Neumann NDH 30

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου, με βοήθησες στην απόφασή μου, θα προτιμήσω τα NDH 30 τελικά, και λόγω της λέξης κλειδί για μένα που είναι η ισορροπία (που μου λείπει από ανοικτό ακουστικό) αλλά και λόγω της τρέχουσας τιμής! Και πάλι σε ευχαριστώ και καλή συνέχεια!
Ευχαριστώ κι εγώ. Με τι πηγή και ενισχυτή θα χρησιμοποιείς κυρίως τα ακουστικά;
 

Μηνύματα
98
Reaction score
49
Καλημέρα φίλε μου, δεν έχω του δικού σου επιπέδου, έχω τους ενισχυτές
Schiit Asgard 3, SMSL SH-8s, xDuoo MT-604, Shanling EM5 Dac/Amp, και από φορητούς για να τριγυρνάω στο σπίτι ή για το κρεβάτι,
Chord mojo 2, Fiio Q3, Fiio BTR5, Nobsound Little Bear B4-X.
DAP Fiio M9,
DACs Gustard X16, SMSL VMV D1se, Primare SC15,
CDPlayers Arcam cds50, Nuprime CDT-8
Αρχεία FLAC, DSD, CD και SACD.
Τα παρήγγειλα χθές και θα τα έχω Παρακευή!
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Καλημέρα φίλε μου, δεν έχω του δικού σου επιπέδου, έχω τους ενισχυτές
Schiit Asgard 3, SMSL SH-8s, xDuoo MT-604, Shanling EM5 Dac/Amp, και από φορητούς για να τριγυρνάω στο σπίτι ή για το κρεβάτι,
Chord mojo 2, Fiio Q3, Fiio BTR5, Nobsound Little Bear B4-X.
DAP Fiio M9,
DACs Gustard X16, SMSL VMV D1se, Primare SC15,
CDPlayers Arcam cds50, Nuprime CDT-8
Αρχεία FLAC, DSD, CD και SACD.
Τα παρήγγειλα χθές και θα τα έχω Παρακευή!
Κι εσύ έχεις πολύ καλά (και πολλά!) μηχανήματα. Με τα NDH 30 θα φανούν εύκολα οι μικροδιαφορές τους. Όταν με το καλό τα χαρείς μπορείς να μας πεις πως συγκρίνεται πχ ο Mojo 2 με τους άλλους ενισχυτές/dac. Καλή ...αναμονή μέχρι την Παρασκευή!

Πάντως δεν έχω ξανανιώσει σύστημα να μου προκαλεί τόση προσοχή και απόλαυση στην ακρόαση. "Χάνομαι" εντελώς μέσα στο μουσικό κόσμο κάθε έργου. Χθες άκουγα έναν από τους αγαπημένους μου δίσκους των Madredeus ("O Paraiso", 1997) - για πρώτη φορά με τα Neumann. Κυριολεκτικά "χάζεψα" από το βαθμό στον οποίο αντιλαμβάνομαι τι κάνουν οι μουσικοί με τα φυσικά όργανα (περιττό να αναφερθώ στην υπέροχη φωνή της Teresa Salgueiro). Στα έγχορδα, εκτός από την πολύ εντυπωσιακή φυσικότητα των οργάνων, είναι πολύ σαφείς οι αλλαγές στα ηχοχρώματα ανάλογα με το πως χτυπιέται κάθε χορδή, αλλά και όλοι οι μικροήχοι, μικροαγγίγματα, μικροχτυπήματα, (εκούσια και ακούσια), ήχοι του στούντιο κλπ. Θα περίμενα όλα αυτά να με αποσπούν, αλλά έλα που συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο! Νιώθω σαν να να είμαι "εκεί", σαν να παίζουν μπροστά μου (τα ακουστικά αυτά έχουν και πολύ ακριβές soundstage) και δεν θέλω να τελειώσει η παράσταση! Eάν δε η ακρόαση γίνεται σε νυχτερινή ώρα με το σπίτι εντελώς ήσυχο, όλα τα παραπάνω γίνονται ακόμη εντονότερα.

(Ίσως το πιο παράδοξο απ' όλα είναι ότι δεν μεταπήδησα από ακουστικά του "κατοστάρικου" ξαφνικά στα NDH 30 ώστε να είμαι τόσο εντυπωσιασμένος, αλλά από τα HD 650 που με βοήθησαν πολύ στην αναβάθμιση των ηλεκτρονικών και παραμένουν ένα από τα καλύτερα ακουστικά, όχι μόνο στην κατηγορία τους αλλά και πιο πάνω. Γι αυτό θεωρώ τα NDH 30 πολύ ξεχωριστά ακουστικά).
 
Last edited:

Μηνύματα
98
Reaction score
49
Οι περιγραφές σου είναι μοναδικές! Πρέπει να δημοσιεύσεις ένα review με όλα αυτά που γράφεις εδώ! Και εγώ έχω καλά VFM ακουστικά (Sennheiser HD600, Sundara, Grado SR325e, Austrian Audio Hi-X55, AKG K361, Sivga SV021, Koss KPH30, κλπ, ωστόσο ήθελα ένα ανοικτού τύπου με τα χαρακτηριστικά του NDH 30 (που θα είναι και το ακριβότερο στην συλλογή μου).
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
@tehito Καλημέρα! Τa παρέλεβες τελικά την περασμένη Παρασκευή; Εντυπώσεις;
Βλέπω πάντως πως μετά από μια προσωρινή έλλειψη ξαναγύρισαν στην προ Black Friday τιμή τους. :(
 

Μηνύματα
98
Reaction score
49
Καλημέρα, τα παρέλαβα και δεν χορταίνω να ακούω μουσική! Πόσο δίκιο έχεις σε ότι γράφεις! Ισχύουν όλες οι περιγραφές σου ακόμη και η τοποθέτηση στο κεφάλ! Προς το παρόν ακούω μόνο με το Chord mojo 2. Απίστευτη συνεργία! Θα επανέλθω με συγκρίσεις σε ότι έχω. Τα πήρα στα 555 € από Νάκα και τώρα επανήλθαν στα 639 €. Όμως στο skroutz υπάρχουν ακόμη 2 καταστήματα που τα έχουν 555€.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Τις τελευταίες μέρες (νύχτες) ασχολήθηκα από περιέργεια με την επαναξιολόγηση των CD player και dac που βρίσκονται στο σπίτι με τη βοήθεια των NDH 30 (ακούγοντάς τα όλα μέσω του ενισχυτή ακουστικών Lehmann Linear D II). Παλαιότερα, τέτοια δουλειά ήταν κάπως επίπονη και χρονοβόρα αλλά με τα Neumann αποδείχτηκε πολύ εύκολο, δίνοντας σαφή ιεράρχηση στα μηχανήματα. Μόνο στη σύγκριση του εσωτερικού dac του Lehmann με το Chord Qutest δυσκολεύτηκα αρκετά, αλλά μετά από κατάλληλες, ακροάσεις στο repeat ξεχώρισαν η διαφορές τους αλλά και το πόσο "κοντά" βρίσκονται σε ποιότητα αφού έχουν και τα δύο τρομερή διαφάνεια και απίστευτα "σκοτεινό" υπόβαθρο στις ήσυχες ηχογραφήσεις. Μόλις βρω χρόνο θα γράψω περισσότερα σε άλλο νήμα.

(Μπορεί το streaming να μου άνοιξε νέους μουσικούς κόσμους εδώ και λίγα χρόνια αλλά τα ασημένια δισκάκια και η δισκοθήκη μου με συγκινούν πάντα. Ότι πολύ ξεχωριστό συναντώ προσπαθώ να μπαίνει και ως CD στη δισκοθήκη.)
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Καθώς η Neumann γενικά δεν στέλνει ακουστικά σε reviewers ούτε ξοδεύει για προώθηση στο "audiophile" κοινό, τα studio ακουστικά αναφοράς NDH 30 δοκιμάζονται κυρίως από πραγματικούς χρήστες στα διεθνή φόρουμ. Τι έχει συμβεί μέχρι τώρα; Σχεδόν όλοι μένουν έκπληκτοι από τον σπάνιο και ολοκληρωμένο ηχητικό τους χαρακτήρα. Θαυμάζουν την δυσεύρετη τονική τους ισορροπία, τη μουσικότητα, την φοβερή ανάλυση και τον φυσικό και ξεκούραστο ήχο τους. Όσοι ξεπερνούν την αρχική "ντροπή" να γράψουν υπερθετικά σχόλια για ακουστικά των 640 €/$ τα συγκρίνουν πλέον απ' ευθείας με πολύ ακριβότερα ακουστικά, με τα Neumann να υπερέχουν σε βασικούς τομείς όπως η ισορροπία η και φυσικότητα.
Επιτέλους, γιατί είχε παραγίνει το κακό με τα ακουστικά των 2 και 3 χιλιάδων που ούτε καν φυσικές υψηλές δεν πρόσφεραν...
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Ένα πολύ περιεκτικό άρθρο σε γνώση-πληροφορία-εμπειρία από τον Greg Simmons, με αφορμή την πολύμηνη χρήση/δοκιμή των NDH 30. Για όσους ακούνε σοβαρά με ακουστικά και όχι μόνο.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Είμαι σε μεγάλο πειρασμό για δεύτερο ζευγάρι. Πολλοί τα ζήτησαν σε μαύρο και ορίστε:
1697384958947.png

1697385230882.png
 
Last edited:

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Όσο για το ήχο τους, οι αρχικές εντυπώσεις όχι μόνο δεν έχουν "ξεφουσκώσει" αλλά διεθνώς συγκρίνονται μόνο με ακουστικά 4-ψήφιων τιμών. Ακούστε/συγκρίνετέ τα με ότι καλύτερο μπορείτε να βρείτε σε πηγές/ενισχυτές και ακουστικά για να έχετε σαφή άποψη. Κατά τη δική μου, ότι πιο ώριμο/μουσικό/αποκαλυπτικό κάτω από τα €1.000 και μουσικά/τεχνικά καλύτερο από αρκετά κατά πολύ ακριβότερα.
 











Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top