Minidsp+dac/streamer+Dirac σε μια συσκευή.

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Απορία: εφόσον οδηγώ τα 2 subwoofers από τις δύο αναλογικές XLR εξόδους, εάν βρεθώ με τρίτο subwoofer, μπορώ να το οδηγήσω από μια εκ των ψηφιακών εξόδων;
Υποθέτω πως ναι.

Το ερώτημα είναι αν δίνει δυνατότητα Dirac ισοστάθμισης ξεχωριστά στην ψηφιακή.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.963
Reaction score
20.483
και πως θα το ρυθμίσεις διαφορετικά από τα αλλά;...
Δεν θα το ρυθμίσω εγώ, αλλά ο ειδικός. :)
Αν η απορία είναι αν δουλεύουν μαζί ψηφιακές και αναλογικές έξοδοι, η απάντηση είναι ναι, δουλεύουν μαζί.
Ναι, αυτή ήταν η απορία.
Το ερώτημα είναι αν δίνει δυνατότητα Dirac ισοστάθμισης ξεχωριστά στην ψηφιακή.
Δεν το ξέρω αυτό. Θα μας (μου) απαντήσει ο ειδικός.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.963
Reaction score
20.483
Αποσπάσματα από το πρόσφατο newsletter της miniDSP:

"We're extremely happy to announce that the miniDSP SHD Series (SHD, SHD Studio and SHD Power) are all certified Roon Ready players! While certification has been subject to delays due to the complexity of the SHD architecture, this major update is free to all SHD users and we feel it is a testament to our continuous support for the SHD platform. We're excited to be part of the Roon Ready family and look forward to working with RoonLabs on future projects. Thanks to Roonlabs, Volumio and miniDSP engineers to make it reality!

If you're already a Roon subscriber, check out our latest user manual. Be sure to update your Volumio Build to the latest version (v1.111) and your SHD Series unit will become available for selection as a Roon Ready device inside Roon within today.

If you haven't tried Roon before and want to learn more about it, this video is a great starting point. We will be giving away a free 2-month trial to use with your SHD! Existing customers will shortly be able to request their trial code from a landing page in the coming 2weeks. In the mean time, new owners will receive a trial code cards along with their unit. Enjoy!"
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
Αποσπάσματα από το πρόσφατο newsletter της miniDSP:

"We're extremely happy to announce that the miniDSP SHD Series (SHD, SHD Studio and SHD Power) are all certified Roon Ready players! While certification has been subject to delays due to the complexity of the SHD architecture, this major update is free to all SHD users and we feel it is a testament to our continuous support for the SHD platform. We're excited to be part of the Roon Ready family and look forward to working with RoonLabs on future projects. Thanks to Roonlabs, Volumio and miniDSP engineers to make it reality!

If you're already a Roon subscriber, check out our latest user manual. Be sure to update your Volumio Build to the latest version (v1.111) and your SHD Series unit will become available for selection as a Roon Ready device inside Roon within today.

If you haven't tried Roon before and want to learn more about it, this video is a great starting point. We will be giving away a free 2-month trial to use with your SHD! Existing customers will shortly be able to request their trial code from a landing page in the coming 2weeks. In the mean time, new owners will receive a trial code cards along with their unit. Enjoy!"
@Kotsidis John
 

Μηνύματα
485
Reaction score
586
πολύ καλά νέα αλλά μέχρι χθες το βράδυ δεν άλλαξε κάτι στο δικό μου. Παραμένει "uncertified"

To νέο manual λέει ότι πρώτα πρέπει να απενεργοποιήσεις το roon bridge στο volumio και στη συνέχεια να το απεγκαταστήσεις.
 

Μηνύματα
485
Reaction score
586
φρέσκα πρωινά νέα από το minidsp φόρουμ λένε ότι δούλεψε, θέλει βέβαια επανεκκίνηση ο roon server.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.506
Reaction score
30.722
Προς Fusion, να προτιμηθεί η αναλογική ή η ψηφιακή έξοδος; Υποθέτω η 2η, καθώς το εσωτερικό πέρασμα μετά από a/d d/a δεν αποφεύγεται. Αυτά έχουν όμως και ένα λινκ (ομοαξονικό) μεταξύ τους, για master/slave, το οποίο είναι απαραίτητο τουλάχιστον για τον τηλεχειρισμό (σε εμένα περνάει επί του παρόντος και το σήμα), εκεί τι να γίνεται....
 

Μηνύματα
15.012
Reaction score
20.746
αν το κάνεις αυτό volume από τηλεχειρισμό στο fusion.
βέβαια σε χαμηλές στάθμες η απώλεια που θα έχεις με χρήση ψηφιακού volume στο σειχτηρντι πιθανότατα δε θα είναι ακουστή

η ψηφιακή είναι δικάναλη, από το σειχτηρντι στο master ένα καλώδιο και από κει στο slave άλλο ένα
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Υπάρχει και δεύτερη ανακοίνωση από τη miniDSP πάντως, που αφορά την κυκλοφορία του miniDSP Flex:

Το οποίο αν καταλαβαίνω σωστά είναι αντικαταστάτης του DDRC-24 (περίπου στα ίδια λεφτά) και έχει επιπλέον:
- Balanced εξόδους (optional)
- Bluetooth (AptX/LDAC)
- Καλύτερο DAC ( ; )

Για το DAC δεν γράφει λεπτομέρειες, λέει όμως πως είναι "audiophile", άρα εμένα με καλύπτει. 😝

Δεν είναι κακή αναβάθμιση πάντως για εμάς τους δικάναλους, ειδικά αν το DAC αποδειχτεί επαρκές. Πάλι τσιμπημένο βγαίνει βέβαια στο σύνολο αν τα βάλεις όλα (balanced, DIRAC) καθώς η τιμή φτάνει τα 749$. Αλλά αν αντικαθιστά DAC, PC και Dirac license, είναι ίσως μια καλή εναλλακτική.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Υπάρχει και δεύτερη ανακοίνωση από τη miniDSP πάντως, που αφορά την κυκλοφορία του miniDSP Flex:

Το οποίο αν καταλαβαίνω σωστά είναι αντικαταστάτης του DDRC-24 (περίπου στα ίδια λεφτά) και έχει επιπλέον:
- Balanced εξόδους (optional)
- Bluetooth (AptX/LDAC)
- Καλύτερο DAC ( ; )

Για το DAC δεν γράφει λεπτομέρειες, λέει όμως πως είναι "audiophile", άρα εμένα με καλύπτει. 😝

Δεν είναι κακή αναβάθμιση πάντως για εμάς τους δικάναλους, ειδικά αν το DAC αποδειχτεί επαρκές. Πάλι τσιμπημένο βγαίνει βέβαια στο σύνολο αν τα βάλεις όλα (balanced, DIRAC) καθώς η τιμή φτάνει τα 749$. Αλλά αν αντικαθιστά DAC, PC και Dirac license, είναι ίσως μια καλή εναλλακτική.
Μόλις μου ήρθε newsletter !!!!

Ευκαιρία για αλλαγή του 2χ4 HD :smg:
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Υπάρχει και δεύτερη ανακοίνωση από τη miniDSP πάντως, που αφορά την κυκλοφορία του miniDSP Flex:

Το οποίο αν καταλαβαίνω σωστά είναι αντικαταστάτης του DDRC-24 (περίπου στα ίδια λεφτά) και έχει επιπλέον:
- Balanced εξόδους (optional)
- Bluetooth (AptX/LDAC)
- Καλύτερο DAC ( ; )

Για το DAC δεν γράφει λεπτομέρειες, λέει όμως πως είναι "audiophile", άρα εμένα με καλύπτει. 😝

Δεν είναι κακή αναβάθμιση πάντως για εμάς τους δικάναλους, ειδικά αν το DAC αποδειχτεί επαρκές. Πάλι τσιμπημένο βγαίνει βέβαια στο σύνολο αν τα βάλεις όλα (balanced, DIRAC) καθώς η τιμή φτάνει τα 749$. Αλλά αν αντικαθιστά DAC, PC και Dirac license, είναι ίσως μια καλή εναλλακτική.
Δε σε ενδιαφέρειι το ντακ, θα υπάρχει έκδοση με ψηφιακές εξόδους (2). Θα ανέβει βέβαια το συνολικό κόστος του συστήματος αλλά δε θα έχεις άγχος και θα είσαι και αναβαθμίσιμος.
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Υπάρχει και δεύτερη ανακοίνωση από τη miniDSP πάντως, που αφορά την κυκλοφορία του miniDSP Flex:

Το οποίο αν καταλαβαίνω σωστά είναι αντικαταστάτης του DDRC-24 (περίπου στα ίδια λεφτά) και έχει επιπλέον:
- Balanced εξόδους (optional)
- Bluetooth (AptX/LDAC)
- Καλύτερο DAC ( ; )

Για το DAC δεν γράφει λεπτομέρειες, λέει όμως πως είναι "audiophile", άρα εμένα με καλύπτει. 😝

Δεν είναι κακή αναβάθμιση πάντως για εμάς τους δικάναλους, ειδικά αν το DAC αποδειχτεί επαρκές. Πάλι τσιμπημένο βγαίνει βέβαια στο σύνολο αν τα βάλεις όλα (balanced, DIRAC) καθώς η τιμή φτάνει τα 749$. Αλλά αν αντικαθιστά DAC, PC και Dirac license, είναι ίσως μια καλή εναλλακτική.
Σε ένα κουτί κάποιος παίρνει ένα προενισχυτή με ψηφιακές και αναλογικές εισόδους, usb dac, bluetooth, xlr interface, ψηφιακή έξοδο usb ( χρήσιμο για κάποιον που θέλει να μετατρέψει τη βινυλιακή συλλογή του σε ψηφιακή ), ενεργό κροσόβερ ( το οποίο ακόμα και στον 2x4HD δείχνει να είναι πανίσχυρο ) και στο τσακίρ κέφι, τρέχει και dirac. Να δούμε τί προσφέρει ο ανταγωνισμός σε αυτή τη τιμή; :)

Σ'εμένα που δεν ενδιαφέρομαι για roon και γενικότερα streaming υπηρεσίες που προσφέρει ο SHD, μια χαρά εργαλείο φαίνεται. Ειδικά στην έκδοση με balanced εξόδους που είναι κάτι που μου λείπει απο τον 2x4HD.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.963
Reaction score
20.483
Έχει δίκιο ο @symos, το έγραφε κι αυτό στο newsletter, απλά το μάτι μου "έπεσε" στο φλέγον ζήτημα της πιστοποιήσης από το Roon, για αυτό αναφέρθηκα μόνο σε αυτό.

@symos Εάν το DAC του miniDSP Flex είναι ίδιο με αυτά των SHD, δεν έχεις κάτι να σε ανησυχεί. Είναι υπεραρκετό. Και γενικά, όλοι όσοι σκέφτεστε για αναβάθμιση στο ψηφιακό μέρος του συστήματός σας, δείτε τι προσφέρει αυτή η συσκευή (όσα αναφέρει ενδεικτικά ο @Astronaut Jr.) σε συνδυασμό με την τιμή της, πριν να σκεφτείτε οτιδήποτε άλλο - και μετά, ίσως να μην χρειαστεί να σκεφτείτε κάτι άλλο. :)
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Έχει δίκιο ο @symos, το έγραφε κι αυτό στο newsletter, απλά το μάτι μου "έπεσε" στο φλέγον ζήτημα της πιστοποιήσης από το Roon, για αυτό αναφέρθηκα μόνο σε αυτό.

@symos Εάν το DAC του miniDSP Flex είναι ίδιο με αυτά των SHD, δεν έχεις κάτι να σε ανησυχεί. Είναι υπεραρκετό. Και γενικά, όλοι όσοι σκέφτεστε για αναβάθμιση στο ψηφιακό μέρος του συστήματός σας, δείτε τι προσφέρει αυτή η συσκευή (όσα αναφέρει ενδεικτικά ο @Astronaut Jr.) σε συνδυασμό με την τιμή της, πριν να σκεφτείτε οτιδήποτε άλλο - και μετά, ίσως να μην χρειαστεί να σκεφτείτε κάτι άλλο. :)
Και επειδή θα γίνει της κακομοίρας απο πωλήσεις των 2x4HD ( αν το ήξερα, θα περίμενα ρε γμτ!! :p Αν και δεν νομίζω να πέσει αισθητά η τιμή μεταπώλησής του ), όσοι δεν μπορούν να αγοράσουν το νέο Flex, να γνωρίζουν ότι και το 2x4HD κάνει θαυμάσια τη δουλειά του. Πέραν της όποιας εξέλιξης έχει δεχτεί το Flex σε σχέση με το 2x4HD, αυτά που μου λείπουν στο 2x4HD είναι η ένδειξη της έντασης και οι έξοδοι XLR. Κατά τ'άλλα, είναι και γ@μώ τα μηχανάκια, απο τις λίγες φορές που αγόρασα κάτι και δεν το μετάνιωσα.
 



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Δίκιο έχετε βέβαια όλοι σε αυτά που λέτε, απλώς δεν τα έγραψα για μένα.

Εγώ μέχρι να αποφασίσω να βάλω subs (ποτέ δηλαδή σε αυτόν τον χώρο, απλά δεν μπορώ να εκστομίσω τέτοια κουβέντα εδώ μέσα :rofl:) είμαι καλυμμένος. Με ένα παλιό PC, ένα "μεταχειρισμένο" Dirac license, ένα καλό balanced DAC (M500) και τα automations μέσω του smart home, κάνω τα ίδια και πολλά παραπάνω από αυτά που (θα) κάνει το Flex και μάλιστα με αρκετά λιγότερα χρήματα.

Ενημερωτικά το έγραψα για άλλους που δεν έχουν τις γνώσεις ή τη διάθεση να "μπλέξουν" με ένα τέτοιο στήσιμο, ή που χρειάζονται το minidsp για τα subs.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Και επειδή θα γίνει της κακομοίρας απο πωλήσεις των 2x4HD
Μπα δε φαντάζομαι.. λίγοι είμαστε που το έχουμε σαν dac/προενισχυτή... οι πιο πολλοί το βάζουν στα subs όπου εκεί τα όποια μειονεκτήματα του είναι αμελητέα...


Με ένα παλιό PC, ένα "μεταχειρισμένο" Dirac license, ένα καλό balanced DAC (M500) και τα automations μέσω του smart home, κάνω τα ίδια και πολλά παραπάνω από αυτά που (θα) κάνει το Flex και μάλιστα με αρκετά λιγότερα χρήματα.
Φυσικά, όποιος είναι ελαφρά ντιούης και με διάθεση για ενασχόληση έχει ένα σωρό φτηνότερες λύσεις.... τα ψηφιακά προσφέρονται άνετα...
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Στην πράξη τώρα. Πως "δουλεύει" αυτή η συσκευή; π.χ οι πηγές (cd, dac, phono) συνδέονται στο mini-dsp και μετά αυτό στον προενισχυτή; Ή η σειρά είναι πηγές-προ και μετά mini-dsp ή μπαίνει αντίθετα μετά και από τον τελικό; Οι ρυθμίσεις που θα γίνουν αρχικά και εφ' όσον δεν αλλάξει τίποτε στον χώρο ή το σύστημα, μένουν πα΄ντα σταθερές; Ή εξαρτώνται και από την ηχογράφηση που ακούς κάθε στιγμή;
Η συσκευή συνδέεται κανονικά σαν cd στον προενισχυτή σε εσοδο line. To Πικαπ φυσικά συνδέεται στο ξεχωριστό phono stage και μετά αυτό στον προενισχυτή ξανά. Για τις ρυθμίσεις που ρωτάς, δεν έχω καταλαβει τι ακριβώς εννοείς.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.339
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top