Nakamichi Dragon

Μηνύματα
29
Reaction score
49
Συνήθως γράφω μόνο όταν έχω κάτι που, κατά τη γνώμη μου, έχει κάποιο ενδιαφέρον /σημασία (ίσως)
Στις αρχές του μήνα αγόρασα το Dragon και μόλις έφτασε το έδωσα για ένα έλεγχο σε εργαστήριο και τεχνικό εμπιστοσύνης μου που, εκτός των άλλων, είναι και παθιασμένος κάτοχος του συγκεκριμένου.
Διάλεξα το συγκεκριμένο επειδή είναι το μόνο που ρυθμίζει αυτόματα το αζιμούθιο της κεφαλής ανάγνωσης, άρα μπορεί να "διαβάσει" κασέτες που είναι γραμμένες σε άλλα κασετόφωνα με τη μεγαλύτερη δυνατή ακρίβεια.
Λένε πως ότι μετράει καλά, συνήθως, παίζει και καλά. Για το συγκεκριμένο, τουλάχιστον, ισχύει.
Dragon back.1.JPG
 


Μηνύματα
29
Reaction score
49
Καλοριζικο φιλε μου. Ποσο το πηρες κι απο που αν επιτρεπεται?
Το πήρα από φίλο στην Ιταλία. Αυτό που μπορώ να σου πω είναι πως σε αυτή την κατάσταση, 220V και με S/N 27.7XX δύσκολα το βρίσκεις κάτω από 4500Ε. Το SN παίζει σημαντικό ρόλο. Οι γνώστες συνήθως ψάχνουν μηχανήματα 25.ΧΧΧ +/- 2.ΧΧΧ που είναι η "ωρίμανσή" του Dragon και πριν αρχίσουν κάποιες σχεδιαστικές επεμβάσεις στα ηλεκτρονικά για μείωση του κόστους. Η παραγωγή, λέγεται, σταμάτησε λίγο πάνω από τις 30ΧΧΧ. Αν θελήσεις να αγοράσεις να πεις στον πωλητή να προσέξει τη συσκευασία, είναι πολύ ευαίσθητο και μπορεί να προκύψει σοβαρό έως καταστροφικό πρόβλημα. Όταν χρειαστείς θα μπορούσα να σου δώσω λεπτομέρειες.
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Να δω το απόγευμα το S/N του δικού μου...
Πάντως τα 4500 είναι σκανδαλωδώς πολλά... Υπάρχουν και φτηνότερα και εξίσου καλά.
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
 


Μηνύματα
29
Reaction score
49
Να και κάποιες δικές μου μετρήσεις. Οι πρώτες 3 είναι με το Audio Precision Portable One Dual Domain. To W&F πλησιάζει το Studer A80 RC στις 15IPS που έχω.
 

Attachments



Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Ευχαριστώ για το post και τις υπέροχες αναμνήσεις... ελπίζω να δώσετε και άλλες πληροφορίες, δυστυχώς δεν είχα την τύχη να το ακούσω ποτέ.
 

Μηνύματα
163
Reaction score
96
Πολύ καλή αγορά Γιώργο!
Γλυκειά κασετούλα την σνομπαραμε κάποτε αλλα τώρα η αξία της είναι πολύτιμη. Πόσο μάλλον με ένα τέτοιο εργαλείο ακριβείας στην διάθεση σου. Ασχολούμαι και εγώ όχι βέβαια τόσο σοβαρά αλλά έχω δύο Deck και μια μικρή συλλογή άγραφτων σφραγισμένων αλλα και γραμένων και "εταιρίας" και που και που βάζω και ακούω λίγο απο νοσταλγία λίγο απο περιέργεια διαπιστώνοντας με απορία το πόσο καλά μπορεί να παίξει μια κασέτα κάτι που δεν μπορούσα να κάνω στην εποχή της αφου λόγω ηληκίας και ταπεινής προέλευσης δεν υπήρχαν τα κατάλληλά μέσα διαθέσιμα. Ευχομαι μέσα απο την καρδιά μου να το χαρείς!!
 

Μηνύματα
29
Reaction score
18
Η κασέτα έχει πολύ ωραίο ήχο Δυστυχώς στην εποχή της κασέτας δεν είχαμε καλά κασετόφωνα και έτσι ποτέ δεν εκτιμήσαμε την κασέτα όπως πρέπει.
Nakamichi Dragon

ένα από τα λίγα.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
6
Πάντως μετά από ένα ψαχτήρι που έκανα στο διαδίκτυο φαίνεται ότι ετοιμάζουν ένα comeback στα κασετόφωνα!!
Ίδωμεν....!
Αλλά δύσκολα θα έδινα 4500 για ένα deck 30+ ετών!!! Όπως και να έχει να το χαίρεσαι γιατί το αξίζει σε κάθε περίπτωση.
 

ika

News
Μηνύματα
13.751
Reaction score
12.819
Βολικά στην χρήση για την εποχή τους, δεν λέω.
Έχω επιθυμήσει να πέφτει η απόκριση συχνότητας με την αύξηση της στάθμης εγγραφής, αλλά να αυξάνει το S/N.
Και το ανάποδο, να αυξάνει η απόκριση συχνότητας όσο πέφτει η στάθμη εγγραφής αλλά να μειώνεται το S/N.
Και εκείνο το φύσημα, άκουγες άγραφη κασέτα και ηρεμούσες......
Μην θυμηθώ πως μου λείπει και η σειριακή εγγραφή και αναπαραγωγή.
 


Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
2500 3000 4500 ....
Λέμε αστεία ! Αν είχα 3μύρια στην μπάνκα όχι 5000 € αλλά θα παράγγελνα ένα δικό μου !
Τώρα όπως πάνω από 300€ είναι υπερβολή να δώσει κάποιος. Και το κασετόφωνο με τα 300€ παίζει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και με μια απλή TDK D της δεκαετίας 90 .
 


ika

News
Μηνύματα
13.751
Reaction score
12.819

7390€. Ειναι τρελοι ????
Αυτοί μάλλον, οι κατωθι παιζει να είναι σίγουρα:

 
Last edited:




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top