NEOTION MPEG-4


Μηνύματα
6.904
Reaction score
5.786
Απάντηση: NEOTION MPEG-4

Γνωρίζει κάποιος φίλος που μπορώ να βρώ την κάρτα ετοιμοπαράδοτη στην Αθήνα; σήμερα έφαγα όλη την μέρα μου γυρίζοντας όλα τα ''δορυφορικάδικα και τα ηλεκτρονικάδικα'' του κέντρου αλλά τζίφος. Οι περισότεροι μου είπαν οτι φέρνουν την κάρτα αλλα αυτο τον καιρό εχουν έλλειψη λόγω αυξημένης ζήτησης ...και να φανταστείτε οτι το σήμα είναι ακομα εν αναμονή. ευχαριστώ
Στο Public Συνταγματος την εχουν στα 55 ευρω.
Eχουν αρκετα κομματια στο ραφι τους.
 


Μηνύματα
15.081
Reaction score
20.899
Απάντηση: NEOTION MPEG-4

νομιζω οτι εχουμε 3-4 μηνες ακομα μπροστα μας να δουμε νεα προιοντα
 


Μηνύματα
540
Reaction score
0
Απάντηση: NEOTION MPEG-4

Πάντως οι πρώτες εντυπώσεις, τουλάχιστον σε Pioneer, είναι απογοητευτικές. Μάλλον ο εξωτερικός δέκτης είναι μονόδρομος.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: NEOTION MPEG-4

Samsung le40a656
NEOTION pocket dTV Free To Air (Fta)
mpeg4 κανονικά
mpeg2 με σπασίματα εικόνας ήχου
αλλαγή καναλιού 4 sec περίπου
Firmware τηλεόρασης 1020 και 1023 (Τη δοκίμασα και στα 2)

Αναφέραν και άλλοι το πρόβλημα με τα Mpeg2 με ίδια τν και κάρτα.
Κανείς το αντίθετο.

vive le sport !
Την δοκίμασα κι εγώ σήμερα με firmware 1203 στην δική μου LE40A656 με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα...
 

txd

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: NEOTION MPEG-4

Για δείτε και αυτό. 3 μοντέλα για Samsung, Sony και philips!!

sto e-shop

να το πιστέψω?
αγόρασα αυτό το μαραφέτι για μια 46άρα σόνυ μπράβια, αλλά δεν είδα τίποτε...
πώς μπαίνει? με ποια πλευρά απέξω; με την πλευρά τουλογότυπου ή από την ανάποδη, με το σ/ν;
και πώς θα καταλάβουμε αν κούμπωσε;

και από ποια ρύθθμιση στο μενού θα το δούμε ;
?
 

Μηνύματα
279
Reaction score
0
Απάντηση: NEOTION MPEG-4

Το Multirama ισχυρίζεται πως ή μόντουλα της Neotion free to air mpeg4 που μάλιστα την δίνει 58 και κάτι,κάνει για όλες τις LG που έχουν θύρα CI !! Πρώτον την πήρα στα 50 από ένα μαγαζάκι με δορυφορικά έξω από την θεσσαλονίκη,στoν Τρίλοφο,και δεύτερον <<έγινε βρε MULTIRAMA>>, δεν κάνει τίποτα,άσε που κολλάει όλη η τηλεόραση,και ούτε της ΕΡΤ δεν δείχνει πλέον!! Ααα και η LG αν και Σάββατο απάντησε στο τηλεφώνημά μου αστραπιαία αλλά η απάντησή της μάλλον σαν αστροπελέκι ήταν,<<δυστηχώς είναι παλιό το μοντέλο σας (14-10-2008 αγορά)και δεν έχει βγάλει κάποιο update στο firmware!!>>
LG 42LF75 είναι ο τύπος της!!Άν γνωρίζει κάποιος κάτι ας βοηθήσει γιατί αν περιμένω από επίσημες αντιπροσωπίες και μαγαζιά,κάηκα!!
 

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Re: Απάντηση: NEOTION MPEG-4

Την δοκίμασα κι εγώ σήμερα με firmware 1203 στην δική μου LE40A656 με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα...
LE40A656 me neotion viaccess. Περιοχή Καλοχώρι.
mpeg4 αρκετά καλά. Σε περιποτώσεις γρήγορης κίνησης έχει σπασίματα του κερατά βέβαια.
Mpeg2 κανονικά. Δεν έχω θέμα με σπασίματα και η αλλαγή καναλιών είναι πιο γρήγορη (χχχ->mpeg2) από ότι σε mpeg4 (xx->mpeg4)
Γενικά δουλειά κάνει, χρησιμοποιώ και το guide ή το channel list για να αλλάζω κανάλια και γλιτώνω από τα 4 δευτερόλεπτα του zapping.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλησπέρα φίλοι,

Χαίρομαι που άνοιξε αυτο το θέμα, πολύ ενδιαφέρον.

Προχθές αγόρασα ενα στεγνωτήριο για την σύζυγο απο τα Expert.
Χαζεύοντας στις τηλεοράσεις σταμπάρισα μια Philips 42PES0001D, τι καταπληκτική TV την οποία την έχουν προσφορά απο 1999 στα 1399. Επειδή μου γυάλισε κάνoντας Googling στην αγορά η τιμουλα ειναι σουπερ για την τηλεόραση αυτή. Γνωρίζει κάνείς τι λύση υπάρχει και εαν η μοντουλα αυτή παίζει στην τηλεόραση αυτή.
Ειναι μλκ να παίρνω και άλλο κουτάκι ........... !!!!
 

Μηνύματα
467
Reaction score
1
Απάντηση: Re: NEOTION MPEG-4

Καλησπέρα φίλοι,

Χαίρομαι που άνοιξε αυτο το θέμα, πολύ ενδιαφέρον.

Προχθές αγόρασα ενα στεγνωτήριο για την σύζυγο απο τα Expert.
Χαζεύοντας στις τηλεοράσεις σταμπάρισα μια Philips 42PES0001D, τι καταπληκτική TV την οποία την έχουν προσφορά απο 1999 στα 1399. Επειδή μου γυάλισε κάνoντας Googling στην αγορά η τιμουλα ειναι σουπερ για την τηλεόραση αυτή. Γνωρίζει κάνείς τι λύση υπάρχει και εαν η μοντουλα αυτή παίζει στην τηλεόραση αυτή.
Ειναι μλκ να παίρνω και άλλο κουτάκι ........... !!!!
με τα χρηματα που σκοπευεις να ξοδεψεις θα σου προτεινα να κοιταξεις κατευθειαν για καποιο μοντελο με ενσωματωμενο δεκτη mpeg 4 και να γλιτωσεις μια και καλη απο κουτακια και μοντουλες


αν θελεις την συγκεκριμενη ...παρε ενα τηλ στην philips hellas...
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Απάντηση: NEOTION MPEG-4

εχει δικιο ο nkaral φιλε,εδω λεμε πως να γλιτωσουμε απο εχτρα καλοδια και χειριστηρια οχι να φορτωθουμε και αλλα. τεσ/πα λοιπον παιδια οι πωλητες λενε παπαδες για μοντουλας κανενας δεν ξερει τι γινεται για αυτο και να ταιριαζει να λενε εσεις να 'στε επιφιλαχτηκοι! υπαρχουν τηλεωρασεις που διχνει οτι τεριαζει αλλα ζοριζει τη τν με αποτελεσμα κατα καιρους να βγαζει προβ. για να το τσεκαρετε απλα ενω εχετε εγκατεστημενη τη μοντ. και ειναι σβησμενη η τηλεωραση την βγαζε απο τη πριζα και την ξαναβαζετε μετα απο 5 λεπτα, αν ανοιξει κανονικα ταιριαζει σε οπιαδιποτε αλλη παρενεργεια δεν ταιριαζει. Α! και κατι αλλο καθυστεριση εικονας 2sec. εχεις και με εξωτερικο δεκτη.
 


Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: NEOTION MPEG-4

Λοιπόν επειδή μού την έχει σπάσει η όλη ιστορία με mpeg2 και mpeg4 εγώ δεν πρόκειται να αγοράσω κανέναν δέκτη για καμμία τηλεόραση! Ευκαιρία να κάνουμε αποτοξίνωση... Θα χρησιμοποιώ τις τηλεοράσεις μόνο για να βλέπω κανά DVD. Ευαγγελάτοι, τατιάνες, τράγκες και το κακό συναπάντημα εις το πυρ το εξώτερον!
 


Μηνύματα
463
Reaction score
32
Απάντηση: NEOTION MPEG-4

Απο τις ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ σχεδον εχουμε εμπεδωσει και μαθει απ' εξω ολες τις εκπομπες... Αληθεια η εκπμπη "το ρετιρε" θα το δειξουν φετος το καλοκαιρι σε mpeg 4.
 

Μηνύματα
126
Reaction score
0
Απάντηση: NEOTION MPEG-4

Περιοχή Λουτράκι Κορινθίας
Neotion CI Module FTA σε
Panasonic plasma TH-50PZ70E (συμβατή MPEG-2)
Αποτέλεσμα........................Τζίφος ΔΕΝ δούλεψε
Στα μενού την αναγνώρισε αλλά δεν έγινε τίποτα άλλο.
Απογοήτευση.
Κάποιος συμπάσχων μου σύστησε να αλλάξω την υποστήριξη χώρας από το μενού (πχ Γερμανία).
Δεν το δοκίμασα ακόμη γιατί δεν πρόλαβα να πάω (εξοχικό).
Αν μπορεί ας το δοκιμάσει κάποιος άλλος κάτοχος Panasonic μπάς και ...
Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία ...
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: NEOTION MPEG-4

Με Philips 37pfl9732d:
EPG OK με Ελληνικά
Εικόνα σίγουρα καλύτερη από αναλογική και από ΕΡΤ mpeg2
Πολλά σπασίματα και μάλλον δεν φταίει η Digea γιατί στην ίδια TV μέσω του HTPC δεν έχει
Zapping δραματικό

Με LG M228WD
Δεν παίζει αφού δοκίμασα και αλλαγή region
άσε που υπερθερμαινεται η καρτούλα
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: NEOTION MPEG-4

Με Samsung LE 656 47" με NEOTION FTA+, Samsung firmware 1.023 περιοχή Γλυφάδα (κάτω από τη Βουλιαγμένης) λειτουργεί σχεδόν κανονικά αφού πρόσεξα τα εξής:

1. Όταν έπαιζα με το μενου για DTV και ζήτησα υπότιτλους πάγωσε η εικόνα - μπορεί να έχει σχέση με αυτό που έχει αναφέρει κάποιος από τους συμφορουμήτες σχετικά με το PRISMA+ και τους υπότιτλους προηγουμένως. Το PRISMA+ αφαίρεθηκε καλού κακού από τη λίστα.

2. Η εναλλαγή μεταξύ MPEG2 & MPEG4 δεν έχει δείξει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα πλην μίας μικρής καθυστέρησης...

3. Σήμερα επιβεβαίωθηκε ότι η εκπομπή της DIGEA έχει θέμα (και μάλλον ο εισαγωγέας της NEOTION έχει δίκιο...) συγκεκριμένα έβλεπα κανονικά τα ALTER, ALPHA, ANT1 και Μ.TV και δεν έβλεπα μόνο άκουγα σπαστά SKAI, MEGA & STAR - θεώρησα ότι είναι πρόβλημα της κάρτας αλλά ούτε ο γείτονας στον επάνω όροφο με εξωτερικο κουτί έβλεπε τα τρία αυτά κανάλια. Η εναλλαγή από τα προβληματικά στα υπόλοιπα που έπαιζαν δεν δημιουργήσε κάποιο πρόβλημα.

Νομίζω ότι αν δεν περάσει ένα διάστημα να λυθούν τα όποια προβλήματα στην Αθήνα (που προφανώς δεν τα ανακοινώνουν) δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα για την καρτούλα.

Τι νόημα έχει τα κρατικά κανάλια να είναι σε MPEG2 (που είναι σχεδόν όλη η Ευρώπη και οι περισσότερες νέες τηλεοράσεις) και οι υπόλοιποι να είναι σε MPEG4; Μήπως πρόκειται να παίξουν ή να φτιάξουν κάτι που να χρειάζεται ουσιαστικά το MPEG4 σε μία τόσο μικρή αγορά όπως η Ελληνική... ρωτάω από αφέλεια ... :121:
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.507
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top