minidsp μόνο για Sub

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Το audyssey σε τι δεν σε ικανοποιεί ;
Ξέρεις τώρα που κόλλησα. Συζητούσαμε τότε που έκανα τις μετρήσεις με το rew μαζί και με το @Kostas Kefalas το πόσο αποτελεσματικό είναι το dirac σε σχέση με το audyssey σύμφωνα με τα λεγόμενά σου. Γιατί πείραζα συχνότητες από το app αλλά δεν έβρισκα την επιθυμητή ανταπόκριση. Και είχε μείνει στο μυαλό μου ότι minidsp και dirac πάνε πακέτο.

αλλά τώρα που το ψάχνω βλέπω ότι όλη η δουλειά γίνεται με το rew και αν θέλεις αγοράζεις dirac.
Ψάχνω κάτι που να κάνει καλύτερο eq στο ένα sub για αρχή και βλέπουμε.

μήπως τελικά να κάνω αυτό που είπε ο @stathis . δλδ να συμμετάσχει και το dsp του ίδιου του sub με τα 2 eq ή θα χάσω τη μπάλα?
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
το sub σου έχει peq όπου γουστάρεις και πόσες περιοχές; Αν ναι δούλεψε μ' αυτό
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.929
Ξέρεις τώρα που κόλλησα. Συζητούσαμε τότε που έκανα τις μετρήσεις με το rew μαζί και με το @Kostas Kefalas το πόσο αποτελεσματικό είναι το dirac σε σχέση με το audyssey σύμφωνα με τα λεγόμενά σου. Γιατί πείραζα συχνότητες από το app αλλά δεν έβρισκα την επιθυμητή ανταπόκριση. Και είχε μείνει στο μυαλό μου ότι minidsp και dirac πάνε πακέτο.

αλλά τώρα που το ψάχνω βλέπω ότι όλη η δουλειά γίνεται με το rew και αν θέλεις αγοράζεις dirac.
Ψάχνω κάτι που να κάνει καλύτερο eq στο ένα sub για αρχή και βλέπουμε.

μήπως τελικά να κάνω αυτό που είπε ο @stathis . δλδ να συμμετάσχει και το dsp του ίδιου του sub με τα 2 eq ή θα χάσω τη μπάλα?
Αυτό που πρέπει να θυμάσαι ειναι πως οι πραγματικές ακυρώσεις δεν γεμίζουν με eq . Μόνο με αλλαγή θέσης, ή και προσθήκη δεύτερου sub/treatments.
To sub σου δίνει κάποιες έξτρα δυνατότητες, μερικά φίλτρα οπως ενα minidsp. Αν θες, πειραματίσου στο να κουρέψεις κορυφές απο το eq του sub και κατόπιν να τρέξεις audyssey.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
το sub σου έχει peq όπου γουστάρεις και πόσες περιοχές; Αν ναι δούλεψε μ' αυτό
Svs pb13 ultra

Parametric Equalizer (P-EQ)
This menu option allows the user to reduce the magnitude of standing-wave modal peaks at the listening position. Modal peaks are common in any listening space and are created when standing waves reinforce at certain frequencies. The result is a ‘peaky’ or ‘one-note’ sound quality to the bass presentation.

There are two (2) PEQ filters in the SB13-Ultra menu. Each PEQ filter has three settings:

  • Frequency: 31.5, 35, 40, 46, 50, 56, 63, 70, 80, 90, 100, 112, and 125Hz
  • Level: -12 to +3 dB
  • Q (filter bandwidth): 2.0, 2.4, 2.9, 3.6, 4.8, 5.7, 7.2, 9.6 and 14.4
A Q value of 2.0 has a filter bandwidth of 0.7 octaves. A Q value of 14.4 has a filter bandwidth of 0.1 octaves.

The factory default setting for the PEQ control is Disabled.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.929
Svs pb13 ultra

Parametric Equalizer (P-EQ)
This menu option allows the user to reduce the magnitude of standing-wave modal peaks at the listening position. Modal peaks are common in any listening space and are created when standing waves reinforce at certain frequencies. The result is a ‘peaky’ or ‘one-note’ sound quality to the bass presentation.

There are two (2) PEQ filters in the SB13-Ultra menu. Each PEQ filter has three settings:

  • Frequency: 31.5, 35, 40, 46, 50, 56, 63, 70, 80, 90, 100, 112, and 125Hz
  • Level: -12 to +3 dB
  • Q (filter bandwidth): 2.0, 2.4, 2.9, 3.6, 4.8, 5.7, 7.2, 9.6 and 14.4
A Q value of 2.0 has a filter bandwidth of 0.7 octaves. A Q value of 14.4 has a filter bandwidth of 0.1 octaves.

The factory default setting for the PEQ control is Disabled.
Καλό διάβασμα. Τσακάλι θα γίνεις.
 



Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Την δουλειά που κάνει το minidsp δεν την κάνει κανένα οντισι
Ειδικά όταν έχεις σκοπό να προσθέσετε η ρυθμίσεις 2 Σάμπ η παραπάνω
Εννοείται ότι πρώτα βρίσκουμε την ιδανικοτερη τοποθέτηση για τοποθέτηση του
Εγώ έχω το 4*10hd και θέλω να το αντικαταστήσω με το 8*8
 





Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Την δουλειά που κάνει το minidsp δεν την κάνει κανένα οντισι
Ειδικά όταν έχεις σκοπό να προσθέσετε η ρυθμίσεις 2 Σάμπ η παραπάνω
Εννοείται ότι πρώτα βρίσκουμε την ιδανικοτερη τοποθέτηση για τοποθέτηση του
Εγώ έχω το 4*10hd και θέλω να το αντικαταστήσω με το 8*8
Για να καταλάβω κάτι. Έχει αυτόματο σύστημα ισοστάθμισης ή με το rew κάνεις μετρήσεις και του περνάς φίλτρα? Πέρα από το αν δέχεται dirac.
 



Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Να μου εξηγήσει καποιος τι θα πετύχει περισσότερο από το οντισι με το απ;
Επισης δεν δουλεύει το peq του σαμπ;
Επισης εάν δουλεύει γιατί είναι υποδιαιστερα του μίνι σε αυτήν την περίπτωση;
Επισης γιατί είναι καλύτερο το peq του σαμπ καλύτερο από το οντισι+απ;
[DOUBLEPOST=1544348424][/DOUBLEPOST]Η αυτόματη εισαγωγή φίλτρων. .. Μμμ... μπορεί να σε γεμίσει με πολλά μικρά....
Καλύτερα λίγα επιλεκτικά χειροκίνητα. με μεγάλο q. . ;)
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Να μου εξηγήσει καποιος τι θα πετύχει περισσότερο από το οντισι με το απ;
Επισης δεν δουλεύει το peq του σαμπ;
Επισης εάν δουλεύει γιατί είναι υποδιαιστερα του μίνι σε αυτήν την περίπτωση;
Επισης γιατί είναι καλύτερο το peq του σαμπ καλύτερο από το οντισι+απ;
[DOUBLEPOST=1544348424][/DOUBLEPOST]Η αυτόματη εισαγωγή φίλτρων. .. Μμμ... μπορεί να σε γεμίσει με πολλά μικρά....
Καλύτερα λίγα επιλεκτικά χειροκίνητα. με μεγάλο q. . ;)
Δεν διαφωνώ μαζί σου απλά επικρατεί μια θεωρία ότι τα minidsp κάνουν θαύματα και το audyssey δεν είναι καλό. Πέρα από το μέλος @Kostas Kefalas δεν υπάρχουν πολλοί υποστηρικτές του.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Καλό, κακό δεν υπάρχει, ελάχιστα κατάλληλο ναι.. .μετά το οντισι +απ πας σε Ντιράκ ή οποιο dsp με fir για να γεμίσεις τρύπες.... Ψάχνεις εσύ να βρεις ίδια φίλτρα με άλλο όνομα...κακο οντισι κακό. :D

Το ποσό αξίζει; όλα αξίζουν το πόσο είναι καθαρα προσωπικό.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Το minidsp σου δίνει μεγαλυτερη δυνατότητα χεριασματος με μεγάλη απόκριση σε περισσότερα βήματα .
Επίσης 100αδες διαφορετικές καμπύλες στην μνήμη του
Είναι το αντιστοιχο lumagen ήχου
Εγώ πλέον δεν μπορώ να ζήσω χωρίς αυτό
Lumagen minidsp oppo και ξέρο ψωμί .
Προβολέας και ενισχυτής πλέον μόνο on και of
Διαχείριση σηματων μόνο και τίποτα άλλο
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
μηπως να το δωσεις το σαπακι και να παρεις ενα αλλο της προκοπης :p:D
https://www.powersoundaudio.eu/product-page/s3010-dual-15-sealed-subwoofer

προσφατα αλλαξα θεση στο sub και εκανα μια μετρηση ετσι απο περιεργεια να δω τι θα κανει το audyssey χωρις να το χεριασο απο το app
...το αποτελεσμα θεσης sub με την προηγουμενη (πριν το audyssey παλι )δεν εχει καμια σχεση :roflmao:

ειχει μια κοιλια 15-20db και την εκανε φλατ !! ;)

sub.jpg

sub1.jpg

βεβαια εχω και subαρα ετσι ....1kw σε 10αρακι :p:D


οποτε φιλτατε οσα eq και να βαλεις αν ο χωρος φωναζει και για αλλα sub η θεση ακροασης κ.λ.π. δεν θα κανεις δουλεια....

.... η δυο psa θα σε σωσουν η 2 arendal

[DOUBLEPOST=1544663670][/DOUBLEPOST]και μιας και θα εκανα αυτο εβαλα και τα DALI ALTECO C-1 (που ταχω ως καναλια υψους πισω)να δω τι ισοσταθμιση θα γινει !!
...μια χαρα την εκανε, αλλα τι παρατηρησα...!!!!!!!!!

οι ρυθμισεις που ειχα κανει ειναι απο παλια version, τωρα με την φρεσκια version 1.3.4 ακουσα οτι διορθωνει το spl κατα τους τονους δοκιμης.....στα dali σταματησε και εκανε συνεχως τονους μεχρι να τα φερει εκει που θελει σε spl μιας και ειναι αρκετα αναισθητα ηχεια (Sensitivity 83.0 dB) ..!!!!!!!

d.jpg


dali2.jpg



 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.333
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top