Neumann NDH 30

Μηνύματα
6.687
Reaction score
5.215
Το σημαντικό είναι ότι ψάχνοντας όλα τα review για το χειρότερο, κατάλαβες καλά και για τι μιλάμε!
Όντως, κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου βγαίνουν και πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Βέβαια τα πιο ασφαλή θα είναι όταν τα πάρω στον χώρο μου.
Εξάλλου είμαι κατά τα γραφόμενα ο ιδανικός χρήστης των NDH30, αφού στο γραφείο στη δουλειά έχω στημένα Neumann KH80 + KH805 sub + Monitor Alignment 1. Εξ ου και ο λόγος συμμετοχής μου στο νήμα.

With its high linearity and element decision, the NDH 30 is completely appropriate with a loudspeaker system that has been optimally calibrated utilizing Neumann Automatic Monitor Alignment. Mixes that started at home or on the road utilizing the NDH 30 will be seamlessly continued within the studio utilizing KH-Line loudspeakers – and vice versa.
https://www.ecoustics.com/reviews/neumann-ndh-30/

Αν όντως θα βαζοβγάζω τα ακουστικά και η απολαβή θα είναι ίδια με τα μόνιτορ + σαμπ, θα είμαι ικανοποιημένος.
 

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
κι όχι μετά από ...δύο μέρες
Α, τα αγόρασες τελικά ; Με γειά. Να τα ευχαριστηθείς.

Κανόνισε μετά απο κανά μήνα να αρχίζεις να γκρινιάζεις, δε μ' αρέσουν, εδώ το όμποε δεν έχει σώμα κλπ :D
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Δυό ωραίες ¨γκάφες" μου από την ημέρα που τα προωτοάκουσα: :redface:

1) Ταξιδεύοντας προς στην Αθήνα με το τραίνο για την (πρώτη) έκθεση και για προσπάθεια ακρόασης των NDH 30 (και άλλων) σε κατάστημα, είπα να πάρω μετά από πολύ καιρό ένα τεύχος του hxosplus για να χαζέψω στη διαδρομή. Αλλά κουρασμένος "λαγοκοιμήθηκα", χώρια που οι 5-6 ώρες ταξιδιού που είχα συνηθίσει ως φοιτητής έγιναν πλέον 2,5-3. Λίγο πριν κατεβώ από το τραίνο ξεφύλλισα το περιοδικό και "πήρα είδηση" ότι υπήρχε δοκιμή τους (τεύχος Σεπτεμβρίου)!

2) Στο κατάστημα, αφού άκουσα/σύγκρινα προσεκτικά για 1,5 ώρα, ζήτησα άδεια να βγάλω από την τσάντα μου το miniDSP Ears και το laptop μου για μετρήσεις. Προς τιμήν τους δεν είχαν καμμία αντίρρηση. Ε, δεν δούλεψε το ρημάδι! Δούλευε ένα χρόνο και εκείνη την ημέρα δεν... Το πάλεψα για 20 λεπτά, μονίμως το ίδιο error έβγαζε, το ξαναμάζεψα ντροπιασμένος. Ακόμα θα γελάνε τα παιδιά στον Φ. ΝΑΚΑ με το γραφικό Σαββατιάτικο επισκέπτη! Χώρια που έχασα πολύτιμο χρόνο από την κατοπινή ακρόαση των Focal Clear MG και δεν πρόλαβα να βγάλω βέβαιο συμπέρασμα!
(Μετά από μέρες βρήκα τι είχα κάνει: είχα τικάρει ένα λάθος κουτάκι ανάμεσα στις πολλές ρυθμίσεις που είχε να κάνει με κάποιο time reference. Πάντως αν είχε δουλέψει, μάλλον θα τα αγόραζα επιτόπου κι όχι μετά από ...δύο μέρες!)
Θα μπορούσες να πεις άποψη σχετικά με Neumann vs Focal? Άκουσα τα Professional στην έκθεση που έγινε πρόσφατα και έπαθα ένα μικρό σοκ από το ακουστικό. Βέβαια επειδή ξεκίνησαν μετά τα μεγαλά ηχεία να παίζουν στο χώρο, σκέφτομαι να πάω μια βόλτα από το κατάστημα να κάνω ένα πιο σοβαρό άκουσμα.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Α, τα αγόρασες τελικά ; Με γειά. Να τα ευχαριστηθείς.

Κανόνισε μετά απο κανά μήνα να αρχίζεις να γκρινιάζεις, δε μ' αρέσουν, εδώ το όμποε δεν έχει σώμα κλπ :D
Ευχαριστώ!

Ναι, θα έγραφα όλα αυτά χωρίς να τα έχω ακούσει αρκετά; Τα έχω ήδη δυο τρεις εβδομάδες.

Όμποε με σώμα;; Μόνο λαιμό δεν έχουν αυτά; ... Εγώ χαϊεντάς δεν γίνομαι! Κάλιο να πέσω στο μετρό! 😄
Τώρα που το λες, λόγω της πρόσφατης υποτροπής της πινκφλοΐντίτιδας, θαύμαζα χθες στο Comfortably Numb πόσο πιο όμορφα και ρεαλιστικά ακούγονταν δυο πνευστά, ένα ξύλινο κι ένα χάλκινο (πιθανότατα όμποε και τρομπόνι) που δεν έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο αλλά συμμετέχουν κάποια στιγμή στο υπόβαθρο.
Θα ψάξω να βρώ και έργα για σόλο όμποε γιατί με έβαλες σε ανησυχία! :laugh:
 
Last edited:

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Μόνο λαιμό δεν έχουν αυτά; .
Για αυτό το είπα, δεν λέω τυχαία πράγματα εγώ :D, εντάσσω κάποιες φορές μικρά γνωστικά στοιχεία στο χιούμορ μου (σαν χόμπι ένα πράγμα), που λίγοι pick up και χαίρομαι που το έπιασες, όχι για εμένα, αλλά για εσένα καθώς δείχνει και την υψηλή τάση που έχεις πρός διερεύνηση όσων πληροφοριών λαμβάνεις, έστω και μικρές, έστω και υπό πλαισίου φαινομενικά out of context και την μετατροπή τους σε κάτι δυνητικά θετικά διερευνήσιμο πρός όφελος σου, πιθανό στόχο αλλά και γνώση.;):D

Το να θέλεις να έχει καλό σώμα μέχρι και το όμποε είναι υψηλή απαίτηση και αποτελεί υψηλή γκρίνια και απαιτητικότητα για όποιον το επιδιώκει και το είπα για να μην το παρακάνεις για τις απαιτήσεις σου κάθως βλέπω ότι έχεις αρκετές και δεν είναι κακό. Σου έθεσα απλώς ένα υψηλό πήχη τελειομανίας για να λειτουργήσει και το χιουμοριστικό στοιχείο πιο έντονα δημιουργώντας μεγαλύτερη "αντίθεση" μεταξύ μιας μικρής πιθανότητας δύσκολα επιτευχθείσας επιδίωξης και μιας μεγάλης πιθανότητας απορρίψης των ακουστικών ή όποιων μηχανημάτων δια το λόγο αυτό. Ιδίως στην απόσταση που κάθεται το όμποε (αλλά και όταν είναι close miked τότε ξέχνα το) δεν υπάρχει συχνά περίπτωση να ακούσεις καλό σώμα, είναι επιδίωξη ¨άστοχη" shooting for the stars κατάσταση, που εάν πείς να την κυνηγήσεις πιο πιθανόν να οδηγήσει σε απογοήτευση (ακόμη και με λαμπάτο χα χα).

Με λίγα λόγια , εαν δεν κατάλαβες .... εύγε.

:D:D:D:D
 
Last edited:

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Δυο απλές οδηγίες για όποιον θελήσει να ακούσει σωστά τα NDH 30:

1) Φαίνεται πως κάποιοι δεν προσέχουν την (μεγάλη) παραξενιά των ακουστικών να έχουν το (μονόπλευρο) καλώδιο στα ΔΕΞΙΑ. Παρασύρονται και τα φορούν με το καλώδιο στα αριστερά όπως έχουμε μάθει με τα περισότερα μονόπλευρα καλώδια. Έλα όμως που η σχεδίαση των ακουστικών έχει off center μετατροπείς και μάλιστα με κλίση (τεχνική που πρωτοεφαρμόστηκε μάλλον στα HD800 και τη συναντάμε και σε Focal, Meze, Neumann, ίσως και αλλού). Το εσωτερικό των NDH 30 φαίνεται στη φωτογραφία πιό κάτω.
Αυτή η διάταξη στέλνει τον ήχο στα αυτιά από το εμπρόσθιο μέρος τους. Όταν τα ακουστικά φορεθούν ανάποδα τον στέλνει από πιο πίσω, αλλάζοντας αισθητά την τονική απόκριση (πτώση στις υψηλότερες μεσαίες και υψηλές συχνότητες). Μέτρησα αυτή τη διαφορά με το miniDSP Ears και φαίνεται καθαρά στη δεύτερη εικόνα (κόκκινη καμπύλη: τα ακουστικά φορεμένα κανονικά, πράσινη: φορεμένα ανάποδα). Προσοχή λοιπόν, το καλώδιο να είναι στα ΔΕΞΙΑ!
20220612_142719_HDR (2).jpg
NDH 30 - INVERTED.jpg


2) Λόγω αυτής της διάταξης, κι επειδή τα κυκλικά μαξιλαράκια είναι ευρύχωρα, προσέχουμε τις πρώτες φορές να κεντράρουμε το αυτί εκεί που αισθάνεται πιο ελεύθερο. Μετά από λίγες φορές το αυτί/χέρια συνιθίζουν και το κάνουν αυτόματα με ακρίβεια και επαναληπτικότητα. Εκεί τα drivers έχουν τη βέλτιση θέση και την πιό επίπεδη απόκριση. Δεν είναι δύσκολο γίνεται παραγματικά αυτόματα, όπως και σε κάθε άλλο ακουστικό με κυκλικά μαξιλαράκια αντί για οβάλ. Αν όμως σπρώξουμε τα ακουστικά επίτηδες πιό κοντά στο πρόσωπο, τα drivers απομακρύνονται περισσότερο από τον ακουστικό πόρο και τότε μειώνονται κάπως οι υψηλές συχνότητες. Αυτό αποτυπώνεται πολύ καλά στις παρακάτω μετρήσεις που έκανα μετακινώντας κάθε φορά τα ακουστικά κατά 3mm αρχίζοντας από θέση στριμωχτή προς το πρόσωπο και φέρνοντάς τα σταδιακά στη φυσική/διαισθητική τους θέση δηλ. με τα αυτιά κεντραρισμένα:

NDH 30 - forward to back.jpg


Η κόκκινη καμπύλη είναι αυτή της ακραίας θέσης ενώ οι 2 κορυφαίες αντιστοιχούν εκεί που φοριούνται αυτόματα τα ακουστικά μετά από τις πρώτες χρήσεις. Αυτή η οδηγία μπορεί να είναι υπερβολική για κυκλικά μαξιλαράκια με συμμετρικά τοποθετημένα drivers, αλλά υποθέτω χρήσιμη για ακουστικά με off center drivers.
(Η αντίθετη ώθηση των ακουστικών, δηλ προς το πίσω μέρος του κεφαλιού, επιφέρει πάλι μια μικρή μείωση των υψηλών, αλλά αφήνει σταθερή την χαμηλότερη περιοχή μεταξύ 2 και 3 kΗz).

ΣΗΜ. Θα μπορούσα σαν τρίτη οδηγία να γράψω ότι τα ακουστικά φανερώνουν τις μεγάλες διαφορές τους από τα HD 650 (κυρίως τη σοβαρή αύξηση λεπτομέρειας σε όλο το φάσμα και τις φυσικότερες χροιές) μόνο με πολύ αξιόλογα ηλεκτρονικά - αλλά είναι αυτονόητο. Με "απλά" ηλεκτρονικά εκείνα που γίνονται πιο εύκολα αντιληπτά είναι μόνο τα εύκολα δηλ. η άμεση επέκταση προς τις πολύ χαμηλές συχνότητες και η γενικά ομαλότερη συμπεριφορά.
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.232
Reaction score
27.035
Αχ αυτά τα κορμιά των οργάνων... Το κορμί για να μπορείς να το κρίνεις θέλει ικανού χρόνου φυσική επαφή. Ήθελα νάξερα, από όλους αυτούς τους του χαλιεντάδες που λέν και ξαναλέν, πόσοι την έχουν.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Ευχαριστούμε για την αναλυτική παρουσίαση και ειδικά για τις μετρήσεις.

Μεγεια!

Μου κινησες μετά από καιρό το ενδιαφέρον για ενσύρματα ακουστικά.
 


head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Θα μπορούσες να πεις άποψη σχετικά με Neumann vs Focal? Άκουσα τα Professional στην έκθεση που έγινε πρόσφατα και έπαθα ένα μικρό σοκ από το ακουστικό. Βέβαια επειδή ξεκίνησαν μετά τα μεγαλά ηχεία να παίζουν στο χώρο, σκέφτομαι να πάω μια βόλτα από το κατάστημα να κάνω ένα πιο σοβαρό άκουσμα.
Έχω ήδη γράψει εδώ στο post #147. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να τα δοκιμάσω σωστά και σκοπεύω να τα ξανακούσω όταν ξαναβρεθώ στην Αθήνα.
 

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Αχ αυτά τα κορμιά των οργάνων... Το κορμί για να μπορείς να το κρίνεις θέλει ικανού χρόνου φυσική επαφή. Ήθελα νάξερα, από όλους αυτούς τους του χαλιεντάδες που λέν και ξαναλέν, πόσοι την έχουν.
Οι Χαιεντάδες δεν είναι υπέρ των σύγχρονων μεθόδων τεχνολογικής εξέλιξης στην αναπαραγωγή της μουσικής και εικόνας. Οπότε δε βλέπω να καταλήγουν τόσο εύκολα ή γρήγορα ή επί σκοπώ, όπως άλλοι, στην υιοθέτηση των virtual reality 3D με dsp που απο ότι μαθαίνω ήδη στοχεύουν σε ultimate sexual 3D εμπειρίες, επενδύοντας μάλιστα και σε γάντια με σένσορες για μεταφορά αισθήσεων "φυσικής" επαφής με διάφορα υλικά.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Α, τα αγόρασες τελικά ; Με γειά. Να τα ευχαριστηθείς.

Κανόνισε μετά απο κανά μήνα να αρχίζεις να γκρινιάζεις, δε μ' αρέσουν, εδώ το όμποε δεν έχει σώμα κλπ :D
Το συχνοτικό εύρος στο oboe βρίσκεται μεταξύ 233 & 1400 περίπου Hz. Δεδομένου ότι η προτιμητέα από τον head-stef καμπύλη δεν ακολουθεί τη γνωστή πορεία της Harman σε αυτήν τη ζώνη έχοντας περισσότερη συγκριτικά ενέργεια στη ζώνη 200-400 Hz και μικρότερη στη ζώνη 400-1400 Hz θ'αναμενόταν θεωρητικά λιγότερη έκδηλη η παρουσία του oboe .

Στην πράξη όμως αναμένεται να κριθεί η ισορροπία με την παρουσία του oboe και από τον αλληλοσυσχετισμό συχνοτικών ζωνών στις οποίες εκείνο...δεν θα έβγαζε νότες.:wink:
Δεν γίνεται επίσης να μιλάμε για ΄΄σώματα΄΄ ειδώλων χωρίς παρεχόμενη ΄΄ out of head ΄΄ εμπειρία ηχητικής σκηνής.


Είναι προφανές ότι οι προτιμήσεις του head-stef δεν ακολουθούν την προτεινόμενη από τη Harman καμπύλη βασισμένη στις μελέτες του Dr. Sean Olive... Αυτό δεν είναι κατακριτέο, επιβάλλεται όμως κατά τη γνώμη μου κάποια τόνωση στα άκρα του φάσματος (από 150 Hz και κάτω και κάποια τόνωση τύπου Harman σε μεσοϋψηλές οκτάβες καθώς θα χαμηλώνει σημαντικά η μέση στάθμη ακρόασης ή θ'ανερχόταν ο θόρυβος περιβάλλοντος - όπως λ.χ. κατά τις μετακινήσεις μέσα σε πόλη ή παραμονή σε χώρους εστίασης.
1668443612424.png
 

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Το συχνοτικό εύρος στο oboe βρίσκεται μεταξύ 233 & 1400 περίπου Hz. Δεδομένου ότι η προτιμητέα από τον head-stef καμπύλη δεν ακολουθεί τη γνωστή πορεία της Harman σε αυτήν τη ζώνη έχοντας περισσότερη συγκριτικά ενέργεια στη ζώνη 200-400 Hz και μικρότερη στη ζώνη 400-1400 Hz θ'αναμενόταν θεωρητικά λιγότερη έκδηλη η παρουσία του oboe .

Στην πράξη όμως αναμένεται να κριθεί η ισορροπία με την παρουσία του oboe και από τον αλληλοσυσχετισμό συχνοτικών ζωνών στις οποίες εκείνο...δεν θα έβγαζε νότες.:wink:
Δεν γίνεται επίσης να μιλάμε για ΄΄σώματα΄΄ ειδώλων χωρίς παρεχόμενη ΄΄ out of head ΄΄ εμπειρία ηχητικής σκηνής.


Είναι προφανές ότι οι προτιμήσεις του head-stef δεν ακολουθούν την προτεινόμενη από τη Harman καμπύλη βασισμένη στις μελέτες του Dr. Sean Olive... Αυτό δεν είναι κατακριτέο, επιβάλλεται όμως κατά τη γνώμη μου κάποια τόνωση στα άκρα του φάσματος (από 150 Hz και κάτω και κάποια τόνωση τύπου Harman σε μεσοϋψηλές οκτάβες καθώς θα χαμηλώνει σημαντικά η μέση στάθμη ακρόασης ή θ'ανερχόταν ο θόρυβος περιβάλλοντος - όπως λ.χ. κατά τις μετακινήσεις μέσα σε πόλη ή παραμονή σε χώρους εστίασης.
View attachment 270098
Σωστή η ανάλυση όπως πάντα, και συμφωνώ, με την μικρή υποσημείωση ότι αναφερόμουνα στο όμποε, όπως συνήθως είναι ηχογραφημένο σε ορχήστρικα έργα και την απόσταση στην οποία απεικονίζεται.

Γενικά, το συχνοτικό φάσμα 100 - 500 Hz, για εμένα, νομίζω σου το έχω αναφέρει ξανά, είναι πολυ σημαντικό και πρέπει να έχει μεγαλύτερη ενέργεια. Είναι αυτό που προσθέτει μεγάλο μέρος της λεγόμενης "μουσικότητας" και "δεσίματος" της μουσικής αλλά και σώμα σε αρκετά όργανα. Δεν βοηθάει βέβαια στο κάπως "ψυχρό" , αναλυτικό άκουσμα που πολλοί αρέσκονται και δεν βοηθάει επίσης στο ακριβές pin point imaging, αλλά προσωπικά το τελευταίο και το θυσιάζω και δεν μου αρέσει διότι δίνει ένα "τεχνικό" artificial χαρακτήρα στο άκουσμα (μειώνοντας το σε μια κατάσταση αναπαράστασης περισσότερο "ήχων" και όχι μουσικής και εάν υπάρχει και πρόβλημα στην ενέργεια + αρμονικες του decay και release τότε ... καληνύχτα) , αλλά και δεν θεωρώ ότι τα όργανα στην πραγματική τους ανάπτυξη έχουν τόσο έντονα τέτοιο χαρακτηριστικό (και ώς πηγές ήχου και υποκειμενικά σε ακροάσεις) και ιδίως όπως αυτό συνηθίζεται να "αποτυπώνεται" κατά την αναπαραγωγή απο πολλά Hi FI συστήματα . Πρέπει (καλό είναι) να υπάρχει σε ένα "φυσικό" βαθμό και αυτό αλλά πρέπει να είναι ενταγμένο "διαφορετικά" μέσα στην σκηνή (δεν είναι της παρούσης)

Τα ακουστικά δεν είναι και ηχεία να τα πλησιάσουμε μεταξύ τους για να έχουμε και καλύτερο coupling στο φάσμα 100-500 hz :D (χάνοντας βέβαια σε ακριβή εικόνα.). Ένα άλλο κακό (πιθανόν) της πολύ κοντινής θέσης ακρόασης = Υ, συγκριτικά με την απόσταση των ηχείων μεταξύ τους = Χ. Μια μικρή παραβίαση του ισόπλευρου σε ισοσκελές, μπορεί υπο κατάλληλες συνθήκες και δεδομένης ικανής απορρόφησης κλπ treatment να βελτιώσει την κατάσταση σε αυτό το μικρό αλλά σημαντικό συχνοτικό εύρος των 100 -500.

Για αυτό εάν μπορείς να πείς κάποιες επιπρόσθετες πληροφορίες -σκέψεις :
++ Δεν γίνεται επίσης να μιλάμε για ΄΄σώματα΄΄ ειδώλων χωρίς παρεχόμενη ΄΄ out of head ΄΄ εμπειρία ηχητικής σκηνής.++
 
Last edited:

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Να είστε καλά που με τα σχόλιά σας μου θυμίσατε κάτι που παρέλειψα εδώ και δεν αναφέρθηκα επαρκώς: Η καμπύλη διόρθωσης "HEQ" της miniDSP (ή αλλιώς καμπύλη στόχος) που χρησιμοποίησα στις μετρήσεις είναι ελαφρά Harman-οειδής. Ανάμεσα στα άλλα "απαιτεί" από τα ακουστικά να έχουν κάπως ενισχυμένα χαμηλά κάτω από τα 100-120 HZ για να θεωρηθούν/εμφανιστούν "flat". Στις παρακάτω εικόνες λοιπόν η μαύρη γραμμή είναι η καμπύλη στόχος (RAW και HEQ αντίστοιχα), η οποία "αφαιρέθηκε" από την αρχική μέτρηση για να προκύψει η καμπύλη απόκρισης συχνοτήτων. H πράσινη καμπύλη είναι η μέτρηση που προκύπτει (με 1/3 octave smoothing).

Στην πρώτη εικόνα φαίνεται η RAW μέτρηση (πράσινη) αφού διορθώθηκε σύμφωνα με τη μαύρη καμπύλη για τις μικροαποκλίσεις του μικροφώνου από την απόλυτη ευθεία (L-chanel). Αυτή τη μαύρη καμπύλη για τη raw μέτρηση, την παρέχει η miniDSP για τη συγκεκριμένη συσκευή μέτρησης με το συγκεκριμένο S/N (παρέχει πάντα ζευγάρι διορθωτικής καμπύλης, δηλ. για L και R).

Στη δεύτερη, φαίνεται η μέτρηση με βάση την Ηarman-οειδή καμπύλη "ΗΕQ", δηλ. αφού η μαύρη καμπύλη-στόχος αφαιρέθηκε από την αρχική μέτρηση. Η καμπύλη HEQ δεν περιλαμβάνει μόνο τις Harman επιταγές για τα άκρα του φάσματος αλλά και τις διορθώσεις για το σχήμα του τεχνητού αυτιού και φυσικά τις μικροδιορθώσεις των μικροφώνου.


RAW
NDH 30 RAW.jpg


HEQ
NDH 30 HEQ.jpg


Βλέπουμε λοιπόν ότι στη RAW μέτρηση υπάρχει μια πραγματική ανύψωση περ. +2 dB στην απόκριση των ακουστικών για την περιοχή κάτω από τα 100 Hz, σε σχέση με την κατώτερη μεσαία περιοχή. Αυτή η ανύψωση επιπεδοποιείται στη μέτρηση με την καμπύλη στόχο HEQ αφού αυτή "απαιτεί" περ. +3 dB ενισχυμένες χαμηλές, εκ των οποίων "ικανοποιούνται" τα 2 dB.
 
Last edited:

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Όσο για το ωραίο όμποε που έγραψα ότι ακούγεται στο Comfortably Numb είναι ...φαγκότο, (αγγλιστί basson). Δεν βρήκα όσο κι αν έψαξα καμία αναφορά (δεν πιστεύω όμως να είναι μπάσο κλαρινέτο), ωστόσο ο μπάσος ήχος του δεν μπερδεύεται με τίποτα με το όμποε - από βιασύνη έγραψα όμποε αρχικά.
Οπότε μπορώ αντί να ανησυχώ για το σώμα των όμποε να ανησυχώ για το σώμα των φαγκότων (ωραίο πληθυντικό έβαλα)! 😄
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Last edited:


Μηνύματα
103
Reaction score
51
Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας σε σύγκριση με τα Meze Audio 109 Pro τα οποία και άκουσα στην έκθεση του hxosplus και μου άρεσαν πολύ! Τα Neumann NDH-30 δεν τα βρίσκω για ακρόαση ούτε στον Νάκα. Στα 555€ που βρίσκονται τώρα για BF και CM είναι VFM, βέβαια 244€ πιο φθηνά. Και τα δύο έχουν εξαιρετικά reviews στα δύο τελευταία τεύχη του hxosplus με ίδια βαθμολογία! Τα θέλω για χρήση στο σπίτι, για ακρόαση μουσικής και όχι για επαγγελματικό monitoring. Όλα τα ήδη μουσικής, με αξιόλογους ενισχυτές ακουστικών. Παρακαλώ για την συμβουλή σας ώστε εάν χρειαστεί να προλάβω την προσφορα των 555€! Ευχαριστώ πολύ! Θοδωρής
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Για τα NDH 30 έχω ήδη γράψει πολλά αλλά καθημερινά εκπλήσσομαι με κάθε CD που ξανακούω από τη δισκοθήκη μου. Κυριολεκτικά δεν μου φτάνει ο χρόνος για να απολαύσω από την αρχή κάθε μουσικό έργο. Με τη νέα χαμηλότερη τιμή τους θα έπρεπε να έχουν κυριολεκτικά εξαφανιστεί...

Ωστόσο, απ' ό,τι φαίνεται, τα Neumann NDH 30, ως studio ακουστικά δεν θα προωθηθούν επιθετικά στο "audiophile" κοινό από τη Neumann και τα consumer media. Η δική μου αίσθηση είναι ότι είναι λίγο πιο αυστηρά "audiophile" και πιο "αναφοράς" από τα Meze 109 pro. Τα δεύτερα όμως μπορεί να ευχαριστήσουν περισσότερο κάποιον που ζητά λίγο πιο τονισμένες χαμηλές και υψηλές συχνότητες σαν παράγοντα διασκέδασης ή απλά σαν προσωπική προτίμηση. Για τις υψηλές συχνότητες των 109 έχουν ήδη υπάρξει μικρά "παράπονα" (με απόλυτα κριτήρια κάπως μεταλλικές ή λίγο υπερτονισμένες) αλλά και για τα NDH 30 κάποιοι έχουν γράψει ότι θα ήθελαν λίγο πιό φωτεινές υψηλές συχνότητες. Εγώ τα βρίσκω απίστευτα ισορροπημένα συχνοτικά και τα απολαμβάνω ήδη πολύ περισσότερο από τα HD 650. Ιδίως την πολύ σημαντική αύξηση σε λεπτομέρεια και την επιπλέον φυσικότητα των οργάνων. Και το πολύ βαθύ και λεπτομερές μπάσο. Είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν πολύ ακριβότερα ακουστικά που δεν φτάνουν τον ήχο των NDH 30. Όπως και ότι υπάρχουν ακουστικά με ακόμη καλύτερο ήχο (αλλά σε τι τιμή; )

(Για να "λάμψουν" ακουστικά τέτοιας ηχητικής ποιότητας θέλουν και τα ανάλογα ηλεκτρονικά. Για παράδειγμα, αν τα χρησιμοποιήσω απλώς με ένα εισαγωγικό dac/ενισχυτή, όλη η επιπλέον λεπτομέρεια έναντι των HD 650 "πάει περίπατο". )
 
Last edited:

Μηνύματα
103
Reaction score
51
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου, με βοήθησες στην απόφασή μου, θα προτιμήσω τα NDH 30 τελικά, και λόγω της λέξης κλειδί για μένα που είναι η ισορροπία (που μου λείπει από ανοικτό ακουστικό) αλλά και λόγω της τρέχουσας τιμής! Και πάλι σε ευχαριστώ και καλή συνέχεια!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.610
Μηνύματα
2.867.835
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top