Neumann NDH 20 monitoring headphones

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Είναι πραγματικά πολύ δύσκολο το οικιακό σεταπ να πλησιάσει τέτοια επίπεδα ποιότητας.. Προφανώς αυστηρά και μόνο με άριστα ενεργά μόνιτορ σε περιποιημένο ηχητικά χώρο, και σαμπ σε κάθε τοίχο..

Ωστόσο, έχει "άλλη χάρη" το οικιακό σεταπ, που σχετίζεται τόσο με το πολυκάναλο (και δη ιμερσιβ) αίσθημα, όσο και με την αίσθηση συμμετοχής του σώματος στις χαμηλές συχνότητες.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
αλλη χαρη μπορει να εχει, δεν ξερω δεν εχω ακουσει τοσο καλο πολυκαναλο, αλλα εχει και αλλο κοστος :) σου μενουν ρεστα για μια 883 harley
ελα παμε λιγοοοοοοοοοοοοοοοοοοο οι bassheadsssss

 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Είναι τονισμένα μέσο χαμηλά με συγκρατημένη μεσαία περιοχή και σχετικό τσίμπημα ψηλά.
Ο ορισμός του V shaped tuning.
Ευχάριστο άκουσμα μεν αλλά απέχει μακράν της ουδετερότητας.
Ακατάλληλα για mixing και mastering out of the box.
Είναι πεντακάθαρα και χωρίς ίχνος παραμόρφωσης.
Σφίγγουν πολύ και ιδρώνουν γρήγορα.
Αυτά.

ΥΓ - Δυστυχώς έχω σβήσει τις αποδείξεις...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Είναι πάντως πολύ σημαντική vasilisnt η κατάθεση της δικής σου εμπειρίας από τη χρήση αυτών των ακουστικών της Νιούμαν, και σημειώνεται. ;)

Προσωπικά κατάφερα να παίζει το σετάπ το ίδιο ισορροπημένα και με όμοια τονικότητα με τα ακουστικά που είχα, τα οποία και προμηθεύτηκα με αυτό το σκοπό, να κάνω 1:1 σύγκριση, να βλέπω που χάνει το σετάπ, δηλαδή αποτέλεσαν για μένα εργαλεία ακουστικού ελέγχου του οικιακού σεταπ. ;)

Μέχρι που έφτασε να ξεπεράσει το σετάπ τα ακουστικά, και να προτιμώ (με μεγάλη διαφορά όμως) το οικιακό σεταπ, σε όλες τις παραμέτρους, πάντα σε απλό δικάναλο περιεχόμενο, γιατί άμα ξεκινήσει το ιμερσιβ, τα στερεοφωνικά ακουστικά είναι χαμένα από χέρι, δεν υπάρχει σύγκριση, καμία.

Κι έτσι, τα έδωσα στην κόρη μου τη μεγάλη τα ακουστικά μου, και έχει ξετρελαθεί το παιδί, ακούει για πρώτη φορά στη ζωή του τέτοια ποιότητα στη μουσική, είναι ενθουσιασμένο!

Πάντως τα Νιούμαν, ομολογώ πως τα "ζαχαρώνω"...
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
κοκοκοκοκοκκοκοκοοοοοοοο

αντε να σου αφιερωσω και ενα με φωνες πιασαρικο....

με προσοχη ομως ε , μην το βαζεις οταν εχεις επισκεψεις αντρικες...

 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
καμια σχεση... βαζεις στην εξισωση το χωρο και λειπει το μπασο...

παρε πρωτα ή ακουσε στο Νακα τα ακουστικα και τα ξαναλεμε...
Ναι δεν αντιλεγω, αλλα οι φιλοι μου με λενε νταμπο...
δεν μπορω να παω σε καταστημα λογω ιδιοσυγκρασιας (παραξενιας) ..
για ηχεια πισι τα θελω στο μισο μετρο..δεν αντιλεγω οτι συμμετεχει και ο χωρος.. :)
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
συμφωνω οτι ειναι κουραστικα για πολυωρη χρηση αλλα απομονωνουν παρα πολυ καλα , χανεις καπου για να κερδισεις αλλου μαλλον
Ναι δεν αντιλεγω, αλλα οι φιλοι μου με λενε νταμπο...
δεν μπορω να παω σε καταστημα λογω ιδιοσυγκρασιας ..
για ηχεια πισι τα θελω στο μισο μετρο.. :)
τα αγορασα χωρις να τα ακουσω... και δεν το μετανιωνω

δεν θα ακουσεις το ιδιο, ενημερωτικα...
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Είναι πάντως πολύ σημαντική vasilisnt η κατάθεση της δικής σου εμπειρίας από τη χρήση αυτών των ακουστικών της Νιούμαν, και σημειώνεται. ;)

Προσωπικά κατάφερα να παίζει το σετάπ το ίδιο ισορροπημένα και με όμοια τονικότητα με τα ακουστικά που είχα, τα οποία και προμηθεύτηκα με αυτό το σκοπό, να κάνω 1:1 σύγκριση, να βλέπω που χάνει το σετάπ, δηλαδή αποτέλεσαν για μένα εργαλεία ακουστικού ελέγχου του οικιακού σεταπ. ;)

Μέχρι που έφτασε να ξεπεράσει το σετάπ τα ακουστικά, και να προτιμώ (με μεγάλη διαφορά όμως) το οικιακό σεταπ, σε όλες τις παραμέτρους, πάντα σε απλό δικάναλο περιεχόμενο, γιατί άμα ξεκινήσει το ιμερσιβ, τα στερεοφωνικά ακουστικά είναι χαμένα από χέρι, δεν υπάρχει σύγκριση, καμία.

Κι έτσι, τα έδωσα στην κόρη μου τη μεγάλη τα ακουστικά μου, και έχει ξετρελαθεί το παιδί, ακούει για πρώτη φορά στη ζωή του τέτοια ποιότητα στη μουσική, είναι ενθουσιασμένο!

Πάντως τα Νιούμαν, ομολογώ πως τα "ζαχαρώνω"...
Θα σου αρέσουν.
Μοιάζουν ηχητικά.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
ναι... ετσι το ειπα για τα Neumann ... οχι για τα ακουστικα.. :))
...ενα πολυ μικρο ποσοστο του ρεπερτοριου (συνεχως αυξανομενο..αυτο δεν ηταν στο αρχικο σχεδιο, αλλα ευπροσδεκτο..) εμπεριεχει αξιοπρεπεις ηχογραφησεις, αν χρειαστει αναγκη για ακουστικα και απομονωση...ναι δεν εχω κανενα λογο να μην παρω αυτα...
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
κατσε να κλεισω την καρτελα με τον θωμανν να μην τον βλεπω.. και πατησω το κουμπι βαλτα τριποντο(καλαθι).
θελουμε τιποτα, θα παρω μια καρτα ηχου, και οτι χαζομαριτσα βρω για να συγκεντρωσω το ποσο δωρεαν αποστολης..μολις μου απαντησουν στο εμαιλ που τους εστειλα χτες βραδυ 🐒
 



Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Πάντως τα πουλάει κάποιος, δεν ξέρω αν το είδατε και ενδιαφέρεστε!

 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Θα'θελα να βγάλει η ρημαδα η Νιούμαν ασύρματα ακουστικά που να παίζουν άψογα Dolby Atmos, πακέτο με ταλαντωτή πλάτης, για αίσθηση χαμηλών συχνοτήτων, μάλλον πολλά θέλω, ε; :lol:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.211
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top