Minidsp+dac/streamer+Dirac σε μια συσκευή.

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Το Dirac αναβαθμίστηκε κάπου το 2015/2016 αν θυμάμαι καλά, και υπαρχει και beta φρέσκια έκδοση που θα βγει σύντομα για ευρεία χρήση.
Επίσης, οι σύγχρονες συσκευές εχουν πολλαπλάσια επεξεργαστική ισχύ απο τις παλαιότερες.

Ειναι και κατι ακόμα, ενα συγκριτικό του 2008 απο το HarmanGroup όπου το Lyngdorf βγαίνει κάτω απο την Τρίτη θέση (δεν λένε σε ποιά, αλλά νομίζω πως μπορώ να το βρώ) σε τυφλή δοκιμή, μεταξύ 5 προγραμμάτων και 1 επιλογής χωρίς eq. Εχει αλλάξει το πρόγραμμα απο τότε;

Αυτη τη στιγμή, 2018, τα hot ονόματα ειναι Dirac, Trinnov και Deqx...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Σε συνέχεια του paper του Harman group του 2008 που ανέφερα, να σημειώσω πως προσφάτως η Harman Group ενσωματώνει το Dirac στους επεξεργαστές της, ως επιλεγμένο software.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Το μηχανάκι το βρίσκουμε εντός Ε.Ε. ή πάμε για αγορά από USA;
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Έψαξα στο manual και στο info sheet και δεν βρήκα αναφορά στο ποιο είδος ψηφιακών αρχείων μπορεί να αναπαράξει.

Θα ήθελα να ξέρω εάν παίζει DSD, συγκεκριμένα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Έψαξα στο manual και στο info sheet και δεν βρήκα αναφορά στο ποιο είδος ψηφιακών αρχείων μπορεί να αναπαράξει.

Θα ήθελα να ξέρω εάν παίζει DSD, συγκεκριμένα.
Στείλτους ένα mail
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Έψαξα στο manual και στο info sheet και δεν βρήκα αναφορά στο ποιο είδος ψηφιακών αρχείων μπορεί να αναπαράξει.

Θα ήθελα να ξέρω εάν παίζει DSD, συγκεκριμένα.
Μεχρι 24bit 96Khz.
Ο περιορισμός είναι από το software του DSP.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
DS-τί;
Πολύ χαϊεντ σε κόβω.
Σποτιφάι λέμε...
Δεν ζήτησα τη συλλογή σε DSD, ήταν παρεχόμενο στη συσκευασία, τι να κάνω να τα πετάξω;:D
[DOUBLEPOST=1536847048][/DOUBLEPOST]
Μεχρι 24bit 96Khz.
Ο περιορισμός είναι από το software του DSP.
Το μόνο που κατάλαβα είναι ότι ο περιορισμός (εάν υπάρχει, θα στείλω email να μάθω) έγκειται στο software αναπαραγωγής μουσικών αρχείων της συσκευής.
 

Μηνύματα
390
Reaction score
975
Δεν ζήτησα τη συλλογή σε DSD, ήταν παρεχόμενο στη συσκευασία, τι να κάνω να τα πετάξω;:D
[DOUBLEPOST=1536847048][/DOUBLEPOST]
Το μόνο που κατάλαβα είναι ότι ο περιορισμός (εάν υπάρχει, θα στείλω email να μάθω) έγκειται στο software αναπαραγωγής μουσικών αρχείων της συσκευής.
Ο περιορισμος δυστυχως ειναι στο hardware της συσκευης.. Σε παρομοιο μηχανημα της εταιρειας στελνω απο το ifi idsd micro τα παντα σε 24/96 με spdif και δεν εχω καταλαβει διαφορες απο dsd.. Τωρα αν εχεις πολυ καλο dac και ηχεια δεν ξερω τι διαφορες θα εχεις...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Ο περιορισμος δυστυχως ειναι στο hardware της συσκευης.. Σε παρομοιο μηχανημα της εταιρειας στελνω απο το ifi idsd micro τα παντα σε 24/96 με spdif και δεν εχω καταλαβει διαφορες απο dsd.. Τωρα αν εχεις πολυ καλο dac και ηχεια δεν ξερω τι διαφορες θα εχεις...
Δεν έχω DAC. Σκέφτομαι να πάρω DAC/Streamer. Η συσκευή που συζητιέται στο thread συνδυάζει DAC/Streamer, subwoofer integration και management και - αποδεδειγμένα - αποτελεσματικό room correction. Επομένως, είναι υποψήφια.

Καλά ηχεία έχω (φαντάζομαι), καλό χώρο θα φτιάξω, τώρα για διαφορές...:rolleyes:
 



Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Με το να φτιάξεις το χώρο ίσως θέλεις μόνο dac streamer και όχι ισοστάθμιση
Οπότε ανεβαίνεις κατηγορια σε πιο καθαρόαιμη συσκευή...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Διαφωνώ.

Όσο πιο σωστός ο χώρος, τόσο πιο πολύτιμη η μικρή δόση ψηφιακής ισοσταθμισης που χρειάζεται.

Εκεί παίζεται το ουσιαστικό παιχνίδι με το DSP.

Όχι στους χάλια χώρους, που δε βγαίνει άκρη με κανένα software διόρθωσης... Εκεί είναι όλα άχρηστα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Διαφωνώ.

Όσο πιο σωστός ο χώρος, τόσο πιο πολύτιμη η μικρή δόση ψηφιακής ισοσταθμισης που χρειάζεται.

Εκεί παίζεται το ουσιαστικό παιχνίδι με το DSP.

Όχι στους χάλια χώρους, που δε βγαίνει άκρη με κανένα software διόρθωσης... Εκεί είναι όλα άχρηστα.
Συμφωνώ. Απολύτως.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Θα χρειάζεσαι οπωσδήποτε room eq κατω από 200Hz στον συγκεκριμένο χώρο με αυτά τα ηχεία.
Βεβαιότητα ή πιθανότητα;
Room EQ κάτω από 200Hz = no need for subwoofer ή όχι;
Να περιμένουμε τις μετρήσεις;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top