Mercedes, BMW ή Audi

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Είναι αλήθεια ότι οι τρεις αυτές γερμανικές premium μάρκες έχουν μεγάλο ανταγωνισμό, φανατικούς υποστηρικτές και φανατικούς haters. Κάτι σαν τις ποδοσφαιρικές ομάδες. Με αφορμή την διαδικασία επιλογής αυτοκινήτου ενός φίλου από μια από τις τρεις, θα ήθελα να δω τι λέτε, κυρίως όσοι έχετε ή είχατε στην κατοχή σας κάποιο μοντέλο από τις τρεις.

Ποια τα υπέρ και ποια τα κατά της κάθε μιας; Γιατί κάποιοι που αγοράζουν κάποιο μοντέλο από αυτές τις μάρκες συνεχίζουν να αγοράζουν πάντα από την ίδια μάρκα ξανά και ξανά; Και γιατί δε γουστάρουν τις άλλες δύο μάρκες; Μπεμβεδάκιας ο ένας μερσεντάκιας ο άλλος και αουντάκιας ο τρίτος…..

Μην αρχίσουμε όμως να λέμε: καμία από τις τρεις, μόνο γιαπωνέζικα αγοράζω ή μόνο γαλλικά κλπ. Ας μείνουμε σε αυτές…

Τι λέτε λοιπόν εσείς; έτσι χαλαρά ποια υπερτερεί για εσάς και γιατί;
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Είναι αλήθεια ότι οι τρεις αυτές γερμανικές premium μάρκες έχουν μεγάλο ανταγωνισμό, φανατικούς υποστηρικτές και φανατικούς haters. Κάτι σαν τις ποδοσφαιρικές ομάδες. Με αφορμή την διαδικασία επιλογής αυτοκινήτου ενός φίλου από μια από τις τρεις, θα ήθελα να δω τι λέτε, κυρίως όσοι έχετε ή είχατε στην κατοχή σας κάποιο μοντέλο από τις τρεις.

Ποια τα υπέρ και ποια τα κατά της κάθε μιας; Γιατί κάποιοι που αγοράζουν κάποιο μοντέλο από αυτές τις μάρκες συνεχίζουν να αγοράζουν πάντα από την ίδια μάρκα ξανά και ξανά; Και γιατί δε γουστάρουν τις άλλες δύο μάρκες; Μπεμβεδάκιας ο ένας μερσεντάκιας ο άλλος και αουντάκιας ο τρίτος…..

Μην αρχίσουμε όμως να λέμε: καμία από τις τρεις, μόνο γιαπωνέζικα αγοράζω ή μόνο γαλλικά κλπ. Ας μείνουμε σε αυτές…

Τι λέτε λοιπόν εσείς; έτσι χαλαρά ποια υπερτερεί για εσάς και γιατί;
Μηπως να εβαζες και την Lexus μεσα;Εχει καλυτερο λογο τιμης προς αποδοση.

Εγω αυτο που ξερω εχοντας πολλους φιλους με συνεργεια αυτοκινητων λογω χομπυ,τα Ευρωπαικα αυτοκινητα ειναι οι καλυτεροι πελατες τους ;) Πολλα και χαζα προβληματα.
 

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Κοιτα αυτος ειναι αναμεσα σε A Class, BMW 1 και A3.
Αλλα εγω θα ηθελα να το δουμε ως γενικο θεμα. Γενικά και για καθε κατηγορια.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Είναι αλήθεια ότι οι τρεις αυτές γερμανικές premium μάρκες έχουν μεγάλο ανταγωνισμό, φανατικούς υποστηρικτές και είναι οι χειρότεροι οδηγοι εκεί έξω
Ηθελα να το επισημάνω γιατί έχοντας πάνω από ένα εκατομμύριο χιλιόμετρα εθνικής το βλέπω συνέχεια.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.825
Reaction score
3.406
Στον στόλο τις εταιριας αγοράσαμε καινούργια 10 ή 12 audi Α4 τα οποία όλα μα όλα πήγαν για πολλαπλασιαστές και διάφορα άλλα θεματακια.
Οδήγησα σχεδόν τα παντα και σε μεγάλες αποστάσεις και διάφορες κατηγορίες τιμής από αυτά.
Επίσης φίλος που δουλεύει σε bmw όταν ψαχνομουν για αμάξι μου λέει όχι γιατί εκτός από φίλοι θα γίνουμε κολλητοί ίσως και συγγενείς!!
Κατέληξα σε c class η οποία έχω ξεχάσει το τι σημαίνει συνεργείο εκτός των προγραμματισμένων σέρβις,ποιότητα κύλισης,αθόρυβο,και σχετικά οικονομικό σε καύσιμο για τον κυβισμό του και τα άλογα του.Φυσικα παίζει ρόλο το πόδι και την διαδρομή.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
έχοντας πέραση από τα χερια μου δυο Mercedes και ένα Audi και από φίλο έχει αλλάξει bmw και Mercedes θα έλεγα ότι η Audi ύστερη σε σχέση με τις άλλες δυο.
σε σχέση με τις άλλες δυο η Mercedes είναι πιο μπροστά σε ασφάλεια και άνεση ενώ η bmw στη σπορ συμπεριφορά.(χωρίς να είχα ποτε στην κατοχη μου bmw)
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
- όντας επαγγελματικά στο χώρο τά τελευταία 17 χρόνια , μπορώ να πω πως τά πάλε ποτέ στάνταρ έχουν αλλάξει

- τά BMW και Audi είναι πολύ ευαίσθητα και αναλόγως χρήσης βγάζουν βλάβες ... πιο αναλυτικά , τα νοικιαρικα πολλές ενώ τα leasing και ειδικά όσα είναι με εξαγορά ... ελάχιστες

- ίσως οι Γερμανοί πιέστηκαν νά αλλάζουν τα παλιά δεδομένα με πολλά κυβικά και χαμηλές ιπποδυμεις , σέ ακριβώς τό αντίστροφο , και βγάζουν "ανώριμα" οχήματα

- η mercedes όμως ξεχωρίζει σε απροβληματιστη συμβίωση , και την προτείνω ανεπιφύλακτα ... κάτι καλό έχει αυτό το αστέρι
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.412
τα μοντέλα που συζητάμε δεν είναι αντιπροσωπευτικά των εταιριών και δεν προσφέρονται για γενικές συγκρίσεις.

γενικά - είμαι ιαπωνόφιλος και πλέον γερμανόφθονος ενώ πάντα είχα μια οπαδική αντιπάθεια στο group VW - η mercedes έχει ένα προβάδισμα αν πρόκειται για όχημα που θα το κρατήσεις για 10+ χρόνια.
για το group vw γελάει ο κόσμος χαιρέκακα με αυτά που συμβαίνουν και για bmw εσχάτως δεν ακούμε και τα καλύτερα.

έχω οδηγήσει την προηγούμενη Α για δύο μέρες όταν άφησα το 211 του πατέρα για επισκευή. όμορφο αυτοκίνητο για στατική επίδειξη.
απαράδεκτο στην χρήση. μηδενική ορατότητα οπουδήποτε, απαράδεκτη λειτουργία αυτομάτου κιβωτίου (μέχρι και το vitara δουλεύει σωστότερα ήμαρτον) υπερπροσπάθεια να χειριστείς το multimedia κλπ .
είχε 37000 το συγκεκριμένο - αν τα είχα δώσει θα τα έκλαιγα.

το καινούριο το βρίσκω πανέμορφο , ειδικά σαν GLA μου κλείνει το μάτι. δεν το έχω οδηγήσει αλλά είναι τρομερό σχέδιο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.658
Κοιτα αυτος ειναι αναμεσα σε A Class, BMW 1 και A3.
Αλλα εγω θα ηθελα να το δουμε ως γενικο θεμα. Γενικά και για καθε κατηγορια.
Γενικά, Μερσεντές.

Ειδικά, σε αυτήν την κατηγορία που βλέπει ο φίλος σου, Α3.

Το Α κλας είναι μια πλαστικούρα άθλια, κατά βάση δεν έχει σχέση με το όνομα της Μερσεντές, και δεν έχει καμία σχέση οδηγικά με το Α3.

Το 1 είναι μια κατηγορία κάτω.
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Οταν λεμε audi εννοούμε skoda με κύκλους ??? Δεν άντεξα, αγνοήστε με !

Πέρα της πλάκας, μια χαρά ειναι το A3 το έχει ενας συνάδελφος και ειναι μια χαρά ευχαριστημένος.
 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Ποια η αποψη σας για GLA? Σε σχεση με το λοιπο γερμανικο ανταγωνισμο στην κατηγορια;
 

Μηνύματα
426
Reaction score
516
Τα τελευταία 30 χρόνια οδηγώ νοικιάρικα ,leasing αλλά και δικά μου
σε leasing πάντως τα 10 χρόνια αφορούν σε VW Golf και τα προβλήματα που αναφέρονται συχνά δεν τα έχω δει (κι ελπίζω να μην τα δω)
πολλά θέματα όμως είχαν τα Opel Astra (8 χρόνια) ειδικά η πρώτη έκδοση του
τα BMW /AUDI από φίλους που τα έχουν leasing δεν έχω ακούσει παράπονα
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.083
Ψόφιο το audi,με κακή ορατότητα
Σε γενικές γραμμές τα τουτού του γκρουπ VW βγάζουν αρκετά προβλήματα στα ηλεκτρικά
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
Η πισω κινηση παιζει ρολο για σας;
- σαφώς , και γιά τους κατασκευαστές επίσης . . . η giulietta γυρνάει σε πισωκούνα , και το αντίστροφο η σειρά 1 της BMW
 

TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.067
Εγώ είμαι μπεμβεδάκιας, αλλά την 1 δεν θα την αγόραζα.
Και τι εννοείς "πίσω κίνηση"; Γουστάρω πισωκίνητο αμάξι, αλλά κανένα από αυτά τα τρία δεν είναι πισωκίνητο.
 

Μηνύματα
426
Reaction score
516
Τα τελευταία 30 χρόνια οδηγώ νοικιάρικα ,leasing αλλά και δικά μου
σε leasing πάντως τα 10 χρόνια αφορούν σε VW Golf και τα προβλήματα που αναφέρονται συχνά δεν τα έχω δει (κι ελπίζω να μην τα δω)
πολλά θέματα όμως είχαν τα Opel Astra (8 χρόνια) ειδικά η πρώτη έκδοση του
τα BMW /AUDI από φίλους που τα έχουν leasing δεν έχω ακούσει παράπονα
A...ξέχασα πως είχα και για 3 χρόνια VW Polo (diesel)
κι εκεί κανένα πρόβλημα
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
γενικά - είμαι ιαπωνόφιλος και πλέον γερμανόφθονος ενώ πάντα είχα μια οπαδική αντιπάθεια στο group VW
- ας εξαιρέσουμε όμως τα skoda . . . φτηνά , αξιόπιστα , και υποκειμενικά όμορφα . . .

. . . αγοράζεις Γερμανικό αυτοκίνητο , σε Κορεάτικη τιμή με Ιαπωνική αξιοπιστία
 
Last edited:



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top