Nordost QRT Power Products



Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Όχι ρε συ Ιάσων. Πολύ βαρύ στα χαμηλά και με ρολοφ στα ψηλά. Πολύ γλυκό. Το είχα. Το θέμα είναι να καθαρίζει χωρίς χαρακτήρα. Και να μην είναι πανάκριβο. Υποψιάζομαι ότι έτσι είναι τα nordost, τα oyaide και τα acoustic revive αλλά είναι πολύ τσουχτερά.
Το πολυπριζο επηρεάζει την απόδοση όλων των συσκευών ταυτόχρονα. Είναι ζόρικη υπόθεση. Επιβάλλεται στο σύστημα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: vet

I

iason

Guest
Όχι ρε συ Ιάσων. Πολύ βαρύ στα χαμηλά και με ρολοφ στα ψηλά. Πολύ γλυκό. Το είχα. Το θέμα είναι να καθαρίζει χωρίς χαρακτήρα. Και να μην είναι πανάκριβο. Υποψιάζομαι ότι έτσι είναι τα nordost, τα outside και τα acoustic revive αλλά είναι πολύ τσουχτερά.
Το πολυπριζο επηρεάζει την απόδοση όλων των συσκευών ταυτόχρονα. Είναι ζόρικη υπόθεση. Επιβάλλεται στο σύστημα.
Αγαπητέ Panoramius εγω το εχω 8 χρόνια και ειμαι ευχαριστημένος ( υποκειμενικό ) ειναι ενα απλό καλό πολύμπριζο με σχετικά καλή τιμη.Τωρα οσο αναφορά τον ηχο παιζει και με τι το συνδιαζεις.Οτι και να αλλάξεις σε ολη την ηχητική αλυσίδα εισπράτεις πάντα κατι αλλο (διαφορετικό)στον ηχο.Αλλοτε καλυτερο και αλλοτε χειρότερο . Δυστυχώς η ευτυχώς οτι ειναι ακριβότερο δεν ειναι πάντα καλύτερο.:drinks:
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Σίγουρα. Όσο είχα το audiolab mdac ήταν μια χαρά εκεί που ήταν. Όταν έμπλεξα με τα akm τα πράγματα αλλάξανε.
 








vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Παρακαλώ όχι παρεκτροπές.
Τώρα, αν με ένα πολύμπριζο άκουγα ρολοφ ψιλά και τονισμένο μπάσο θα έσπαγα το κεφάλι μου να δω τι συμβαίνει στο σύστημα μου. Σε συνδυασμό με τους κατασκευαστές θα προσπαθούσα να λύσω το θέμα.
Αν όντως κάποια μέρη επηρεάζονται από το κακό ρεύμα της περιοχής, ο Κώσταςεαρ έχει προτείνει την λύση συγκεκριμένου σε προδιαγραφές ups. Το έχει κανείς δοκιμάσει?
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Σαχλες και ειρωνίες επιπέδου δημοτικού.

Ξεφτυλιστηκε παλι το θέμα.

Αντιλαμβανεστε οτι το εν λόγω furutech έχει μέσα στο πατωμα του μια επίστρωση που λειτουργει σα φεριττης...

Αντιλαμβανεστε οτι το κούμπωμα και η καλη επαφη παιζει ρολο.

Οτι ο τροπος γείωσης και εσωτερικής σύνδεσης παιζει ρολο...

Η θωράκιση...

Τα υλικά της καλωδίωσης και των πριζων...

Πολλά πολυπριζα παρεμβαλλουν φίλτρα...

Και τελικά αυτό που ακούμε είναι ρεύμα...

Σε οποία φαση και να παρέμβει κανεις όλο και κάτι θα αλλάξει.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Παρακαλώ όχι παρεκτροπές.
Τώρα, αν με ένα πολύμπριζο άκουγα ρολοφ ψιλά και τονισμένο μπάσο θα έσπαγα το κεφάλι μου να δω τι συμβαίνει στο σύστημα μου. Σε συνδυασμό με τους κατασκευαστές θα προσπαθούσα να λύσω το θέμα.
Αν όντως κάποια μέρη επηρεάζονται από το κακό ρεύμα της περιοχής, ο Κώσταςεαρ έχει προτείνει την λύση συγκεκριμένου σε προδιαγραφές ups. Το έχει κανείς δοκιμάσει?
Χωρίς να έχω παρατηρήσει οτιδήποτε σχετικό με "κακό" ρεύμα στην περιοχή μου, διαβάζοντας την προτροπή του Κώστα, εγκατέστησα ένα on-line UPS ιατρικών προδιαγραφών της APC, "έριξα" όλο το σύστημα πάνω και πλέον δεν ανησυχώ για οτιδήποτε.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Παρακαλώ όχι παρεκτροπές.
Σαχλες και ειρωνίες επιπέδου δημοτικού.

Ξεφτυλιστηκε παλι το θέμα.
Δεν είχα σκοπό να προσβάλω κανέναν.
Πλακίτσα κάνω, αν δεν έγινε αντιληπτό ή αν κάποιος παρεξηγήθηκε ,απολογούμαι.
Οφείλω πάντως να τονίσω ,πως όσο η επιχειρηματολογία ως προς τις θετικές επιπτώσεις αυτού του είδους ηχητικής φροντίδας παραμένει στο επίπεδο του "εγώ άκουσα διαφορά" , οι απαντήσεις των αρνητών ,νομοτελειακά θα κινούνται προς τις "ειρωνείες επιπέδου δημοτικού".
Αν και όταν κάποιος προσπαθήσει να πείσει με επιστημονική επιχειρηματολογία και με μετρήσιμες διαφορές ,τότε μπορεί να αρχίσει η κουβέντα.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Άλλο ανησυχώ ,
Άλλο δεν ασχολούμε ,
Άλλο δεν ακούω διάφορες ,
Άλλο δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να δω εάν έχει διαφορά .
Ο Καθένας επιλέγει ότι θέλει
Μην προσπαθήσεις όμως να επιβάλεις την άποψη σου ότι δήθεν η δικη σου επιλογή είναι η σωστότερη ...
Άποψη μου πάντα
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Όχι ρε συ Ιάσων. Πολύ βαρύ στα χαμηλά και με ρολοφ στα ψηλά. Πολύ γλυκό. Το είχα. Το θέμα είναι να καθαρίζει χωρίς χαρακτήρα. Και να μην είναι πανάκριβο. Υποψιάζομαι ότι έτσι είναι τα nordost, τα oyaide και τα acoustic revive αλλά είναι πολύ τσουχτερά.
Το πολυπριζο επηρεάζει την απόδοση όλων των συσκευών ταυτόχρονα. Είναι ζόρικη υπόθεση. Επιβάλλεται στο σύστημα.
https://www.springair.de/media/image/4e/13/50/h54343-0-54343_600x600.jpg
 


Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Χωρίς να έχω παρατηρήσει οτιδήποτε σχετικό με "κακό" ρεύμα στην περιοχή μου, διαβάζοντας την προτροπή του Κώστα, εγκατέστησα ένα on-line UPS ιατρικών προδιαγραφών της APC, "έριξα" όλο το σύστημα πάνω και πλέον δεν ανησυχώ για οτιδήποτε.
Δεν είναι φτηνή λύση και αυτή πάντως. Χρειάζεται για ενα ΑΒ τελικο 350w ισχύος στα 8ω, ενα πισι, το dac και τον προ γύρω στα 2kva online ups καλής ποιότητας. Μιλάμε για χιλιάρικο και πανω δηλαδή. Και τελικά ίσως να είναι και πιο ευεργετικό να ρίξεις πανω στο ups όλο το υπολοιπο σπίτι πλην της κουζίνας παρα το συστημα :)
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.942
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top