Motorstorm uses only 15% to 20% of the cell power.

Μηνύματα
1.275
Reaction score
0
Όταν θα αξιοποιηθεί στο 90% η cpu του ps3 θα έχει βγει το 720 που με 15% της cpu του θα βγάζει μάτια....
Αλλά θα κοστίζει πανάκριβα , ενώ το ps3 θα έχουν καταφέρει να το ξεζουμίσουν και παρά το ελάχιστο κόστος του θα είναι ακόμα ανταγωνιστικό.

Αυτή είναι και η μεγάλη μαγκιά στις κονσόλες και γιαυτό μπορούνε να κρατάνε για πολλά χρόνια.
(το μοντέλο των pc με νέο hardware που βγαίνει συνέχεια και ποτέ δεν αξιοποιείται πραγματικά, έχει αποτύχει… εμένα με έχει κουράσει πολύ)


ΥΓ
Και εδώ κάτι ανάλογο από τους προγραματιστές του lair.
http://blogs.mercurynews.com/aei/2007/04/qa_with_factor_5_chief_julian_eggebrecht.html

Q: How soon did you figure out what the PlayStation 3 could do?
A: Will we ever? (laughs).
The baseline isnt hard to figure out. Yes, its a harder ramp.
Everybody acknowledges that compared to the 360 and the Wii. Its not all that bad. Its not like the PS 2 ramp was at the very beginning. The interesting question becomes "oh boy, we could go on forever optimizing for the PlayStation 3." The PS 3 has more of the situation where you could go another six months easily and forever. You can get so much more power. RSX is a known quantity. But Cell is pretty limitless at this point.
 

Μηνύματα
2.734
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Motorstorm uses only 15% to 20% of the cell power.

Αλλά θα κοστίζει πανάκριβα , ενώ το ps3 θα έχουν καταφέρει να το ξεζουμίσουν και παρά το ελάχιστο κόστος του θα είναι ακόμα ανταγωνιστικό.

Αυτή είναι και η μεγάλη μαγκιά στις κονσόλες και γιαυτό μπορούνε να κρατάνε για πολλά χρόνια.
(το μοντέλο των pc με νέο hardware που βγαίνει συνέχεια και ποτέ δεν αξιοποιείται πραγματικά, έχει αποτύχει… εμένα με έχει κουράσει πολύ)
:cool_4:
 

Μηνύματα
919
Reaction score
1
Αν και ακουγεται υπερβολικο εχω την εντυπωση ωρες-ωρες πως το κανουν επιτηδες. :crazy_1:
Πριν λιγες μερες ακουσα οτι η Sony ξεκλειδωσε με το 3.50 firmware αν δεν κανω λαθος, την ταχυτητα των UMD παιχνιδιων στο PSP απο 266 που ηταν πριν στα 333, λεγοντας οτι ηθελαν να αποφυγουν την καταναλωση μπαταριας, ενω τωρα μαλλον δεν τους νοιαζει.
Σε συνδυασμο και με το οτι, φαινομενικα τουλαχιστον, η Sony θα επρεπε μετα τοσο καιρο ερευνων και καθυστερησεων να εχει ενα hardware που σκοτωνει, με κανουν να πιστευω η εστω να υποψιαζομαι τουλαχιστον, οτι μπορει και να κρατανε το μηχανημα σε χαμηλοτερα των δυνατοτητων του επιπεδα για να μεγαλωσουν τον κυκλο ζωης του.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Motorstorm uses only 15% to 20% of the cell power.

Δεν είναι έτσι...
Το bottleneck είναι το software, όχι το hardware.
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Motorstorm uses only 15% to 20% of the cell power.

Περίμενα πολλά κι εγώ όπως και οι όλοι μας από το ps3...
Aλλά...
Εχω ξανακανει την ερωτηση σε αλλο ατομο, τι αλλο περιμενες?

Πραγματικα θα σημφωνησω με τον pseira, αν πει καποιος μια καλη κουβεντα για το ps3 μερικοι θα πεσουν να τον φανε.

Το οτι δεν αξιοποιηται ολη η δυναμη του cell δεν φταιει το ps3, αυτοι που φτιαχνουν τα παιχνιδια φταινε. Ημαρτον τι αλλο θα ακουσουμε. Αν εγω δεν μπορω να πιλοταρω αεροπλανο, εγω φταιω, δεν φταιει το αεροπλανο!!!
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Re: Απάντηση: Re: Motorstorm uses only 15% to 20% of the cell power.

Εχω ξανακανει την ερωτηση σε αλλο ατομο, τι αλλο περιμενες?

Πραγματικα θα σημφωνησω με τον pseira, αν πει καποιος μια καλη κουβεντα για το ps3 μερικοι θα πεσουν να τον φανε.

Το οτι δεν αξιοποιηται ολη η δυναμη του cell δεν φταιει το ps3, αυτοι που φτιαχνουν τα παιχνιδια φταινε. Ημαρτον τι αλλο θα ακουσουμε. Αν εγω δεν μπορω να πιλοταρω αεροπλανο, εγω φταιω, δεν φταιει το αεροπλανο!!!
:bravo::bravo::bravo:
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Re: Απάντηση: Re: Motorstorm uses only 15% to 20% of the cell power.

Εχω ξανακανει την ερωτηση σε αλλο ατομο, τι αλλο περιμενες?

Πραγματικα θα σημφωνησω με τον pseira, αν πει καποιος μια καλη κουβεντα για το ps3 μερικοι θα πεσουν να τον φανε.

Το οτι δεν αξιοποιηται ολη η δυναμη του cell δεν φταιει το ps3, αυτοι που φτιαχνουν τα παιχνιδια φταινε. Ημαρτον τι αλλο θα ακουσουμε. Αν εγω δεν μπορω να πιλοταρω αεροπλανο, εγω φταιω, δεν φταιει το αεροπλανο!!!

Aν θέλω να ταξιδέψω με αεροπλάνο και είσαι εσύ ο πιλότος , λές να με νοιάζει αν κάτι πάει στραβά ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ?????:happy_9:
Δεν είπε κάτι καλό κανένας...
Αυτό και μόνο που το ακούω μου φαίνεται η ύψιστη μ@λ@κία από το στόμα προγραμματιστών ή software managers..
Παραδέχονται ότι δεν μπορούν να αξιοποιήσουν ένα προιόν όπως του αρμόζει ..Και σε αυτή τη δουλειά τα πράγματα τρέχουν με ταχύτητες αστραπής...
Αν "εσύ" , "εγώ" και κάποιος άλλος κάτοχος ps3 είναι ευχαριστημένος με ανακοινώσεις του στυλ "το αποτέλεσμα είναι σκατά αλλά η παιχνιδομηχανή σκίζει" , εμένα δεν με αφορά..
Η προσπάθεια αξίζει στους Ολυμπιακούς αγώνες...Όχι στα παιχνίδια...
Πληρώνω κάτι και θέλω αποτέλεσμα...
ΤΩΡΑ...Όχι το 2009...
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Δηλαδή όταν αγοράζετε μια κονσόλα δεν σας ενδιαφέρει το συνολικό πακέτο αλλά κοιτάτε μόνο αν έχει 52 cell που δουλεύουν σε παράλληλα σύμπαντα? wall_1 :crazy_11:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Motorstorm uses only 15% to 20% of the cell power.

Ημαρτον τι αλλο θα ακουσουμε. Αν εγω δεν μπορω να πιλοταρω αεροπλανο, εγω φταιω, δεν φταιει το αεροπλανο!!![/SIZE]
Aπο την άλλη, ποιό το νόημα στο να αγοράσεις αεροπλάνο όταν δεν είσαι σίγουρος αν θα βρεις ποτέ πιλότο?
Γιατί αν δε βρεις πιλότο και το σέρνεις πέρα-δώθε χωρίς να απογειωθεί ποτέ απο το έδαφος, αγοράζεις και αυτοκίνητο και κάνεις τη δουλειά σου φθηνότερα. :happy_4:

Προσωπικά δε θεωρώ πως ο κύριος όγκος των προγραμματιστών του gaming industry θα κάτσει να στίψει το κεφάλι του και να πέσει με τα μούτρα στο διάβασμα για να ξεζουμίσει τον Cell...Αν κρατήσει τη CPU αυτής της αρχιτεκτονικής για 2-3 γενιές PS3 η Sony (και, ειδικά αν προχωρήσει το multi-purpose GPU / combined CPU-GPU platform στα PC) κάτι μπορεί να γίνει.

Τα έχουμε ξαναπεί ρε παιδιά...
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Η υπομονή στη ζωή είναι αρετή..
Στον κόσμο της τεχνολογίας όμως που αλλάζει κάθε 10 μέρες είναι το λιγότερο θλιβερό να περιμένω να μου υποστηρίξουν το hardware όταν τα καταφέρουν..
Και δεν παίζουν και μόνοι τους....Οι άλλοι τρέχουν παράλληλα...μη το ξεχνάτε...
 

Μηνύματα
1.275
Reaction score
0
Η υπομονή στη ζωή είναι αρετή..
Στον κόσμο της τεχνολογίας όμως που αλλάζει κάθε 10 μέρες είναι το λιγότερο θλιβερό να περιμένω να μου υποστηρίξουν το hardware όταν τα καταφέρουν..
Και δεν παίζουν και μόνοι τους....Οι άλλοι τρέχουν παράλληλα...μη το ξεχνάτε...
Είναι απλά διαφορετικές νοοτροπίες παιδιά, ο καθένας διαλέγει την κατεύθυνση που νομίζει...

1)Στο pc και στο xbox πχ κοιτάζουν να ανεβάσουν τα Hz στην "παλιά" τεχνολογία για να μην έχουν κάτι καινούργιο και πολύ δύσκολο να μάθουν ώστε να φάνει η διαφορά από την αρχή.

2)Στο ps κοιτάνε να σχεδιάσουν ότι πιο σύγχρονο μπορούνε, ξέροντας ότι θα τα βρούνε λίγο σκούρα μέχρι να προσαρμοστούν οι dev στις νές συνθήκες με τις νέες δυνατότητες.
(στα Pc η λογική επιλογή είναι η πρώτη , στις κονσόλες η δεύτερη)

Κέρδος στην περίπτωση 2 ότι δεν δεσμεύεσαι από συμβατότητες κλπ , ενώ με δουλειά από τους προγραματιστές θα αποκτήσεις τεράστιο πλεονέκτημα ... μειονέκτημα ότι η αρχή είναι πάντα δύσκολη.
(Βέβαια το ps3 εκτός από καλύτερο μηχάνημα με ποιοτηκά games, ουσιαστικά δεν είναι ακριβότερο, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα επιλογής σε αυτό το σημείο.)
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Είναι απλά διαφορετικές νοοτροπίες παιδιά, ο καθένας διαλέγει την κατεύθυνση που νομίζει...

1)Στο pc και στο xbox πχ κοιτάζουν να ανεβάσουν τα Hz στην "παλιά" τεχνολογία για να μην έχουν κάτι καινούργιο και πολύ δύσκολο να μάθουν ώστε να φάνει η διαφορά από την αρχή.

2)Στο ps κοιτάνε να σχεδιάσουν ότι πιο σύγχρονο μπορούνε, ξέροντας ότι θα τα βρούνε λίγο σκούρα μέχρι να προσαρμοστούν οι dev στις νές συνθήκες με τις νέες δυνατότητες.
(στα Pc η λογική επιλογή είναι η πρώτη , στις κονσόλες η δεύτερη)

Κέρδος ότι δεν δεσμεύονται από συμβατότητες κλπ , ενώ με δουλειά από τους προγραματιστές θα γίνουν θαύματα ... μειονέκτημα ότι η αρχή είναι πάντα δύσκολη.
(Βέβαια το ps3 εκτός από καλύτερο είναι και φτηνότερο ουσιαστικά, οπότε δεν έχουμε πρόβλημα επιλογής σε αυτό το σημείο.)

Θα συμφωνήσω.
Μόνο που όταν πχ μια state of the art κονσόλα /media player δεν βγάζει ούτε δείγματα του πόσο καλύτερη είναι ,λογικό είναι να προβληματίσει..

Όταν πριν από 1,5 χρόνο έβαλα στον προβολέα το 360 μόνο που δεν έβαλα τα κλάματα από αυτό που είδα..

Περίμενα το ίδιο και για το ps3..

Kαι το πρόβλημα θα γίνει πιό έντονο όταν αρχίσει η νέα γενιά παιχνιδιών για pc...Είδα demos που χάνεις το φώς σου...
Με τις τιμές στα pc να παίρνουν την κατιούσα και τα παιχνίδια τους να γίνονται όλο και καλύτερα ( και τσάμπα...δεν συμφωνώ...αλλά έτσι είναι...) ποιός gamer που θέλει το καλύτερο θα περιμένει για ένα κατώτερο προιόν 4-5 μήνες μετά την κυκλοφορία του για pc και που θα το πληρώσει και 70 ευρώ???
Αν δεν είχα πάρει πχ το ps3 και δεν το ήθελα για bd player δεν θα υπήρχε περίπτωση να δώσω αυτά τα 660+120games+40 καλώδια ..
Θα τα έδινα για 2 χ 512 κάρτες γραφικών και θα "έχανα την μπάλα..."


Είναι υπερβολικά ανώτερες οι αναλύσεις και τα ειδικά εφέ στους υπολογιστές...
Και μιλάμε για budget 1400 ευρώ...
Και δεν είναι μόνο για παιχνίδια...
Κάνεις τα πάντα...

Η γνώμη μου λοιπόν είναι πως σε αυτά τα χρήματα θα έπρεπε να προσφέρουν τα καλά μιας κονσόλας ( συμβατότητα , ευκολία , μεταφορά..) με δυνατότητες σούπερ υπολογιστή...
Έχουν το hardware και software πουθενά...
Εκεί το χάνει το παιχνίδι με τα χέρια κάτω...
Αν βγάλει 4-5 αποκλειστικότητες που είναι φοβερές ( και για τα δεδομένα των pc) , ΜΟΝΟ έτσι θα κερδίσει κόσμο...
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
15%-20% ε;
Για να δούμε τι σημαίνουν αυτά τα νούμερα...
Σημαίνουν ότι το PS3 μπορεί να αποδώσει 5-7 φορές περισσότερη ισχύ από αυτή που αποδίδει στο πιο εφετζίδικο παιχνίδι του. Τι σημαίνει αυτί η διαφορά πρακτικά;
Αν πάρουμε ως ένδειξη υπολογιστικής ισχύος το encoding σε mp3, σύμφωνα με το Tomshardware, ένας Dual 2 Core E6400 κάνει για encoding ενός αρχείου MP3 διάρκειας 17min με τον Lame 1 λεπτό,
Ένας PIII/600 χρειάζεται 6 λεπτά.
Μας λένε δηλαδή ότι η επιπλέον ισχύς που μπορεί να αποδώσει ένα PS3 είναι ανάλογη της πιο πάνω διαφοράς.
Αν το PS3 με το 360 αποδίδουν περίπου το ίδιο, αυτή τη στιγμή, το PS3 έχει μέσα του ισχύ που θα κάνει το 360 να μοιάζει σαν ένας Pentium/600 μπροστά σε έναν Dual 2 Core... Ή με άλλα λόγια το PS3 είναι 7 χρόνια μπροστά από τον αντίπαλο. Ή μιάμιση γενιά. Ή τα παιχνίδια του PS3 θα μοιάζουν μπροστά στου 360, σαν τα σύγχρονα των PC μπροστά σε αυτά του 2000...
Μάλιστα.:crazy_1:
Και το πιστέψατε;
 

Μηνύματα
2.734
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Motorstorm uses only 15% to 20% of the cell power.

Και το πιστέψατε;
Όχι φυσικά....:happy_8:........αλλά εγώ πιστεύω ότι όλα θα κριθούν στο Star Wars:The Force Unleashed που θα κυκλοφορίσει και στο PS3 και στο Xbox 360....αν η έκδοση του 360 είναι καλύτερη.....χαιρέτα τον πλάτανο.......έβαλα ως παράδειγμα αυτό τα παιχνίδι επειδή θα έχει κορυφαία physics(λέμε τώρα :happy_9:).......επίσης θα βγεί σε αρκετούς μήνες και έτσι δεν θα μπορούν να πεταχτούν μερικοί και να πούν ότι οι προγραμματιστές ακόμα δεν έμαθαν τον Cell.........:happy_4:
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Motorstorm uses only 15% to 20% of the cell power.

Aπο την άλλη, ποιό το νόημα στο να αγοράσεις αεροπλάνο όταν δεν είσαι σίγουρος αν θα βρεις ποτέ πιλότο?
Γιατί αν δε βρεις πιλότο και το σέρνεις πέρα-δώθε χωρίς να απογειωθεί ποτέ απο το έδαφος, αγοράζεις και αυτοκίνητο και κάνεις τη δουλειά σου φθηνότερα. :happy_4:
Ωχ ρε παιδια μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Ελεος. Το οτι δεν εχουν βγει ακομα πολλα παιχνιδια, φταιει το ps3? Ημαρτον. Εχετε καταντησει γραφικοι να την λετε συνεχεια στο ps3. Το εχετε παρει χαμπαρι? Ο κοσμος δεν γραφει γιατι θα πεσετε να τον φατε! Και αυτο φαινεται παντου!

Δεν μπορει μια παιχνιδοκονσολα με τα χαρακτηριστικα του ps3 να δεχεται τετοια κρητικη. Και πραγματικα απορω γιατι συμβαινει αυτο! Δεν εχει ουτε ενα χρονο που βγηκε, στην Ευρωπη 3 μηνες, τι περιμενατε να γινει? Να παρατησουν ολοι το ps2 και να τρεξουν στο ps3? Αυτα γινονται σιγα σιγα. Και πραγματικα το προτειμω, και οχι οπως η M$ που εγραψε το xbox τα RX της.

Το ps3 θα υπαρχει ακομα για καμια 8ετια, αυτο ειναι το πιο σημαντικο. Κανετε λες και σας εβαλαν το μαχαιρι στο λαιμο. Εχουν βγει αρκετα παιχνιδια για ολα, σχεδον, τα γουστα και μεχρι το φθινοπωρο-χειμωνα θα σκασουν αρκετα ακομα.

Το θεμα ειναι αλλο: μαντεψε ποσα xbox360 καηκαν σημερα και κερδιζεις ενα ps3 δωρο!!!:happy_4:
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Motorstorm uses only 15% to 20% of the cell power.

Αυτό και μόνο που το ακούω μου φαίνεται η ύψιστη μ@λ@κία από το στόμα προγραμματιστών ή software managers..
Παραδέχονται ότι δεν μπορούν να αξιοποιήσουν ένα προιόν όπως του αρμόζει ....
Μ@λ@κι@ ξεμ@λ@κι@ αυτο συμβαινει, τι να κανουμε? Οι ανθρωποι μαθανε να μετρανε μεχρι το 10. Τωρα που πρεπει να μετρησουν μεχρι το 100 τα χασανε! Και αυτο συμβαινει ΠΑΝΤΟΥ στις καινουριες τεχνολογιες οχι μονο στο ps3.
 


Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
μια χαρά ειναι το PS3... θα βγουν παιχνίδια να το υποστηρίξουν και θα τελειώσει εκεί το θεμα!
Ninja Gaiden Σ fortehwin :mrgreen:
 

Μηνύματα
826
Reaction score
0
Παιδιά εδώ γιά 64bitους και διπύρηνους επεξεργαστές που κυκλοφορούν και κάποια χρόνια και σε γνωστή βάση, και ακόμα δεν έχουν βγει προγράμματα που να τα εκμεταλλεύονται. Ούτε καν drivers δεν έχουν βγει...Κι σεις συζητάτε γιά PS3 που κυκλοφορεί και πολύ λιγότερο? Μα θεωρείται ότι είναι τόσο λαλάκες εκεί στη SONY?
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.128
Members
37.936
Νεότερο μέλος
daemon76
Top