Network switch - streamer - Για ποιο λόγο

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Ένα τόσο απλό switch δεν θα βοηθήσει στο πρόβλημα που περιγράφετε, αφήστε δε που δεν είναι σύνηθες φαινόμενο, παρά μόνο αν γίνεται ταυτόχρονη μεταφορά δεδομένων εσωτερικά στο δίκτυο. Προφανώς ψάχνετε δικαιολογίες για να εξιδανικεύσετε τις επιλογές σας. Και πάλι όμως, δεν μιλάμε για ανάγκη χρήσης κάποιου audiophile switch, αλλά κάποιου ικανού switch με δυνατότητα μετάδοσης μεγάλου όγκου δεδομένων ταυτόχρονα στο δίκτυο. Υπάρχει μια αναφορά στις προδιαγραφές των switches ( δεν θυμάμαι πως λέγεται ) σχετικά με αυτή την ικανότητα του switch. Και μη παραβλέπετε το γεγονός ότι υπάρχει και η ρύθμιση QoS μέσω της οποίας δίνουμε προτεραιότητες στους τύπους χρήσης του δικτύου.
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.799
Reaction score
8.058
Ελπίζω να είναι κρυμμένο το θέμα από τις μηχανές αναζήτησης. :help:

Κοίτα ρε φίλε όμως μια φάση. Γράφω από wifi και φτάνουν όλα τα γράμματα στο site. Πως γκεγκεν τούτο. Τροφή για σκέψη!

lol-laughing.gif
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
Define μεγαλο όγκο.....ειδικά σε οικιακο περιβάλλον γιατί θα τρελαθούμε εδω μέσα....10gb ανά θύρα για να ακους tidal;
Με 2 τέτοια έχω 60 χρήστες σε 3 vlan, με 6 servers (2 dc, 2 file servers. 1 app server και 1 sql server) και άλλους 50 με VPN πανω σε όλα σε 4 switch (και τηλεφωνία μαζί) και 6 access points να βαράνε και τα κινητά όλων + των guests
Μάντεψε....δεν νιώθει μία με 3 300ρες γραμμές (η μία stand by)
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Define μεγαλο όγκο.....ειδικά σε οικιακο περιβάλλον γιατί θα τρελαθούμε εδω μέσα....10gb ανά θύρα για να ακους tidal;
Με 2 τέτοια έχω 60 χρήστες σε 3 vlan, με 6 servers (2 dc, 2 file servers. 1 app server και 1 sql server) και άλλους 50 με VPN πανω σε όλα σε 4 switch (και τηλεφωνία μαζί) και 6 access points να βαράνε και τα κινητά όλων + των guests
Μάντεψε....δεν νιώθει μία με 3 300ρες γραμμές (η μία stand by)
Το clue της υπόθεσης ( που προφανώς δεν γνωρίζουν οι audiophile φίλοι μας ) είναι η κατάτμηση του δικτύου, το segmentation. Αυτό δηλαδή που κάνεις με τη χρήση των διακριτών switches και των vlans, που μειώνει τη περιττή αποστολή packets μέσα στο δίκτυο ( το multicasting αν δεν κάνω λάθος? ).
Η αλήθεια είναι ότι με ένα απλό router της Zyxel και κατά τη μεταφορά αρχείων απο ένα pc στο νεοσύστατο samba server μου, πάτωσε όλο το δίκτυο ακόμα και αν η ταχύτητα μετάδοσης ήταν στα 100mbps, ήτοι 10megabytes ανά δευτερόλεπτο maximum και σκοπεύω να κάνω κι εγώ segmentation, κάτι που ούτως ή άλλως σκόπευα να κάνω με χρήση vlans για λόγους ασφαλείας.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Η αλήθεια είναι ότι με ένα απλό router της Zyxel και κατά τη μεταφορά αρχείων απο ένα pc στο νεοσύστατο samba server μου, πάτωσε όλο το δίκτυο ακόμα και αν η ταχύτητα μετάδοσης ήταν στα 100mbps, ήτοι 10megabytes ανά δευτερόλεπτο maximum και σκοπεύω να κάνω κι εγώ segmentation, κάτι που ούτως ή άλλως σκόπευα να κάνω με χρήση vlans για λόγους ασφαλείας.
Vlan στο σπίτι για ένα λάπτοπ, 2 κινητά και ένα NAS? έλα μωρέ υπερβολή (εκτός αν θες απλά να παίξεις, τότε οκ)...
Κάνε το δίκτυο Gigabit που το 2024 παίζεις ακόμη με τα 100mbps και τίποτα άλλο...
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Vlan στο σπίτι για ένα λάπτοπ, 2 κινητά και ένα NAS? έλα μωρέ υπερβολή (εκτός αν θες απλά να παίξεις, τότε οκ)...
Κάνε το δίκτυο Gigabit που το 2024 παίζεις ακόμη με τα 100mbps και τίποτα άλλο...
Κάθε άλλο παρά περιττά είναι τα vlans, ακόμα και για τόσο λίγες συσκευές ( αν και εγώ θα χρησιμοποιήσω πολύ περισσότερες, servers, ασφαλή / επισφαλή vm's, thinclients, NAS κλπ ). Όσο για τα 100mbps, αυτή η ταχύτητα αφορά στο ένα μηχάνημα που έχω στήσει σαν smb server, το οποίο είναι παλιό και του έδωσα ρόλο καθώς το προόριζα για ανακύκλωση ή για χάρισμα. Δεν με πειράζει που έχει 100άρα κάρτα δικτύου γιατί θα είναι εφεδρικός backup server ( σκοπεύω να πάω by the book και να έχω τρία backups σε διαφορετικά σημεία ). Καίει όμως ελάχιστο ρεύμα και γλύτωσα και αρκετά χρήματα απο την αγορά ενός αποκλειστικού NAS. ;)

Ήταν να μη δεχτώ την επίθεση ransomware. Αφού τη δέχτηκα, βλέπω τα δίκτυα εντελώς διαφορετικά πια. ;)
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
787
Define μεγαλο όγκο.....ειδικά σε οικιακο περιβάλλον γιατί θα τρελαθούμε εδω μέσα....10gb ανά θύρα για να ακους tidal;
Με 2 τέτοια έχω 60 χρήστες σε 3 vlan, με 6 servers (2 dc, 2 file servers. 1 app server και 1 sql server) και άλλους 50 με VPN πανω σε όλα σε 4 switch (και τηλεφωνία μαζί) και 6 access points να βαράνε και τα κινητά όλων + των guests
Μάντεψε....δεν νιώθει μία με 3 300ρες γραμμές (η μία stand by)
Aς το πουμε αλλιως: switch οχι των 30ευρω αλλα των 50. Οχι διαμεταγωγες αρχειων μεσω των ρουτερ ως switch. Επωνυμα φισακια των 1,5ευρω και πριζακια των 5ευρω. Αν δεν βλεπει λογο καποιος, δεν πειραχει, βλεπει το προτυπο cat6. Καλωδια τυπικα cat6.

If Cat 6-rated patch cables, jacks and connectors are not used with Cat 6 wiring, overall performance is degraded and may not meet Cat 6 performance specifications.[/quote]

Managed switch στο σπιτι, δεν ειναι γενικα απαραιτητο.


Οσο για την παραμετρο που μας δημιουργει προβλημα: packet buffer οταν εχει τιμη κατω απο μισο megabyte οπως στο zyxelaκι παρακατω. Καθε πραγμα θελει το ψαξιμο του.


Τα gigabyte τα μεταφερεις διοτι η ταινια 4k τοσο χωρο πιανει. Μπορεις κ να βλεπεις κ να αντιγραφεις κ να ακους.

Οσο για την ορεξη του καθενος για μερικους εδω μεσα για γκρινια κ εξυπναδες ζαμαν φου. Οι προδιαγραφες υπαρχουν και υπάρχουν 10 ειδων ανθρωποι που ειτε τις καταλαβαινουν, ειτε... οχι
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Έχω αυτό το αρχαίο asus για πάνω από 10 χρόνια, μπορεί 15...


μη με βάζετε στη πρίζα για κανένα managed π.χ. αυτό (μιας και παίζουν κι άλλα μηχανάκια mikrotik) και δεν είμαστε για έξοδα :p :p :p :p

 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Δεν μας απασχολει η ταχυτητα διαμεταγωγης στο θεμα ποιοτητας ηχου. Οποιοδηποτε setup δικτυου με ταχυτητα 1GBps ειναι υπεραρκετο για καποιον που χρησιμοποιει Roon. Για απλο UPnP ακομα και τα 100 MBps ειναι υπεραρκετα.

Το θεμα ειναι αλλου. Απλα αναρωτηθειτε γιατι ολα τα επαγγελματικα switch (Cisco, Ubiquiti, Mikrotik) εχουν ground terminal η εισοδο για να τοποθετηθει βιδα για grounding.

Η απαντηση εχει δωθει απο καποιον που κατασκευαζει ο ιδιος dac και servers ..... Αναφερεται στο noise signature.....

https://avclub.gr/index.php?threads...y-einai-dynaton.174767/page-2#post-1058657368
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Δεν μας απασχολει η ταχυτητα διαμεταγωγης στο θεμα ποιοτητας ηχου.
Μας ενδιαφέρει ως προς το παράδειγμα που δόθηκε παραπάνω όπου γίνεται ταυτόχρονη χρήση του δικτύου απο πολλές συσκευές και πατώνει το σύμπαν. Κάτι που δεν λύνει η χρήση ενός "audiophile" switch, αλλά ενός switch το οποίο έχει μεγαλύτερο bandwidth ( πλήθος θυρών επί απαιτούμενη ταχύτητα επί δύο για να είναι full duplex συν κάτι ψιλά επιπλέον για απόθεμα, δηλαδή 8άρι gbit switch πρέπει να έχει τουλάχιστον 16Gbit bandwidth ).
ο θεμα ειναι αλλου. Απλα αναρωτηθειτε γιατι ολα τα επαγγελματικα switch (Cisco, Ubiquiti, Mikrotik) εχουν ground terminal η εισοδο για να τοποθετηθει βιδα για grounding.
Για τον ίδιο λόγο που το cat5 έχει διαφορετική πλέξη απο το cat6: απόρριψη θορύβου προκειμένου να λειτουργούν στη συχνότητα που είναι σχεδιασμένα χωρίς παρεμβολές => χωρίς ή έστω, λιγότερες απώλειες => λιγότερα σφάλματα μετάδοσης των πακέτων.
Η απαντηση εχει δωθει απο καποιον που κατασκευαζει ο ιδιος dac και servers ..... Αναφερεται στο noise signature.....
Κοίτα. Και μόνο η σύγκριση μεταξύ volumio και archphile η οποία έχει να κάνει με τον κώδικα στον οποίο έχει γραφτεί το κάθε λογισμικό και που το παραλληλίζει με το "noise signature", φτάνει όχι απλά για να μη τον πάρω στα σοβαρά, αλλά και για να κλ@σω στα γέλια. Με το συμπάθειο κιόλας, αλλά είναι γελοίο αυτό που γράφει.
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Κοίτα. Και μόνο η σύγκριση μεταξύ volumio και archphile η οποία έχει να κάνει με τον κώδικα στον οποίο έχει γραφτεί το κάθε λογισμικό και που το παραλληλίζει με το "noise signature", φτάνει όχι απλά για να μη τον πάρω στα σοβαρά, αλλά και για να κλ@σω στα γέλια. Με το συμπάθειο κιόλας, αλλά είναι γελοίο αυτό που γράφει.
Πιστευω αν δεν τον παρεις στα σοβαρα θα στεναχωρηθει πολυ.....

Ειδικα αν συγκρινουμε τις γνωσεις σου σε σχεση με τις δικες του πανω στο θεμα η αποψη σου εχει ιδιαιτερη βαρυτητα...

Αν ηξερες τι εχει σχεδιασει θα μιλαγες αλλιως..... και σιγουρα θα σκεφτοσουν δυο φορες πριν αποκαλεσεις καποια αποψη γελοια....
 

Μηνύματα
412
Reaction score
270
Ο κωδικας που εχει γραφει ενα λογισμικο τελικα ακουμπαει στο πως γινεται utilized o επεξεργαστης και τα υποσυστηματα, αρα ναι ακομα και αυτο ειναι λογικο να εχει αποτυπωμα στον θορυβο. Τωρα για το ποσο reject κανουν το θορυβο τα dac ωστε να εχουν ανοσια, ισως καποια να το κανουν σχεδον στο μεγιστο βαθμο ισως οχι.
 



wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
να ρίξω λίγο λάδι στη φωτιά :p :p

και όταν το streamer δεν έχει dac αλλά συνδέεται με dac μέσω οπτικής...
ο θόρυβος γίνεται γαργάρα αφού φεύγει ο χαλκός?
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Αν ηξερες τι εχει σχεδιασει θα μιλαγες αλλιως..... και σιγουρα θα σκεφτοσουν δυο φορες πριν αποκαλεσεις καποια αποψη γελοια....
Κρίνω με βάση αυτά που διαβάζω. Θα ήταν σοβαρή τοποθέτηση αν ΔΕΝ περιελάμβανε ζητήματα κώδικα σε μια ανάρτηση που μιλά για τη σπουδαιότητα των καλωδίων ως προς την υποτιθέμενη απόρριψη θορύβου.
Ο κωδικας που εχει γραφει ενα λογισμικο τελικα ακουμπαει στο πως γινεται utilized o επεξεργαστης και τα υποσυστηματα, αρα ναι ακομα και αυτο ειναι λογικο να εχει αποτυπωμα στον θορυβο. Τωρα για το ποσο reject κανουν το θορυβο τα dac ωστε να εχουν ανοσια, ισως καποια να το κανουν σχεδον στο μεγιστο βαθμο ισως οχι.
Άλλο πράγμα ο θόρυβος και εντελώς διαφορετικό πράγμα το latency του συστήματος το οποίο οφείλεται - μεταξύ άλλων, αλλά τώρα αυτό εξετάζουμε - στο πόσο καλά έχει γραφτεί ο κώδικας.

@gpol Θυμάσαι τον Γιάνννη με τα τρία 'ν' που έπινε νερό στο όνομα των Chord Qutest...? Υποθέτω ότι γνωρίζεις τα συγκεκριμένα dacs. Θέλεις να μας πεις σε τί ακριβώς οφείλεται η όποια υπεροχή τους έναντι των άλλων, τυπικών υλοποιήσεων;
 

Μηνύματα
412
Reaction score
270
να ρίξω λίγο λάδι στη φωτιά :p :p

και όταν το streamer δεν έχει dac αλλά συνδέεται με dac μέσω οπτικής...
ο θόρυβος γίνεται γαργάρα αφού φεύγει ο χαλκός?
Εκει εχεις την μετατροπη ηλεκτρικου σηματος σε φως και το αντιστροφο στην εξοδο, και εχει μετρηθει οτι σχεδον παντα τα καλωδια optical εμφανιζουν περισσοτερο jitter απο τα coaxial.

Τελικα ειναι θεμα μιγματος, αλλα πως καποιος θα βγαλει το αθροισμα (τα συν και πλην καθε επιλογης) των επιμερους θορυβων για να ζυγισει τι συμφερει περισσοτερο ειναι αγνωστο.

Στη δικη μου περιπτωση η coaxial εκτος οτι μου δινει τη δυνατοτητα για 24/192 που η optical in στο dac μου ειναι max 24/96 , κανει και μεγαλυτερη απορριψη jitter το dac συν οτι συνεσφερει λιγοτερο το ιδιο το καλωδιο. Επιπλεον η coaxial in ειναι galvanically isolated στο dac μου.
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Στη δικη μου περιπτωση η coaxial εκτος οτι μου δινει τη δυνατοτητα για 24/192 που η optical in στο dac μου ειναι max 24/96
Οι οποίες διαφορές μεταξύ και των δύο σε σχέση με το "ταπεινό" 16/44.1 μπορούν να ακουστούν μόνο απο νυχτερίδες, σε καταστάσεις θορύβου περιβάλλοντος που δεν συναντώνται πουθενά στο σύμπαν ( οκ, υπάρχουν και οι ανηχοϊκοί θάλαμοι, αλλά και πάλι θα ακούμε το χτύπο της καρδιάς μας ) και σε εντάσεις που ούτε τα αυτιά μας αντέχουν, ούτε τα ηχοσυστήματά μας μπορούν να αναπαράξουν.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.285
Οι οποίες διαφορές μεταξύ και των δύο σε σχέση με το "ταπεινό" 16/44.1 μπορούν να ακουστούν μόνο απο νυχτερίδες, σε καταστάσεις θορύβου περιβάλλοντος που δεν συναντώνται πουθενά στο σύμπαν ( οκ, υπάρχουν και οι ανηχοϊκοί θάλαμοι, αλλά και πάλι θα ακούμε το χτύπο της καρδιάς μας ) και σε εντάσεις που ούτε τα αυτιά μας αντέχουν, ούτε τα ηχοσυστήματά μας μπορούν να αναπαράξουν.
Συγγνωμη κιολας, αλλα δεν ακους καραμπαμ διαφορες στις συχνοτητες δειγματοληψιας;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.352
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top