Nordost QRT Power Products


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
Τα έχουμε πει πολλάκις... το θέμα ξεκίνησε από τα μαντζούνια ρεύματος και άλλοι το πήγαν σε παραδείγματα για καλώδια ηχείων και τι έλεγε ένας γέρος την δεκαετία 80.... διαφορές υπάρχουν σε όλα τα καλώδια ενός συστήματος, το θέμα είναι να αγοράζεις πιστοποιημένα (λόγω αγωγού κλπ που χρησιμοποιούν) ισορροπημένα καλώδια και δεν χρειάζεται να είναι ακριβά.
το θέμα είναι να ξέρεις τις αγοράζεις και γιατί.
αν το πάρεις πχ επειδή το άκουσες στην επίδειξη της nordost... καλή αγορά, δεν λέω....γράφτο και στην υπογραφή σου να γουστάρουμε... που λέει και o "γέρος" όπως λες..


Author, Artist, Engineer, Inventor, Photographer, Collector, and formerly
Director of Acoustic Research

at McIntosh Laboratory, Inc. and the originator of
McIntosh Loudspeakers
 

Μηνύματα
348
Reaction score
685
Στην περσινη έκθεση έπεσα τυχαία πάνω στην παρουσίαση αυτών των μαραφετίων, νομίζω στο δωμάτιο του Ορφέα με τα Virgo. Ένα εξ αυτών είχε σίγουρα θετική επίδραση στο τότε σύστημα (blacker background) . Για placebo ούτε λόγος , μάλλον το....αντίθετο θα έλεγα....:D

Τέσπα , για μένα το καλύτερο πολύπριζο είναι το κανένα. Δυο γραμμές* απο πινακα για ενισχυτή και πηγή αντίστοιχα , και όλα τα άλλα σε "υφιστάμενες" απλές πρίζες / πολύπριζα και πάπαλα. **

*γίνεται και με 1 γραμμή με καλώδιο 5x2,5
**αν δεν υπάρχουν βέβαια προενισχυτές κλπ
 
Last edited:

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
αν το πάρεις πχ επειδή το άκουσες στην επίδειξη της nordost... καλή αγορά, δεν λέω....γράφτο και στην υπογραφή σου να γουστάρουμε... που λέει και o "γέρος" όπως λες..
καταρχήν ένα ένα να τα πάρουμε..... που διάβασες / κατάλαβες από τα γραφόμενά μου ότι άκουσα η υποστήριξα τα μαντζούνια της Nordost?


το θέμα είναι να ξέρεις τις αγοράζεις και γιατί.
Επειδή είμαι σίγουρος ότι εσύ δεν ξέρεις... για καλώδια ήχου κλπ. εάν θέλεις κανε μια έρευνα και τι έχει πει ο κολοσσός Hitachi η για Ohno Continuous Cast, υπάρχουν και επιστημονικά άρθρα... και μετά τα βάζουμε και στην υπογραφή μας.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Και επειδή από οτι κατάλαβα, όπως με "παρεξήγησε" ο φίλος μου Βετούλης, ίσως και άλλοι....
με τίποτα δεν υπονοώ ότι αξίζει η αγορά του κάθε μαντζουνιού από όπου και να προέρχεται και
ειδικά όταν δεν υπάρχει κάποια "σχετική" τεκμηρίωση η απόδειξη για αυτά που υπόσχεται.

Edit. Και ειδικά δεν μπορώ να εμπιστευτώ γνώμες "ακροατών" γιατί έχοντας γνωρίσει πολλούς από
αυτούς εδώ μέσα... και το πως έχουν μάθει να ακούνε.... άσε καλύτερα να μου λείπει.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Τελικά το τι αξίζει και τι όχι για αγορά μάλλον ορίζεται από το βαθος της τσέπης του καθενός.
Ο εχων βαθος αν του αρεσει κατι, δεν θα ασχοληθεί με το να εξετάσει τίποτα περισσότερο, ούτε πως λενε το προϊόν, ούτε ποια εταιρεία το έφτιαξε, ούτε αν εχει τεκμηρίωση και ποσο πλήρης είναι.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.491
Reaction score
2.788
Για πείτε ρε καλωδιάκηδες, αυτό κανει δουλειά;

http://www.crystalaudio.gr/el/cryst...ormance-and-longer-life-for-your-devices.html

40€

Εχει λέει
Προστασία EM/RF 70dB κτλ (δείτε χαρακτηριστικά)
Δεν ξέρω αν κάνεις πλάκα ή σοβαρολογείς, πάντως μακριά κι αλάργα...
Το πήρα πριν από κανά χρόνο, το πήγα δύο φορές πίσω για επισκευή (μου έριχνε την ασφάλεια) και ξανά τα ίδια μετά πό λίγο καιρό...
Τελευταία φορά που πετάω χρήματα στην Crystal Audio.....
 

T

Tadakis

Guest
θυμάμαι βλασση μου και ξέρω πως μετά από αρκετά ακριβά καλώδια, μόνο Belden θα αγόραζα...
όλα τα ακριβότερα έχουν μικρότερη διαφορα στο αποτέλεσμα από ότι λίγες μοίρες αύξησης την σύγκλισης των ηχείων.

Δηλαδή μείωσες θόρυβο με το tow-in ή για εσένα το Belden είναι το καλύτερο δυνατό καλώδιο για μείωση θορύβου και να πάρεις τη μέγιστη δυνατή διαφάνεια?
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
Δηλαδή μείωσες θόρυβο με το tow-in ή για εσένα το Belden είναι το καλύτερο δυνατό καλώδιο για μείωση θορύβου και να πάρεις τη μέγιστη δυνατή διαφάνεια?
Αυτό έγραψα? ούτε θόρυβο μείωσα ούτε το μπελντεν είναι το καλύτερο καλώδιο. Ξαναδιάβασέ το.
Για πες, τι είναι η διαφάνεια?
 


T

Tadakis

Guest
Αυτό έγραψα? ούτε θόρυβο μείωσα ούτε το μπελντεν είναι το καλύτερο καλώδιο. Ξαναδιάβασέ το.
Για πες, τι είναι η διαφάνεια?
ΚΑΙ αυτό εννόησες. Βάζεις μπελντεν και τελείωσες με το κεφάλαιο καλώδια. Αλλά από να περιγράψω εγώ τι είναι διαφάνεια πες μας εσύ αν θες πως μείωσεις θόρυβο κρατώντας τα μπελντεν (που βεβαιώς δεν τα αδικώ). Εγώ τα άλλαξα (που είχα αρκετά μέτρα) με διάφορα άλλα και είδα βελτίωση. Εσύ πως το χειρίστηκες?
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
ως συνήθως τα "όλα" σχετικά / αντίστοιχα θέματα καταλήγουν "αλλού"...από εμένα καλό σας μεσημέρι!
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αυτό έγραψα? ούτε θόρυβο μείωσα ούτε το μπελντεν είναι το καλύτερο καλώδιο. Ξαναδιάβασέ το.
Για πες, τι είναι η διαφάνεια?
Διαφάνεια είναι να λείπει το γρέζι το μικροσκοπικό, τι δεν καταλαβαίνεις;:D
Ελάτε ρε άσχιετοι ,που δεν ξέρετε τι είναι η διαφάνεια...:p:p:p
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
ΚΑΙ αυτό εννόησες. Βάζεις μπελντεν και τελείωσες με το κεφάλαιο καλώδια. Αλλά από να περιγράψω εγώ τι είναι διαφάνεια πες μας εσύ αν θες πως μείωσεις θόρυβο κρατώντας τα μπελντεν (που βεβαιώς δεν τα αδικώ). Εγώ τα άλλαξα (που είχα αρκετά μέτρα) με διάφορα άλλα και είδα βελτίωση. Εσύ πως το χειρίστηκες?
Πήρα ενεργά!
Στο μεγάλο σύστημα έχω nordost καλώδια και synergestic research και VDH.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Πήρα ενεργά!
Στο μεγάλο σύστημα έχω nordost καλώδια και synergestic research και VDH.
Στο μεγάλο; ποιο ειναι το μεγάλο; δεν ειναι τα beolab? Εχεις πιο μεγάλα ηχεία; :idk:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Στο μεγάλο; ποιο ειναι το μεγάλο; δεν ειναι τα beolab? Εχεις πιο μεγάλα ηχεία; :idk:
Άσε μας ρε γατάκι με τα ενεργά...:p

System 1 : Dr Feickert Turntable, Naim Transport, Ypsilon Dac, Ypsilon Preamp, Ypsilon Amplifier, Kef aniversary speakers, nordost-synergistic research-VDH cables.
System 2 : Spotify->Audiocast ->Beolab 5
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Άσε μας ρε γατάκι με τα ενεργά...:p

System 1 : Dr Feickert Turntable, Naim Transport, Ypsilon Dac, Ypsilon Preamp, Ypsilon Amplifier, Kef aniversary speakers, nordost-synergistic research-VDH cables.
System 2 : Spotify->Audiocast ->Beolab 5
Αν τα κεφ ειναι αυτα που νομίζω, το system 2 ειναι το μεγάλο, και το 1 το μικρό. :D

Ποια ειναι τα κεφ @vet ?
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top