Nordost QRT Power Products



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Χαρι ακου μια προσφατη περιπτωση ενος καλου φιλου: Αποφασισε, για τους δικους του λογους, να αντικαταστησει το Phono που εχει, το οποιο phono πρεπει να πω κοστιζει, τιμη καταλογου περι τις 3.000€. Ας το ονομασουμε Phono A. Κατοπιν συζητησεως μαζι μου κατεληξε σ' ενα phono της ταξεως των 6.000€, ας το ονομασουμε Phono B. Η μετρησεις του; αριστες. Η δυνατοτητες ρυθμισης, απεριοριστες.Το δε πικαπ του ειναι της ταξεως των 10.000€.
Αφου υπηρχε η δυνατοτητα να το ακροασθει στο σπιτι του για αρκετες ωρες, το ζητησε απο τον προμηθευτη. Πραγματι την αλλη ημερα ηρθε ο υπαλληλος, το συνεδεσε, το ρυθμισε συμφωνα με την κεφαλη, και ξεκινησε η ακροαση.
Τελικα απεδειχθει οτι το προς αγορα phono ηταν στα σημεια καλυτερο απο αυτο που ειχε, και σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογουσε τη χρηματικη διαφορα που χρειαζοταν για την αποκτηση του.

Δεν μετρηθηκε τιποτε, δεν εγινε τιποτε απο αυτα που αναφερεις παραπανω, απλως υπηρχε εναλλαγη των δυο Phono, και τελικα αναγνωρισαν αμφοτεροι, (πωλητης-αγοραστης), οτι θα πρεπει να δουν καποιο αλλο.

Σε ρωτω τωρα, ενηργησε σωστα ο αγοραστης, ή η η ενεργεια του, (να ζητησει να το ακουσει), ηταν επιπεδου δημοτικου;
Τον βοηθησε να σχηματισει αποψη για το μηχ/μα που ηθελε να αγορασει, η οχι;
Η μηπως θα επρεπε να βασιστει μονο στις μετρησεις, (αριστες ξαναλεω), και να προχωρησει στην αγορα του χωρις να το ακουσει;
Με μια φραση: Εκανε καλα που το ακουσε, η οχι;
Τωρα μπορει να ξεκινησει σοβαρη συζητηση;

Υ.Γ. Φανταζομαι οτι επιζητεις την επιστημονικη τεκμηριωση και σε αλλα προιοντα που αγοραζεις, πχ αυτοκινητο, δηλ. οταν αναγραφει στο φυλλαδιο ο κατ/στης οτι "βγαζει" 180 hp, δε σου αρκει, πρεπει να σου το αποδειξει, η οτι τα φωτα xenon φωτιζουν καλυτερα και πιο μακρυα σε σχεση με τους λαμπτηρες πυρακτωσεως, δε σου αρκει αυτο που βλεπεις, απαιτεις επιστημονικες μετρησεις για να το αποδεχθεις. Θα μπορουσα να σου αναφερω παμπολα παραδειγματα απο την καθημερινη μας ζωη, αλλα δεν το κρινω σκοπιμο, γραφω και απο το κινητο, σταματω εδω, αρκουν αυτα.
Θα ειχε ενδιαφερον για μενα η απαντηση σου συνολικα σε οσα σου παρεθεσα..
Δεν μπήκα στον κόπο να το διαβάσω ολόκληρο ,όχι γιατί απαξιώ ,αλλά γιατί είμαι σίγουρος πως δεν διαφωνώ στα περισσότερα που γράφεις.
Η ένστασή μου ,δεν αφορά στο τι θα κάνει ο καθένας μας ,είτε αυτό είναι δοκιμές ή αναζήτηση συμβουλών από φίλους ή από τον "ειδικό" τύπο κλπ.
Διαφωνώ όταν τα συμπεράσματα που προκύπτουν από όλα αυτά ,προβάλλονται αυθαίρετα και χωρίς τεκμηρίωση ,ως βεβαιότητες σε έναν δημόσιο διάλογο.
Υ.Γ Αρκούμαι στις προδιαγραφές όταν προέρχονται από αξιόπιστο κατασκευαστή.
Αλλά πές μου ρε φίλε...έχεις δει πουθενά κατασκευαστή να αναφέρει στις προδιαγραφές του ότι το καλώδιό του αποδίδει καλύτερα τα "δυναμικά" του από κάποια θερμοκρασία και πάνω?
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω τη θέση μου για να μην παρεξηγούμαι.

Δεν γνωρίζω την τιμή αυτών των Nordost.

Δεν γνωρίζω ούτε την αποτελεσματικότητά τους, αν δηλαδή κάνουν όσα διαφημίζουν.
Παραδέχομαι πως ειμαι λίγο αρνητικά προκατειλλημένος με την εταιρεία λόγω της τιμολογιακής της πολιτικής, αλλά και λόγω του μήκους του καλωδίου ηχείων που βλέπω στην φωτό.

Δεν γνωρίζω τον καταστηματάρχη-αντιπρόσωπο.

Δεν υποστηρίζω πως γενικά τα καλώδια δεν κάνουν διαφορές.

Υποστηρίζω πως υπάρχουν προτεραιότητες φροντίδας-αναβάθμισης και διαφορετικής βαρύτητας και αποτελέσματος παρεμβάσεις. Το κάθε μπάτζετ, είτε μεγάλο είτε μικρό, είναι καλό να χρησιμοποιείται με λογικό τρόπο, ετσι ώστε να παίρνουμε το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα απο το κάθε ευρω που ξοδεύουμε. Και υπάρχουν επιστημονικά τεκμηριωμένοι τρόποι για να αποφασίζουμε κάθε φορά.

Χρησιμοποίησα κωμικά παραδείγματα προηγουμένως για να εξηγήσω το θέμα των προτεραιοτήτων. Καποιοι πιστεύουν πως αυτό βοήθησε την συζήτηση και κάποιοι άλλοι πως έκανα χαβαλέ. Καλή καρδιά, όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Δεν δέχομαι την δικαιολογία πως λόγω παντόφλας το μονο που μπορουμε να κάνουμε ειναι αλλαγές καλωδίων, για να βελτιώσουμε απειροελάχιστα ενα ηχοσύστημα, ξοδεύοντας χρήματα υπερβολικά για το αποτέλεσμα αλλα πολλές φορές και για την αρχική αξία του ηχοσυστήματος.
Δεν ισχύει.

Προτεραιότητες. Αυτό λέω.

Και επιστημονικές αποδείξεις, είτε με μετρήσεις, είτε με σωστή επιστημονική μεθοδολογία συγκριτικών ακροάσεων. Αν είναι δυνατόν, και με τα δυο.

Οι λίγοι που έχουν "τερματίσει" τα προαπαιτούμενα, ας παίξουν και με τα tweaks, έχοντας πάντα στο μυαλό τους να αποφεύγουν τα φιδόλαδα, γιατι κυκλοφορούν πολλά (Δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο προιόν, δεν έχω γνώμη).
[DOUBLEPOST=1505385903][/DOUBLEPOST]
αυτό κάνει ή αν το κλείσω με παχύ ζελοτέιπ περιμετρικά στο πλαίσιο που θα φτιάξω δε θα λειτουργεί?
Υπάρχουν καλύτερα υλικά, αν θες diy.
Και έτσι πως το περιγράφεις θα είναι και κακάσχημο :o
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
βρε θα μπει ύφασμα μετά... Το θέμα είναι να μην είναι εισπνεύσιμες οι ίνες του ορυκτοβάμβακα.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
εν μπήκα στον κόπο να το διαβάσω ολόκληρο
..ε τωρα ειναι απαντηση αυτη; Συγνωμην που στο λεω, μαλλον αγενεια δειχνει.
αλλά γιατί είμαι σίγουρος πως δεν διαφωνώ στα περισσότερα που γράφεις.
Κρινοντας απο τις αποψεις που γραφεις εδω, πουθενα και σε τιποτα δε συμφωνεις.
Τελος παντων, οταν αποφασισεις να διαβασεις και να απαντησεις σε ολα οσα σου εγραψα, τοτε θα μπορουσαμε να το αναλυσουμε περισσοτερο..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
βρε θα μπει ύφασμα μετά... Το θέμα είναι να μην είναι εισπνεύσιμες οι ίνες του ορυκτοβάμβακα.
Πάλι καλά, κατατρόμαξα :)

Εσύ μετράς καλά σπίτι σου. Για σαλόνι χωρίς καθόλου φροντίδα είσαι ΟΚ. Και ωραίο συστηματάκι. Like.
Λίγη παρέμβαση θα σε φτιάξει σούπερ. Σωστο σχεδιασμό θέλει, και θα είναι και όμορφα.
Γίνεται.

Τα καλώδια να ξεπεράσεις μόνο :D
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
..ε τωρα ειναι απαντηση αυτη; Συγνωμην που στο λεω, μαλλον αγενεια δειχνει.

Κρινοντας απο τις αποψεις που γραφεις εδω, πουθενα και σε τιποτα δε συμφωνεις.
Τελος παντων, οταν αποφασισεις να διαβασεις και να απαντησεις σε ολα οσα σου εγραψα, τοτε θα μπορουσαμε να το αναλυσουμε περισσοτερο..
Νίκο μου έγραψα πως δεν το διάβασα όλο γιατί είμαι σίγουρος πως στα περισσότερα δεν διαφωνώ...
Που την βλέπεις την αγένεια?
Δεν μπήκα στον κόπο να το διαβάσω ολόκληρο ,όχι γιατί απαξιώ ,αλλά γιατί είμαι σίγουρος πως δεν διαφωνώ στα περισσότερα που γράφεις.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..μα βρε Χαρι μου πως εισαι σιγουρος οτι στα περισσοτερα συμφωνεις; αφου δε τα διαβασες! Εγω πιστευω στην ακροαση, εσυ οχι, πως συμφωνουμε ρε φιλε;
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
..μα βρε Χαρι μου πως εισαι σιγουρος οτι στα περισσοτερα συμφωνεις; αφου δε τα διαβασες! Εγω πιστευω στην ακροαση, εσυ οχι, πως συμφωνουμε ρε φιλε;
1. Το να λες σε κάποιον πως δε διαφωνείς ,άρα συμφωνείς, με αυτά που έγραψε, ακόμα και αν δεν έχεις διαβάσει το μήνυμα στο σύνολό του, δείχνει εκτίμηση προς αυτόν και όχι αγένεια.
2. Δεν μπήκα στον κόπο να διαβάσω αναλυτικά, όχι γιατί βαριόμουν , αλλά γιατί μπαινοβγαινα στα πεταχτά από τον υπολογιστή της δουλειάς.
3. Πως συμπεραίνεις ότι δεν αποδέχομαι τη μέθοδο της ακρόασης; Πολύ καλά έκανε και επέλεξε phono με τον τρόπο που το έκανε. Και εγώ έτσι θα επέλεγα..αυτό που μου άρεσε περισσότερο. Σε μια συζήτηση όμως, το τι άρεσε στο φίλο σου,τι άρεσε σε σένα η τι άρεσε σε μένα είναι άχρηστη πληροφορία για όλους τους άλλους στο βαθμό που είναι μια υποκειμενική αξιολόγηση και όχι ενα τεκμηριωμένο αντικειμενικά συμπέρασμα.
4. Για τις προδιαγραφές απάντησα και πριν. Πουθενά δεν είπα πως τις αμφισβητώ η πως ψάχνω επιβεβαίωση για αυτές. Και σαφώς, στο βαθμό που μπορώ να τις κατανοήσω και να τις αξιοποιήσω, αποτελούν ένα χρήσιμο εργαλείο αξιολόγησης μιας συσκευής, μαζί με τη δοκιμή , δεν την αρνούμαι τη δοκιμή σε προσωπικό επίπεδο. Ξαναρώταω όμως...ποσά από αυτά τα γραφικά που κατά καιρούς διαβάζω σε αυτού του είδους τις συζητήσεις, περί έκτασης, ανάλυσης, διαφάνειας, δυναμικών, γλυκοηχων πολυμπριζων,πριματων καλωδίων,μπασσατων ιντερκονεκτ και καλωδίων ρεύματος που θέλουν ζέσταμα, αναφέρονται σε προδιαγραφές κατασκευαστών;
 


Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Αν είναι ξύλινα είναι καλή ιδέα. Αλλά με πλαστικούρες δε μπορώ τέτοιους χρωματισμούς. Ούτε αλουμίνιο θέλω. Θα κρυώνει και το αυτί το χειμώνα...
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Χάρι λες:
1. Το να λες σε κάποιον πως δε διαφωνείς ,άρα συμφωνείς, με αυτά που έγραψε, ακόμα και αν δεν έχεις διαβάσει το μήνυμα στο σύνολό του, δείχνει εκτίμηση προς αυτόν και όχι αγένεια.
2. Δεν μπήκα στον κόπο να διαβάσω αναλυτικά, όχι γιατί βαριόμουν , αλλά γιατί μπαινοβγαινα στα πεταχτά από τον υπολογιστή της δουλειάς.
Κατ' αρχήν εκτιμώ την ειλικρίνειά σου, για τη μη ανάγνωση. Όμως ρε φίλε, όπως και να το κάνουμε, χτυπάει λίγο άσχημα να λες δεν διάβασα το κείμενο επειδή δεν πρόλαβα, αλλά ταυτόχρονα να απαντάς σ' αυτό, έστω και αν λες ότι συμφωνείς, δεν είναι έτσι;

Λες:
Πως συμπεραίνεις ότι δεν αποδέχομαι τη μέθοδο της ακρόασης;
Το συμπέρασμα βγαίνει αβίαστα από εδώ:
Οφείλω πάντως να τονίσω ,πως όσο η επιχειρηματολογία ως προς τις θετικές επιπτώσεις αυτού του είδους ηχητικής φροντίδας παραμένει στο επίπεδο του "εγώ άκουσα διαφορά"
είναι φανερό ότι δεν συμφωνείς με τη μέθοδο αυτή για την εξαγωγή συμπερασμάτων, αφού είναι προυπόθεση για να πεις ότι "άκουσα διαφορά", ότι και αν είναι αυτό που ακούς, είτε μηχάνημα, είτε καλώδιο, είτε "ματζούνι". Δηλαδή για να καταλάβω, αποδέχεσαι την ακρόαση σαν ένα τρόπο αξιολόγησης, αλλά δεν αποδέχεσαι το αποτέλεσμα αυτής; Τι να υποθέσω όταν λες το παραπάνω; ότι συμφωνείς;

Δεν γίνεται να λες:
Πολύ καλά έκανε και επέλεξε phono με τον τρόπο που το έκανε. Και εγώ έτσι θα επέλεγα..αυτό που μου άρεσε περισσότερο.
και στη συνέχεια να λες:
Σε μια συζήτηση όμως, το τι άρεσε στο φίλο σου,τι άρεσε σε σένα η τι άρεσε σε μένα είναι άχρηστη πληροφορία για όλους τους άλλους στο βαθμό που είναι μια υποκειμενική αξιολόγηση και όχι ενα τεκμηριωμένο αντικειμενικά συμπέρασμα.
δεν υπάρχει μια τεράστια αντίφαση εδώ; Γιατί είναι άχρηστη πληροφορία; Eάν όπως λες αποδέχεσαι την ακρόαση σαν μέθοδο αξιολόγησης, σημαίνει ότι αποδέχεσαι ότι αυτή είναι υποκειμενική, και όχι ένα τεκμηριωμένο αντικειμενικό συμπέρασμα, και το οποίο συμπέρασμα που θα αποκομίσεις, γ' αυτό και κάνεις άλλωστε και την ακρόαση, (αλλιώς τη νόημα θα είχε;), άρα γιατί να μην μπορείς να το κοινοποιήσεις; Περιγράφεις το τι άκουσες ΕΣΥ, είναι γνωστό αυτό από την αρχή της διαδικασίας,που είναι το κακό;
Θα δεχόμουν τη μη κοινοποίηση εάν έλεγες ότι απορρίπτω και την ακρόαση σαν μέθοδο. Στο ξαναλέω: ή αποδέχεσαι τη μέθοδο και το αποτέλεσμά της, άρα και την κοινοποίηση, ή τα απορρίπτω όλα και χρησιμοποιώ άλλες μεθόδους προκειμένου να αξιολογήσω κάτι.
αναρώταω όμως...ποσά από αυτά τα γραφικά που κατά καιρούς διαβάζω σε αυτού του είδους τις συζητήσεις, περί έκτασης, ανάλυσης, διαφάνειας, δυναμικών, γλυκοηχων πολυμπριζων,πριματων καλωδίων,μπασσατων ιντερκονεκτ και καλωδίων ρεύματος που θέλουν ζέσταμα, αναφέρονται σε προδιαγραφές κατασκευαστών;
Σ' αυτό έχεις δίκιο, υπάρχουν πολλά γραφικά, υπάρχει βέβαια ένα θεματάκι στο τι εννοεί ο καθένας γραφικό! π.χ. εγώ πιστεύω ότι τα καλώδια βγάζουν διαφορές, δεν θα μίλαγα ποτέ για "γλυκόηχα", μπασσάτα" "πριμάτα", ή καλώδια "που θέλουν ζέσταμα". Τα απορρίπτω σαν όρους αν θες, δε μου ταιριάζουν αισθητικά βρε αδερφέ! Πάντως το σίγουρο είναι ότι δεν παίζουν όλα το ίδιο, δε συμφωνείς;

Ελπίζω Χάρι να βρεις το χρόνο να διαβάσεις όλα όσα σου γράφω, ή αν δεν το κάνεις, μη μου το πεις!:)
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Χαρι το ξεκαθαριζω φιλε, ισως επρεπε να το πω στην αρχη, δεν φιλονικουμε φιλε, συζητηση κανουμε.:)
 
  • Like
Reactions: vet


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
πιστεύεις και στον Χριστιανισμό?
(χι χι μην απαντάς....)
..γιατι να μην απαντησω ρε συ vet, (αυτη πραγματι ειναι αχρηστη πληροφορια), ναι πιστευω, δεεεεεν ειμαι και πολυ φανατικος ομως!!!
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Σήμερα το πρωί, πέρασα από το κατάστημα του Ορφέα (Παλαιολόγου 6 στην Πετρούπολη) να πάρω μια ανταλλακτική βελόνα για το πικάπ και εντελώς τυχαία, έπεσα πάνω σε μια παρουσίαση ενός τύπου από τη Nordost σχετικά με τα προϊόντα της σειράς QRT Power Products.
Μιας και ήμουν εκεί, έκατσα να παρακολουθήσω την παρουσίαση, μιας και ήμουν πολύ περίεργος να δω πόσο διαφορά μπορούν να κάνουν αυτά τα παραμύθια.
Στην αρχή ο υπεύθυνος (δε συγκράτησα το όνομά του) μας έκανε μια σύντομη ανάλυση περί ρευμάτων και γείωσης και μετά περάσαμε σε ακροάσεις Α/Β.
Ό,τι και να πω είναι λίγο...η διαφορά ήταν απίστευτη, τόσο με τα Qk1 & Qv2 όσο και με το QKore Groung Unit.
Εντάξει, είχα διαβάσει στον Ήχο ότι γενικά αυτά τα μαραφέτια δουλεύουν, αλλά το να το ακους με τα αυτιά σου ήταν πραγματική εμπειρία...
Ενθουσιάστηκα !!

ΥΓ. Καμία σχέση δεν έχω ούτε με τη Nordost ούτε και με τον Ορφέα, περί αποφυγής παρεξηγήσεων...
Πριν μερικά χρόνια κατά την διάρκεια μιας έκθεσης (νομίζω στο Intercontinental) είχε γίνει μια αντίστοιχη παρουσίαση από ένα τυπάκο της Nordost Άγγλο. Η επίδειξη αφορούσε την σειρά QRT (τουλάχιστον όση ώρα ήμουν εγώ εκεί) και συγκεκριμένα ένα πολύμπριζο και αυτά τα βαρελάκια που μπαίνουν στην πρίζα (δεν θυμάμαι μοντέλο).

Το πολύμπριζο πέρα από την στιβαρή κατασκευή είχε ένα "έξυπνο" κόλπο Ground lift με αντιστάσεις 0.5 ohm (από ότι μου είπε ο άνθρωπος της Nordost), αποτρέποντας έτσι τα Ground Loops, κάτι που μπορεί να είναι χρήσιμο σε πολλά συστήματα και ειδικά σε αυτά που παίζουν με μονομπλοκ τελικούς.

Τα βαρελάκια από ότι μου εξήγησε ήταν "φίλτρα ρεύματος που στέλνουν τα παράσιτα στην γη".
Η επίδειξη ξεκινούσε χωρίς καθόλου βαρελάκια και στην πορεία προσέθεταν 1, 2, 3 κτλ. και όντως είχαν πολύ θετική επίδραση στον ήχο.

Για το πολύμπριζο δεν μπορώ να πω κάτι γιατί δεν άκουσα χωρίς αυτό, αλλά σε γενικές γραμμές το σύστημα έπαιζε πολύ καλά.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Πριν μερικά χρόνια κατά την διάρκεια μιας έκθεσης (νομίζω στο Intercontinental) είχε γίνει μια αντίστοιχη παρουσίαση από ένα τυπάκο της Nordost Άγγλο. Η επίδειξη αφορούσε την σειρά QRT (τουλάχιστον όση ώρα ήμουν εγώ εκεί) και συγκεκριμένα ένα πολύμπριζο και αυτά τα βαρελάκια που μπαίνουν στην πρίζα (δεν θυμάμαι μοντέλο).

Το πολύμπριζο πέρα από την στιβαρή κατασκευή είχε ένα "έξυπνο" κόλπο Ground lift με αντιστάσεις 0.5 ohm (από ότι μου είπε ο άνθρωπος της Nordost), αποτρέποντας έτσι τα Ground Loops, κάτι που μπορεί να είναι χρήσιμο σε πολλά συστήματα και ειδικά σε αυτά που παίζουν με μονομπλοκ τελικούς.

Τα βαρελάκια από ότι μου εξήγησε ήταν "φίλτρα ρεύματος που στέλνουν τα παράσιτα στην γη".
Η επίδειξη ξεκινούσε χωρίς καθόλου βαρελάκια και στην πορεία προσέθεταν 1, 2, 3 κτλ. και όντως είχαν πολύ θετική επίδραση στον ήχο.

Για το πολύμπριζο δεν μπορώ να πω κάτι γιατί δεν άκουσα χωρίς αυτό, αλλά σε γενικές γραμμές το σύστημα έπαιζε πολύ καλά.
...και ειναι ακριβα αυτα τα γ@#$&να, πως να αγορασει κανεις δυο τρια..
Μπορω Χαρι να τα ακουσω ομως, θα το κανω, εχω μεγαλη περιεργεια..
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top