Mogami 2354 XLR to XLR απόψεις

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.957
Reaction score
2.890
Έκανα ακριβώς αυτό που είπατε ήδη πριν το πείτε. Χαμήλωσα το gain εντελώς και εφυγε ο θόρυβος. Παρεμπιπτόντως με τα Amazon και το gain στο πιο χαμηλό είχα θόρυβο. Όσων αφορά το gain του ενισχυτή δεν ξέρω αν έχει, που μάλλον δεν έχει.
 

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Δε νομίζω να χρειάζεται τίποτε άλλο, από το να μειωθεί το volume control στην πλάτη του ηχείου, τόσο, ώστε να χρειάζεται να πηγαίνει στο τέρμα το volume control του προ, για στάθμες αναφοράς (ή έστω για τις μέγιστες χρήσιμες στάθμες).

Όσο για τον ήχο των μογκαμι, αυτός είναι γνωστός, βελούδινα μισέα κι'ένα μετακσουτό πρίμου να γλιύφεσιε.
Πες και για τα απύθμενα γρανιτένια χαμηλά , αλλά ταυτοχρόνως στακάτα.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Καλά τώρα, το χαμηλό των μογκαμι είναι μνημειώδες.
Ρωμαλεο και γρανιτένιο, αλλά ευγενικό, πληθωρικό αλλά στακατο, βροντερό και ερεβωδες που λέει ο φίλος μου, μα και κοφτό συνάμα.
Και μη ξεχασω:
Εκτεταμένο έως απύθμενο, μα πάντα χωρίς ουρές.
Μογκαμι. Μπάσο να τρώει η μάνα και του παιδιού να μη δίνει.
 

Μηνύματα
12.185
Reaction score
14.491
Ε, δεν τρώγεστε. Πάρτε κριτική mogami vs belden :) (Τι νομίζατε δεν υπάρχει επειδή είναι φτηνά). Κάνενα καλώδιο δε γλυτώνει απο τους οντιοφίλ.

Πάτε κατευθείαν στον Πίνακα : 15.11 λεπτό Belden vs Mogami χά χά.

 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.957
Reaction score
2.890
Ε, δεν τρώγεστε. Πάρτε κριτική mogami vs belden :) (Τι νομίζατε δεν υπάρχει επειδή είναι φτηνά). Κάνενα καλώδιο δε γλυτώνει απο τους οντιοφίλ.

Πάτε κατευθείαν στον Πίνακα : 15.11 λεπτό Belden vs Mogami χά χά.

Τι έγραψε ο ποιητής. Αληθινά εγώ δεν ανέλυσα τον ήχο τους τόσο χαχαχαχα
 


Μηνύματα
12.185
Reaction score
14.491
Κι άλλος χαχας μας βρήκε. :rofl:
Please no offense.
τώρα παρατήρησα ότι του Χώκουίντ είναι πιο καλό .... είναι ενωμένο και χωρίς τόνους και παρατεταμένο .... έτσι θα το γράφω πλεόν.

Αφου σου είπα εάν ενοχλεί να το σταματήσω. Μου είπες δεν πειράζει. Άντε θα το σταματήσω, θα δείς.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.957
Reaction score
2.890
τώρα παρατήρησα ότι του Χώκουίντ είναι πιο καλό .... είναι ενωμένο και χωρίς τόνους και παρατεταμένο .... έτσι θα το γράφω πλεόν.

Αφου σου είπα εάν ενοχλεί να το σταματήσω. Μου είπες δεν πειράζει. Άντε θα το σταματήσω, θα δείς.
Είναι χειροποίητο :)
 



Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Συνδέω τον Advance Paris απο τiς XLR pre outs στα XLR inputs στα ηχεία απευθείας. Με καλωδια και ανοιχτά τα ηχεία ακούγεται, με χωρίς καλωδια και ανοιχτά τα ηχεία δεν ακούγεται. Επίσης συνδέω το teac-ud 501 απο τα xlr outputs στα XLR inputs του Advance Paris. Σε αυτές τις συνδέσεις χρησιμοποιώ XLR. Οι πηγές εκτός απο το pickup είναι USB to DAC το nvidia sheild και με οπτικη to dac το PS3.
Ενημερωτικα και μονο μιας και διαβασα το νημα σου,ειχες δοκιμασει να συνδεσεις επανω στο teac απευθειας τα tannoy απο τα xlr out;
Oυσιαστικα να δουλεψεις το teac ως προενισχυτη;
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.957
Reaction score
2.890
Ενημερωτικα και μονο μιας και διαβασα το νημα σου,ειχες δοκιμασει να συνδεσεις επανω στο teac απευθειας τα tannoy απο τα xlr out;
Oυσιαστικα να δουλεψεις το teac ως προενισχυτη;
Δεν γίνεται γιατί δεν έχει volume. Έχει μόνο για τα ακουστικά. Σε νέες εκδόσεις νομίζω πρόσθεσαν. Είναι με λίγα λόγια pure dac.
 



Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Δεν γίνεται γιατί δεν έχει volume. Έχει μόνο για τα ακουστικά. Σε νέες εκδόσεις νομίζω πρόσθεσαν. Είναι με λίγα λόγια pure dac.
Nαι εχεις δικιο το 501 δεν εχει αυτη τη δυνατοτητα,εχω το 503 γι αυτο και σε ρωτησα.
 

Μηνύματα
7.222
Reaction score
11.768
Πχιουρ αηδία είναι, shd λέμε.
Έχει πολύ ωραία κατασκευή, σπάνια συναντά κάποιος πραγματική dual mono υλοποίηση σε dac, ειδικά της κατηγορίας του. Απο την άλλη όμως, στις μετρήσεις του έχω την εντύπωση ότι είτε είναι ίσα με το minidsp 2x4HD, είτε υστερεί, δεν θυμάμαι. Όσο για τον SHD που είναι άλλης κατηγορίας μηχάνημα, μπορεί να μη γεμίζει το μάτι εκ πρώτης όψεως ( θυμάσαι νομίζω τους ενδοιασμούς μου αλλά ο Amir έχει αποδείξει ότι δεν είχαν καμία σχέση με τη πραγματικότητα ), είναι όμως ένα all in one μηχάνημα, streamer, dac, προενισχυτής, κροσόβερ, dirac processor, τα κάνει όλα και συμφέρει, αποφεύγοντας και τις περιττές καλωδιώσεις. Και άμα λάχει, μπορεί κάποιος να μετατρέψει τα βινύλιά του σε ψηφιακή μορφή. Και μη μου πεις να τον πάρω εγώ, ήδη έχω προσεγγίσει τον πωλητή αλλά ακόμα τσεκάρω το budget μου. :p
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Έκανα ακριβώς αυτό που είπατε ήδη πριν το πείτε. Χαμήλωσα το gain εντελώς και εφυγε ο θόρυβος. Παρεμπιπτόντως με τα Amazon και το gain στο πιο χαμηλό είχα θόρυβο. Όσων αφορά το gain του ενισχυτή δεν ξέρω αν έχει, που μάλλον δεν έχει.
Δεν έχει,άμα πρόκειται για τον ολοκληρωμένο AX1 αντί του αμιγούς προενισχυτή που διαθέτει τέτοιο ρυθμιστικό...Tough luck...Οι δε τύποι της Advance δεν ανακοινώνουν καν τιμή στάθμης για τις προενισχυτικές εξόδους στον ολοκληρωμένο...
Πες και για το ερεβώδες χαμηλό. :rofl:
Πιο ερεβώδες και από τα...μαύρα μεσάνυχτα αρκετών δοκιμαστών.
Θα ζητήσω πνευματικά δικαιώματα. :p:rofl:
Μεγαλύτερη τύχη αναμένεται να έχεις ζητώντας...οινοπνευματικά. :roflmao:

Ε, δεν τρώγεστε. Πάρτε κριτική mogami vs belden :) (Τι νομίζατε δεν υπάρχει επειδή είναι φτηνά). Κάνενα καλώδιο δε γλυτώνει απο τους οντιοφίλ.

Πάτε κατευθείαν στον Πίνακα : 15.11 λεπτό Belden vs Mogami χά χά.

Καλά κρασά...Ο τύπος έχει στήσει το ικρίωμα με το πικάπ επί κεφαλής πάνω σε τρίεδρη γωνία του δωματίου και κατόπιν περιγράφει λεπτοφυείς αποχρώσεις ως προς τη συμπεριφορά των δοκιμίων στις πρώτες οκτάβες.
 
Last edited:



Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.581
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top