Media Player & MadVr

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Αν μπορείς βάλε την ταινία και στα 2 σενάρια που μας αναφέρεις και βγάλε φώτο τα info που δίνει το zidoo σου σε input και output. Ίσως μπορέσουμε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα.
Αυτό που εγώ εικάζω ότι συμβαίνει είναι ότι στη μια περίπτωση γίνεται μετατροπή hdr σε sdr, ενώ στην άλλη (με τα περίεργα χρώματα) κάνει strip τα metadata αντί για μετατροπή...
 



MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Ακριβώς, 14G, και παίζει με το stremio, όσο για τα info, θα το παλέψω, γιατί όταν παίζει απο τον δίσκο τα βγάζει, αλλά απο το stremio δεν μπόρεσα να τα βγάλω, θα προσπαθήσω και θα επανέλθω!
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Κυκλοφορεί νομίζω γύρω στα 15gb.
ε ναι αυτό ξέρω και εγώ. Ε δεν είναι τίποτα το τρομερό

Περιμένω να βγει 70-80 να το δω. νομίζω και από σχόλια που διάβασα ότι έχει θέμα στο ήχο.
 
  • Like
Reactions: MAD

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Επανέρχομαι, για να απολογηθώ, πιο πολύ σε αυτούς που με ευγένεια μου απαντούσαν! στην προσπάθειά μου να φωτογραφήσω τα info, είδα το λάθος μου (θα το ρίξω στην ηλικία, γιατί είμαι Έλληνας, και πάντα κάτι ή κάποιος ''άλλος'' πρέπει να φταίει;)), το λάθος ήταν στο αρχείο του stremio, το οποίο ήταν μεν 4Κ, αλλά με πολύ μικρά γράμματα, έγραφε SDR 8bit!!!, δοκιμάζοντας κατόπιν αρχείο HDR 10bit, είχα ξανά τα ίδια αποτελέσματα με την ξεπλυμένη εικόνα! Συγνώμη απο όλους!
ε ναι αυτό ξέρω και εγώ. Ε δεν είναι τίποτα το τρομερό

Περιμένω να βγει 70-80 να το δω. νομίζω και από σχόλια που διάβασα ότι έχει θέμα στο ήχο.
Είναι μερικά ονόματα (λίγα),, που βγάζουν αρχεία 30-40g, που είναι άψογα!
 

Μηνύματα
625
Reaction score
577
Επειδή σε έχασα λίγο...
Προσπαθεις με το X9S να πάρεις -κατά το δυνατόν και όσο είναι αυτό εφικτό- ‘σωστό’ tone mapping με αρχεία HDR(10,10+,DV κτλ) σε panel SDR? 🙄
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Ακριβώς!, προσπαθώ να πάρω την ''εικόνα'', που έχει ένα αρχείο 4Κ HDR 10bit, στην οθόνη του υπολογιστή μου, που είναι 1080p και παλιά, και νόμιζα ότι θα γίνεται αλλά δυστυχώς...... εκεί (στον υπολογιστή), είναι υπεύθυνο το MadVR, και κάνει όλη την δουλειά! Στο ZIDOO δεν.............δυστυχώς!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.178
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top