Minidsp+dac/streamer+Dirac σε μια συσκευή.


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Δεν ζήτησα τη συλλογή σε DSD, ήταν παρεχόμενο στη συσκευασία, τι να κάνω να τα πετάξω;:D
[DOUBLEPOST=1536847048][/DOUBLEPOST]
Το μόνο που κατάλαβα είναι ότι ο περιορισμός (εάν υπάρχει, θα στείλω email να μάθω) έγκειται στο software αναπαραγωγής μουσικών αρχείων της συσκευής.

https://www.minidsp.com/products/streaming-hd-series/shd-series#overview

upload_2018-9-14_8-49-49.png
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Και δεν περιμένω να χρειαστεί sub.
Για λόγους απόκρισης, όχι, υπεραρκούν αυτά τα ηχεία για αυτό το χώρο.

Ο μόνος λόγος να χρησιμοποιηθούν σαμπ, είναι για να παλαίψει το χώρο, τις ακυρώσεις κυρίως, που αναπόφευκτα θα έχει με 2 ηχεία στις θέσεις που προβλέπεται να μπουν, μετρημένα κουκιά..

Προφανώς, για να έχει καλύτερη συμπεριφορά στις χαμηλές συχνότητες από τις 2 πηγές των κυρίως ηχείων, η μίνιμουμ αναβάθμιση είναι 4 πηγές, δηλαδή 4 σαμπ, διότι αν πάρει 2 δε κερδίζει σχεδόν τίποτα.

Σγά σγά...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Ο ποιος;

Edit:
Το βρήκα: http://www.projecting-art.com

Θα κάνω ερώτηση για τιμή και διαθεσιμότητα.
Έστειλα. Καμία απάντηση μέχρι στιγμής. Θα δοκιμάσω τηλεφωνικώς.
[DOUBLEPOST=1537427057][/DOUBLEPOST]
Χάρη, αυτό που μου δείχνεις, δυστυχώς, δεν μου λέει κάτι. Δηλαδή, να στο πω κι αλλιώς: Εάν εκεί έγραφε 64kHz ή 128kHz, θα άλλαζε κάτι;

Προσωπικά, περίμενα μια αναφορά όπως στο DAC της Musical Fidelity, όπου, στο κάτω μέρος της σελίδας αναγράφει ξεκάθαρα ότι μπορεί να αναπαράξει DSD.:)
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Η αρχική πηγή σου μπορεί να μετατρέψει τα dsd σε pcm?
Τα DSD τα έχω σε USB drive. Εάν το "καρφώσω" στο SHD, δεν θα παίξουν; Πρέπει να μεσολαβήσει "αρχική πηγή" (π.χ. laptop/PC);
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Τα DSD τα έχω σε USB drive. Εάν το "καρφώσω" στο SHD, δεν θα παίξουν; Πρέπει να μεσολαβήσει "αρχική πηγή" (π.χ. laptop/PC);
Αν δεν έχεις "αρχική πηγή", τότε θα χρειαστείς απάντηση στο ερώτημα σου απο την εταιρία....
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Αν δεν έχεις "αρχική πηγή", τότε θα χρειαστείς απάντηση στο ερώτημα σου απο την εταιρία....
Αρχική πηγή έχω. Laptop/PC, υπάρχει (υπάρχουν). Πώς θα ξέρω εάν μπορούν να αποκωδικοποιήσουν τα DSD σε PCM;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Αρχική πηγή έχω. Laptop/PC, υπάρχει (υπάρχουν). Πώς θα ξέρω εάν μπορούν να αποκωδικοποιήσουν τα DSD σε PCM;
Δεν έχω ιδέα :roflmao:

Δες το manual του software που χρησιμοποιείς στον υπολογιστή.
Εγώ πάντως βάζω το oppo (και παλαιότερα το cambridge) να μετατρέπει τα dsd σε pcm, και αυτό γιατί ο prepro που έχω, αν του δωσεις dsd δεν το επεξεργάζεται με Dirac. Να μην μολυνθεί το αγνό παρθένο σήμα, καταλαβαίνεις ....:gotcha:

Εγώ λοιπόν που προτιμάω να το ακούω μολυσμένο με Dirac, το μετατρέπω σε pcm απο την αρχή
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Δεν έχω ιδέα :roflmao:

Δες το manual του software που χρησιμοποιείς στον υπολογιστή.
Εγώ πάντως βάζω το oppo (και παλαιότερα το cambridge) να μετατρέπει τα dsd σε pcm, και αυτό γιατί ο prepro που έχω, αν του δωσεις dsd δεν το επεξεργάζεται με Dirac. Να μην μολυνθεί το αγνό παρθένο σήμα, καταλαβαίνεις ....:gotcha:

Εγώ λοιπόν που προτιμάω να το ακούω μολυσμένο με Dirac, το μετατρέπω σε pcm απο την αρχή
ΟΚ, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Όταν έρθει εκείνη η ώρα, θα ρωτήσω τους guru του forum.
 




zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Έστειλα. Καμία απάντηση μέχρι στιγμής. Θα δοκιμάσω τηλεφωνικώς.
[DOUBLEPOST=1537427057][/DOUBLEPOST]
Χάρη, αυτό που μου δείχνεις, δυστυχώς, δεν μου λέει κάτι. Δηλαδή, να στο πω κι αλλιώς: Εάν εκεί έγραφε 64kHz ή 128kHz, θα άλλαζε κάτι;

Προσωπικά, περίμενα μια αναφορά όπως στο DAC της Musical Fidelity, όπου, στο κάτω μέρος της σελίδας αναγράφει ξεκάθαρα ότι μπορεί να αναπαράξει DSD.:)
Γιώργο, όταν λέμε ότι ένα ντακ παίζει DSD εννοούμαι Native, χωρίς να χρειάζεται μετατροπή, resampling σε PCM.

Το συγκεκριμένο miniDSP από την στιγμή που αναφέρει Internal sample rate 96 Khz, Δεν παίζει Native DSD, αρχεία.

Μπορείς βέβαια να ακούσεις τα DSD αρχεία που έχεις ρυθμίζοντας τον software player που χρησιμοποιείς, ώστε να μετατρέπει τα αρχεία σε PCM από 96 Khz έως 192 Κhz που δέχεται το miniDsp.

Γενικότερα κανένα DSP engine δεν δέχεται native DSD αρχεία. Όλα μετατρέπονται πρώτα σε PCM.
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Αυτό το μαραφέτι δεν είναι για το επίπεδό σου. Μην το κοιτάς καθόλου.
Δεν είναι κακό αλλά για σένα δεν κάνει.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Αυτό το μαραφέτι δεν είναι για το επίπεδό σου. Μην το κοιτάς καθόλου.
Δεν είναι κακό αλλά για σένα δεν κάνει.
Σε μένα αναφέρεσαι; Εάν ναι, τι θες να πεις;
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Σε μένα αναφέρεσαι; Εάν ναι, τι θες να πεις;
Ναι βρε.
Είναι κατώτερης ποιότητας από το στέρεο σου, μην ασχολείσαι.
Δεν είναι κακό μηχάνημα αλλά ... πήγαινε παραπέρα.

Είναι το minidspHD με επεξεργαστή κινητού για να τρέχει το volumio και να στριμάρει.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Ναι βρε.
Είναι κατώτερης ποιότητας από το στέρεο σου, μην ασχολείσαι.
Δεν είναι κακό μηχάνημα αλλά ... πήγαινε παραπέρα
Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω, sorry κιόλας... Από τα λίγα (πολύ λίγα) που γνωρίζω και καταλαβαίνω, το μηχανάκι είναι αξιοπρεπέστατο κι επιπλέον έχει σαφώς κι αποδεδειγμένα αποτελεσματικό DSP.

Η αξία του δεν μου λέει κάτι. Αρκεί να κάνει τη δουλειά του. Ποια είναι η εναλλακτική που προτείνεις;

Μια άλλη λύση είναι να κρατήσω το Lyngdorf και να πάρω DAC/Streamer (π.χ. το TEAC - δεν θυμάμαι καλά μοντέλο, το 503 νομίζω). "Παίζει", αλλά το SDH μου είναι πιο ελκυστικό.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Η αξία του δεν μου λέει κάτι. Αρκεί να κάνει τη δουλειά του.
Δες το προηγούμενο μην. έκανα edit άλλη μια σειρά.
[DOUBLEPOST=1537722905][/DOUBLEPOST]
Είναι το minidspHD με επεξεργαστή κινητού για να τρέχει το volumio και να στριμάρει.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top