Nord Acoustics Νέοι ενισχυτές Class D

Μηνύματα
3.683
Reaction score
5.537
Βασικα με τα audio physic καποιοι τα λατρευουν και καποιοι τα μισουν εντελως. Δεν υπαρχει μεση λυση αυτο εχω δει εγω :D
 

Μηνύματα
210
Reaction score
134
Μικρά μεγάφωνα και στο πλάι, σε συχνότητες κατευθυντικές, και κακώς τονισμένα άκρα για εντυπωσιασμό, σε ένα πακέτο μέτριας ευαισθησίας.
Δε τα χωνεψα ποτέ.
Σόρρυ.. :(

Τα εμπρός μεγάφωνα, με καλή ισοσταθμιση μπορούν να παίξουν όμορφα, αλλά τα πλαϊνά μεγάφωνα το κάνουν πολύ απαιτητικό στο χώρο, δε νομίζω ότι συμμαζευεται το ζώο.

Λόγω μεγέθους των μεγαφώνων, θέλει μικρές αποστάσεις ακρόασης.

Γενικά, προβληματική κατάσταση. Όποτε τα άκουσα, ήταν ενοχλητικά και χωρίς ισορροπία, αλλά εντάξει, αυτό είναι θέμα που δεν εξαρτάται τόσο από το ηχείο. Δείχνει όμως το μέγεθος του προβλήματος που προκαλούν, περί χώρου.

Αν τα είχα, θα τα έστηνα σε μικρή απόσταση ακρόασης, πολύ μακριά από τοίχους, και με σαμπ κομμένο στους 120. Φυσικά με ισοσταθμιση, την απαιτούν.
Συμφωνώ με το μέγεθος των ηχείων που αναφέρεις, αλλά όσον αφορά τα άκρα μετά απο μέτρηση που έκανα με ένα umik εκτός της περιοχής 40-130hz που υπάρχει σοβαρό θέμα λόγω μικρής απόστασης απο τοίχους όλο το υπόλοιπο φάσμα είχε μια πολύ γραμμική απόκλιση 1-2ντιμπι.
Γενικα με βάση πάντα το μπάτζετ που έχω διαθέσει είμαι πολύ ευχαριστημένος απ τα συγκεκριμένα ηχεία.
 

Μηνύματα
12.912
Reaction score
10.142
Δηλαδή τα πρίμα δεν έπεφταν ομαλά περίπου 10 dB; Αν όχι, τότε τονισμένα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.014
Μηνύματα
2.885.305
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top