Nord Acoustics Νέοι ενισχυτές Class D

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.519
Reaction score
50.932



Η Nord Acoustics λανσάρει τη νέα της σειρά ενισχυτών κλάσσης D, που ονομάζεται MP.

Η νέα σειρά της εταιρείας περιλαμβάνει στερεοφωνικά μοντέλα 250W και 500W, αλλά και ενισχυτές οκτώ καναλιών με ισχύ 250W ανά κανάλι. Τα νέα μοντέλα λέγεται ότι φτάνουν το 90% της ηχητικής ποιότητας του NC500 της εταιρείας, με τιμές που ξεκινούν όμως από τις 750 λίρες Αγγλίας. Οι ενισχυτές βασίζονται στα Hypex NCore NC252MP και NC502MP modules, ενώ διαθέτουν αναλογικές συνδέσεις σε βύσματα RCA αλλά και XLR.

Επιπλέον τα πολυκάναλα μοντέλα της νέας σειράς ελέγχονται από μικροεπεξεργαστή, οπότε κατά την ενεργοποίηση τους σταθεροποιείται η λειτουργία του κάθε καναλιού και η επιμέρους κατανάλωση του αντίστοιχου ψηφιακού module. Οι οκτακάναλοι τελικοί διαθέτουν και 3-12V trigger, ενώ θα κυκλφορήσουν πρώτα οι 500W τελικοί και μετά οι 250W ενισχυτές.


http://www.hxoseikona.gr/nea/5325-nord_acoustics_class_d.html

https://www.nordacoustics.co.uk/
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.312
Αυτά είναι.. ;)

Ωραία τιμουλα βλέπω, οπότε έχει ενδιαφέρον. :)
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Διάβαζα πρόσφατα ένα βιβλίο για τη διαλεκτική του διαφωτισμού (θα ανοίξω ίσως κάποια στιγμή ένα θέμα γιατί έχει σχετικό ενδιαφέρον), όπου μεταξύ άλλων, υποστήριζε ότι ο διαφωτισμός (προοδευτική σκέψη) καταστρέφει την αδικία της ανισότητας, καθώς η συλλογιστική λογική και η 'αφαίρεση', σταδιακά εξαλείφει τις διάφορες ποιότητες και οδηγεί σε πραγματική ομοιομορφία. Και κάτω από τη κυριαρχία της βιομηχανίας, αυτή η 'αφαίρεση' οργανώνει την δυνατότητα επανάληψης. Και ο νοών νοείτο.
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Διάβαζα πρόσφατα ένα βιβλίο για τη διαλεκτική του διαφωτισμού (θα ανοίξω ίσως κάποια στιγμή ένα θέμα γιατί έχει σχετικό ενδιαφέρον), όπου μεταξύ άλλων, υποστήριζε ότι ο διαφωτισμός (προοδευτική σκέψη) καταστρέφει την αδικία της ανισότητας, καθώς η συλλογιστική λογική και η 'αφαίρεση', σταδιακά εξαλείφει τις διάφορες ποιότητες και οδηγεί σε πραγματική ομοιομορφία. Και κάτω από τη κυριαρχία της βιομηχανίας, αυτή η 'αφαίρεση' οργανώνει την δυνατότητα επανάληψης. Και ο νοών νοείτο.
Το γνωστό των Adorno - Horkheimer;
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.728
Reaction score
10.548
Μας μ@μησες τώρα, δεν μπορούσαν να τα βγάλουν κανα εξάμηνο νωρίτερα να έπαιρνα ένα 4-κάναλο;
 


Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Το συγκεκριμένο κείμενο πάντως είναι επικριτικό σε πλευρές του Διαφωτισμού όπως η εργαλειακή σκέψη και ο άκαμπτος ορθολογισμός.
 


Μηνύματα
3.683
Reaction score
5.537
Ωραια θα ηταν να μας πει καποιος αν ειναι καλυτερος ο μονομπλοκ της nord η ο diy nc400 της hypex
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.312
Ωραια θα ηταν να μας πει καποιος αν ειναι καλυτερος ο μονομπλοκ της nord η ο diy nc400 της hypex
Για να μπορέσει κανείς να πει ότι είναι "καλύτερος" ο 400, θα χρειαστεί να υλοποιείται με αυτά τα ενισχυτικά στάδια μία ενεργή πολυενίσχυση άψογων μεγαφώνων, ηχείων άριστων προδιαγραφών (κατάλληλων για το χώρο και επιστημονικά τοποθετημένων) σε χώρο εξαιρετικά προσεγμένων χρόνων αντήχησης και με ιδιαίτερα συνετή ενεργή ισοσταθμιση χώρου.

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, οποιοδήποτε από αυτά τα ενισχυτικά είναι πολύ καλύτερο από όσο χρειάζεται και από όσο μπορεί να μετρηθεί (και ακουστεί).

Δηλαδή είναι μεταξωτά βρακιά.
 

Μηνύματα
3.683
Reaction score
5.537
Για να μπορέσει κανείς να πει ότι είναι "καλύτερος" ο 400, θα χρειαστεί να υλοποιείται με αυτά τα ενισχυτικά στάδια μία ενεργή πολυενίσχυση άψογων μεγαφώνων, ηχείων άριστων προδιαγραφών (κατάλληλων για το χώρο και επιστημονικά τοποθετημένων) σε χώρο εξαιρετικά προσεγμένων χρόνων αντήχησης και με ιδιαίτερα συνετή ενεργή ισοσταθμιση χώρου.

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, οποιοδήποτε από αυτά τα ενισχυτικά είναι πολύ καλύτερο από όσο χρειάζεται και από όσο μπορεί να μετρηθεί (και ακουστεί).

Δηλαδή είναι μεταξωτά βρακιά.
Κατανοητο αυτο που λες αλκα ας το θεσω το ερωτημα ποιο ειδικα. Στην δικη μου περιπτωση εχω τα dynaudio focus 380 τα οποια ειναι παθητικα με παθητικο crossover. Στην δικη μου περιπτωση παλι το ιδιο ισχυει; Δηλαδη οτι ουσιαστικα ειναι τα ιδια ενισχυτικα;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.625
Reaction score
80.611
Εγω το εχω καταλάβει αλλιως.

Πως σε ενεργή πολυενισχυση άριστων μεγαφώνων αρκούν και "χαμηλότερης ποιότητας" ενισχυτές, αυτοί δηλαδη που κατα κόρον τοποθετούνται σε κορυφαία ενεργά επαγγελματικά ηχεία.
(Ο χώρος εννοείται πως για καθε συζητηση-συγκριση πρέπει να ειναι ισορροπημένος-ισοσταθμισμενος)

Οι κορυφαίοι ενισχυτές δείχνουν τις αρετές τους στα δύσκολα, όχι στα εύκολα.
Και τα "δύσκολα" ειναι τα παθητικά κροσοβερ.
 
Last edited:

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.329
Reaction score
7.898
Κατανοητο αυτο που λες αλκα ας το θεσω το ερωτημα ποιο ειδικα. Στην δικη μου περιπτωση εχω τα dynaudio focus 380 τα οποια ειναι παθητικα με παθητικο crossover. Στην δικη μου περιπτωση παλι το ιδιο ισχυει; Δηλαδη οτι ουσιαστικα ειναι τα ιδια ενισχυτικα;
Αν ακουσεις τα ηχεια σου με τον Nord One Up NC500 με τους SI994, θα σου ειναι πολυ δυσκολο να γυρισεις πισω.
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
παντως o nc400 εχει ειπωθει πολλάκις ειναι ο καλυτερος ενισχυτης της hypex
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.329
Reaction score
7.898
παντως o nc400 εχει ειπωθει πολλάκις ειναι ο καλυτερος ενισχυτης της hypex
Που εχει ειπωθει αυτο?

Αντικειμενικα ισχυει αυτο:
Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, οποιοδήποτε από αυτά τα ενισχυτικά είναι πολύ καλύτερο από όσο χρειάζεται και από όσο μπορεί να μετρηθεί.

Δηλαδή είναι μεταξωτά βρακιά.
Υποκειμενικα τωρα, και αμα αρχισει το ξεψειρισμα, πολλα μπορουν να ειπωθουν και σε τεχνικο επιπεδο θα παει πολυ μακρια η κουβεντα, οπως εχει παει και σε αλλα φορουμ, χωρις να βγει καποιο σιγουρο συμπερασμα.
 


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.329
Reaction score
7.898
σε πολλα θεματα στο φορουμ αυτο
δεν ισχυει?
Δε θυμαμαι να εχει ειπωθει κατι τετοιο.
Καταρχην υπαρχει το NC1200 που ειναι θεωρητικα το top μοντελο της σειρας Ncore και μετα υπαρχουν τα NC400 και NC500. Οι διαφορες στα τεχνικα χαρακτηριστικα των τριων μοντελων ειναι πολυ μικρες (περα απο την ισχυ).
Ουσιαστικα διαφερει η αρχιτεκτονικη τους, δηλαδη οι δυνατοτητες που παρεχουν στον συναρμολογητη τους, να παρεμβει στο τελικο αποτελεσμα.
Στα NC1200 και NC500 αυτο ειναι δυνατο, ενω στο NC400 το μονο που μπορει να γινει ειναι ...λαθη στην καλωδιωση αφου το module ειναι κατα τα αλλα, αυτοτελες (χωρις τροφοδοτικο βεβαια, μιλαμε για το input buffer)
Δεν τιθεται λοιπον θεμα καλυτερου module, αλλα καλυτερης υλοποιησης και η καλυτερη υλοποιηση θεωρειται ο Mola Mola Kaluga.
Τωρα για τη νεα σειρα MP, καταρχην ελαχιστοι εχουν ακουσει, γιατι μολις εχει κυκλοφορησει ουσιαστικα, αλλα ετσι κι αλλιως ειναι μια σειρα με modules με ενσωματωμενο τροφοδοτικο και ελαφρως υποδεεστερα τεχνικα χαρακτηριστικα, που προοριζονται κυριως για ενεργα ηχεια ή πολυκαναλους τελικους, οπου υπαρχει προβλημα χωρου.
Βεβαια αυτα τα υποδεεστερα τεχνικα χαρακτηριστικα ειναι τοσο καλυτερα απο τη μεγαλη πλειοψηφια των ενισχυτων που κυκλοφορουν στην αγορα και εχουν και τοσο χαμηλη τιμη, που σιγουρα πολλοι θα τα χρησιμοποιησουν και για κανονικους τελικους ενισχυτες.
Βεβαια να πουμε οτι εκτος απο τα NC400 που πωλουνται σε ιδιωτες σαν πλακετες ή κιτς για diy, ολα τα υπολοιπα απευθυνονται σε ΟΕΜ κατασκευαστες.
 

Μηνύματα
3.683
Reaction score
5.537
Αν ακουσεις τα ηχεια σου με τον Nord One Up NC500 με τους SI994, θα σου ειναι πολυ δυσκολο να γυρισεις πισω.
Ειμαι αναμεσα σε αυτο και στον nc 400 diy. Η διαφορα στην τιμη ειναι γυρω στο χιλιαρικο με τους nord one να ειναι οι ακριβοτεροι και δεν ειμαι σιγουρος αν η διαφορα της αποδοσης δικαιολογει την διαφορα της τιμης. Ουσιαστικα αυτο που ειπε ο costas ear δηλαδη.
 

A

AKARL

Guest
Ειμαι αναμεσα σε αυτο και στον nc 400 diy. Η διαφορα στην τιμη ειναι γυρω στο χιλιαρικο με τους nord one να ειναι οι ακριβοτεροι και δεν ειμαι σιγουρος αν η διαφορα της αποδοσης δικαιολογει την διαφορα της τιμης. Ουσιαστικα αυτο που ειπε ο costas ear δηλαδη.
Καλημέρα.

2 Χ NC400 mono kit = 1.300 € + ΦΠΑ (24%) + μεταφορικά.
Nord One UP NC500DM Stereo =
£1,409.00 + ΦΠΑ (24%) + μεταφορικά.


 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.014
Μηνύματα
2.885.301
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top