Multimedia / Navigation για την 159

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Λέω να βάλω ένα Navigation στην 159.
Απ΄ότι είδα ο Καλογερόπουλος έχει αρκετά μεγάλη ποικιλία και θα ήθελα τη γνώμη σας.

Πιθανές επιλογές.

Θα ξεκινήσω με αυτό που είναι σε καλή τιμή ενώ φαίνεται αρχικά να ήταν στα ύψη.

http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=8115

Τα επόμενα δυο χαρακτηρίζονται ως κορυφαία αλλά σχεδόν διπλάσια τιμή.

http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=8924

http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=9039

Τι λέτε τα γνωρίζει κανείς;

Σε τι υστερεί το πρώτο που είναι κατά πολύ φθηνότερο ενώ φαίνεται οτι πριν κάποιο καιρό έκανε 3000€;
Έχετε κάποια άλλη πρόταση;

Με ενδιαφέρει να είναι όσο το δυνατόν εύχρηστο να μπορεί να αποθηκεύει μεγάλο όγκο τραγουδιών (2-3 χιλιάδες τραγούδια) είτε με σκληρό δίσκο είτε με flash memory να έχει καλή ευκρίνεια η οθόνη και καλή ποιότητα ήχου, να συνεργάζεται με τα χειριστήρια του τιμονιού.

Και μια εφαρμογή

http://www.google.gr/imgres?imgurl=...illa:el:official&imgtype=i_similar&tbs=isch:1
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

Τι χρήματα σκοπεύεις να ξοδέψεις?
Στο πακέτο τι θέλεις?
Οθόνη + navi + tv tuner (που θα έλεγα να μην βάλεις μέχρι να έρθουν τα ψηφιακά)?
Θα συμπεριλάβεις και ηχεία και ενισχυτή/ες?


(sorry για την αργοπορία....Δουλειές...:122:)
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

Τι χρήματα σκοπεύεις να ξοδέψεις?
Στο πακέτο τι θέλεις?
Οθόνη + navi + tv tuner (που θα έλεγα να μην βάλεις μέχρι να έρθουν τα ψηφιακά)?
Θα συμπεριλάβεις και ηχεία και ενισχυτή/ες?


(sorry για την αργοπορία....Δουλειές...:122:)
Δεν πειράζει Giovanni.
Κατ΄αρχήν να πω οτι το αυτοκίνητο δεν το έχω παραλάβει ακόμα όσο κι αν φαίνεται περίεργο.
Σε ένα βαθμό φταίω κι εγώ γιατί είχα ένα πρόβλημα με τα χαρτιά του παλιού μου αυτοκινήτου που είναι προς απόσυρση και καθυστερήσαμε αρκετά.
Τέλος πάντων αυτά λύθηκαν και όπως μου υποσχέθηκαν θα παραλάβω το αυτοκίνητο τη Δευτέρα ή την τρίτη.

Για τα navi δεν έχω ιδέα γι αυτό και ζήτησα βοήθεια.
Θέλω ένα σύστημα που να έχει ράδιο/cd/mp3 και ακόμα καλύτερα μνήμη για να μπορώ να βάλω πολλά τραγούδια μέσα για τη μουσική μου και σύστημα πλοήγησης.
Εφόσον δεν έχω ακόμα στα χέρια μου το αυτοκίνητο δεν ξέρω τι ποιότητα ήχου θα έχει το εργοστασιακό σύστημα για να πω αν θα πρέπει να αντικατασταθούν τα ηχεία του.
Ελπίζω να έχει συμπαθητικό ήχο ώστε να μην χρειαστεί να τα αντικαταστήσω δεν θέλω από την πρώτη μέρα να αρχίσω τα ξηλώματα.

Όταν λες οτι θα έρθουν τα ψηφιακά τι εννοείς;
Τι παραπάνω θα έχουν αυτά;

Για τα χρήματα που λες, σκέφτομαι να φτάσω μέχρι τα 1500€ που κοστίζει το κένγουντ που έχω προαναφέρει.
Βλέπω οτι έχει καλύτερη υποστήριξη στα ελληνικά και φωνητική καθοδήγηση.
Αλήθεια τα άλλα πως λειτουργούν χωρίς φωνητική καθοδήγηση; Μέσα στο χαμό της κίνησης κοιτάς στο χάρτη για να δεις που πρέπει να στρίψεις;
Μήπως έχουν όλα και δεν το βλέπω;

Το pioneer των 850€ σε τι υστερεί από τα άλλα δύο;
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Πάρε ένα κλασικό gps.Τοποθετήται σε όποιο σημείο σε βολεύει κάτι που δεν μπορεί να γίνει με την σταθερή οθόνη ενος ολοκληρωμένου συστήματος.Υπάρχουν περιπτώσεις που ίσως να χρειαστεί να ρίξεις μια ματιά για να δείς που να στρίψεις(παρόλη την φωνητική καθοδήγηση).Οπότε είναι κρίσιμο να είναι όσο το δυνατόν πιό κοντά στο οπτικό σου πεδίο.
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Απάντηση: Re: Multimedia / Navigation για την 159

Πάρε ένα κλασικό gps.Τοποθετήται σε όποιο σημείο σε βολεύει κάτι που δεν μπορεί να γίνει με την σταθερή οθόνη ενος ολοκληρωμένου συστήματος.Υπάρχουν περιπτώσεις που ίσως να χρειαστεί να ρίξεις μια ματιά για να δείς που να στρίψεις(παρόλη την φωνητική καθοδήγηση).Οπότε είναι κρίσιμο να είναι όσο το δυνατόν πιό κοντά στο οπτικό σου πεδίο.
Από που θα παίρνει ρεύμα αυτό;Με μπαταρία δουλεύει μήπως;
 


Μηνύματα
467
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Multimedia / Navigation για την 159

Πάρε ένα κλασικό gps.Τοποθετήται σε όποιο σημείο σε βολεύει κάτι που δεν μπορεί να γίνει με την σταθερή οθόνη ενος ολοκληρωμένου συστήματος.Υπάρχουν περιπτώσεις που ίσως να χρειαστεί να ρίξεις μια ματιά για να δείς που να στρίψεις(παρόλη την φωνητική καθοδήγηση).Οπότε είναι κρίσιμο να είναι όσο το δυνατόν πιό κοντά στο οπτικό σου πεδίο.
Γιωργο καλα τα λες αλλα μην ξεχνας οτι πρεπει να βαζεις και να βγαζεις την βαση με την βεντουζα ( δεν συνιστω σε καμια περιπτωση να ειναι μονιμα στο παρμπιζ καθως προκαλεις το οποιο πρεζονι να σου σπασει το αυτοκινητο ελπιζωντας πως το gps θα ειναι στο ντουλαπακι). Επιπροσθετα θα πρεπει να εχεις τα καλωδια της τροφοδοσιας μεσα στα ποδια σου....και ολα αυτα να τα μαζευεις καθε φορα που αφηνεις το αυτοκινητο.

Ημονιμη εγκατασταση σου λυνει παρομοια προβληματα και η ακουστικη των οδηγιων ειναι καλλιτερη απο την στιγμη που ειναι ενσωματωμενη στο ηχοσυστημα του αυτοκινητου. ολα ειναι θεμα απο εκει και περα ποιο λογισμικο θα επιλεξεις για να σε καθοδηγει... Σημερα υπαρχουν λογισμικα που σου προφερουν ακομη και το ονομα του δρομου που στριβεις και οχι απλα να στριψεις....( ετσι δεν χρειαζεται να πολυκοιτας την οθονη αλλα τον δρομο) φυσικα πρεπει να γινει ερευνα αν τα συγκεκριμενα μπορουν να φορεθουν στο υποψηφιο προς αγορα μηχανημα....

Αν παει στον καλογεροπουλο παντως θα τον κατατοπισουν σε οποιαδηποτε απορια εχει
 

Μηνύματα
197
Reaction score
0
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

Η 159 δεν εχει μαμισιο τετοιο συστημα;
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Απάντηση: Re: Multimedia / Navigation για την 159

Γιωργο καλα τα λες αλλα μην ξεχνας οτι πρεπει να βαζεις και να βγαζεις την βαση με την βεντουζα ( δεν συνιστω σε καμια περιπτωση να ειναι μονιμα στο παρμπιζ καθως προκαλεις το οποιο πρεζονι να σου σπασει το αυτοκινητο ελπιζωντας πως το gps θα ειναι στο ντουλαπακι). Επιπροσθετα θα πρεπει να εχεις τα καλωδια της τροφοδοσιας μεσα στα ποδια σου....και ολα αυτα να τα μαζευεις καθε φορα που αφηνεις το αυτοκινητο.

Ημονιμη εγκατασταση σου λυνει παρομοια προβληματα και η ακουστικη των οδηγιων ειναι καλλιτερη απο την στιγμη που ειναι ενσωματωμενη στο ηχοσυστημα του αυτοκινητου. ολα ειναι θεμα απο εκει και περα ποιο λογισμικο θα επιλεξεις για να σε καθοδηγει... Σημερα υπαρχουν λογισμικα που σου προφερουν ακομη και το ονομα του δρομου που στριβεις και οχι απλα να στριψεις....( ετσι δεν χρειαζεται να πολυκοιτας την οθονη αλλα τον δρομο) φυσικα πρεπει να γινει ερευνα αν τα συγκεκριμενα μπορουν να φορεθουν στο υποψηφιο προς αγορα μηχανημα....

Αν παει στον καλογεροπουλο παντως θα τον κατατοπισουν σε οποιαδηποτε απορια εχει
Κι εμένα αυτοί είναι οι προβληματισμοί μου γι αυτό και λέω να μπεί κάτι μόνιμο.
Στον Καλογερόπουλο δεν είναι εύκολο να πάω γιατί μένω Καρδίτσα. Θα πάρω όμως τηλέφωνο.

Το πρώτο σύστημα που έχω δώσει της pioneer έχει φωνητική καθοδήγηση; Ας είναι και στα αγγλικά.
Ρίξτε κι εσείς μια ματιά ρε παιδιά. Είναι μεγάλη η διαφορά των χρημάτων και πιστεύω θα με καλύψει εκείνο.
(δεν ανοίγει και το site του Καλογερόπουλου σήμερα)
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

Η 159 δεν εχει μαμισιο τετοιο συστημα;
Έχει αλλά είναι πιό ακριβό και απ ότι έμαθα πρέπει να αλλαχθεί η κονσόλα του αυτοκινήτου για να μπεί.
 


Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

Λέω να βάλω ένα Navigation στην 159.

να έχει καλή ευκρίνεια η οθόνη και καλή ποιότητα ήχου,
1
Εδω στα μερη μας(Θεσσαλια μερια) ειναι σπανια η περιπτωση να βρεις ανθρωπο που να θελει καλη ποιοτητα ηχου στο αυτο/το του,γιατι οπου και να δεις θα βρεις ολακερη την πιατσα,γεματη απο καφρους που δεν αφηνουνε ουτε πεθαμενο να ηρεμησει.Ευγε κυρ θωμα.Δικος μας εισαι. χε-χε.
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

Πήρα το αυτοκίνητο πριν από 3-4 μέρες και μπορώ να πω οτι ο ήχος που έχει το σύστημά του είναι ικανοποιητικότατος.
Αν αντικαταστήσω την πηγή με κάποια από αυτές που προανέφερα πως θα είναι λέτε τα πράγματα από ακουστικής άποψης καλύτερα ή χειρότερα;
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

Πήρα το αυτοκίνητο πριν από 3-4 μέρες και μπορώ να πω οτι ο ήχος που έχει το σύστημά του είναι ικανοποιητικότατος.
Αν αντικαταστήσω την πηγή με κάποια από αυτές που προανέφερα πως θα είναι λέτε τα πράγματα από ακουστικής άποψης καλύτερα ή χειρότερα;

Καλορίζικο, καλοτάξιδο!!
Περιμένω, στην σωστή κατηγορία, φωτογραφίες, εντυπώσεις και πολλά ακόμα!! Και δεν μας αρκούν μόνο σχόλια του τύπου «είναι όμορφη» :121:

Κατά 90%, η αντικατάσταση της εργοστασιακής πηγής με κάποια άλλη, θα σου δώσει καλύτερο αποτέλεσμα ηχητικά.
Αν (εξακολουθείς να) σκέφτεσαι multimedia πηγή 2DIN, θα επιλέξεις κάποια οικονομική πηγή της Kenwood (με κόστος κάπου στα 1100€ για την DDX8026BT ή 870€ για την DDX8024BT) και για πλοήγηση η επιλογή σου είναι μονόδρομος: navibox (γύρω στα 500€). Συνεργάζεται άμεσα με την touch της Kenwood και έχεις την καλύτερη πλοήγηση στην Ελλάδα (ελληνικοί χαρακτήρες σε όλα) και άριστη στο εξωτερικό.

Προσωπικά θα πήγαινα στην 8024+navibox
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

Κατ' αρχήν, ευχαριστώ για τις ευχές!

Για το συγκεκριμένο θέμα τώρα, επικοινώνησα με τον Καλογερόπουλο και τον ρώτησα ποια λύση θεωρεί καλύτερη...
αυτή που τα έχει όλα σε ένα

http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=8924

σημειωτέον το συγκεκριμένο βραβεύτηκε με EISA για τον περασμένο χρόνο.

ή αυτή με ξεχωριστό navi

http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=9034

H απάντησή του ήταν οτι είναι καλύτερο το πρώτο. Όλα σε ένα.

Όταν τον ρώτησα ποιοί χάρτες είναι καλύτεροι μου είπε της Garmin.

Πέρα από όλα αυτά όμως μαζί με τα παρελκόμενα (βάση και αντάπτορες) η τιμή ανεβαίνει αρκετά καθώς θα χρειαστούν 250€ και δεν ξέρω πόσα για την εγκατάσταση βλέπω να ξεπερνάμε τα 1700€.

Το ποσό είναι αρκετά ψηλό και δεν το βλέπω να το αποφασίζω. Ψάχνοντας όμως για φθηνότερες λύσεις επανέρχομαι πάλι με αυτό http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=8115
που είναι 600€ φθηνότερο και θα το αντέξει η τσέπη μου.

Θα ήθελα λίγο να επικεντρωθούμε σε αυτό να δούμε τα μειονεκτήματά του και αν δεν είναι σημαντικά να το χτυπήσω.

Ένα μειονέκτημα που βλέπω είναι οτι η φωνητική καθοδήγηση είναι στα αγγλικά και όχι στα ελληνικά.

Με τους χάρτες τι γίνεται;

http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=8242#tmp

λέει οτι είναι για όλη την Ευρώπη 26 χώρες. Φαντάζομαι θα περιλαμβάνεται και η Ελλάδα.
Έχει κάποιο σοβαρο μειονέκτημα που δεν μπορώ να εντοπίσω;

Τι λέτε αξίζει τα λεφτά του;
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

Κατ' αρχήν, ευχαριστώ για τις ευχές!

Για το συγκεκριμένο θέμα τώρα, επικοινώνησα με τον Καλογερόπουλο και τον ρώτησα ποια λύση θεωρεί καλύτερη...
αυτή που τα έχει όλα σε ένα

http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=8924

σημειωτέον το συγκεκριμένο βραβεύτηκε με EISA για τον περασμένο χρόνο.

ή αυτή με ξεχωριστό navi

http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=9034

H απάντησή του ήταν οτι είναι καλύτερο το πρώτο. Όλα σε ένα.

Όταν τον ρώτησα ποιοί χάρτες είναι καλύτεροι μου είπε της Garmin.

Πέρα από όλα αυτά όμως μαζί με τα παρελκόμενα (βάση και αντάπτορες) η τιμή ανεβαίνει αρκετά καθώς θα χρειαστούν 250€ και δεν ξέρω πόσα για την εγκατάσταση βλέπω να ξεπερνάμε τα 1700€.

Το ποσό είναι αρκετά ψηλό και δεν το βλέπω να το αποφασίζω. Ψάχνοντας όμως για φθηνότερες λύσεις επανέρχομαι πάλι με αυτό http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=8115
που είναι 600€ φθηνότερο και θα το αντέξει η τσέπη μου.

Θα ήθελα λίγο να επικεντρωθούμε σε αυτό να δούμε τα μειονεκτήματά του και αν δεν είναι σημαντικά να το χτυπήσω.

Ένα μειονέκτημα που βλέπω είναι οτι η φωνητική καθοδήγηση είναι στα αγγλικά και όχι στα ελληνικά.

Με τους χάρτες τι γίνεται;

http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=8242#tmp

λέει οτι είναι για όλη την Ευρώπη 26 χώρες. Φαντάζομαι θα περιλαμβάνεται και η Ελλάδα.
Έχει κάποιο σοβαρο μειονέκτημα που δεν μπορώ να εντοπίσω;

Τι λέτε αξίζει τα λεφτά του;


Προτίμησε το «σπαστό» σύστημα που σου πρότεινα.
Το navibox είναι ουσιαστικά αόρατο, plug n play και είναι top επιλογή για την Ελλάδα και άριστο στο εξωτερικό.

Μην πας στο pioneer. Οι συγκεκριμένες μονάδες (ιδιαίτερα η HD3 mkI) έβγαλαν προβλήματα που είπαν πως βελτιώθηκαν στην mkII που υπάρχει σε προσφορά.
Από την άλλη οι χάρτες της Pioneer για την Ελλάδα δεν είναι τόσο καλοί και βλέπουν με κιάλια τους χάρτες που φοράει το navibox.

Αυτά προς το παρόν.
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

Μια εύκολη ερώτηση.

Οι συσκευές της κένγουντ γράφουν οτι μπορείς να αλλάξεις το χρώμα του μπακράουντ και των κουμπιών.
Αυτό σημαίνει οτι μπορεί αυτή η οθόνη να γίνει και κόκκινη;

http://www.kalogeropoulos.gr/LH2Uploads/DefaultItemPics/8924_1.JPG

Όλα τα όργανα ελέγχου της 159 έχουν κόκκινο χρώμα.
 



Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Απάντηση: Multimedia / Navigation για την 159

Κaνονισε και με τον lakiss,να βρεθουμε καμια μερα απο κοντα να θαυμασουμε το οχημα.
Όποτε θέλετε!
Κανονίστε το και είμαι μέσα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top