Minidsp & Xanadu

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Πως το έφτιαξες;
Line Level Attenuator
Στο λινκ είναι 12db , υπάρχουν φυσικά και μικρότεροι.
Υπόψιν ότι μιλάμε για φύσημα από τα προενισχυτικά στάδια που τραβάει ο τελικός και έχω φύσημα που μπορεί να βγάζει ο τελικός στην έξοδό του από άλλους λόγους.
 



Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Update
Ανεβάστε το σαμπ σε ενα σκαμπουδάκι για δοκιμή.
50 πόντους. Μεγάλη διαφορά. Σταμάτησε να βουίζει το δωμάτιο , 4 τοίχους πιο δίπλα. Έφυγε και η βρώμα από το πάτωμα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Update
Ανεβάστε το σαμπ σε ενα σκαμπουδάκι για δοκιμή.
50 πόντους. Μεγάλη διαφορά. Σταμάτησε να βουίζει το δωμάτιο , 4 τοίχους πιο δίπλα. Έφυγε και η βρώμα από το πάτωμα.
Ελπίζω να έβαλες λίγο Blutac μεταξύ σκαμπουδακίου και subwoofer. Σε διαφορετική περίπτωση, εικάζω ότι εάν "χώσεις" λίγο παραπάνω μπάσο και πεταχτεί το subwoofer από το σκαμπουδάκι στο πάτωμα...ε, θα έχουμε κλάματα!

Υ.Γ.: Η αναφορά στο Blutac ήταν τυχαία. Σημασία έχει η στήριξη του subwoofer εάν θα το ανεβάσετε ψηλά.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Υ.Γ.: Η αναφορά στο Blutac ήταν τυχαία. Σημασία έχει η στήριξη του subwoofer εάν θα το ανεβάσετε ψηλά.
Η στήριξη είναι θέμα. Στη δική μου περίπτωση σίγουρα είναι καλύτερα να μην είναι στο πάτωμα. Το που θα είναι το επεξεργάζομαι, θα πάω μια βόλτα από ΙΚΕΑ , Πρατικερ να πάρω καμιά ιδέα
 

Μηνύματα
110
Reaction score
21
Άλλαξε εντελώς, πολύ καλή βελτίωση σε σχέση με το αυθεντικό
Εμ, τι περίμενες με τα γέρικα τουίτερ, και έχουν επηρεαστεί από το χρόνο και είναι και περασμένης τεχνολογίας σε σχέση με τα καινούργια... Καλορίζικο!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Η στήριξη είναι θέμα. Στη δική μου περίπτωση σίγουρα είναι καλύτερα να μην είναι στο πάτωμα. Το που θα είναι το επεξεργάζομαι, θα πάω μια βόλτα από ΙΚΕΑ , Πρατικερ να πάρω καμιά ιδέα
Φτιάξε βάση στου Μελίδη
 


Μηνύματα
3
Reaction score
1
Κύριοι καλησπέρα... Είμαι καινούριος εδώ. Είναι όμως το μοναδικό αποτέλεσμα (Αναζήτηση Google) που πιστεύω θα βγάλω άκρη με τα προβληματάκια που αντιμετωπίζω.
Από τα λίγα που διάβασα από την συζήτηση σας καταλαβαίνω πως εκτός από καινούριος, ειμαι και ανίδεος. Ελπίζω λοιπόν να συγχωρήσετε την αμάθεια μου.
"Κληρονομησα" ενα ζευγαρι ηχεια xanadu της audio spectrum πριν λιγο καιρο μαζι με ενα τελικο και εναν προενισχυτή της technics. Δεν είναι δυσαρεστημένος από τον ήχο και την ποιότητα που απέκτησε ο χώρος αλλά κάτι έλειπε.
Πριν 20 μέρες πήγα τον ενισχυτή σε ένα μάστορα της περιοχής γιατί μου άλλαζε κανάλια από μόνος του. Όταν επέστρεψε στο σπίτι φάνηκε να μην έχει τη δύναμη που είχε και σα να μην έφτανε αυτό, μετά από μια ώρα ψάξιμο (και μπορεί και λίγη πίεση) άρχισε να μου σφυρίζει το τουιτερ.
Μου φαίνονται όλα στα σαν τα προβλήματα ενός πρωταρη και το πιο δύσκολο απ όλα είναι ότι βρίσκομαι στην επαρχία και δεν μπορώ να εμπιστευτώ πλέον κανέναν μάστορα ...
Σας κούρασα και δεν είναι και δουλειά σας, αλλά είμαι λιγάκι απελπισμένος! Χίλια συγνώμη για την παρεμβολή!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.714
Μου φαίνονται όλα στα σαν τα προβλήματα ενός πρωταρη και το πιο δύσκολο απ όλα είναι ότι βρίσκομαι στην επαρχία και δεν μπορώ να εμπιστευτώ πλέον κανέναν μάστορα ...

Καλώς ήρθες! :)

Πρέπει να πάει σε άλλο τεχνικό για έλεγχο. Πού βρίσκεσαι; Ποιά μοντέλα Technics έχεις;
 




Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Σωστά.
Απέκλεισε πρώτα τους ενισχυτές που έτσι και αλλιώς λόγω ηλικίας θέλουν ένα τσεκ απ και θα δούμε τα υπόλοιπα
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.714
Και το τουιτερακι που σφυρίζει? Ξέρω... Ένα Ένα!!! Σωστά?
Μπορείς να ελέγξεις αλλάζοντας κανάλι στον ενισχυτή. Αν σταματήσει είναι θέμα ενισχυτή, αν συνεχίσει είναι θέμα του ηχείου.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
ΑΝ στο κάνει μόνο π.χ. στο δεξί ηχείο.
Βάλε τον ενισχυτή να παίζει μόνο το δεξί κανάλι.
Σβήσε τα πάντα όλα.
Βγάλε τα καλώδια από το δεξί ηχείο και βάλτα στο αριστερό.
Αν το κάνει και το αριστερό (το οποίο πριν δεν είχε πρόβλημα) φταίει ο ενισχυτής.
Αν δεν το κάνει φταίει το ηχείο.

ΥΓ: Τι κόλλημα έφαγα σήμερα και πρέπει να πατήσω 3 - 4 φορές ''υποβολή απάντησης'' ;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.730
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top