New Desktop PC

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.634
Reaction score
30.958
Σωστό αυτό μέχρις ενός σημείου. Δίσκοι του 1Τ κοστίζουν πάνω κάτω το ίδιο, από τα 2Τ και άνω SSD βαίνουν συγκριτικά ακριβώτεροι. Ο WD10EZEX που είναι εξαιρετικός δίσκος, πήρε μέσα σε κανα δίμηνο 50% επάνω...
Όταν προτείνονται επεξεργαστές των 300-350 ευρώ και μνήμες των 300 ευρώ για κάποιον που μόνη ουσιαστική απαίτηση είναι να παίζει άνετα 4K βίντεο -η οποία καλύπτεται και από τον ταπεινό N100 με μόλις 6w tdp- ε, είπα να κινηθώ προς λαρτζ καταστάσεις.


Υπόψιν ο μεγάλος μου που ασχολείται με το σχέδιο και το κόμικ και όχι ακριβώς σε ερασιτεχνικό επίπεδο, έχει ακόμη έναν όχι ακριβώς μινι, αλλά μικρού πάντως μεγέθους HP με Ι3-4100, 8 γίγα ddr3 και κοινό ssd, και σε αυτό τρέχει το σχεδιαστικό του, του προτείνω να του τον αλλάξω και λέει ότι δεν χρειάζεται. Εντάξει δεν έχει επιτάχυνση 4K κλπ, αυτά θέλουν από 6ης γενιάς νομίζω.
Εάν δεν παίζει κανείς βαριά παιχνίδια οι απαιτήσεις των προγραμμάτων είναι αστείες. Ο μικρός με Ryzen 7 4800h τρέχει προγράμματα του πολυτεχνείου. Εδώ οι προτάσεις γίνονται λες και ο Σπύρος θα είναι ο επόμενος μοντέρ του Λάνθιμου.
 



spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.601
Reaction score
31.038
Όταν προτείνονται επεξεργαστές των 300-350 ευρώ και μνήμες των 300 ευρώ για κάποιον που μόνη ουσιαστική απαίτηση είναι να παίζει άνετα 4K βίντεο -η οποία καλύπτεται και από τον ταπεινό N100 με μόλις 6w tdp- ε, είπα να κινηθώ προς λαρτζ καταστάσεις.


Υπόψιν ο μεγάλος μου που ασχολείται με το σχέδιο και το κόμικ και όχι ακριβώς σε ερασιτεχνικό επίπεδο, έχει ακόμη έναν όχι ακριβώς μινι, αλλά μικρού πάντως μεγέθους HP με Ι3-4100, 8 γίγα ddr3 και κοινό ssd, και σε αυτό τρέχει το σχεδιαστικό του, του προτείνω να του τον αλλάξω και λέει ότι δεν χρειάζεται. Εντάξει δεν έχει επιτάχυνση 4K κλπ, αυτά θέλουν από 6ης γενιάς νομίζω.
Εάν δεν παίζει κανείς βαριά παιχνίδια οι απαιτήσεις των προγραμμάτων είναι αστείες. Ο μικρός με Ryzen 7 4800h τρέχει προγράμματα του πολυτεχνείου. Εδώ οι προτάσεις γίνονται λες και ο Σπύρος θα είναι ο επόμενος μοντέρ του Λάνθιμου.
Μπα , οταν οι αλλοι βαζουν 4 subs ειναι ολα καλα ?
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.601
Reaction score
31.038
Συναρμολογημενος υπολογιστης μπορει να ερθει, ας πουμε απο Αλεξανδρουπολη Αθηνα με ασφαλεια ?
 

Μηνύματα
19.511
Reaction score
13.661
Εάν δεν παίζει κανείς βαριά παιχνίδια οι απαιτήσεις των προγραμμάτων είναι αστείες. Ο μικρός με Ryzen 7 4800h τρέχει προγράμματα του πολυτεχνείου. Εδώ οι προτάσεις γίνονται λες και ο Σπύρος θα είναι ο επόμενος μοντέρ του Λάνθιμου.
You never know when the inspiration hits κατακούτελα the brain... :party: :lolsign:
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.940
Reaction score
77.621
Συναρμολογημενος υπολογιστης μπορει να ερθει, ας πουμε απο Αλεξανδρουπολη Αθηνα με ασφαλεια ?
όχι και ευχαριστώ πολύ....:hi:
μια φορά το έκανα...και έτρεμα από άγχος

τόσα μέλη είναι εκεί....ένα ΣΚ σπίτι είναι με μπάρμπεκιου :whistling: :biggrin:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.125
Reaction score
20.633
Χωραει αυτο το πραγμα στο κουτι?? BE QUIET! DARK ROCK ELITE
View attachment 325317
H U12S redux που σου προέτεινα δεν είναι πλήρως επαρκής για το μέγιστο θερμικό φορτίο που ο 14600κ είναι σε θέση να εκλύσει, αλλά για την περίπτωσή σου είναι επαρκής. Αν θέλεις κάτι ισχυρότερο, πάρε αυτήν που σου προτείνει ο νταχάρης. Αν θέλεις πλήρη κάλυψη και για όλους τους ανώτερους επεξεργαστές του συγκεκριμένου σόκετ, πάρε τη U12A. Ο,τιδήποτε μεγαλύτερο και βαρύτερο δεν επιφέρει κάποια ουσιαστική θερμοδυναμική βελτίωση, αλλ' επιδρά ψυχολογικά, καθ' όσον εντυπωσιάζει με τον όγκο του, ενώ προκαλεί μεγάλη και συνεχή καταπόνηση στην πλακέτα, στο σόκετ, και σ' αυτόν τούτον τον επεξεργαστή. Χώρια το γεγονός, ότι οι βίδες στήριξης εντοπίζονται ένθεν και ένθεν των κατακορύφων ακμών του σόκετ, παρέχοντας πλημμελή στήριξη στο 99% των περιπτώσεων, κατά τις οποίες το motherboard θα περάσει όλη τη ζωή του όρθιο. Θα μπορούσαν βέβαια οι βίδες να είναι επάνω και κάτω, ώστε το βάρος του ψυγείου να το φέρει η επάνω βίδα, όπως στηρίζει ο μηχανικός ένα μπαλκόνι, αλλά αυτό εγείρει άλλα προβλήματα, που δεν είναι του παρόντος.

Γι' αυτόν το λόγο, η απόδοση του ψυγείου εξαρτάται πολύ -πάρα πολύ- από την ορθότητα της τοποθέτησης, πράγμα εφικτό, αλλά όχι αυτονόητο.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.634
Reaction score
30.958
Μπα , οταν οι αλλοι βαζουν 4 subs ειναι ολα καλα ?

εάν ακολουθήσεις τη λογική τους, βάζουν πολλά και μικρά ηχεία στον χώρο. Μίνι πισι και nas λογική εν ολίγοις. Αποκεντρωμένη διοίκηση.
 





spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.601
Reaction score
31.038
Πονεσε το κεφαλι μου 🤯 1400 μεχρι στιγμης :)







 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.426
Reaction score
74.809
Να πω κι εγώ τη μ@λακία μου;

Επεξεργαστή πάνω απο 250 βία 300€ δεν θα έπαιρνα, ούτε MB πάνω απο 200€. Θα έπαιρνα 32GB μνήμη και πολλή είναι, έχω 16GB και ποτέ δεν την έχω γεμίσει σε πισί που μένει πάντα αναμμένο.
Ούτε ψύκτρα 130€ θα έπαιρνα.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.639
Μηνύματα
2.870.419
Members
37.924
Νεότερο μέλος
daemon76
Top