Nordost QRT Power Products



vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις...
(Ακολουθεί παράδειγμα...)
Σε πολλά σκυλάκια που έχουν προβλήματα οστεοαρθρίτιδας, αναφέρεται βελτίωση με την χορήγηση συμπληρωμάτων διατροφής που περιέχουν χονδροιτίνη και γλυκοζαμινογλυκάνες.
Κυκλοφόρησε η πρώτη διπλή τυφλή μελέτη λοιπόν, στο εγκυρότερο περιοδικό του χώρου.
Σε 30 σκύλους έδιναν το συμπλήρωμα και σε 30 έδιναν σκόνη χωρίς τίποτα μέσα.
Τα σκυλάκια φορούσαν κολάρο που κατέγραφε την δραστηριότητά τους.
Οι ιδιοκτήτες απάντησαν (μετά από συγκεκριμένο χρονικό διάστημα) χωρίς να ξέρουν τι τάιζαν τα ζώα.
Και στα δύο γκρουπ οι ιδιοκτήτες είδαν σημαντική βελτίωση του τρόπου κίνησης και παιχνιδιού των ζώων χωρίς στατιστικά σημαντικές διαφορές και μάλιστα περίπου τον ίδιο βαθμό βελτίωσης.
Το είδαν με ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ
(πως λέμε "μα το άκουσα με τα αυτιά μου?")
είτε τάιζαν φάρμακο είτε κουτόχορτο ΕΙΔΑΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ.
Το κολάρο δεν μέτρησε καμία διαφορά στην δραστηριότητα των ζώων πριν και μετά το συμπλήρωμα.

Έτσι λοιπόν είναι πιθανό πως στην παρουσίαση θα ακούσετε τις διαφορές που λέει ο Κώστας.
Και στο σπίτι σας το ίδιο, όπως έδειξε και το πείραμα....

Καλές αγορές...

Efficacy of an oral nutraceutical for the treatment of canine osteoarthritis
A double-blind, randomized, placebo-controlled prospective clinical trial
Online Supplementary Material
R. M. Scott (1), R. Evans (2), M. G. Conzemius (1)

(1) College of Veterinary Medicine, University of Minnesota, Saint Paul, MN, USA; (2) Waukesha, WI, USA
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις...
(Ακολουθεί παράδειγμα...)
Σε πολλά σκυλάκια που έχουν προβλήματα οστεοαρθρίτιδας, αναφέρεται βελτίωση με την χορήγηση συμπληρωμάτων διατροφής που περιέχουν χονδροιτίνη και γλυκοζαμινογλυκάνες.
Κυκλοφόρησε η πρώτη διπλή τυφλή μελέτη λοιπόν, στο εγκυρότερο περιοδικό του χώρου.
Σε 30 σκύλους έδιναν το συμπλήρωμα και σε 30 έδιναν σκόνη χωρίς τίποτα μέσα.
Τα σκυλάκια φορούσαν κολάρο που κατέγραφε την δραστηριότητά τους.
Οι ιδιοκτήτες απάντησαν (μετά από συγκεκριμένο χρονικό διάστημα) χωρίς να ξέρουν τι τάιζαν τα ζώα.
Και στα δύο γκρουπ οι ιδιοκτήτες είδαν σημαντική βελτίωση του τρόπου κίνησης και παιχνιδιού των ζώων χωρίς στατιστικά σημαντικές διαφορές και μάλιστα περίπου τον ίδιο βαθμό βελτίωσης.
Το είδαν με ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ
(πως λέμε "μα το άκουσα με τα αυτιά μου?")
είτε τάιζαν φάρμακο είτε κουτόχορτο ΕΙΔΑΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ.
Το κολάρο δεν μέτρησε καμία διαφορά στην δραστηριότητα των ζώων πριν και μετά το συμπλήρωμα.

Έτσι λοιπόν είναι πιθανό πως στην παρουσίαση θα ακούσετε τις διαφορές που λέει ο Κώστας.
Και στο σπίτι σας το ίδιο, όπως έδειξε και το πείραμα....

Καλές αγορές...

Efficacy of an oral nutraceutical for the treatment of canine osteoarthritis
A double-blind, randomized, placebo-controlled prospective clinical trial
Online Supplementary Material
R. M. Scott (1), R. Evans (2), M. G. Conzemius (1)

(1) College of Veterinary Medicine, University of Minnesota, Saint Paul, MN, USA; (2) Waukesha, WI, USA
..καλημερα vet. Ατυχες το παραδειγμα φιλε! Τουλαχιστον οσον αφορα το πολυμπριζο, για το qv2 δεν ξερω. Οταν το δοκιμασω θα γραψω εδω το αποτελεσμα.
Α....δηλωνω επισης οτι εχω σωας τα φρενας!!
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
..καλημερα vet. Ατυχες το παραδειγμα φιλε! Τουλαχιστον οσον αφορα το πολυμπριζο, για το qv2 δεν ξερω. Οταν το δοκιμασω θα γραψω εδω το αποτελεσμα.
Α....δηλωνω επισης οτι εχω σωας τα φρενας!!
για πες, γιατί ατυχές?
μια απλή τυφλή διπλή μελέτη που μιλάει για το placebo effect είναι....
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
..καλημερα vet. Ατυχες το παραδειγμα φιλε! Τουλαχιστον οσον αφορα το πολυμπριζο, για το qv2 δεν ξερω. Οταν το δοκιμασω θα γραψω εδω το αποτελεσμα.
Α....δηλωνω επισης οτι εχω σωας τα φρενας!!
:rolleyes: αυτο τωρα τι το ηθελες? ξερεις κανενα τρελλο να το παραδεχεται?:D
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..τι να πω ρε συ vet; Δεν τιθεται θεμα placebo, δεν υπαρχει τετοιο ζητημα, ουτε καν. Η διαφορα ηταν εμφανης, ε..διαολε ξερω πολυ καλα το συστημα μου και μπορω να καταλαβω αρκετα πραγματα.
Εχουμε θεοποιησει το placebo, χωρις αυτο δεν ισχυει τιποτε! Οχι φιλε, δεν ειναι ετσι. Υπαρχουν πραγματα που αποδιδουν σ' ενα συστημα, και ειναι τοσο εμφανη που δεν χρειαζεται κανενος ειδους κρυφοφανερο test για να τα πιστοποιησει. Μην τρελλαθουμε τελειως δηλαδη.
Δεν ισχυριζομαι οτι το qb8 ειναι το καλυτερο πολυμπριζο της γης, δουλευει ομως πιστεψε με. Για το qv2 ισχυει οτι ειπα παραπανω. Οπως πιστευω και αυτον τον ανθρωπο που ξεκινησε αυτο το νημα, για να βγει και να πει τις εντυπωσεις του σιγουρα ακουσε πραγματα, αλλοιως δε θα εγραφε τιποτε.
Αυτα...
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
:rolleyes: αυτο τωρα τι το ηθελες? ξερεις κανενα τρελλο να το παραδεχεται?:D
..μα τα εχω...αληθεια λεω! Εκτος και αν ειναι placebo, ξερω γω; εχουμε χασει τη μπαλλα εδω...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
..τι να πω ρε συ vet; Δεν τιθεται θεμα placebo, δεν υπαρχει τετοιο ζητημα, ουτε καν. Η διαφορα ηταν εμφανης, ε..διαολε ξερω πολυ καλα το συστημα μου και μπορω να καταλαβω αρκετα πραγματα.
Εχουμε θεοποιησει το placebo, χωρις αυτο δεν ισχυει τιποτε! Οχι φιλε, δεν ειναι ετσι. Υπαρχουν πραγματα που αποδιδουν σ' ενα συστημα, και ειναι τοσο εμφανη που δεν χρειαζεται κανενος ειδους κρυφοφανερο test για να τα πιστοποιησει. Μην τρελλαθουμε τελειως δηλαδη.
Δεν ισχυριζομαι οτι το qb8 ειναι το καλυτερο πολυμπριζο της γης, δουλευει ομως πιστεψε με. Για το qv2 ισχυει οτι ειπα παραπανω. Οπως πιστευω και αυτον τον ανθρωπο που ξεκινησε αυτο το νημα, για να βγει και να πει τις εντυπωσεις του σιγουρα ακουσε πραγματα, αλλοιως δε θα εγραφε τιποτε.
Αυτα...
σίγουρα άκουσε.
και εσυ ακους.
(Δεν κατάλαβες τι είναι το placebo.)

Ας το πάμε αλλιώς.
αφου μπορείς να υποστηρίξεις τέτοιο πολύμπριζο φαντάζομαι έχεις καλά και ακριβά ενισχυτικά.
στειλε λοιπόν ένα mail στον κατασκευαστη του ενισχυτή και ρωτα
"κυριε κατασκευαστα τοσα χρηματα σου έδωσα για ενισχυτή , τι τροφοδοτικο εβαλες μεσα?"
"του αλλάζω καλώδιο ρεύματος και πολυμπριζο και αλλαζει ολο το συστημα"
"δεν μπορούσες αυτά που εχει το πολύμπριζο να τα ενσωματώσεις στο τροφοδοτικο του ενισχυτή?"

σε παρακαλώ καντο, ίσως εχει πολύ ενδιαφέρον η απάντησή του.
κάποιοι το έχουν κάνει.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
φαντάζομαι έχεις καλά και ακριβά ενισχυτικά.
..ειναι τελειως σχετικο αυτο. Αλλο τι εννοω εγω ακριβα, αλλο εσυ, αλλο καποιος αλλος. Δεν παει ετσι.
Οχι βεβαια, δε θα ηθελα να κρυφογελα ο mcintosh με ενα μα@&$α Ελληνα που ρωτα αυτα που ρωτα. Φτανει, αρκετα γελασε ολη η υφηλιος μαζι μας αυτα τα χρονια!!
 


Μηνύματα
543
Reaction score
379
Ήμουν κι εγώ στην παρουσίαση και όντως έκαναν διαφορά!!!
Γι αυτό θέλω να δηλώσω ότι


Και θέλω να δω την αντίδραση των pdf believers αν έρθουν σε κάποια παρουσίαση και ακούσουν κι αυτοί διάφορες.
Πιστεύω ότι θα είναι κάπως έτσι
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
..ειναι τελειως σχετικο αυτο. Αλλο τι εννοω εγω ακριβα, αλλο εσυ, αλλο καποιος αλλος. Δεν παει ετσι.
Οχι βεβαια, δε θα ηθελα να κρυφογελα ο mcintosh με ενα μα@&$α Ελληνα που ρωτα αυτα που ρωτα. Φτανει, αρκετα γελασε ολη η υφηλιος μαζι μας αυτα τα χρονια!!
α ωραία έχουμε και κομπλεξ κατωτερότητας ως Έλληνες τώρα....
Αυτά τα καλώδια φτιάχνει και πουλάει η ΙΔΙΑ η Mcintosh για τους ενισχυτες τους προ και τα ηχεία της.
http://www.mcintoshlabs.com/us/Products/pages/categorylanding.aspx?CatId=Cables
Δείξε μου πλιζ τα καλώδια ρεύματος.
Συμπέρασμα.... μάλλον λοιπόν έχει καλά τροφοδοτικά στον ενισχυτή της που δεν καταλαβαίνουν από... παράσιτα... κάθε είδους...
 
Last edited:


Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
"δεν μπορούσες αυτά που εχει το πολύμπριζο να τα ενσωματώσεις στο τροφοδοτικο του ενισχυτή
Πρεπει να αναφερθει οτι συμφωνα με τον Dennis, το πολυμπριζο δεν εχει κατι μαγικο μεσα του (στην ουσια ειναι παρα πολυ τυπικο).
Απλως εχουν υλοποιησει με τον πιο σχολαστικο τροπο ενα πολυ σωστα μελετημενο star ground, με εξαιρετικης ποιοτητας αγωγους.

edit -
Τα Qk1 & Qv2 που μπαινουν πανω σε οποιοδηποτε πολυμπριζο δεν ασχολουνται με τα παρασιτα του δικτυου.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: vet


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Σε αυτού του τύπου τις συσκευές απαιτώ να μου απαντηθούν τεκμηριωμένα τα εξής ερωτήματα πριν βάλω το χέρι στην τσέπη
  1. Οι διαφορές που ακούγονται (εφοσον ακούγονται) πως τεκμηριώνεται πως ειναι προς το πιο ακριβές; (όχι ακριβό..). Ή ειναι απλως διαφορές που σε κάποιους αρέσουν ή όχι αναλόγως τα γούστα; εάν τεκμηριώνεται, πάμε παρακάτω:
  2. Ειναι απαραίτητο για ολα τα σπίτια; ή καποια σπίτια εκ κατασκευής του δικτύου τους δεν το χρειάζονται;
  3. Ειναι απαραίτητο για ολα τα ενισχυτικά; ή καποια ενισχυτικά (ή άλλες συσκευές) εκ κατασκευής δεν το χρειάζονται; γιατί;
  4. Υπαρχει άλλος, πιο οικονομικός τρόπος για να εχω το ίδιο αποτέλεσμα;
 



T

Tadakis

Guest
Ας καταλήξουμε βασικά για το αν κάνουν διαφορά η όχι και μετά πάμε στη βελτίωση η απλώς διαφοροποίηση.

Όλοι έχουν δει πως ναι κάνει διαφορά. Αυτοί που δεν το παραδέχονται μάλλον αυτοί να κοιταχτούν για ψυχολογικά συμπλέγματα (καλό το placebo αλλά δεν. Τότε θα μας έκανε όποιο καλώδιο 'καλό' ή 'ακριβότερο' βάζαμε επάνω. δυστυχώς το σωστό καλώδιο είναι άσχετο τιμής και αναφέρομαι σε απτά χαρακτηριστικά ποιότητας και όχι παραμετροποίησης).

Αν αφήσουμε στην άκρη τα όποια τονικά λάθη ή προτιμήσεις μπορεί να αλλάξει ένα καλώδιο υπάρχουν άλλα χαρακτηριστικά που πραγματικά αξίζουν να πάρεις από ένα ΠΟΙΟΤΙΚΟ καλώδιο. Π.χ. θόρυβος, παραμορφωση, διαφάνεια. αν σε αυτά τα στοιχεία βλέπεις βελτίωση τοτε ναι, ένα καλώδιο είναι επένδυση. κανένας καλύτερος ενισχυτης ή ηχείο δεν μπορεί να στο δώσει γιατί απλά το έχασες εκεί. στη διασύνδεση.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top