Nas και hdd

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Στα μεγαλου μεγέθους αρχεία, πχ 1 iso στα 120 GB, δεν υπάρχει κέρδος. Έστω δεν είναι σημαντικό.

Στα άπειρα αρχεία μικρού μεγέθους, υπάρχει μεγάλο κέρδος. Χιουτζ.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Και βρήκα αυτο το πίνακα

Volume SizeMinimum Size of SSD Cache
< 24 TB400 GB
24 TB - 40 TB800 GB - 960 GB
40 TB - 80 TB1.92 TB
> 80 TB3.84 TB
Οπότε με 500gb θεωρητικά θα είμαι οκ μιας και δε πρόκειται να ξεπεράσω τα 24tb στη παρούσα φάση.
Ποιον ssd να πάρω; samsung 980 που έχω μερικούς και είμαι υπερευχαριστημένος ή κάτι άλλο;
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Πήρα και δίσκους εκτός από ssd. Οπότε υπομονή τώρα μέχρι να έρθουν τα πραγματάκια και να βρω χρόνο να παίξω...
Είδα πως έχει schedule για άνοιξε κλείσε. Κερδίζω κάτι (ζωή δισκων)με το να κλείνει το βράδυ στην περίπτωση που δε κατεβάζει τπτ η έχουν περισσότερο φθορά οι δίσκοι με το άνοιξε κλεισε;
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Μπαίνουμε σε ψιλά γράμματα τώρα, αλλά τα περισσότερα οικιακά NAS έχουν ως προεπιλογή το σταμάτημα περιστροφής δίσκων μετά από κάποια ώρα αχρησίας. Επομένως θα έχεις ήδη spin up / spin down, ακόμη και χωρίς να το κλείνεις.
Τα δύο άκρα είναι: Να τους έχεις συνέχεια περιστρεφόμενους ή να το ανοιγοκλείνεις όποτε το χρειάζεσαι. Οι περισσότερος κόσμος διαλέγει κάτι ενδιάμεσο...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Αυτά ξέρουν τι κάνουν με τους δίσκους, δε θα ανακαλύψουμε τον τροχό, ένα ups θέλουν για να μη κλείνουν ούτε στις διακοπές ρεύματος..
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
ένα ups θέλουν για να μη κλείνουν ούτε στις διακοπές ρεύματος..
Έχει προγραμματιστεί ;)
Πόσο κοντά μπορούν να είναι σε ηχεία;
Υπάρχει κάτι θεωρητικό για την απόσταση;
(Η απάντηση όσο πιο μακριά γίνεται δε μου κάνει :p)
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Πόσο κοντά μπορούν να είναι σε ηχεία;
Υπάρχει κάτι θεωρητικό για την απόσταση;
(Η απάντηση όσο πιο μακριά γίνεται δε μου κάνει :p)
Δεν ξέρω :p
Το έχω ακριβώς από κάτω ...

1635842439239.png
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Έχει προγραμματιστεί ;)
Πόσο κοντά μπορούν να είναι σε ηχεία;
Υπάρχει κάτι θεωρητικό για την απόσταση;
(Η απάντηση όσο πιο μακριά γίνεται δε μου κάνει :p)
Όσο θέλεις. Συνήθως, το πιο "επιβαρυντικό" εξάρτημα που έχουν είναι ένας μετασχηματιστής, που το πεδίο του δεν είναι μετρήσιμο σε λίγα cm.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158



minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Οι EFRX είναι οι παλιοί, οι EFZΧ είναι μετά την αλλαγή ονομασίας. Μάλλον βλέπεις παλιό στοκ σε παλιά τιμή, και μάλλον χωρίς διαθεσιμότητα.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Σε ευχαριστώ. Και στο site της wd βγαζει αυτούς που πήρα με το πρώτο search.Αυτος είναι ο λόγος λοιπόν...
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Ήρθαν σήμερα όλα τα πραγματάκια. Έστησα το μηχάνημα με raid 1 (δύο δίσκους) και btrfs
Ερώτηση.Όταν φτιάχνω shared folder έχει μια επιλογή enable data checksum.Na την επιλέξω ή όχι;
Untitled.jpg

Την επιλογή για snapshot που τη βρίσκω;
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
προφανώς επιλέγεις enable data checksum, εκτός αν έχεις μόνο ταινίες για streaming

snaphots αν θυμάμαι καλά υπάρχει σχετική εφαρμογή που θα κατεβάσεις και ενεργοποιήσεις (είπαμε, αν θυμάμαι καλά)
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Ωραια οποτε σβήνω τους φακέλους που έφτιαξα και το επιλέγω.Γιατι αφού τους δημιουργήσεις δε σου επιτρέπει τροποποίηση.Πως δουλεύει αυτό το πραγματάκι και διορθώνει τα αρχεία; τρώει επιπλέον αποθηκευτικό χωρο;
Τη συμπίεση φακέλου φαντάζομαι δε την επιλέγω ε;
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
κάνει checksums σε επίπεδο disk blocks
και όταν διαβάζεις ένα αρχείο ή όταν κάνεις scrub όλον το δίσκο,
τσεκάρει τα checksums, αν βρεθεί λάθος, το διορθώνει αυτόματα αν υπάρχει raid
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
1)Με ποια εφαρμογή κάνετε streaming;
2)Έχω φτιάξει 2 shared folders στους οποίους έχω βάλει διάφορα αρχεία ανάμεσά τους και εικόνες. Κατέβασα την εφαρμογή synology photos στο κινητό αλλά δημιουργεί ένα φάκελο σε άλλο σημείο και βλέπει μόνο ότι έχει εκεί μέσα.Υπάρχει τρόπος να του δείξω να βλέπει και σε άλλο σημείο ωστε να μη μεταφέρω τις φωτό εκεί; Στις ρυθμίσεις δε βρήκα κάπου να επιλέγω τι βλέπει...
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
δεν έχω ιδέα για τα παραπάνω,
πρόσφατα έφυγα από Synology και δεν δοκίμασα το DSM 7 (και το νέο photos)
και δεν έκανα streaming
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.095
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top