Meridian MQA

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
https://mytekdigital.com/download_library/brochures/mytek_brooklyn_dac_brochure_sept2015.pdf

κρινοντας απο την μπροσουρα φαινεται οτι παιζει.

επιςης κι εδω το αναφερουν:
http://www.computeraudiophile.com/f...ew-digital-analogue-converter-brooklyn-26001/

Αν δεν κανω λαθος ακουσα και τον Bob Stuart σε μια συνεντευξη στο "what hi-fi" απο την CES να το αναφερει. Σιγουρα θυμαμαι ανεφερε οτι και η Auralic εχει ετοιμο προιον. Επισης ειπε οτι μεχρι το Πασχα αναμενονται πολλα προιοντα. Αν βρω το βιντεο λινκ θα το ανεβασω.

Δεν είπα ότι δεν θα παίζει MQA γενικώς.
Απλώς ΑΝ, ΑΝ, θυμάμαι καλά, κάποια απο τα πρώτα Brooklyn δεν παίζανε απο την αρχή... περιμένανε ένα firmware upgrade που θα τους "ξεκλείδωνε" την δυνατότητα.

Πιθανότατα το upgrade αυτό να είναι ήδη διαθέσιμο, οπότε και σαφώς ΟΛΑ τα Brooklyn παίζνε MQA.
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
938
Reaction score
1.632
Αρη το Meridian σε σχεση με το dragonfly εχει διαφορες?,ειμαι λιγο offtopic αλλα βρηκα ευκαιρια :D
Γιώργο εγώ το Explorer2 το πήρα για το apodizing φίλτρο που έχει και όχι για το MQA. Στο κάτω κάτω το MQA σήμερα υπάρχει, αύριο μπορει να έχει μπει στο χρονοντούλαπο όπως τόσες άλλες, πολλά υποσχόμενες τεχνολογίες.
Όσον αφορά στην απόδοση του Meridian σε σχέση με το dragonfly, σε κλασσική και jazz μουσική ακούγεται πολυ πιο φυσικό ή μάλλον για να το πώ πιο σωστά αποδίδει τα φυσικά όργανα πιο σωστά τονικά. Σε pop, rock και ηλεκτρονική μουσική δεν παρατηρώ σημαντικές διαφορές αλλά γενικά δεν ακούω "κριτικά" τετοιου είδους μουσική.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630
Σταχυολογώντας μια-δυό κατά κρίσιν σημαντικές ερωταποκρίσεις από όλο αυτό το σεντόνι, συμπεραίνω πως το όλον πράγμα δεν είναι παρά μια πομφόλυξ ενός γηρασμένου άγγλου, που πάει να πουλήσει μουσικότητα στα εκατομμύρια των μεσοκόπων ανά τον πλανήτη, που έχουν δυό φράγκα στην τσέπη και ζουν προσκολημμένοι στην εποχή της ακμής των Led Zeppelin. Αν καταλαβαίνω λάθος, παρακαλώ εξηγήστε μου με δυό απλά λόγια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.433
Reaction score
125.809
Streaming και bandwidth.
Δύο απλά λόγια.

Προσπαθώ εδώ και καιρό να το παρακολουθήσω το θέμα, και που και που ρίχνω κάτι πονηρα γέλια. Θα σου πω το γιατί.

Νομίζω πως όλη η φιλοσοφία του εγχειρήματος έγκειται στο πως θα μειώσει κανείς τα δύσχρηστα γκιγκα των χάι ρεζολουσιον στα εύχρηστα μεγκα των ρεντ μπουκ, ώστε να στριμαρεται το αντικείμενο, πράγμα πολύ επικερδές στο άμεσο μέλλον, όπου το κλαουντ σκεπάζει τα πάντα. Δες το και ανάποδα, ρεντ μπουκ μετατρέπεται σε χάι ρεζολουσιον με το ίδιο μέγεθος αρχείου, και κατά βάση, πιστά το ίδιο περιεχόμενο, καλο, ε; Τι κερδίζει ηχητικά; Τον καλύτερο τρόπο λειτουργίας των ντακ στην περιοχή λειτουργίας του χάι ρεζολουσιον (s/n ratio, dynamic headroom, THD, κλπ). Πως το κάνει; Αφαιρώντας τον τζάμπα (τεχνητό) θόρυβο και ότι δεν ακούει το ανθρώπινο αφτί, αποδεδειγμένα (μέχρι τα 18κ αφήνει, φτιάχνει όμως το λεγόμενο envelope των υπερήχων, τα αθροίσματα στις ακουστές συχνότητες). Έτσι, έχεις ένα τελικό χρήσιμο αρχείο 24/192 με μέγεθος αρχείου ίδιο με 16/44, με την ίδια πληροφορία (μπιτ περφεκτ σα να λέμε) και χωρίς τζάμπα μπιτς να γεμίζουν τα κενά για να γίνουν τα μεγκα γκιγκα, επειδή "έτσι πάει".

Νομίζω ότι έτσι θα παίζουν καλύτερα όλα τα χάι ρεζολουσιον DAC, για πολλούς λόγους. Σα να έχεις κατ αντιστοιχία ενισχυτή 500 βατ για να ζητάς 50. Πολλοί λόγοι. Αν καθιερωθεί, ίσως να μας βγει σε καλό γενικά στον ήχο μας. Σε αυτούς θα βγει σίγουρα σε καλό, καθώς θα πουλάν υπηρεσίες στριμινγκ σε χάι ρεζολουσιον σε ότι μουσική θες, πακέτο με το χαρντγουερ ντικοουντερ. Ε, κάτι θα χρεώνουν, δε γίνεται τζάμπα, αν και σαφώς θα μπορούσε να γίνει εντελώς τζάμπα. Αλλά έχουν πουληθεί πολλά DAC, που να αλλάζεις τώρα τα σπεκς, ακόμα κι ως AES δεστο..

Λίγο βαρύ το ανάγνωσμα, αλλά νομίζω πως εξηγεί κατά βάση το γιατί ακούγονται τα χάι ρεζολουσιον αρχεία καλύτερα από το ρεντ μπουκ, και χωρίς να το θέλει, καταρρίπτει κατά λάθος το μύθο του χάι ρεζολουσιον οντιο και αποδεικνύει ως επαρκές το ρεντ μπουκ οντιο για τα πάντα όλα, αλλά ανεπαρκή τα DAC του ρεντ μπουκ. Μαγκιά! :)

Ύπουλο, ε; χαχαχα

Α! Θα παίζει και σε mp3 το κόλπο! Ε, αυτό που το πας;

Υ.Γ. με κάθε επιφύλαξη τα άνωθεν, καθώς δεν έχω επαρκές μαθηματικό υπόβαθρο και θυμάσαι τι έλεγε ο ντοχερτης..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.433
Reaction score
125.809
Θα σου'ρχονται στο μυαλό τώρα κάτι ντακ που κάναν υποχρεωτικά απσαμπλινγκ, αλλά και τα κόλπα της ντολμπι, με τα δικαιώματα για ντικοουντινγκ, ε;

Λαιφ σακς.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.433
Reaction score
125.809
Χαχαχαχαχα, κι απ'την λιν ρε, που πουλάνε μηχανήματα και μουσικές κατ'αποκλειστικότητα! Χαχαχαχαχα
 

Μηνύματα
1.276
Reaction score
2.234
Η Tidal μέσω της συνδρομής hifi στα 19,99€ το μήνα δίνει ήδη πρόσβαση σε MQA υλικό με >30000 τίτλους για αρχή οπότε μπορεί κάποιος να ακούσει και να κρίνει αν του αρέσει το φορμά, αν είναι απάτη κλπ. Προσωπικά δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή που πήγα σε mytek Brooklyn και ένας λόγος είναι και αυτός.
Mytek, my way.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.433
Reaction score
125.809
Εκεί θα πάμε όλοι.

Με 20€ το μήνα, δηλαδή όσο κοστίζει το να αγοράζεις ένα μόνο δίσκο το μήνα, έχεις πρόσβαση σε άπειρη δισκοθήκη, από οποιαδήποτε συσκευή και σε οποιοδήποτε χώρο βρίσκεσαι.

Η εποχή της συλλογής δίσκων μουσικής, ανήκει τεχνολογικά στην εποχή των παγετώνων. ;)

Η υπάρχουσα ποικιλία μαγαζιών πώλησης δίσκων μουσικής, έχει μπροστά της ένα μέλλον αντίστοιχο των πεταλωτών αλόγων. :D
 

Μηνύματα
1.276
Reaction score
2.234
Εκεί θα πάμε όλοι.

Με 20€ το μήνα, δηλαδή όσο κοστίζει το να αγοράζεις ένα μόνο δίσκο το μήνα, έχεις πρόσβαση σε άπειρη δισκοθήκη, από οποιαδήποτε συσκευή και σε οποιοδήποτε χώρο βρίσκεσαι.

Η εποχή της συλλογής δίσκων μουσικής, ανήκει τεχνολογικά στην εποχή των παγετώνων. ;)

Η υπάρχουσα ποικιλία μαγαζιών πώλησης δίσκων μουσικής, έχει μπροστά της ένα μέλλον αντίστοιχο των πεταλωτών αλόγων. :D
Κοίταξε σαν μέσο προτιμώ τον δίσκο για λόγους αισθητικής μάλλον από το pick and click, σαν μουσική ποιότητα όμως το πράγμα διαφοροποιείται σε μικρό ή μεγάλο βαθμό υπέρ του καλού ψηφιακού (εντάξει συνεχίζουν να βγαίνουν και κάποιοι καλοί ποιοτικά δίσκοι). Το mqa πάντως από tidal και 2l παίζει πάρα πολύ καλά για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
συλλογής δίσκων μουσικής
ναι αλλα, αμα δεν εχεις μερικα μετρα δισκοθηκη να φαινεται ... εισαι ασχετος !
τι θα πει ο κοσμος που 'ρχεται και βλεπει εκει περα μια συνδεση στο ιντερνετ κι αυτο 'ναι ολο ... ντροπης πραματα ...
ασε που μετα παει ο καθ' εις σπιτι του και σου λεει "αφου 'χω κι εγω ιντερνετ ... ειμαι γνωστης"
και μετα του βαζεις ολιγην απο dum dum girls και σου λεει "ε τι παιζουν , ενα λα ματζορε κι ενα μι μινορε" πως τα λενε και προσπαθεις να του πεις για τσι πρητεντερς και τα λοιπα και δε σηκωνει και κουβεντα ...
μετα απο καμμια βδομαδα απουχει διαβασει το μαθημα του ερχεται και σου λεει "δεν ειμαι και πολυ εξεικιωμενος με το πανκ και το νιου γουειβ πως τα λενε...."
λοιπον εκει ,ενα 'κοσαρακι το δισκακι να το μελετα ο καθενας καλα - να φαινεται κιολας
 

Μηνύματα
1.276
Reaction score
2.234
ναι αλλα, αμα δεν εχεις μερικα μετρα δισκοθηκη να φαινεται ... εισαι ασχετος !
τι θα πει ο κοσμος που 'ρχεται και βλεπει εκει περα μια συνδεση στο ιντερνετ κι αυτο 'ναι ολο ... ντροπης πραματα ...
ασε που μετα παει ο καθ' εις σπιτι του και σου λεει "αφου 'χω κι εγω ιντερνετ ... ειμαι γνωστης"
και μετα του βαζεις ολιγην απο dum dum girls και σου λεει "ε τι παιζουν , ενα λα ματζορε κι ενα μι μινορε" πως τα λενε και προσπαθεις να του πεις για τσι πρητεντερς και τα λοιπα και δε σηκωνει και κουβεντα ...
μετα απο καμμια βδομαδα απουχει διαβασει το μαθημα του ερχεται και σου λεει "δεν ειμαι και πολυ εξεικιωμενος με το πανκ και το νιου γουειβ πως τα λενε...."
λοιπον εκει ,ενα 'κοσαρακι το δισκακι να το μελετα ο καθενας καλα - να φαινεται κιολας
Προσωπικά δεν καταλαβαίνω την λογική του αγοράζω δίσκους από fleemarkets με 1-2 ευρώ για να περάσω στην κατηγορία 1000+ τεμάχια να γίνω κάποιος με μεγάλη δισκοθήκη. Καταλαβαίνω όμως αυτούς που θα πάρουν 2-3 το μήνα για να έχουν κάποια συγκεκριμένα πράγματα στην βιβλιοθήκη τους. Αυτό κάνω και εγώ, τους αποθηκεύω σε κλειστό ντουλάπι και κάποια βράδια τους βγάζω, τους χαζεύω, την ώρα που στον Mac/audirvana είναι συνδεδεμένα και παίζουν tidal/Mqa και 2 δίσκοι 8tb και 4tb αντίστοιχα. Ανωμαλία? Ίσως...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630
Το mqa πάντως από tidal και 2l παίζει πάρα πολύ καλά για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον.
Ο αρθρογράφος στο blog της Linn δεν βασίζει τις επικρίσεις του στο τεχνικό, αλλά στο οικονομικό του πράγματος. Ο συγκεκριμένος αλγόριθμος είναι επί τούτου σχεδιασμένος, ώστε να λειτουργεί με τρόπο διττό, αφ' ενός μεν ως υδατογράφημα που πιστοποιεί τη γνησιότητα ενός αντιγράφου, έτσι όπως το εξέδωσε η δισκογραφική εταιρεία, (λες και ο τάδε κυβερνοπειρατής έβαλε χέρι στα flac που αγόρασε από το hdtracks, πριν τα ανεβάσει στο τάδε τορεντάδικο - άλλη δουλειά δεν είχε, και λες και δεν μπορούμε να ξεσκεπάσουμε τα πλαστά flac του κάθε εξυπνάκια), εφ' ετέρου δε αποδίδει με ποιότητα CD σε οποιαδήποτε συσκευή δεν έχει τον σχετικό codec. Θέλει να πει δηλαδή, ότι το MQA καπελώνει ολόκληρο το κανάλι διανομής, απομυζώντας προμήθειες από παντού, υπό το πρόσχημα της γνησιότητας και της νομιμότητας, ενώ οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να αρχίσει αρνητική προπαγάνδα εναντίον των αμιγώς υψηλής ανάλυσης αρχείων (PCM ή PWM), ακόμη και σπέρνοντας την αμφιβολία περί της ηχητικής τους ποιότητας και των τεχνικών τους δυνατοτήτων. Δηλαδή, γελοιότητες του στυλ "αγοράστε MQA από εμάς, και όχι 24-96 ή 24-192 από τους άλλους, γιατί το MQA παίζει καλύτερα," - αν είναι δυνατόν!, αλλά και αστικές αξιώσεις εναντίον όποιου τολμήσει να βγάλει στην ψηφιακή έξοδο σήμα 24-96 ή αναλογική έξοδο από τέτοιο σήμα, χωρίς να πληρώνει προμήθειες στον Stewart. Δεν θέλει πολύ, θράσος θέλει, λεφτά για διαφήμιση και λίγα ψίχουλα στα παπαγαλάκια.

Σόρρυ, αλλά τα σύκα, σύκα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.415
Reaction score
79.693
Δεν ειναι έτσι τα πράγματα ευτυχώς για εμάς τους καταναλωτές.

Ακόμα και χωρίς hardware μπορουμε να έχουμε τα ωφέλη του HiRes streaming μέσω MQA, απλως "μόνο" έως 24/96., εφοσον χρησιμοποιούμε το κατάλληλο software οπως το Tidal (θα ειναι το πιο σύνηθες για MQA streaming) ή το Audirvana.

Το τελικό "ξεδίπλωμα" σε 24/192 γίνεται εφοσον υπαρχει και MQA compatible dac.
Ρίξτε μια ματιά εδώ
http://www.computeraudiophile.com/content/748-mqa-civilians/

Εμένα για streaming απο το Tidal μου φτάνει το 24/96. Μου φτάνει γενικώς δηλαδη.
 

Μηνύματα
1.276
Reaction score
2.234
Ο αρθρογράφος στο blog της Linn δεν βασίζει τις επικρίσεις του στο τεχνικό, αλλά στο οικονομικό του πράγματος. Ο συγκεκριμένος αλγόριθμος είναι επί τούτου σχεδιασμένος, ώστε να λειτουργεί με τρόπο διττό, αφ' ενός μεν ως υδατογράφημα που πιστοποιεί τη γνησιότητα ενός αντιγράφου, έτσι όπως το εξέδωσε η δισκογραφική εταιρεία, (λες και ο τάδε κυβερνοπειρατής έβαλε χέρι στα flac που αγόρασε από το hdtracks, πριν τα ανεβάσει στο τάδε τορεντάδικο - άλλη δουλειά δεν είχε, και λες και δεν μπορούμε να ξεσκεπάσουμε τα πλαστά flac του κάθε εξυπνάκια), εφ' ετέρου δε αποδίδει με ποιότητα CD σε οποιαδήποτε συσκευή δεν έχει τον σχετικό codec. Θέλει να πει δηλαδή, ότι το MQA καπελώνει ολόκληρο το κανάλι διανομής, απομυζώντας προμήθειες από παντού, υπό το πρόσχημα της γνησιότητας και της νομιμότητας, ενώ οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να αρχίσει αρνητική προπαγάνδα εναντίον των αμιγώς υψηλής ανάλυσης αρχείων (PCM ή PWM), ακόμη και σπέρνοντας την αμφιβολία περί της ηχητικής τους ποιότητας και των τεχνικών τους δυνατοτήτων. Δηλαδή, γελοιότητες του στυλ "αγοράστε MQA από εμάς, και όχι 24-96 ή 24-192 από τους άλλους, γιατί το MQA παίζει καλύτερα," - αν είναι δυνατόν!, αλλά και αστικές αξιώσεις εναντίον όποιου τολμήσει να βγάλει στην ψηφιακή έξοδο σήμα 24-96 ή αναλογική έξοδο από τέτοιο σήμα, χωρίς να πληρώνει προμήθειες στον Stewart. Δεν θέλει πολύ, θράσος θέλει, λεφτά για διαφήμιση και λίγα ψίχουλα στα παπαγαλάκια.

Σόρρυ, αλλά τα σύκα, σύκα.
Όσον αφορά το οικονομικό θέμα προσωπικά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει με εμάς τον τελικό καταναλωτή η παραγωγική αλυσίδα και οι προμήθειες που θα παίζουν. Προτιμάς δηλαδή εσύ να μην υπάρχει καμία επιλογή hires streaming στην αγορά? (για να μην παίρνει προμήθειες η Meridian) και από την άλλη 20€ στο tidal για 30000 τίτλους + τα lossless είναι πολλά όταν δεν υπάρχει και ανταγωνισμός? Τα ψηφιακά downloads αξίζουν μήπως 25-35€ το άλμπουμ (τα καλά) όσο δηλαδή και ένας double folded δίσκος? Εκεί τι πληρώνεις το mastering? Και στο mqa το ίδιο δεν ισχύει? (Το 1) Να κλάψω δηλαδή για τον jayZ που θα σκάει προμήθεια?

HOW IT WORKS

1) Original master recording
2) Sampled using MQA encapsulation process
3) Downloaded/streamed in any lossless format
4) Decoded by hardware, software player or app
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Όσον αφορά το οικονομικό θέμα προσωπικά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει με εμάς τον τελικό καταναλωτή η παραγωγική αλυσίδα και οι προμήθειες που θα παίζουν. Προτιμάς δηλαδή εσύ να μην υπάρχει καμία επιλογή hires streaming στην αγορά? (για να μην παίρνει προμήθειες η Meridian) και από την άλλη 20€ στο tidal για 30000 τίτλους + τα lossless είναι πολλά όταν δεν υπάρχει και ανταγωνισμός? Τα ψηφιακά downloads αξίζουν μήπως 25-35€ το άλμπουμ (τα καλά) όσο δηλαδή και ένας double folded δίσκος? Εκεί τι πληρώνεις το mastering? Και στο mqa το ίδιο δεν ισχύει? (Το 1) Να κλάψω δηλαδή για τον jayZ που θα σκάει προμήθεια?
HOW IT WORKS
1) Original master recording
2) Sampled using MQA encapsulation process
3) Downloaded/streamed in any lossless format
4) Decoded by hardware, software player or app
Όπως και σε οποιαδήποτε ανθρώπινη δραστηριότητα,το ουσιαστικό ζητούμενο δεν έγκειται στο ποιος ακριβώς θα ωφεληθεί και ποιος θα ζημιωθεί,αλλά στη δυνατότητα να εξασκηθεί ολοκληρωτικός έλεγχος σε αυτήν.

Τα απολυταρχικά καθεστώτα στηρίζονται εξάλλου από κρίσιμες μάζες...καταναλωτών.:sneaky:
Ελπίζω πάντως ότι είναι ακόμα φανταστική η προοπτική να επιβαλλόταν κάποτε μέχρι και...πρόστιμο -υπό μορφή φορολογικού τέλους- σε όσους δεν θα εμφανίζονταν να κάνουν streaming επισήμως...
 

Μηνύματα
125
Reaction score
147
Εκεί θα πάμε όλοι.

Με 20€ το μήνα, δηλαδή όσο κοστίζει το να αγοράζεις ένα μόνο δίσκο το μήνα, έχεις πρόσβαση σε άπειρη δισκοθήκη, από οποιαδήποτε συσκευή και σε οποιοδήποτε χώρο βρίσκεσαι.

Η εποχή της συλλογής δίσκων μουσικής, ανήκει τεχνολογικά στην εποχή των παγετώνων. ;)

Η υπάρχουσα ποικιλία μαγαζιών πώλησης δίσκων μουσικής, έχει μπροστά της ένα μέλλον αντίστοιχο των πεταλωτών αλόγων. :D
Εκεί θα πάτε κάποιοι. Επειδή δε θέλετε να αγοράσετε δίσκους (cd, βινύλια, κλπ) ή δεν έχετε τα χρήματα για να το κάνετε, δε σημαίνει ότι όλοι θα κάνουμε το ίδιο.
Φιλικά πάντα, με σεβασμό και χωρίς καμία απολύτως διάθεση αντιπαράθεσης, καλό είναι να μιλάμε για το τι θα κάνουμε εμείς, οι άλλοι μπορεί να μην ακολουθήσουν το δρόμο μας, αλλά το δικό τους...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.433
Reaction score
125.809
Εκεί θα πάτε κάποιοι. Επειδή δε θέλετε να αγοράσετε δίσκους (cd, βινύλια, κλπ) ή δεν έχετε τα χρήματα για να το κάνετε, δε σημαίνει ότι όλοι θα κάνουμε το ίδιο.
Φιλικά πάντα, με σεβασμό και χωρίς καμία απολύτως διάθεση αντιπαράθεσης, καλό είναι να μιλάμε για το τι θα κάνουμε εμείς, οι άλλοι μπορεί να μην ακολουθήσουν το δρόμο μας, αλλά το δικό τους...
Εγώ φιλαράκι έχω ζήσει αυτό:

FB_IMG_1488143781051.jpg


Θα σέβεσαι.

Όταν ξεκίνησα με πικάπ, η πρώτη έγνοια ήταν η δισκοθήκη. Είχα nad πικάπ και πάνω από 400 δίσκους, όταν το πούλησα και πήρα systemdeck.
Δε θες να ξέρεις πόση δισκοθήκη έφτιαξα, μέχρι που τα μισά τα χάρισα στον κουμπάρο μου, και τα υπόλοιπα τα άφησα για πενταροδεκάρες σε ένα φίλο που άνοιξε μαγαζί και πουλούσε μεταχειρισμένα βινύλια.

Μετά, CD ήταν η δισκοθήκη. Φτου κι από την αρχή.
Όταν πήρα τα δεύτερα magnepan σειράς 3, σχεδόν μόλις βγήκαν στην παραγωγή, είχα ήδη πάνω από 2.000 CD, οπότε για τη δισκοθήκη είχα ήδη δώσει περισσότερα λεφτά από ότι για στέρεο, κι είχα ακριβό στέρεο, όχι χαζά. (Φυσικά, δε σταμάτησα να αγοράζω δίσκους, στα επόμενα 20 χρόνια, οπότε δε θες να ξέρεις πόσες χιλιάδες CD εχω)

Αυτά έγιναν πιθανώς πριν βγάλεις τρίχες στις μασχάλες. Δηλαδή θα σέβεσαι.

Και δε την αγγίζω την ντουλάπα που έχω γεμάτη με CD. Δε τα πουλάω, για να μου θυμίζω τα λάθη μου. Τα έχω ριπαρει προ αμνημονευτων ετών και μόνο από σκληρό δίσκο παίζω. Ο οποίος είναι για πέταμα, γιατί υπάρχει και το cloud.
 

Μηνύματα
125
Reaction score
147
Εγώ φιλαράκι έχω ζήσει αυτό:

View attachment 70820

Θα σέβεσαι.

Όταν ξεκίνησα με πικάπ, η πρώτη έγνοια ήταν η δισκοθήκη. Είχα nad πικάπ και πάνω από 400 δίσκους, όταν το πούλησα και πήρα systemdeck.
Δε θες να ξέρεις πόση δισκοθήκη έφτιαξα, μέχρι που τα μισά τα χάρισα στον κουμπάρο μου, και τα υπόλοιπα τα άφησα για πενταροδεκάρες σε ένα φίλο που άνοιξε μαγαζί και πουλούσε μεταχειρισμένα βινύλια.

Μετά, CD ήταν η δισκοθήκη. Φτου κι από την αρχή.
Όταν πήρα τα δεύτερα magnepan σειράς 3, σχεδόν μόλις βγήκαν στην παραγωγή, είχα ήδη πάνω από 2.000 CD, οπότε για τη δισκοθήκη είχα ήδη δώσει περισσότερα λεφτά από ότι για στέρεο, κι είχα ακριβό στέρεο, όχι χαζά. (Φυσικά, δε σταμάτησα να αγοράζω δίσκους, στα επόμενα 20 χρόνια, οπότε δε θες να ξέρεις πόσες χιλιάδες CD εχω)

Αυτά έγιναν πιθανώς πριν βγάλεις τρίχες στις μασχάλες. Δηλαδή θα σέβεσαι.

Και δε την αγγίζω την ντουλάπα που έχω γεμάτη με CD. Δε τα πουλάω, για να μου θυμίζω τα λάθη μου. Τα έχω ριπαρει προ αμνημονευτων ετών και μόνο από σκληρό δίσκο παίζω. Ο οποίος είναι για πέταμα, γιατί υπάρχει και το cloud.
Προφανώς και δεν μπορούμε να συζητήσουμε. Δεν έχεις σωστούς τρόπους, μιλάς προσβλητικά σε ανθρώπους που δεν γνωρίζεις και προφανώς δεν μεγάλωσες σωστά. Δεν ξέρεις τίποτα για μένα και φυσικά ούτε την ηλικία μου. Όσο για τη μεγάλη δισκοθήκη, μάθε ότι δεν είσαι ο μόνος στη χώρα.
Η "συζήτηση" τελειώνει εδώ για μένα, καλή συνέχεια.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.117
Members
37.937
Νεότερο μέλος
daemon76
Top