με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας τεχνολογία Transformer Output Coupled Circuit της εταιρείας - την ίδια τεχνολογία που υπάρχει από ιδρύσεως της εταιρίας το 1949.
:lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:
Όλες οι λειτουργίες ελέγχου γίνονται με κουμπιά και διακόπτες.
Μ@λακα απ'τα γέλια πνίγηκα... Μου βγήκε βιταμίνη C από τη μύτη! Αναβράζουσα!
:lol::lol::lol::lol::lol:
 



Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Δεν νομίζω να είχαν ποτέ οι λαμπάτοι της McIntosh VU meters.

Αλλά είμαι και άσχετος απο λαμπάτους, αν και έχω πεταμένους σε μια ντουλάπα τση μάνας μ' 2 καμένους τελικούς McIntosh. :p Ελπίζω να μην τους πέταξε όπως τα Mark II μου. :D
Δεν έχεις δίκιο, αρκετοί λαμπάτοι προενισχυτές είχαν και έχουν Vuμετρα. Ο δικός μου ο C2200, του κουμπάρου μου ο C2300 και άλλα μεγαλύτερα μοντέλα έχουν τα κλασσικά γαλάζια όργανα...
 


Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Αλλά είμαι και άσχετος απο λαμπάτους, αν και έχω πεταμένους σε μια ντουλάπα τση μάνας μ' 2 καμένους τελικούς McIntosh. :p Ελπίζω να μην τους πέταξε όπως τα Mark II μου. :D
Τι λες βρε αντιχριστε μας αρρωσταινεις βραδιατικα!!!!!!!!!Ελπιζω να μην ειναι τιποτα 275 εεεε; εεεεεεε; :fuckyou::fuckyou:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.408
Reaction score
74.715
Monoblock είναι, δεν θυμάμαι τίποτα άλλο. Όοοοταν πάω, ααααν το θυμηθώ, να τους πάρω για να τους βάλω για διακοσμητικά στον κήπο. Ή για φωτιστικά. :p


Με τα Technics, ένα καλό κι ένα χαλασμένο, μου είπε: -Αχ Δημητράκη, έτρεξε ο θερμοσίφωνας και τα χάλασε. Τα πέταξα. :D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.882
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top