Mogami 2354 XLR to XLR απόψεις


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Κάνε εσύ ότι ανωμαλία σου 'ρθει με το gain staging και θα σε σώσει το ...balanced, full ή ξε-full ... :p
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Ιωαννη και wnet: μηπως το προβλημα ειναι στον τελικο των ενεργων και οχι στον προ:)
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Κάνε εσύ ότι ανωμαλία σου 'ρθει με το gain staging και θα σε σώσει το ...balanced, full ή ξε-full ... :p
Η καταλαβαίνεις αυτά που λέμε , ή δεν τα καταλαβαίνς και μιλάς για staging .
balanced ένα είναι , ξεfull δεν έχει.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Τα ηχεία είναι
Τα προηγούμενα μου Focal alpha 80 είχαν λίγο θόρυβο από κοντά . Τα τωρινά μου Neumann kh 120 καθόλου.
Όλα τα άλλα μηχανήματα τα ίδια.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Η καταλαβαίνεις αυτά που λέμε , ή δεν τα καταλαβαίνς και μιλάς για staging .
balanced ένα είναι , ξεfull δεν έχει.
Μα δεν ειπες τίποτα για να καταλάβω, απλά πέταξες ένα "πάρε fully balanced, αυτό φταίει..."
Και αφού είναι ένα το balanced, γιατί το διαχωρίζεις λέγοντας ....fully;;;

Τέλος πάντων πίστευε ότι θες για το balanced, εγώ έκανα πρόταση στον νηματοθέτη η οποία δεν είναι του τύπου "πάρε άλλο pro, full balanced" αλλά "δες αυτό". Αν το είδε και δεν είναι αυτό οκ, αν δεν κατάλαβε τι εννοώ ευχαρίστως να εξηγήσω, αν κατάλαβε και δε θέλει να κάνει μια δοκιμή αλλά να ψάξει φουλ μπαλανσντ ή να αλλάξει καλώδια, ας το κάνει... ο καθένας είναι υπεύθυνος του εαυτού/μηχανημάτων/πορτοφολιού του...
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Τα ηχεία είναι
Τα προηγούμενα μου Focal alpha 80 είχαν λίγο θόρυβο από κοντά . Τα τωρινά μου Neumann kh 120 καθόλου.
Όλα τα άλλα μηχανήματα τα ίδια.
Το ηχείο χωρίς καλώδιο συνδεδεμένο δεν κάνει θόρυβο σε οποιαδήποτε ενταση του. Όταν συνδεθεί και ανάψει ο προ έχει θόρυβο.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Το ηχείο χωρίς καλώδιο συνδεδεμένο δεν κάνει θόρυβο σε οποιαδήποτε ενταση του. Όταν συνδεθεί και ανάψει ο προ έχει θόρυβο.
Δεν θυμάμαι ακριβώς , πρέπει να έγραψα κάτι εδώ στο forum για την συμπεριφορά τους
Κάτι έπαιζε και με τα καλώδια , θα ψάξω προηγούμενα post μου και θα σου πω.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Το ηχείο χωρίς καλώδιο συνδεδεμένο δεν κάνει θόρυβο σε οποιαδήποτε ενταση του. Όταν συνδεθεί και ανάψει ο προ έχει θόρυβο.
Δεν είναι ανάγκη να είναι το Tanoy στο 100%.
Αν χαμηλώσεις το Tanoy στο 60% και το αφήσεις μόνιμα εκεί... και απλά δίνεις λίγο πιο πολύ ένταση από τον pro σου, δε λύνεται το θέμα;;;
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Μα δεν ειπες τίποτα για να καταλάβω, απλά πέταξες ένα "πάρε fully balanced, αυτό φταίει..."
Και αφού είναι ένα το balanced, γιατί το διαχωρίζεις λέγοντας ....fully;;;

Τέλος πάντων πίστευε ότι θες για το balanced, εγώ έκανα πρόταση στον νηματοθέτη η οποία δεν είναι του τύπου "πάρε άλλο pro, full balanced" αλλά "δες αυτό". Αν το είδε και δεν είναι αυτό οκ, αν δεν κατάλαβε τι εννοώ ευχαρίστως να εξηγήσω, αν κατάλαβε και δε θέλει να κάνει μια δοκιμή αλλά να ψάξει φουλ μπαλανσντ ή να αλλάξει καλώδια, ας το κάνει... ο καθένας είναι υπεύθυνος του εαυτού/μηχανημάτων/πορτοφολιού του...
Υπάρχει το full balanced , υπάρχει και το ψευδοbalanced.
Υπάρχει και το balanced , μόνο που δουλεύει με τελεστικούς πριν την έξοδο.
Ούτε αυτό είναι full balanced , αλλά είναι καλύτερο από το ψεύδο , που απλά παίρνει μόνο το Hot και βραχυκυκλωνει το ground με το cold.
Εαν δεν υπάρχει full balanced τοπολογία δεν αλληλοακυρώνονται οι θόρυβοι που υπάρχουν , όπως στο full balanced.
Τι δεν καταλαβαίνς?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Υπάρχει το full balanced , υπάρχει και το ψευδοbalanced.
Υπάρχει και το balanced , μόνο που δουλεύει με τελεστικούς πριν την έξοδο.
Ούτε αυτό είναι full balanced , αλλά είναι καλύτερο από το ψεύδο , που απλά παίρνει μόνο το Hot και βραχυκυκλωνει το ground με το cold.
Εαν δεν υπάρχει full balanced τοπολογία δεν αλληλοακυρώνονται οι θόρυβοι που υπάρχουν , όπως στο full balanced.
Τι δεν καταλαβαίνς?
Κρατώντας τη δικιά σου ονοματολογία για να μην το κάνουμε και κει θέμα, ακύρωση θορύβου κατά τη μεταφορά του σήματος κάνει και το balanced που είναι το πιο συνηθισμένο... το Tanoy για παράδειγμα 99% θα έχει αυτό.

Όπως και να χει... και μαλακίες να λέω... δεν είναι δυνατόν σε κάποιον που έχει πρόβλημα θορύβου να πετάς ένα "πάρε full balanced pro", "και πως θα τους ξεχωρίσω;;;", "θα τους ξεχωρίσεις γιατί είναι δυσεύρετοι (και πανάκριβοι) και το διαφημίζουν" !!!!!!
Τόσος και τόσος κόσμος, η συντριπτική πλειοψηφία δηλαδή, ΔΕΝ έχει πρόβλημα θορύβου, ΧΩΡΙΣ να έχει full balanced κυκλώματα, οπότε δεν γίνεται αυτό να προτείνεται ως λύση.


Αφού μας είπε ρε μούργο το Volume του προ στο 60%.
δεν είπε του pro... το άφησε να αιωρείται...


Αυτά, δεν έχω κάτι άλλο να προσφέρω, καλή αποθορυβοποίηση !!!!
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Input impedance5 kΩ unbalanced, 10 kΩ balanced

Aυτό λέει στα χαρακτηριστικά του ενισχυτή.
Πράγμα που με κάνει να σκεφτώ ότι είναι μάλλον full balanced.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα σε όλους. Παραγγειλα καλώδιο mogami 2354 με nutrik επίχρυσα βύσματα και θα το φτιάξω εγώ. Τώρα αν δεν προσδώσει βελτίωση σίγουρα θα είναι καλύτερο από το amazon basics. Χαμένα δεν πανε. Ας δούμε όταν τα ετοιμάσω.

Σας ευχαριστώ Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Κι εγώ είχα προβλήματα με φύσημα ( και παρεμβολές όμως ) το οποίο οφειλόταν στο τροφοδοτικό του nuc ( για κάποιο ανεξήγητο λόγο το τροφοδοτικό του είχε σύνδεση γείωσης, anyway ). Ήταν όμως σταθερής έντασης, άρα δεν νομίζω ότι είναι αυτό το πρόβλημα. Όταν όμως στο παρελθόν χρησιμοποιούσα ένα προενισχυτή naim nac32 για να οδηγώ τον Bryston, είχα τρελό φύσημα το οποίο αυξανόταν όσο γύριζα το ποτενσιόμετρο έντασης του naim, ενώ δεν είχα και μεγάλο διαθέσιμο εύρος στη ρύθμιση της έντασης ( ο naim προφανώς προοριζόταν για οδήγηση ομόσταυλου και πιο αναίσθητου τελικού ). Κατόπιν παρέμβασης στο κύκλωμα του naim και μειώνοντας σημαντικά το κέρδος του, κατάφερα όχι μόνο να μειώσω το φύσημα, αλλά να διευρύνω και το περιθώριο ρύθμισης της έντασης. Εν ολίγοις λοιπόν, παρόλο που συμφωνώ με την επιλογή των Mogami ( ωραία καλώδια ), πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο να ακολουθήσεις αυτό που προτάθηκε μειώνοντας το gain των ηχείων σου και αφήνοντας τον προενισχυτή να κάνει τη βρωμοδουλειά.
Y.Γ. Η διασύνδεση μεταξύ naim και Bryston ήταν single ended.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Καλημέρα σε όλους. Παραγγειλα καλώδιο mogami 2354 με nutrik επίχρυσα βύσματα και θα το φτιάξω εγώ. Τώρα αν δεν προσδώσει βελτίωση σίγουρα θα είναι καλύτερο από το amazon basics. Χαμένα δεν πανε. Ας δούμε όταν τα ετοιμάσω.

Σας ευχαριστώ Κωνσταντίνος
Πες μας και ποιό volume βάζεις στο 60% .
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Το ηχείο είναι στο -12 db δηλαδή στην μέση και το volume του προ στο 60%. Αναφέρω ξανά ότι ο θόρυβος έρχεται όταν συνδεθεί το καλώδιο και ο προ είναι ανοιχτός.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top