Mogami 2354 XLR to XLR απόψεις

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα σε όλους

Εδώ και κάποιους μήνες ζώ με τα Tannoy Gold 8, τον Advance Paris AX1 και το TEAC UD-501 ως dac. Πηγές είναι το technics 1600 mk2, το nvidia shield και το PS3. Για την διασύδεση των τριών πρώτων άρχισα με κάτι φθηνά καλώδια απο thomann τα οποία δεν μου άρεσαν καθολου και είχαν και πολύ θόρυβο. Τώρα έχω αγοράσει Amazon Basics Braided τα παρακάτω με σαφώς λιγότερο θόρυβο και πιο καλό ήχο απο τα μούφα του Θωμα: Amazon Basics - Braided XLR Microphone Cable | 25ft : Amazon.de: Musical Instruments & DJ

Επειδή με έχει πιάσει μια αναβαθμισιτιδα για αλλαγή καλωδίων σκεφτόμουν να πάρω καλώδιο Mogami 2354 και neutrik βυσματα να φτιάξω καινούργια καλώδια xlr to xlr. Πιστεύετε ότι θα δω διαφορά απο το Amazon Basics ή όχι. Δεν είναι ακριβά τα mogami μαζι με τα βύσματα το πολύ κανά 80αρι ευρώ απο εδώ Ελλάδα ή κανα 150αρι φτιαγμενα απο εξωτερικό. Οπότε δεν μιλάμε για πολλά λεφτα για καλώδια.

Τώρα θα μου πείτε αφού είσαι ευχαριστημένος με τα Amazon γιατί να αλλάξεις, καθαρά γιατί έχω ακούσει ότι τα mogami μαζί με neutrik έχουν καλήτερη διαχείρηση θορύβου και μήπως καταφέρω να ελατώσω και άλλο το μικρό hiss που έχουν τα twitter οταν βάζεις δίπλα το αυτί σου. Οπότε για ψυχολογίκους λόγους πιο πολύ.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Το hiss δεν θα το κόψουν τα όποια καλώδια.
Είναι εγγενές ελάτωμα του ενισχυτικού του ηχείου σου.
Οπότε αν το σκέφτεσαι μόνο για αυτό μην το κάνεις.
Αν θέλεις να βάλεις κάτι καλύτερο για ψυχολογικούς λόγους ok go ahead.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Κωνσταντίνε τα mogami ήταν vfm, εξακολουθούν να είναι καλής ποίοτητας καλώδια αλλά η τιμή τους έχει τσιμπήσει αρκετά τα τελευταία χρόνια. Σε καμία περίπτωση πάντως δεν αξίζει να δώσεις extra ενα κατοστάριο για καλώδια, το gold 8 θα παράγει όπως σου εγραψε και ο γιάννης, "κάποιο" θόρυβο σε πολύ κοντινές αποστάσεις οτι και να κάνεις.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Αν βγάλω τα καλώδια εντελώς τα ηχεία είναι αθόρυβα εντελώς. Οταν συνδεθεί το καλώδιο υπάρχει αυτό το μικρό hiss που μεταξύ μας είναι πιο πολύ ψυχολογικό το θέμα παρά ηχητικό.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Το hiss υπάρχει , με τον ενισχυτή αναμένο , άσχετα από θέση volume?
Υποθέτω ότι συνδέεις με xlr .
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Συνδέω τον Advance Paris απο τiς XLR pre outs στα XLR inputs στα ηχεία απευθείας. Με καλωδια και ανοιχτά τα ηχεία ακούγεται, με χωρίς καλωδια και ανοιχτά τα ηχεία δεν ακούγεται. Επίσης συνδέω το teac-ud 501 απο τα xlr outputs στα XLR inputs του Advance Paris. Σε αυτές τις συνδέσεις χρησιμοποιώ XLR. Οι πηγές εκτός απο το pickup είναι USB to DAC το nvidia sheild και με οπτικη to dac το PS3.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Αν το έχω χαμηλά δεν ακούγεται καθόλου με ή χωρίς καλώδια. Ο θόρυβος έρχεται μετά το 70% του volume περίπου. Δηλαδή σε μεγάλες στάθμες και με τα καλώδια συνδεδεμένα.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Αλλαξε ενισχυτή και πάρε ένα αμιγή προενισχυτή , fully balanced κατά προτίμηση.
Αχ αυτό το Minidsp SHD είναι ακριβό το άτιμο!!! Στο τέλος με βλέπω να ψάχνω και για AV PRO γιατί έχει περάσει και αυτό απο το μυαλό μου.
 




hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Οκ θέλει στρατηγική σκέψη το θέμα καθότι σκεφτομαι πολλά τελευταία ακόμα και για πολυκάναλο. Παραμένω με τα υπάρχοντα και βλέπουμε.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Και πως καταλαβαίνεις αν είναι fully balanced. O Advance Paris λέει ότι έχει balanced inputs & outputs. Πως μπορώ να ξέρω αν είναι full;
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Εσύ λίγο δύσκολο αν δεν έχεις τεχνικές γνώσεις.
Ασε που όταν είναι ένα μηχάνημα το διατυμπανίζουν οι φίρμες.
Αν σου αρέσουν τα KALI θα πρέπει να ψαχτείς για σοβαρό προ.
Κοίτα για parasound , έχει σοβαρά μηχανήματα .
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Δεν έχω KALI, Tannoy Gold 8 έχω. Parasound θα ήθελα πολύ το σκεφτόμουν κιόλλας οταν ήταν να πάρω τον ΑΧ1 αλλά δεν έφτανε το budget.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Και πολυκάναλο να πάρεις , αν δεν είναι fully balanced πάλι θα έχεις θόρυβο.
φαγώθηκες με τα ....fully balanced.... λες και μόνο εκεί δεν έχει θόρυβο... (που και κει μπορεί να έχει)

Αν το έχω χαμηλά δεν ακούγεται καθόλου με ή χωρίς καλώδια. Ο θόρυβος έρχεται μετά το 70% του volume περίπου. Δηλαδή σε μεγάλες στάθμες και με τα καλώδια συνδεδεμένα.
ποιανού volume? τουτουνού που έχει το tanoy ;;;
αν ναι, αστο λοιπόν στο 60% και δώσε περισσότερο "γκάζι" σε κάποιο από τα προηγούμενα στάδια (pro ή dac)
Υπάρχουν "θέματα" θορύβου που έχουν να κάνουν μόνο με "ατυχείς" ρυθμίσεις gain στην αλυσίδα.
Αυτά δε λύνονται ούτε με καλύτερα καλώδια, ούτε και φταίει το ότι ο pro δεν είναι full balanced...
Και να ήταν, δεν είναι τα ηχεία.... ακόμη και να ήταν τα ηχεία, αν η πηγή του κακού είναι αυτή... πάλι θόρυβος θα υπάρχει...
Οπότε παίξε πρώτα έτσι...
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.219
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top